Tajemnica zaginięcia Amelii Earhart rozwiązana? Znaleziono szczątki na Pacyfiku

Amelia Earhart

Amelia Earhart (Fot. Bzuk/Wikimedia Commons)

Sonda podwodna odkryła na dnie południowego Pacyfiku szczątki, które mogą być pozostałościami samolotu Amelii Earhart - podaje CNN. Impuls do przeprowadzenia tych poszukiwań dało zdjęcie wyspy Nikumaroro zrobione w 1937 roku. Prawdopodobnie widać na nim wystające z wody podwozie samolotu legendy awiacji.
"Na nagraniach z kamery zainstalowanej w podwodnej sondzie widać obiekty, które prawdopodobnie zostały wykonane przez człowieka" - podała Międzynarodowa Grupa Historycznych Rekonstrukcji Lotniczych. Badacze sugerują, że mogą to być szczątki samolotu zaginionej w 1937 roku Amelii Earhart. Sonda nagrywała zbocze rafy koralowej koło wyspy Nikumaroro.

Wyspa ta już wcześniej była brana pod uwagę jako miejsce, w którym zakończył się ostatni lot Earhart i jej nawigatora Freda Noonana. Znajdowała się na planowanej trasie przelotu słynnej podróżniczki. W dodatku, na Nikumaroro znaleziono m.in. opakowania po kosmetykach z lat 30., rozbite damskie lusterko i ludzkie szczątki.

Tym razem uwagę poszukiwaczy śladów Earhart zwróciło zdjęcie wyspy z 1937 roku, wykonane trzy miesiące po locie podróżniczki. Widać na nim najpewniej wystającą z wody część podwozia samolotu. - Myślimy, że tam jest jej samolot - powiedział na konferencji prasowej Richard Gillespie z Międzynarodowej Grupy Historycznych Rekonstrukcji Lotniczych.

Członkowie grupy spekulują, że Earhart i Noonan wylądowali w pobliżu wyspy, gdy nie udało im się odnaleźć planowanego przez nich miejsca lądowania. Jednak wkrótce maszynę z plaży zmyły fale oceanu, przez co piloci nie mieli ani jak wrócić, ani jak skontaktować się ze światem.

W 1928 r. Amelia Earhart stała się bohaterką narodową Ameryki i symbolem emancypacji kobiet, gdy przeleciała jako pierwsza kobieta przez Atlantyk. Cztery lata później powtórzyła swój wyczyn, ale lecąc samotnie. W 1937 roku wyruszyła w lot dookoła ziemi wzdłuż równika. Ostatni komunikat od niej został wysłany 2 lipca o godz. 20.13.

Zobacz także
 • Samolot podchodzi do lądowania. Przemęczeni piloci zasypiają za sterami, a linie lotnicze milczą
 • Część szczątków znalezionych na bezludnej wyspie nadal może należeć do Earhart. "Amelia Earhart żyła i zmarła jako rozbitek. Na bezludnej wyspie"
Komentarze (33)
Tajemnica zaginięcia Amelii Earhart rozwiązana? Znaleziono szczątki na Pacyfiku
Zaloguj się
 • dasza159

  Oceniono 55 razy 47

  "Członkowie grupy spekulują, że Earhart i Noonan wylądowali w pobliżu wyspy, gdy nie udało im się odnaleźć planowanego przez nich miejsca lądowania. Jednak wkrótce maszynę do morza zmył ocean, przez co piloci nie mieli ani jak wrócić, ani jak skontaktować się ze światem."
  Akapit - arcydzieło bełkotu.

 • blue-sky-0

  Oceniono 41 razy 37

  dlaczego nie zamieszczono tego ciekawego zdjęcia pokazujacego szczątki samolotu????

 • wojrom4

  Oceniono 13 razy 13

  Dla ciekawkich jest strona poświęcona projektowi TIGHAR (The International Group for Historic Aircraft Recovery), który zajmuje się rozwiązywaniem zagadek lotniczych, między innymi Amelii Earhart: tighar.org/
  W tym dokumencie znajduje się zdjęcie z 1937 roku: tighar.org/Publications/TTracks/2010Vol_26/0710.pdf

 • dylesid

  Oceniono 30 razy 12

  Earhart została uprowadzona przez obcych wraz z innymi ludźmi i była zahibernowana przez ok. 400 lat na planecie w kwadrancie Delta. Odkryla to kapitan USS Voyager NCC-74656, Kathryn Janeway.
  www.youtube.com/watch?v=0uoFsfbH4Y0

  ;)

 • blue-sky-0

  Oceniono 18 razy 8

  wylądował obok wyspy - awarynie, czy mieli płozy?? do morza zmył ocean , hahahahahahaa

 • pisaczek

  Oceniono 24 razy 2

  Wielokrotnie odgrzewany kotlet.
  Niedawno mieliśmy niusa, że amerykańce mają broń potrafiącą rozpierniczyć każde na ziemi.
  Jaki więc jest problem polecieć na tę wyspę i to zbadać, bo mam wrażenie, że naukowcy oglądają to miejsce od kilku lat z satelity i rozmyślają czy to co widzą to prawda :)

 • cowboy66

  Oceniono 6 razy 0

  Ci z TIGHAR to tylko szukają kasy, żeby mogli jeszcze raz tam popłynąć, niestety nie znaleźli nic, są przypuszczenia takie jak znalezione rzeczy z lat 30 tam i części szkieletu, niestety nieistniejącego już, prawdopodobnie ona tam skończyła swój żywot ale ta grupa to kilku amatorów którzy co 2-5 lat wracają tam i marnuja kasę jaka ludzie im dadzą!
  Diacovery Kanał w zeszła niedziele nadal program o ich wyprawie, kupa amatorów ze sprzętem którego reperacjia i przygotowanie trwało dłużej niż mieli czasu na eksploatację dna brzegu!

 • gazetaplum

  Oceniono 13 razy -3

  Na pacyfiku to pływją śmieci i zdechłe ryby.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 27 razy -5

  A ten kopiec na piątym zdjęciu, to co to jest za jeden?
  Czy to jest ten symbol emancypacji i wyzwolenia kobiet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje