Ekshumacja zwłok Anny Walentynowicz 17 września

23.08.2012 08:56
Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Prokuratura wyznaczyła datę ekshumacji zwłok Anny Walentynowicz na 17 września. W Instytucie Medycyny Sądowej w Bydgoszczy odbędzie się sekcja zwłok i zbadanie ciała. Rodzina Walentynowicz chce też dopuszczenia do badań wskazanych przez nią biegłych.
O dacie ekshumacji zwłok Walentynowicz - bohaterki "Solidarności", która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. poinformował pełnomocnik rodziny ofiary katastrofy smoleńskiej, adwokat Stefan Hambura. Potwierdził w ten sposób informacje "Gazety Polskiej Codziennie".

Rodzina chce udziału wskazanych przez siebie biegłych

Sekcja zwłok i zbadanie ciała Walentynowicz odbędzie się 17 i 18 września w Instytucie Medycyny Sądowej w Bydgoszczy. 3 września Hambura oraz syn i wnuk Walentynowicz są umówieni na spotkanie z wojskowymi śledczymi.

Hambura zapowiedział też złożenie wniosku o dopuszczenie do badań dodatkowych wskazanych przez rodzinę biegłych, mimo że prokuratura nie zgadzała się na to przy wcześniejszych ekshumacjach. Według jego słów będzie też apel o udział niezależnych obserwatorów, którzy z biegłymi przyglądaliby się czynnościom poekshumacyjnym.

Prawnik rodziny Walentynowicz: Naruszono prawo

- Rodzina nie ma absolutnie żadnych tajemnic w tej sprawie i opowiada się za transparentnością postępowania - mówi mec. Hambura, który też chce przejrzystości. Według niego rządy państwa prawa w tej sprawie nie zdały egzaminu i doszło do naruszenia przez urzędy i organy państwa polskiego praw podstawowych i praw człowieka. - Dlatego chcemy jak największej otwartości tego postępowania - zaznaczył prawnik.

Zobacz także
  • Anna Walentynowicz Anna Walentynowicz (15.08.1929 - 10.04.2010)
  • Anna Walentynowicz Fiasko starań o nadanie gdańskiej alei imienia Anny Walentynowicz

Najnowsze informacje