Tajemnica zaginięcia Amelii Earhart rozwiązana? Znaleziono szczątki na Pacyfiku

22.08.2012 10:26
Amelia Earhart

Amelia Earhart (Fot. Bzuk/Wikimedia Commons)

Sonda podwodna odkryła na dnie południowego Pacyfiku szczątki, które mogą być pozostałościami samolotu Amelii Earhart - podaje CNN. Impuls do przeprowadzenia tych poszukiwań dało zdjęcie wyspy Nikumaroro zrobione w 1937 roku. Prawdopodobnie widać na nim wystające z wody podwozie samolotu legendy awiacji.
"Na nagraniach z kamery zainstalowanej w podwodnej sondzie widać obiekty, które prawdopodobnie zostały wykonane przez człowieka" - podała Międzynarodowa Grupa Historycznych Rekonstrukcji Lotniczych. Badacze sugerują, że mogą to być szczątki samolotu zaginionej w 1937 roku Amelii Earhart. Sonda nagrywała zbocze rafy koralowej koło wyspy Nikumaroro.

Wyspa ta już wcześniej była brana pod uwagę jako miejsce, w którym zakończył się ostatni lot Earhart i jej nawigatora Freda Noonana. Znajdowała się na planowanej trasie przelotu słynnej podróżniczki. W dodatku, na Nikumaroro znaleziono m.in. opakowania po kosmetykach z lat 30., rozbite damskie lusterko i ludzkie szczątki.

Tym razem uwagę poszukiwaczy śladów Earhart zwróciło zdjęcie wyspy z 1937 roku, wykonane trzy miesiące po locie podróżniczki. Widać na nim najpewniej wystającą z wody część podwozia samolotu. - Myślimy, że tam jest jej samolot - powiedział na konferencji prasowej Richard Gillespie z Międzynarodowej Grupy Historycznych Rekonstrukcji Lotniczych.

Członkowie grupy spekulują, że Earhart i Noonan wylądowali w pobliżu wyspy, gdy nie udało im się odnaleźć planowanego przez nich miejsca lądowania. Jednak wkrótce maszynę z plaży zmyły fale oceanu, przez co piloci nie mieli ani jak wrócić, ani jak skontaktować się ze światem.

W 1928 r. Amelia Earhart stała się bohaterką narodową Ameryki i symbolem emancypacji kobiet, gdy przeleciała jako pierwsza kobieta przez Atlantyk. Cztery lata później powtórzyła swój wyczyn, ale lecąc samotnie. W 1937 roku wyruszyła w lot dookoła ziemi wzdłuż równika. Ostatni komunikat od niej został wysłany 2 lipca o godz. 20.13.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • cowboy66

  Oceniono 6 razy 0

  Ci z TIGHAR to tylko szukają kasy, żeby mogli jeszcze raz tam popłynąć, niestety nie znaleźli nic, są przypuszczenia takie jak znalezione rzeczy z lat 30 tam i części szkieletu, niestety nieistniejącego już, prawdopodobnie ona tam skończyła swój żywot ale ta grupa to kilku amatorów którzy co 2-5 lat wracają tam i marnuja kasę jaka ludzie im dadzą!
  Diacovery Kanał w zeszła niedziele nadal program o ich wyprawie, kupa amatorów ze sprzętem którego reperacjia i przygotowanie trwało dłużej niż mieli czasu na eksploatację dna brzegu!

 • gazetaplum

  Oceniono 13 razy -3

  Na pacyfiku to pływją śmieci i zdechłe ryby.

 • wojrom4

  Oceniono 13 razy 13

  Dla ciekawkich jest strona poświęcona projektowi TIGHAR (The International Group for Historic Aircraft Recovery), który zajmuje się rozwiązywaniem zagadek lotniczych, między innymi Amelii Earhart: tighar.org/
  W tym dokumencie znajduje się zdjęcie z 1937 roku: tighar.org/Publications/TTracks/2010Vol_26/0710.pdf

 • dylesid

  Oceniono 30 razy 12

  Earhart została uprowadzona przez obcych wraz z innymi ludźmi i była zahibernowana przez ok. 400 lat na planecie w kwadrancie Delta. Odkryla to kapitan USS Voyager NCC-74656, Kathryn Janeway.
  www.youtube.com/watch?v=0uoFsfbH4Y0

  ;)

 • omniasol

  Oceniono 78 razy -6

  Na tym zdjeciu widac tez dziadka Tuska, jak razem z dziadkiem Putina sadza brzoze pod Smolenskiem :-)

 • pisaczek

  Oceniono 24 razy 2

  Wielokrotnie odgrzewany kotlet.
  Niedawno mieliśmy niusa, że amerykańce mają broń potrafiącą rozpierniczyć każde na ziemi.
  Jaki więc jest problem polecieć na tę wyspę i to zbadać, bo mam wrażenie, że naukowcy oglądają to miejsce od kilku lat z satelity i rozmyślają czy to co widzą to prawda :)

 • blue-sky-0

  Oceniono 41 razy 37

  dlaczego nie zamieszczono tego ciekawego zdjęcia pokazujacego szczątki samolotu????

 • blue-sky-0

  Oceniono 18 razy 8

  wylądował obok wyspy - awarynie, czy mieli płozy?? do morza zmył ocean , hahahahahahaa

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 27 razy -5

  A ten kopiec na piątym zdjęciu, to co to jest za jeden?
  Czy to jest ten symbol emancypacji i wyzwolenia kobiet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje