Wszczęto postępowanie wobec kuratorów Marcina P.

22.08.2012 18:59
Były szef Amber Gold Marcin P.

Były szef Amber Gold Marcin P. (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Będą postępowania dyscyplinarne wobec dwóch kuratorów sądowych Marcina P. - wniosek do rzecznika dyscyplinarnego dla kuratorów zawodowych skierował prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. To efekt kontroli postępowań karnych założyciela Amber Gold.
Ich zaniedbania doprowadziły do tego, że Marcin P. - mimo wyroku sądu - nie zwracał pieniędzy pokrzywdzonym klientom - mówi wiceprezes Sądu Okręgowego Rafał Terlecki.

Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zwrócił się do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Kuratorów Zawodowych z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch kuratorów sądowych, którzy byli zatrudnieni w trakcie postępowania wykonawczego w jednej ze spraw Marcina P. Marcin P. miał oddać wszystkie pieniądze poszkodowanym, jednak nie zrobił tego. W ocenie sądu działalność sędziów przyczyniła się do tego, że nie doszło do odwieszenia kary, a skazany nie wypełnił obowiązków nakazanych przez sąd.

Minister sprawiedliwości wobec jednego z tych kuratorów złożył zawiadomienie do prokuratury.

Wszczęto także postępowanie wyjaśniające wobec Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która zajmowała się działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie prowadzi rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Sprawdzane są ewentualne nieprawidłowości w dochodzeniu. Prokurator trzy lata temu odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie Amber Gold, a potem umorzyła to postępowanie.

PYTANIE Klienci Amber Gold sami są winni swojej sytuacji?

 • Tak, widzieli przecież, że firma daje podejrzanie wysoki zysk. Powinni ją gruntownie sprawdzić
 • Nie, Amber Gold miała bardzo sprytną kampanię marketingową. W dodatki żaden urząd przez tyle czasu przed nim nie przestrzegał
 • Nie, to wina państwa, nie klientów. Powinno lepiej kontrolować taką działalność
 • Wina leży i po stronie klientów, i po stronie państwa
Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • marekwalbrzych

  0

  Pozory działania dla ludu!

 • koloratura1

  Oceniono 2 razy 2

  "Ich [kuratorów] zaniedbania doprowadziły do tego, że Marcin P. - mimo wyroku sądu - nie zwracał pieniędzy pokrzywdzonym klientom"

  Tylko "zaniedbania"?

 • maksimum

  Oceniono 4 razy 2

  Ojciec chrzestny tej sitwy nawet byl zadowolony ze film o nim robiono z pieniedzy ograbionych ludzi.

 • kararaka

  Oceniono 4 razy 2

  0bowiązkowo należy wszcząć postępowanie wobec tych, którzy dopiero jak smród za bardzo się rozszedł, łaskawie podjeli postępowanie wobec winnych tak ciężkich zaniedbań. A gdzie wcześniej byli, biorąc sowite wynagrodzenie za nic nierobienie.

 • oservattoreromano

  Oceniono 5 razy 5

  A może by jakiemuś prokuratorkowi dobrać się do dupy. Dleczego ta kasta zawodowa ma przywileje świętych krów ?

 • zfd3

  Oceniono 5 razy 3

  Postępowaniem powinni zostać objęci parlamentarzyści którzy głosowali za przyjęciem ustawy o para bankach i zmianach w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego oraz innych których uchylenie bądź zmiany umożliwiły bezkarność takiej działalności,

  wnioski prezesa sądu okręgowego stanowią tzw dupokryjkę dla ukrycia faktu iż sądy karne karzące za byle co ludzi uczciwych nawet w tedy kiedy oskarżenia zawierają sfingowane zarzuty to w tym przypadku pomimo wielokrotnych wyroków skazujących za przestępstwa gospodarcze w tym popełnionych w trybie recydywy nie zastosowały odbycia kary wiezienia nie orzekły o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej co oznacza że wyroki były ustawiane poza sędziami i dotyczyły zorganizowanej przestępczości powiązanej ze światem politycznycm lokalnym i centralnym

 • tewiemleczarz

  Oceniono 1 raz 1

  Zabawa w wilki i owce trwa.
  www.wiadomosci24.pl/artykul/dlaczego_wilk_zabija_owce_240364.html
  Zapraszam do komentowania.

 • pilnawiadomosc

  Oceniono 4 razy 0

  polacy to impotenci w prawie zyciu i we szystkim czego sie podejmuja.Szczekacze i pieniacze to fakt,sparalizowani religia i zacofaniem

 • stan-1

  Oceniono 6 razy 6

  "Sprawdzane są ewentualne nieprawidłowości w dochodzeniu. "
  Aaaa, nieprawidłowości to się teraz tak nazywa. Ile się płaci za nieprawidłowości?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje