"Nasz Dziennik" przeprosił TVN za "paszkwilancką" telewizję

22.08.2012 13:14
Strona internetowa 'Naszego Dziennika'

Strona internetowa 'Naszego Dziennika' (Fot. http://naszdziennik.pl/)

"Nasz Dziennik" opublikował przeprosiny za określenie stacji TVN24 mianem "paszkwilanckiej" i dopuszczającej się "antypatriotycznych wystąpień" oraz będącej "wrogiem polskiego patriotyzmu". To efekt przegranego procesu sądowego.
Sygnowane przez naczelną gazety Ewę Sołowiej i jej wydawcę - spółkę Spes - przeprosiny za publikacje "Naszego Dziennika" z lipca 2007 r. ukazały się na piątej stronie środowego wydania gazety. Pozwani oświadczyli, że wycofują inkryminowane sformułowania, które naruszyły dobre imię spółki TVN. - "Zdając sobie sprawę, że do wzmiankowanych publikacji doszło w następstwie uchybienia zasadom etyki dziennikarskiej, wyrażamy z tego powodu ubolewanie" - głosi oświadczenie.

Prawomocny wyrok nakazujący "Naszemu Dziennikowi" przeproszenie TVN zapadł w maju zeszłego roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Sąd ten utrzymał wyrok warszawskiego sądu okręgowego z 2010 r., który nakazał przeprosiny i zmniejszył żądaną przez TVN kwotę zadośćuczynienia na Fundację Opatrzności Bożej z 200 tys. zł do 40 tys. zł.

"TVN24 telewizją paszkwilancką"

Przyczyną procesu były artykuły "NDz" z 2007 r., gdy rządziła koalicja PiS-LPR-Samoobrona. Pisano w nich m.in., że TVN24 to "telewizja paszkwilancka"; że dopuszcza się "grubiańskich ataków na rządzącą koalicję czy Radio Maryja", "kłamstw", "manipulacji", "oszczerstw", "ordynarnych zafałszowań", "antypatriotycznych wystąpień" oraz "jest wrogiem polskiego patriotyzmu". W pozwie o ochronę dóbr osobistych TVN zażądała przeprosin w kilku gazetach i wpłaty 200 tys. zł.

Pozwani wnosili o oddalenie pozwu, powołując się na wolność słowa. - Pojęcie patriotyzmu jest przez obie strony inaczej postrzegane - mówiła w czasie procesu mec. Krystyna Kosińska, pełnomocnik "NDz". Jej zdaniem nawet ostre sformułowania są dopuszczalne, a "NDz" działał w interesie społecznym. Uznała, że zwroty "NDz", które należy oceniać w ich kontekście, nie są obraźliwe i pozostają w ścisłym związku z faktami; powołała się m.in. na "fałszywe oskarżenie" o. Rydzyka, że nazwał prezydenta Lecha Kaczyńskiego "oszustem" (a mówił tylko, że czuje się przezeń oszukany), czy słynny program TVN, w którym ujawniono "taśmy Beger".

- Krytyka - tak; krytyka znieważająca - nie - mówił pełnomocnik TVN mec. Jerzy Naumann. Za niedopuszczalne uznał wchodzenie w licytację, kto jest lepszym, a kto gorszym patriotą. Zwroty "NDz" uznał nie za dopuszczalne oceny, ale za inwektywy. W trakcie procesu adwokat zmodyfikował pozew, cofając roszczenia za zwroty "NDz", by stacja dopuszczała się "kłamstw, oszczerstw, manipulacji, ordynarnych zafałszowań".

"Wolność słowa, ale z szacunkiem dla innych"

W 2010 r. SO podkreślał, że "wolność słowa jest zasadą, ale trzeba jednocześnie szanować dobra innych". Według sądu doszło do oczywistego i zawinionego naruszenia dóbr osobistych powoda oraz zasady rzetelnej i rzeczowej krytyki, a celem publikacji było "jak najdotkliwsze napiętnowanie" i "poniżenie" TVN24. Ponadto SO zakazał "NDz" rozpowszechniania tych zwrotów w przyszłości.

Zdaniem SO przypisanie o. Rydzykowi zwrotu "oszust" wobec L. Kaczyńskiego także nie usprawiedliwia napiętnowania TVN24 zarzutem "paszkwilanctwa" - podobnie jak wmontowanie przez nią oklasków po wypowiedzi lekarza na spotkaniu ze stroną rządową podczas protestów służby zdrowia w 2007 r. Zarazem SO uznał, że dóbr powoda nie narusza zwrot, że redaktorzy "Szkła kontaktowego" dopuszczają się "grubiańskich ataków", bo krytyka konkretnych osób nie obraża całej stacji.

Już wcześniej "NDz" prawomocnie przegrał proces cywilny z TVN za zwroty pod jej adresem typu: "medialne ZOMO", "goebbelsowska propaganda", "medialni terroryści".

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • eol7

  Oceniono 10 razy 6

  Nie rozumiem dlaczego sady i w tym przypadku tak wlasnie zrobil sad wyznaczaja zadośćuczynienie na Fundację Opatrzności Bożej a nie na jakis dom dziecka? Czy u nas sady sluza fundamentalistom religijnym? Jestesmy panstwem fundamentalnym?

 • rita57

  Oceniono 10 razy -4

  Przecież prawdę pisali, to o co chodzi?

 • euro67

  Oceniono 12 razy -4

  Dziwie sie im ze przeprosili, chocby programy Sekielskiego tzw. czarno na bialym to czystej wody paszkiwlanctwo.

 • q-ku

  Oceniono 6 razy 4

  już myślałem że dobre obyczaje, a to wyrok sądu:-)

 • elkipan

  Oceniono 25 razy -9

  Ale te dyżurne lemingi pięknie minusują co lepsze posty. Pewnie mają ze 30gr od minusa. TVN 24 to Targowica!!!! Każdy wie!!!

 • pawlik744

  Oceniono 9 razy 5

  Co to za przeprosiny na łamach tego pisowskiego szmatławca? Tego i tak nikt normalny nie czyta. Przepraszać należy w gazetach poczytnych i obiektywnych a nie prowadzonych przez podstępnego antychrysta, który ma za zadanie siać nienawiść.

 • alexy-dwa

  Oceniono 10 razy 4

  To niezwykle przyjemne - poczytaC sobie komentarze spienionych zamordystycznych PiSiorów.Mniam,mniam.

 • ziutka333

  Oceniono 8 razy 6

  To papcio Rydzyk będzie cierpiał na nadkwasotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje