Finał procesu Breivika. Zamachowiec przygotowuje dwie mowy

23.08.2012 08:14
Breivik w sądzie

Breivik w sądzie (Fot. NTB SCANPIX REUTERS)

Norwegia przygotowuje się do finału jednego z najważniejszych procesów sądowych ostatnich lat. W piątek ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie Andersa Behringa Breivika.
Ponad rok temu Norweg podłożył bombę przed siedzibą rządu w Oslo i otworzył ogień do młodzieży na wyspie Utoya. Zabił w sumie 77 osób.

Dwa przemówienia Breivika

Posiedzenie sądu w Oslo ma rozpocząć się w piątek około 10. Wtedy zostaną wygłoszone mowy końcowe. Przedstawiciele sądu twierdzą, że całość rozprawy, łącznie z uzasadnieniem wyroku może potrwać nawet 6 godzin. Posiedzenie będzie transmitowane przez norweską telewizję, jak i przez sądy w sześciu największych miastach Norwegii.

Według norweskich mediów Anders Breivik przygotował na piątek dwa przemówienia. W zależności od wyroku jedno z nich chce przeczytać po ogłoszeniu decyzji sądu.

Prawdopodobnie jednak sędziowie nie zgodzą się na to. Wyrok będzie w dużej mierze zależeć od tego, czy sąd uzna Breivika niepoczytalnym, tak jak chce tego prokuratura, czy też stwierdzi, że Breivik jest w pełni władz umysłowych, tak jak twierdzi oskarżony.

21 lat więzienia?

W przypadku niepoczytalności Breivik może spędzić resztę życia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W drugim przypadku grozi mu 21 lat więzienia. W czasie procesu Norweg przyznał się do zabicia 77 osób.

W opublikowanym w internecie manifeście stwierdził, że dokonał zbrodni, by obronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością. Najmłodsza ofiara Breivika miała 14 lat.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • czmych1

  Oceniono 6 razy -6

  Po 15-tu wyjdzie, będzie miał koło 50-siątki i jeszcze wiecej ciekawych pomysłów. Ciekawe ile ludzi wyrżnie następnym razem?

 • blue911

  Oceniono 3 razy -3

  Do PISu go! Na prezesa!

 • yarrrr

  Oceniono 10 razy -4

  Nędzne trolle jak rudi, popierają Breivika. Żal.
  Na szczęście tacy jak on są w mniejszości. To margines paranoików. Możecie się jedynie spróbować dostosować do rzeczywistości, której nie tworzycie, ewentualnie popluć na forum.

 • sebolargo

  Oceniono 11 razy 1

  Lewaccy terroryści z Baader Meinhof i ich europejscy koledzy z innych czerwonych bandyckich frakcji podkładali bomby porywali i mordowali ludzi a dzisiaj cieszą się wolnością Więc dlaczego Breivik miałby siedzieć w wiezieniu dłużej niż trzeba

 • box-of-surprises

  Oceniono 13 razy 3

  Właśnie przeczytałem, że porządni ludzie popierają Breivika- DZIECIOBÓJCĘ, a przeciwni są mu lewacy/komuniści.

  Patrzcie jak brunatne bydło manipuluje głosami. To samo, które najpierw potrafi maszerować w obronie życia nienarodzonego, chwilę później popierają odbieranie już istniejącego, bo "lewacy", "socjaliści".

  Pomijam fakt, że podział lewica-prawica jest debilny, tak samo wrzucanie wszystkich do jednego wora, tylko dlatego, że mają inne poglądy.

 • snurfik

  Oceniono 4 razy 0

  Jesli gosc jest sprawny na umysle to zamkniecie go w zakladzie psychiatrycznym do konca zycia byloby wspaniala tortura.
  Mysle jego zycie w takim zakladzie nie potrwaloby za dlugo.

 • rudi_0

  Oceniono 6 razy 4

  "Cywilizacja" znoszaca kare smierci ( dla bandziorow rzecz jasna , bo ludzie moga ginac ) , winna zniknac z powierzchni swiata !!!

  I to wlasnie dzieje sie z Europa !
  I DOBRZE !

 • rudi_0

  Oceniono 7 razy 3

  Drogi Panie Breivk !

  Mam nadzieje ze Panscy nastepcy zrobia to samo co Pan ze WSZYSTKIMI ober-swirami zwanymi "przeciwnikami kary smierci" !!!

  Pan udowodnil ze zabijanie jest bezkarne , a na tym pograzajacym sie w szalenstwie kontynencie zycie ludzkie jest NIC NIE WARTE !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje