Wszczęto postępowanie wobec kuratorów Marcina P.

Były szef Amber Gold Marcin P.

Były szef Amber Gold Marcin P. (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Będą postępowania dyscyplinarne wobec dwóch kuratorów sądowych Marcina P. - wniosek do rzecznika dyscyplinarnego dla kuratorów zawodowych skierował prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. To efekt kontroli postępowań karnych założyciela Amber Gold.
Ich zaniedbania doprowadziły do tego, że Marcin P. - mimo wyroku sądu - nie zwracał pieniędzy pokrzywdzonym klientom - mówi wiceprezes Sądu Okręgowego Rafał Terlecki.

Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zwrócił się do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Kuratorów Zawodowych z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch kuratorów sądowych, którzy byli zatrudnieni w trakcie postępowania wykonawczego w jednej ze spraw Marcina P. Marcin P. miał oddać wszystkie pieniądze poszkodowanym, jednak nie zrobił tego. W ocenie sądu działalność sędziów przyczyniła się do tego, że nie doszło do odwieszenia kary, a skazany nie wypełnił obowiązków nakazanych przez sąd.

Minister sprawiedliwości wobec jednego z tych kuratorów złożył zawiadomienie do prokuratury.

Wszczęto także postępowanie wyjaśniające wobec Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która zajmowała się działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie prowadzi rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Sprawdzane są ewentualne nieprawidłowości w dochodzeniu. Prokurator trzy lata temu odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie Amber Gold, a potem umorzyła to postępowanie.

Zobacz także
 • "Nie zaostrzajmy prawa dotyczącego parabanków - to nic nie da"
 • Janina Paradowska "Biedni? Inwestowali w Amber Gold po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trudno mi okazać współczucie..."
 • Mariusz Ziomecki "Państwo ma nas w nosie: przyjeżdża na sygnale, gdy spóźnisz się z podatkiem, a kiedy wykryje piramidę..."
Komentarze (50)
Wszczęto postępowanie wobec kuratorów Marcina P.
Zaloguj się
 • waldi_46

  Oceniono 28 razy 22

  kuratorzy i sędziowie milczeli bo łapówka kneblowała im gęby .

 • kedar.1982

  Oceniono 23 razy 21

  Napiszę wam bardzo ważną (jak każdy) rzecz. Dziennik ustaw to około 18tyś !!! stron rocznie. Szanowny czytelnik, czyli Ty, nie wie czy żyje zgodnie z prawem, bo nie ma się czasu z tym zapoznać. Dlatego prawo w tym kraju uległo erozji (lub jak ktoś woli inflacji), każdy wie, że tak bujniej twórczości nie da się przestrzegać, ani egzekwować.
  Cała maszyna prawna najukochańszej Rzeczypospolitej działa na zasadzie rozpędzonego koła, ludzie coś robią bo parę, a nawet paręnaście lat temu tak robili. W takim gąszczu przepisów "od drobnostek" łatwo jest zatracić sens prawa i skupić się na drobiazgach, czyli np. czy podpis na formularzu nie wystaje poza kwadracik.
  W takim gąszczu przepisów również łatwo jest ukryć korupcję i inne moralnie naganne działania, wystarczy jedynie przestrzegać tych drobnostek, gdyż nikt nie będzie drążyć głębiej, ponieważ ma setki drobnostek do kontroli. Przykład afera solna.
  Widać to dokładnie na przykładzie P., że jest ścigany za wszystko z wyjątkiem tego co każdy uważa, że zrobił czyli OSZUSTWO.

 • ok-cham

  Oceniono 16 razy 16

  Uwaga! Gang kuratorów sądowych to zgniła narośl na zdrowej tkance polskiego wymiaru sprawiedliwości! To ci nikczemnicy, kierujący się zasadą: co ma wisieć nie utonie, umożliwili siedmiokrotne zawieszenie pewnego kołka i wystruganie z niego słupa nośnego piramidy zwanej potocznie Bursztynowym Eldorado. Prawi i uczciwi aż do bólu sędziowie, ba, całe składy orzekające były wydane na pastwę ich podstępnych knowań. Ale kolektyw sędziowski mówi złu kategoryczne dość i wyrwie je z korzeniami do ostatniego kuratora-szkodnika. I odtąd już wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, a nic, co ma siedzieć, nie zostanie zawieszone po kilka razy z rzędu. Sprawiedliwość ponownie zatryumfuje... a kolektyw będzie bezpieczny.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 15 razy 11

  Minister sprawiedliwości musiał przerwać poranną modlitwę, żeby złożyć zawiadomienie do prokuratury na kuratora. I teraz dręczy go sumienie, bo będzie się musiał z tego wyspowiadać...

 • leszekgrab1

  Oceniono 9 razy 9

  Co to jest defraudacja takich gigantycznych sum? Lepiej wsadzać do paki za niecałe 3 gramy marihuany. Tu gorliwość prokuratury jest godna szacunku.

 • zelenyles

  Oceniono 11 razy 9

  Proste_____ wszyscy w koło byli wysmarowani_________ kuratorzy też________ i tyle.

 • ciemnywsiok

  Oceniono 9 razy 9

  A gdzie była i jest obecnie komisja nadzoru finansowego gdy jeden z bezpiecznych banków (jestem przekonany ,że chodzi o getin noble bank) oferował i ciągle oferuje swoim klientom pokrętne umowy, które może zrozumieć ekspert od finansów po kilku godzinach analizy (angora nr 34 str.14)

 • lehoo

  Oceniono 15 razy 9

  POzostaje jeszcze sprawa nienaprawionych krzywd klientów Multikasy, do czego to Plichta był zobligowany wyrokiem sądowym. Nie zrobił tego.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 7

  Nie "Dlaczego mileczeli?" tylko "Za ile milczeli?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje