Finał procesu Breivika. Zamachowiec przygotowuje dwie mowy

Breivik w sądzie

Breivik w sądzie (Fot. NTB SCANPIX REUTERS)

Norwegia przygotowuje się do finału jednego z najważniejszych procesów sądowych ostatnich lat. W piątek ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie Andersa Behringa Breivika.
Ponad rok temu Norweg podłożył bombę przed siedzibą rządu w Oslo i otworzył ogień do młodzieży na wyspie Utoya. Zabił w sumie 77 osób.

Dwa przemówienia Breivika

Posiedzenie sądu w Oslo ma rozpocząć się w piątek około 10. Wtedy zostaną wygłoszone mowy końcowe. Przedstawiciele sądu twierdzą, że całość rozprawy, łącznie z uzasadnieniem wyroku może potrwać nawet 6 godzin. Posiedzenie będzie transmitowane przez norweską telewizję, jak i przez sądy w sześciu największych miastach Norwegii.

Według norweskich mediów Anders Breivik przygotował na piątek dwa przemówienia. W zależności od wyroku jedno z nich chce przeczytać po ogłoszeniu decyzji sądu.

Prawdopodobnie jednak sędziowie nie zgodzą się na to. Wyrok będzie w dużej mierze zależeć od tego, czy sąd uzna Breivika niepoczytalnym, tak jak chce tego prokuratura, czy też stwierdzi, że Breivik jest w pełni władz umysłowych, tak jak twierdzi oskarżony.

21 lat więzienia?

W przypadku niepoczytalności Breivik może spędzić resztę życia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W drugim przypadku grozi mu 21 lat więzienia. W czasie procesu Norweg przyznał się do zabicia 77 osób.

W opublikowanym w internecie manifeście stwierdził, że dokonał zbrodni, by obronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością. Najmłodsza ofiara Breivika miała 14 lat.

Zobacz także
 • Anders Breivik Dziś wyrok na Breivika. Grozi mu co najmniej 21 lat więzienia
 • Anders Breivik w sądzie w Oslo, 22.06.2012 Rok po zbrodni Breivika. "To nie on zdecyduje, jakie będziemy mieli prawo. Dlatego w sądzie podają mu rękę" [WYWIAD]
 • Anders Behring Breivik w sądzie Breivik świadomie oszukał biegłych. Będą kolejne badania
Komentarze (51)
Finał procesu Breivika. Zamachowiec przygotowuje dwie mowy
Zaloguj się
 • andrzejto1

  Oceniono 16 razy 10

  Pytanie, którego nawiedzeni lewacy sobie nie zadali brzmi: Jaki jest wpływ terroru politycznej poprawności na tego typu wydarzenia?
  Czy przypadkiem nie jest tak, że każde pytanie o imigrantów, o ich zwyczaje, stosunek do gospodarzy i zasady przez nich wyznawanych. Każde tego typu pytanie jest zbywane oskarżeniami o rasizm. Pytanie o to, za co żyją ci imigranci tak samo. O co by się człowiek nie zapytał, to zaraz rasista, ksenofob, faszysta, nazista i w ogóle.
  Jak się o tym nie dyskutuje, to frustracje i emocje są wywalane jak przez tego osobnika.

 • zomotradycja

  Oceniono 11 razy 7

  Wygląda to na bezprawie, po to żeby dać mu większy wyrok. Zorientowali się, że kara 21 lat to mało więc na polityczne i społeczne zamówienie zrobią z niego wariata żeby posiedział do końca życia.

 • satrustequi

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawa sytuacja. Jak go uniewinnią to go zamkną do końca życia. Jeśli zaś sąd uzna go za winnego to tylko 21 lat odsiadki.

 • rudi_0

  Oceniono 6 razy 4

  "Cywilizacja" znoszaca kare smierci ( dla bandziorow rzecz jasna , bo ludzie moga ginac ) , winna zniknac z powierzchni swiata !!!

  I to wlasnie dzieje sie z Europa !
  I DOBRZE !

 • box-of-surprises

  Oceniono 13 razy 3

  Właśnie przeczytałem, że porządni ludzie popierają Breivika- DZIECIOBÓJCĘ, a przeciwni są mu lewacy/komuniści.

  Patrzcie jak brunatne bydło manipuluje głosami. To samo, które najpierw potrafi maszerować w obronie życia nienarodzonego, chwilę później popierają odbieranie już istniejącego, bo "lewacy", "socjaliści".

  Pomijam fakt, że podział lewica-prawica jest debilny, tak samo wrzucanie wszystkich do jednego wora, tylko dlatego, że mają inne poglądy.

 • rudi_0

  Oceniono 7 razy 3

  Drogi Panie Breivk !

  Mam nadzieje ze Panscy nastepcy zrobia to samo co Pan ze WSZYSTKIMI ober-swirami zwanymi "przeciwnikami kary smierci" !!!

  Pan udowodnil ze zabijanie jest bezkarne , a na tym pograzajacym sie w szalenstwie kontynencie zycie ludzkie jest NIC NIE WARTE !!

 • bzyk_origo

  Oceniono 5 razy 3

  Spoko Skandynawia ma sporo takich co jak breivik nie lubia lewactwa i islamu. Wyrok jaki by nie byl i tak bedzie zapomniany po kilkunastu latach - czas zabliznia rany i wspomnienia.

 • yeah_bunny

  Oceniono 5 razy 3

  Telewizja, swobodny czas wypowiedzi, miliony obserwatorow... widze ze norweski sąd zajął się spełnianiem marzeń

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje