"Ścibor-Rylski nie buczał? Znaczy agent"

24.08.2012 06:00
Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach

Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Rzeczpospolita" zlustrowała 95-letniego prezesa Związku Powstańców Warszawskich generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Generał naraził się prawicy, kiedy potępił buczenie, którym dziarska patriotyczna młodzież przywitała niesłusznych polityków podczas ostatnich obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego - czytamy w komentarzu "Gazety Wyborczej".
Intrygującym zbiegiem okoliczności wkrótce po 1 sierpnia w internecie zaczęły krążyć plotki o rzekomej współpracy Ścibora-Rylskiego z SB, a "Rzeczpospolita" poświęciła całą stronę na jego lustrowanie. Sprawa zaczęła się od rozsyłanego anonimowo w internecie fragmentu biogramu gen. Ścibora-Rylskiego. W szerzej nieznanej wcześniej publikacji IPN w Rzeszowie ukazał się przypis: "W 1947 r. zarejestrowany przez Wydział IWUBP Poznań jako TW »Zdzisławski «. Wykorzystywany do 1964 r., kiedy to wyprowadził się z Poznania do Warszawy (...) Wg zachowanych dokumentów inwigilował swoją żonę i byłą teściową żony".

Według Adama Leszczyńskiego, powołującego się na jednego z historyków IPN, chodzi o "dwie niewyraźne kserokopie" dokumentów. W teczce nie ma niczego napisanego ręką generała, o zobowiązaniu do współpracy nie wspominając.

- Generał do kontaktów z SB się przyznaje, chociaż zaprzecza, że donosił, a twierdzi, że wielu ludziom pomógł. Takie kontakty były wymuszoną daniną wobec władzy składaną wówczas przez wielu ludzi, zwłaszcza z życiorysami w AK, którzy chcieli żyć w miarę normalnie. (...) Prawda jednak lustratorów nie interesuje. Im chodzi tylko o to, żeby starszego pana upokorzyć i opluć. Nie podobało mu się buczenie? Musi być esbek. Albo chociaż agent.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (709)
Zaloguj się
 • muszczyna

  Oceniono 3 razy 3

  '"Para-"posła Mastalerka
  Pan Mastalerek mnie zainspirował. Jakkolwiek to brzmi nieprawdopodobnie – to jednak to prawda. Na swoim blogu pisze o parapaństwie, parapremierze, parapremiach dla urzędników itd.itd.
  Paraposeł Mastalerek w swoim paratekście....

  czytaj dalej: odyseja1948.wordpress.com/

 • dependo

  Oceniono 15 razy -1

  Tendencyjny tekścik typowy dla wybiórczej. "Nie buczał" to chyba coś innego niż "potępiał buczenie". Pretensje części prawicy jest o to drugie, a nie o to pierwsze. Ale najlepiej cynicznie połączyć ze sobą to, co lepiej pasuje, prawda? Czytelnicy wybiórczej i tak to kupią.

 • alexcomp

  Oceniono 15 razy -3

  Dlatego powinniśmy przekazać IPN 10 ha, mało? to 20 lub 30 i ZAORAĆ !!!!!!

 • ptak57

  Oceniono 17 razy 5

  Jak łatwo jest rozpoznać "prawdziwych Polaków - katolików" po ich dzikich i skrajnie głupich sposobach wyrażania dezaprobaty, czy krytyki. Jestem przekonany że to ich dziełem - w większości - są te wszystkie fałszywe pomówienia i plucie jadem na wszystko i wszystkich którzy nie spełniają ICH warunków bycia "patriotą". Wszyscy pamiętają konferencje prasowe PiS-u kiedy tworzyli rząd, pełne fałszywych pomówień i jadu nienawiści.

 • hardy1

  Oceniono 16 razy 8

  Krótko - ci wszyscy "lustratorzy", "bohaterzy ery IV RP", propagandziści w najgorszym stylu zwanym goebbelsowskim, opluwający wszystko i wszystkich, próbujący zniszczyć wszystkich którzy "nie z nami i z naszym prezesem" ...zasługują na jedno miano - są bandytami politycznymi.

 • elasp

  Oceniono 24 razy -4

  Mam pytanie.

  Czy ktoś widział na gazecie.pl informację o dzisiejszym pochowku ofiar UB?

  Jakoś - dziwnym trafem - nie mogę znaleźć...

 • adolf2222

  Oceniono 24 razy -8

  wstydzil by sie stary dziad takie rzeczy belkotac inni gineli a on donosil aby miec spokoj jeszcze jedna swinia w polskim chlewie

 • 3.janusz

  Oceniono 14 razy 0

  Nie dziwię się,że w zdychającym SZMATŁAWCU zarabiają tak mizernie,że nie ma za co łbów podleczyć.

 • ew-22

  Oceniono 23 razy 17

  Zemsta za krytykę haniebnego "buczenia". "Prawactwo" prowokuje i nie wybacza.Do niszczenia jest miecz
  w postaci IPN-u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje