"Ścibor-Rylski nie buczał? Znaczy agent"

Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach

Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Rzeczpospolita" zlustrowała 95-letniego prezesa Związku Powstańców Warszawskich generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Generał naraził się prawicy, kiedy potępił buczenie, którym dziarska patriotyczna młodzież przywitała niesłusznych polityków podczas ostatnich obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego - czytamy w komentarzu "Gazety Wyborczej".
Intrygującym zbiegiem okoliczności wkrótce po 1 sierpnia w internecie zaczęły krążyć plotki o rzekomej współpracy Ścibora-Rylskiego z SB, a "Rzeczpospolita" poświęciła całą stronę na jego lustrowanie. Sprawa zaczęła się od rozsyłanego anonimowo w internecie fragmentu biogramu gen. Ścibora-Rylskiego. W szerzej nieznanej wcześniej publikacji IPN w Rzeszowie ukazał się przypis: "W 1947 r. zarejestrowany przez Wydział IWUBP Poznań jako TW »Zdzisławski «. Wykorzystywany do 1964 r., kiedy to wyprowadził się z Poznania do Warszawy (...) Wg zachowanych dokumentów inwigilował swoją żonę i byłą teściową żony".

Według Adama Leszczyńskiego, powołującego się na jednego z historyków IPN, chodzi o "dwie niewyraźne kserokopie" dokumentów. W teczce nie ma niczego napisanego ręką generała, o zobowiązaniu do współpracy nie wspominając.

- Generał do kontaktów z SB się przyznaje, chociaż zaprzecza, że donosił, a twierdzi, że wielu ludziom pomógł. Takie kontakty były wymuszoną daniną wobec władzy składaną wówczas przez wielu ludzi, zwłaszcza z życiorysami w AK, którzy chcieli żyć w miarę normalnie. (...) Prawda jednak lustratorów nie interesuje. Im chodzi tylko o to, żeby starszego pana upokorzyć i opluć. Nie podobało mu się buczenie? Musi być esbek. Albo chociaż agent.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w czasie obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Gen. Ścibor-Rylski: Apelowałem, z całego serca prosiłem o spokój. Bardzo to przykre. Bardzo
 • Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Gwizdy na obchodach. Ścibor-Rylski: "Bardzo mi przykro"
Komentarze (709)
"Ścibor-Rylski nie buczał? Znaczy agent"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 250 razy 204

  Może wreszcie ktoś zlustruje tych usłużnych " historyków" IPN na czyje polecenie próbują niszczyć ludzi i czyje polecenia wykonują

 • kakalak4

  Oceniono 192 razy 162

  Tak, Panie Generale - fakt że walczył Pan w Powstaniu nie ma najmniejszego znaczenia dla tej hołoty. Nie oszukujmy się: wszystkie patriotyczne hasełka całego środowiska około-PiSowskiego to czysta retoryka. Miłość Ojczyzny, walka o jej wolność, przelewanie krwi - to wszystko nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko jedno: czy się kocha Prezesa i czci jego ś.p. brata.

  Tak? No to jest się Prawdziwym Polakiem i Patriotą.

  Nie? No to jest się zdrajcą, agentem, współpracownikiem i kanalią.

 • oleyu

  Oceniono 153 razy 135

  Dziadek nie chciał, aby na grobach jego kolegów odbywały się chamskie i polityczne wydarzenia, to zrobiliście go SBkiem. No tak, bo teraz prawdziwi Polacy, to nie walczą o kraj, tylko opluwają wszystkich. Szkoda gadać nawet.

 • seb1981

  Oceniono 136 razy 122

  Według PiS i IPN nie bardziej wiarygodnych dokumentów w Polsce niż zapiski funkcjonariuszy UB i SB oraz nie ma bardziej wiarygodnych i prawdomównych ludzi w Polsce niż byli funkcjonariusze UB i SB.

 • bartoszbankowski

  Oceniono 128 razy 118

  K... to jest Chłop, który walczył w AK, oddał swoje młodzieńcze lata po to, by teraz jakaś hołota, dla której większym bohaterem jest hitler i nasza elyta narodowosocjalistyczna z PiS, dyktowała kto jest zdrajcą a kto nie. Pan Generał pewnie miał mieźle przerąbane w PRL za to, że był w AK, ale nad tym już buczący się nie zastanowią... Mój dziadek też był w partii, ale nie dlatego, że był komunistą, ale dlatego, że jak już go bezpieka wypuściła z kopalni uranu, to nie dała mu wyboru. Podejrzewam, że wielcy lustratorzy z Rzepy sami podpisywali kiedys lojalki i być może stali w tej samej kolejce co Pan Generał. Polacy powinni zacząć dbać o swoje autorytety. Inaczej autorytetami będą PiSiaki i inni ekstremiści

 • 2bankier

  Oceniono 134 razy 100

  Zasadnicze pytanie-komu wierzyc UB czy Generalowi?Zdecydowanie stawiam na Generala.

 • miroo

  Oceniono 111 razy 97

  Czekam na lustrację ojca Kaczyńskich przez uważam rze, rzeczpospolitą i gazetę polską....

 • minkat

  Oceniono 97 razy 85

  Ciekawe co by bylo, gdyby ktos w ten sposob zaczal wyrazac swoje uczucia w sprawie pochowania Kaczynskich na Wawelu i sobie zaczal w krypcie buczec?

  Co by wtedy RP i inne "niezalezne" media napisaly?

  W koncu zyjemy w wolnym kraju, kazdy ma prawo do pokojowego wyrazania swoich pogladow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje