Sąd: Ziobro ma przeprosić Schetynę m.in. za słowa o "ciemnej postaci"

23.08.2012 17:34
Zbigniew Ziobro i Grzegorz Schetyna

Zbigniew Ziobro i Grzegorz Schetyna (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Europoseł Zbigniew Ziobro naruszył swoją wypowiedzią dobra osobiste Grzegorza Schetyny i powinien przeprosić go na antenie Radia Maryja - uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie. Chodzi m.in. o słowa, że Schetyna jest "ciemną postacią, nie szarą eminencją".
Sąd podtrzymał wyrok sądu niższej instancji z września 2011 r., od którego odwoływał się Ziobro. Nie uwzględnił argumentów pozwanego europosła i uznał, iż naruszył on dobra osobiste powoda i nie udowodnił, że jego wypowiedzi nie były bezprawne; wyrok jest prawomocny. Europoseł zapowiedział wniosek o kasację.

W maju 2009 r. ówczesny wicepremier i szef MSWiA Sejmu Grzegorz Schetyna wytoczył Ziobrze proces o ochronę dóbr osobistych za jego wypowiedź w Radiu Maryja z 17 marca 2009 r. Ziobro - były minister sprawiedliwości i ówczesny poseł PiS - mówił m.in., że Schetyna jest "ciemną postacią, nie szarą eminencją, a ciemną postacią tego rządu"; "człowiekiem, o którym się mówi, że odpowiada za wszystkie takie ciemne sprawki, które są związane m.in. z nadużywaniem służb specjalnych przeciwko opozycji".

Powołując się również na wypowiedzi "niektórych posłów PO z kuluarów", Ziobro powiedział, że Schetyna jest to "człowiek od brudnych zadań, jego postać jest szczególna, więc jeżeli jest ktoś z nim związany, to rzeczywiście może cieszyć się później poczuciem bezkarności, takie są podejrzenia".

Ziobro apelował

We wrześniu ub.r. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że Zbigniew Ziobro musi przeprosić Grzegorza Schetynę (PO) za naruszenie jego dóbr osobistych - czci, godności i dobrego imienia. Sąd zobowiązał Ziobrę do opublikowania przeprosin na antenie Radia Maryja i Radia Zet w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku. Zasądził także od niego 20 tys. zł na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" i 2 tys. kosztów dla powoda.

Zdaniem sądu działanie pozwanego było bezprawne, a jego wypowiedź bez wątpienia nie pozostawała w żadnym związku z jego działalnością poselską. Także argument pozwanego, że miał na myśli odpowiedzialność polityczną, jest niezasadny, ponieważ w swojej wypowiedzi tego nie wyartykułował - wskazał m.in. sąd pierwszej instancji.

W apelacji od tego wyroku Ziobro zarzucał m.in., iż sąd błędnie przyjął, że udzielając wywiadu, nie działał w ramach mandatu poselskiego, tzn. że nie chronił go immunitet poselski; że nie przekazał sprawy do Warszawy, o co on wnosił, gdyż tam znajduje się jego centrum życiowe; że nie wyłączył sędzi mimo - jak podawał - uzasadnionej wątpliwości co do jej bezstronności, czyli nieprzychylnego stosunku do strony pozwanej (bo uchylała pytania do świadków, wyznaczała terminy przed wyborami).

Podnosił także, że sąd pominął szereg wniosków dowodowych, w tym przesłuchanie kilkudziesięciu świadków; naruszył jego wolność wypowiedzi i błędnie ustalił, że wypowiedzi naruszyły godność powoda. Prosił też o przekazanie apelacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sąd apelacyjny zmienił jedynie wyrok w tym zakresie, że wyeliminował konieczność przeprosin także na antenie Radia Zet i zmodyfikował treść przeprosin. Obciążył też pozwanego europosła kosztami apelacji w wys. 2 tys. zł.

Ziobro: Sprawę skieruję do Strasburga

- Wyrok uważam za niesłuszny i niesprawiedliwy. W demokratycznym społeczeństwie obywatelskim człowiekowi, który jest drugą postacią w państwie, można stawiać zarzuty, że odpowiada za rozmaite nadużycia, które mają miejsce - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Ziobro. Oświadczył także, że "nie zawaha się sprawy skierować do Strasburga" i podkreślił, że - według niego - przekazał sądowi szereg dowodów na uzasadnienie swojej wypowiedzi, że Grzegorz Schetyna jest "ciemną" postacią, a nie "jasną".

Powołał się także na przykład pozwanego przez siebie posła Ryszarda Kalisza, który - według warszawskiego sądu - działał w ramach immunitetu, podczas gdy jemu w krakowskim procesie takiej ochrony immunitetu odmówiono. Grzegorza Schetyny nie było w czwartek w krakowskim sądzie. Reprezentowała go mec. Marta Rytlewska.

Zobacz także
Komentarze (95)
Sąd: Ziobro ma przeprosić Schetynę m.in. za słowa o "ciemnej postaci"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 44 razy 42

  Ziobro sam jest jedną z najciemniejszych postaci Polskiej polityki

 • anissa4

  Oceniono 48 razy 40

  Tak panie Zero, jeszcze wiele razy będzie pan przepraszał i płacił, aż w końcu wyląduje na śmietniku historii politycznej. To kara za pańskie niegodne uczynki.

 • vounsky

  Oceniono 33 razy 31

  "- Wyrok uważam za niesłuszny i niesprawiedliwy. W demokratycznym społeczeństwie obywatelskim człowiekowi, który jest drugą postacią w państwie, można stawiać zarzuty, że odpowiada za rozmaite nadużycia, które mają miejsce - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Ziobro."

  Ano można, Zbysiu, tylko trzeba mieć dowody. A jak się nie ma to się właśnie płaci za pomówienia.

 • p4-s

  Oceniono 36 razy 30

  Zero sam był ciemną postacią w "rzondzie" PiS (nadministrem), a to, że komuś tak dupę obrabia, to w pale się nie mieści.
  Gdzie ten trybunalik stanu dla tego wzorca szumowiny?

 • m8ts

  Oceniono 30 razy 28

  ... powinien przeprosić go na antenie Radia Maryja...

  Dziwnym sposobem zabraknie czasu antenowego na przeprosiny : )

 • piemont12

  Oceniono 25 razy 25

  który to już wyrok , za kłamstwa i pomówienia, na łajdaku Ziobro ? Ja naliczyłem 6 wyroków...

 • nadordynariusz

  Oceniono 28 razy 20

  Zadaje się, że ten pajac przegrał wszystkie procesy w jakich uczestniczył. Jak taki pajac mógł być ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym? Jak tej pastuch może być europosłem? Jak ten szmaciarz może pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne skoro odnosi porażkę za porażką, za cokolwiek się nie weźmie i cokolwiek z siebie nie wydali?

 • sztucznamgla

  Oceniono 22 razy 20

  jestem pewien, ze tym razem ZERO wykona wyrok sądu językiem migowym :)))

 • m8ts

  Oceniono 21 razy 19

  Fizycy powinni paść na kolana i przepraszać za definicję zera bezwzględnego. Każda kompromitacja Zbigniewa Ziobry dowodzi, że wszystko jeszcze przed nami, bo jak się okazuje, ZERO może być większe od zera.
  Cwaniaczki mówią, że zero to wstęp do matematyki, no i jak tu z takimi gadać ; )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje