Radio Maryja nie chce płacić kar

23.08.2012 06:00
- Uczelnia ojca Rydzyka, odbiorniki satelitarne, a nawet Kasa Stefczyka - Radio Maryja nadaje ukryte reklamy, choć nie ma do tego prawa. Rada Radiofonii karze rozgłośnię. Czy sąd zmusi nadawcę do zapłaty? Bo nadawca kar płacić nie zamierza - pisze "Gazeta Wyborcza".
Radio Maryja ma status nadawcy społecznego - to dla rozgłośni bardzo cenne, bo dzięki temu jest zwolniona z corocznej opłaty koncesyjnej (7 mln zł). Jest jeden warunek: nie może nadawać reklam. Ale Radio Maryja ten zakaz od dawna ignoruje. Na antenie regularnie reklamowano m.in. Telewizję Trwam (jej właścicielem jest fundacja Lux Veritatis o. Rydzyka), Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (prywatna i płatna uczelnia należąca do o. Rydzyka), "Nasz Dziennik" (który oficjalnie nie należy do zakonu redemptorystów - wydaje go Spes Sp. z o.o.), czasopismo "Rodzina Radia Maryja" (wydaje je fundacja o. Rydzyka Nasza Przyszłość) czy odbiorniki satelitarne sprzedawane przez fundację Lux Veritatis.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Warszawską Prowincję Redemptorystów, właściciela radia, już dwie kary - pod koniec marca (4 tys.) i w lipcu (20 tys.). - Prowincja Redemptorystów odwołała się od obu kar. W pierwszym przypadku sprawa trafiła do sądu. Wyznaczono już termin rozprawy na 4 stycznia. W drugim przypadku sprawa także niedawno trafiła do sądu, ale jeszcze nie ma terminu rozprawy - mówi Monika Bąk, p.o. rzecznik prasowy KRRiT.

Co ciekawe, kary od KRRiT wcale nie zniechęciły rozgłośni do dalszej reklamowej twórczości. - Ukrytych reklam w radiu jest mniej więcej tyle samo co do tej pory. "Nasz Dziennik" reklamowany jest jakieś dziewięć razy dziennie pod kłamliwym hasłem przeglądu prasy polskiej - mówi "Gazecie" Rafał Maszkowski, który prowadzi stały nasłuch.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (405)
Zaloguj się
 • o_onufry

  0

  Zawył wielebny toruński specjalista od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw głosem wielkim na lamach swojego czyli Naszego Dziennika że niebawem jego radyjo co-Maryjo i TV co ma Trwać przestaną istnieć. Sprawcą tej tragedii ma być rząd, ktory bezczelnie czyli celowo podwyższył stawki opłat koncesyjnych dla stacji radiowych i telewizyjnych.
  Co prawda media tego konsekrowanego szamana jeszcze nowej koncesji nie dostały, jeszcze nie ma na nią rozpisanego konkursu, ale kłamstwa o niewypłacalności zawsze dobrze się sprzedają i mają swój z góry ukartowany cel. Teraz wzruszone tym moherowe emerytki i inna bigoteria sypnie groszem z szerzej otwartej portmonetki.

 • harimau666

  0

  Musi,wszystkie komorniki wierzące w mzimu są:)

 • ambonament_na_rydzyjko

  0

  To kiedy wyrok więzienia dla pana Rydzyka za łamanie prawa?
  Bo jak pozostanie na wolności, to znaczy, ze każdy może prawo olać i sąd mu nic nie zrobi. W końcu prawo jest równe dla wszystkich. Każdy bandyta może się powołać na powyższą egzekucję wyroku. Skoro jemu wolno, to dlaczego nie innym?

 • aala43

  Oceniono 5 razy 5

  o, zesz,. a gdzie sluzby, policja, komornik????? scigac za mniej niz 3 gramy wolą?????

 • politol59

  Oceniono 7 razy 7

  Jak widać są wobec prawa równi i równiejsi, a oni są najrówniejsi.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 13 razy -11

  Niech jeszcze Gazeta poda lewackiemu ciemnogrodowi przykład instytucji chcącej zapłacić karę ( w dodatku karę nałożoną przez nazistowski rząd którą uchylą wszystkie sądy). Dobre co?

 • zelenyles

  Oceniono 10 razy 10

  Wyłączcie im nadawanie dopóki nie zapłacą to wtedy zapłacą natychmiast _____dobrowolnie nie zapłacą.

 • pawlon1

  Oceniono 9 razy 9

  powinni im zabrac status nadawcy publicznego skoro mimo kar reklamy dalej nadaja... mohery sie zbuntuja ale co z tego?! prawo jest prawem!

 • uszatek_2

  Oceniono 10 razy 10

  ...niestety, R.M. i k.k. zawsze starają się być ponad prawem i ugrać coś "na krzywy ryj" ... Nic nowego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje