300 tys. polskich dzieci wyjechało na stałe za granicę

22.08.2012 06:56
Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii (Fot. Tom Murphy VII/Wikimedia Commons)

Łączeniu rodzin sprzyja polityka prorodzinna. Niestety, nie nasza, lecz brytyjska czy niemiecka, pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w kontekście faktu, że wyemigrowało już 300 tys. polskich dzieci do 14 lat, z czego 80 tys. w ostatnim roku.
Po wejściu do Unii Europejskiej zaczęliśmy tracić pokolenie Polaków urodzonych podczas wyżu demograficznego z przełomu lat 70. i 80. Na emigracji znaleźli pieniądze i lepsze życie. Teraz ściągają do siebie dzieci.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w końcu marca ub. roku za granicą przebywało 2 mln Polaków, z czego 11 proc. (ponad 220 tys.) stanowiły dzieci w wieku do lat 14. Ekonomista i demograf prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego, szacuje, że dziś jest już ich 300 tys., czyli o 35 proc. więcej.

Łączeniu rodzin bardzo sprzyja polityka prorodzinna w państwach, do których najczęściej emigrują Polacy. To dobrze dla dzieci, ale dla Polski konsekwencje tego będą bardzo bolesne, i to już w niedalekiej przyszłości - oceniają demografowie.

Zobacz także
Komentarze (485)
300 tys. polskich dzieci wyjechało na stałe za granicę
Zaloguj się
 • stukostrach-jeden

  Oceniono 207 razy 199

  Jak to emigrują przecież tu jest tak pieknie, becikowe jednorazowe co nie starcza nawet na wózek, płatne szczepionki dla dzieci, coraz to wyższy VAT na artykuły dziecięce, brak żłobków, upiornie drogie przedszkola, książki do szkoły które zmieniają się co roku i nie można kupić używanych, wymyślanie kolejnych podatków,.. tak tu jest super. Ciekawe tylko czemu ci dziwni ludzie tego nie rozumieją tylko zwiewają na zachód.

 • mppmpp

  Oceniono 177 razy 175

  Inwestujcie dalej w młodych emerytów, urzędników, stada polityków i samorządowców.
  Wymyślajcie nowe podatki, przepisy. Postawcie jeszcze 100 nowych radarów zamiast basenu czy miejsca zabaw. Zakazujcie, nakazujcie i karajcie.

  A zresztą, to i tak już bez znaczenia, bo katastrofy się nie zatrzyma.

 • fajny_zajety

  Oceniono 142 razy 138

  300 tys. polskich dzieci wyjechało na stałe - a pamiętajcie ,że większość emigrantów(ukraińców, wietnamczyków) pracujących w Polsce nie płaci ZUS-u, młodzi pracujący w Polsce pracują na czarno lub umowe zlecenie i też nie płacą ZUS-u więc powoli szykujmy się do upadku kolejnej piramidy finansowej.

 • 36krzysiek

  Oceniono 141 razy 131

  300 tysięcy uratowanych istnień ludzkich z szansą na normalne życie w normalnych krajach. To chyba powód do radości?

 • galt.john

  Oceniono 123 razy 119

  W Polsce jest najwiekszy odsetek w Europie ludzi, ktorzy sa gotowi zalozyc wlasna firme.

  W Polsce jest najtrudniej w Europie taka firme zalozyc.

  Naturalna przedsiebiorczosc i zaradnosc Polakow jest gnojona i marnotrawiona przez debilny system regulacji, sprzecznych i zmiennych przepisow.

  Kazdy wolalby mieszkac w kraju w ktorym sie urodzil, ma rodzine, znajomych.
  Tyle, ze zlodziejskie, nieudolne, skorumpowane instytycje panstwowe, sluzace obsadzaniu stanowisk przez rodzinki politykow - autentycznie przyczyniaja sie do wymierania (doslownie) tego kraju.

  Polki sa jednymi z najbardziej (jesli nie najbardziej) dzietnymi kobietami w UK.
  I nie jest to jedynie zasluga wyzszych zasilkow na dziecko - bo dzieko to inwestycja na lata, nikt nie podejmuje decyzji o powiekszaniu rodziny na podstawie dostania jakiegos ochlapu.
  Stabilne, zdroworozsadkowe prawo - proste rozwiazania systemowe, duzo mniej opresyjne i ucziazliwe panstwo w UK - to sprawi, ze za 10 lat piramida finansowa ZUS rypnie sie z wielkim hukiem a emeryci beda baaaaardzo biedni

  A teraz sprawdzcie, jak latwo w UK zalozyc zwykla spolke z O.O. - 3 godziny przez internet.
  W Polsce to blisko miesiac ganiania po urzedach i zbierania pieczatek.

  Caly polski system prawny jest oparty na jednym zalozeniu - ze Polak jest zlodziejem i to do niego nalezy obowiazek udowodnienia, ze jest inaczej.

  Skoro ludzie wiedza jak jest w innych krajach to tylko zasieki na granicach albo kompletna glupota sprawi, ze wybiora zycie z gorszych warunkach.

  Wiecej podatkow nakladanych na mlodych ludzi w wieku produkcynym i reprodukcyjnym, wiecej utrudnien w zakladaniu firmy - i Polska straci jedyny prawdziwy kapital jaki posiada - pokolenie wyzu demograficznego

 • mppmpp

  Oceniono 111 razy 103

  Acha! I koniecznie należy podwyższyć składkę za ZUS i podatek VAT na podręczniki szkolne... KONIECZNIE!

 • hochsztaplarka

  Oceniono 104 razy 92

  W filmie "300 mil do nieba" jest taka wstrząsająca scena, gdy pozostały w Polsce ojciec braci krzyczy do telefonu "(...) i nigdy tu nie wracajcie!" To jest, jak się okazuje, ponadczasowe i uniwersalne przesłanie do młodego pokolenia. Było, jest i jeszcze przez wiele lat będzie wyznacznikiem i wskazówką dla tego, co należy zrobić w trosce o swoje własne życie i swój interes. Tutaj, dopóki ktoś nie wyrwie wszystkich chwastów i nie zaorze tego, co tu zostało,to nigdy nic nie wyrośnie. Sami tego nie damy rady zrobić, nie ma już nikogo, kto dałby radę. Dzieci niech jadą, niech poznają świat, niech mają horyzonty. Czy pozostaną Polakami - to już zależy w tym momencie wyłącznie od ich rodziców. Bo Polska, Ziemia Przeklęta, Watykańsko-złodziejska kraina, nie ma im już kompletnie niczego do zaoferowania, a to co jest - jest nie do przyjęcia.

 • prof.miauczur

  Oceniono 91 razy 89

  Cholera.
  Czy to nie są Ci przyszli niewolnicy, którzy mieli zasuwać w przyszłości od rana do nocy, żeby ZUS mógł dalej prowadzić nas do świetlanej przyszłości?
  A to małe łajdaki!!!

 • dio62

  Oceniono 91 razy 81

  tak powinien robić każdy rodzic który myśli o przyszłości swoich dzieci, bo jak uczy matka historia w tym kraju zawsze był, jest i będzie syf

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje