Radio Maryja nie chce płacić kar

- Uczelnia ojca Rydzyka, odbiorniki satelitarne, a nawet Kasa Stefczyka - Radio Maryja nadaje ukryte reklamy, choć nie ma do tego prawa. Rada Radiofonii karze rozgłośnię. Czy sąd zmusi nadawcę do zapłaty? Bo nadawca kar płacić nie zamierza - pisze "Gazeta Wyborcza".
Radio Maryja ma status nadawcy społecznego - to dla rozgłośni bardzo cenne, bo dzięki temu jest zwolniona z corocznej opłaty koncesyjnej (7 mln zł). Jest jeden warunek: nie może nadawać reklam. Ale Radio Maryja ten zakaz od dawna ignoruje. Na antenie regularnie reklamowano m.in. Telewizję Trwam (jej właścicielem jest fundacja Lux Veritatis o. Rydzyka), Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (prywatna i płatna uczelnia należąca do o. Rydzyka), "Nasz Dziennik" (który oficjalnie nie należy do zakonu redemptorystów - wydaje go Spes Sp. z o.o.), czasopismo "Rodzina Radia Maryja" (wydaje je fundacja o. Rydzyka Nasza Przyszłość) czy odbiorniki satelitarne sprzedawane przez fundację Lux Veritatis.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Warszawską Prowincję Redemptorystów, właściciela radia, już dwie kary - pod koniec marca (4 tys.) i w lipcu (20 tys.). - Prowincja Redemptorystów odwołała się od obu kar. W pierwszym przypadku sprawa trafiła do sądu. Wyznaczono już termin rozprawy na 4 stycznia. W drugim przypadku sprawa także niedawno trafiła do sądu, ale jeszcze nie ma terminu rozprawy - mówi Monika Bąk, p.o. rzecznik prasowy KRRiT.

Co ciekawe, kary od KRRiT wcale nie zniechęciły rozgłośni do dalszej reklamowej twórczości. - Ukrytych reklam w radiu jest mniej więcej tyle samo co do tej pory. "Nasz Dziennik" reklamowany jest jakieś dziewięć razy dziennie pod kłamliwym hasłem przeglądu prasy polskiej - mówi "Gazecie" Rafał Maszkowski, który prowadzi stały nasłuch.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • 13 sierpnia 2007, odwołanie ministrów LiS-u, powołanie nowych. Ostateczny koniec koalicji. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński i Anna Fotyga "Przed nami wybory" - pięć lat temu prezes PiS popełnił największy polityczny błąd?
 • Krzysztof Kwiatkowski Błyskawiczne kariery kuzynki Grada i brata Kwiatkowskiego w Krajowej Spółce Cukrowej
Komentarze (405)
Radio Maryja nie chce płacić kar
Zaloguj się
 • 2bankier

  Oceniono 127 razy 113

  Rydzyk jawnie namawia do lamania prawa.Jak tu mozna miec szacunek do Kosciola?

 • fakiba

  Oceniono 112 razy 104

  Skoro nie przestrzega zapisów umowy to niech płaci za koncesję jak każdy inny nadawca i będzie po kłopocie

 • iseree68

  Oceniono 100 razy 86

  Nigdy nie słucham Radia Maryja, ani też nie oglądałam telewizji Trwam .Religia mnie nie obchodzi, ale jak nie chcą płacić kar to powinni odpowiadać tak jak każda inna firma na którą nałożono kary. Komornik na konto i po sprawie...Tylko który się odważy ???Przecież w naszym kraju rządzi kościół...

 • fjan

  Oceniono 78 razy 66

  Należy spowodować zabranie koncesji dla radia z ryjem i po sprawie. Albo w Polsce prawo jest dla wszystkich jednakowe albo jest bezprawie. Innej alternatywy być nie może.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 92 razy 64

  Tadeusz Rydzyk - belzebub z Torunia powinien już dawno siedzieć w więzieniu. Państwo polskie przyzwyczaiło tego łajdaka, ze dostaje wszystko za darmo i do tego, że jest bezkarny. Strach organów państwa przed czarną watykańską mafią jest ogromny i paraliżuje jej każde działanie. Od zwykłego policjanta po prezydenta RP na widok szamana w sutannie robią w portki ze strachu. Co to znaczy, że państwo nie może wyegzekwować kary? Czy belzebub nadaje programy z pudełek po butach a jego anteny to patyki? Czy belzebub obraca pieniędzmi tylko w reklamówkach? Ma konta bankowe i sąd ma możliwość egzekwować wykonanie wyroku przez zajęcie mienia, z konta belzebuba albo przez wsadzenie go do więzienia. Proste! Dlaczego tego nie robi?

 • szats69

  Oceniono 59 razy 57

  Tu nie tyle trzeba nakładać jakieś śmieszne kary bo widać co sobie z nich robią, tylko odebrać po prostu status nadawcy społecznego, którego wymogów nie spełniają OD LAT - na co czekają odpowiednie organy?

 • chi_neng1

  Oceniono 59 razy 53

  Od kiedy RM jest z tych Dajacych / Placacych ?

  Belzebub kierujacy cala ta machina JEST I BEDZIE ZAWSZE BIORACY A NIE DAJACY.

  GDZIE JEST PROKURATURA ???

 • jkdino49

  Oceniono 55 razy 51

  Ojciec dyrektor ma prawo głęboko w poważaniu, i najwyższy czas aby zmusić go do jego przestrzegania.
  Czy zapłacił już orzeczoną wobec niego grzywnę za publiczną zbiórkę pieniędzy bez zezwolenia? Nie? To może by tak zamienić ją np. na prace przy utrzymaniu zieleni miejskiej w Toruniu?
  A może by w końcu Sąd Gospodarczy ruszył d... i zażądał od niego złożenia zaległych od 2007 r. dorocznych sprawozdań finansowych fundacji/firmy Lux Veritatis? Zgodnie z prawem sąd powinien był nałożyć na prezesa Lux Veritatis grzywnę za niezłożenie sprawozdania, a w przypadku dalszego uchylania się od tego obowiązku wszcząć postępowanie likwidacyjne firmy.

 • cowboy66

  Oceniono 52 razy 42

  Co maja za problem, nie płaca to odebrać im status stacji publicznej i nich płaca nie 20 tys. kary a 7 milionów rocznie podatku!!!!!!
  Polskie prawo chroni zlodzieji, cwaniakow i bandziorów, czy to stacjia Rydzyka, czy Amber Gold!!!!!! a Kore z Manamu za 3 gramy trawkę chcą wsadzić na 3 lata, to jest dopiero parodia popierdo.lonego systemu, hehehehe.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje