W areszcie spędził ponad 12 lat. Uniewinniony od zarzutu zabójstwa

21.08.2012 20:37
Akta sądowe

Akta sądowe (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Czesława Kowalczyka od zarzutu zabójstwa w grudniu 1998 r. instruktora jazdy konnej. Mężczyzna został wcześniej skazany na dożywocie i 25 lat więzienia, w areszcie przesiedział 12 lat i 3 miesiące.
Wyrok dożywotniego więzienia Kowalczyk (oskarżony zgodził się na podanie swojego nazwiska i ujawnienie wizerunku) usłyszał w 2003 r. Po apelacji sąd w 2008 r. skazał go na 25 lat więzienia. Ten wyrok został uchylony i sąd okręgowy po raz trzeci wszczął proces. Uniewinnienie mężczyzny było możliwe dzięki zmianie wyjaśnień przez współoskarżonego o zabójstwo Adama S.

Sąd przypomniał, że podczas jednej z rozpraw Adam S. "postanowił powiedzieć prawdę" i wyjawił, że Kowalczyk nie ma nic wspólnego ze zbrodnią. Adam S. wskazał, że za zastrzelenie instruktora jazdy konnej Adama K. odpowiedzialni są dwaj inni mężczyźni. Pierwotnie prokuratura oskarżyła Kowalczyka o udział w przestępstwie, m.in. na podstawie zeznań partnerki zabitego Iwony C., która była bezpośrednim świadkiem zabójstwa. Kobieta wycofała się potem jednak z tych twierdzeń.

Kowalczyk został natomiast uznany przez gdański sąd za winnego posiadania broni bez zezwolenia i skazał go za to na 1,5 roku więzienia. Sąd ustalił, że z pistoletu tego zabito Adama K. - Żaden z zebranych w sprawie dowodów nie wskazuje, aby oskarżony wiedział, że jego broń zostanie użyta do zabójstwa - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Szewczak. Wobec Adama S. sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary i wymierzył mu 10 lat więzienia. Według prokuratury, udział tego mężczyzny w przestępstwie polegał m.in. na znalezieniu zabójcy Adama K.

Trzeci oskarżony, Mariusz N., który zlecił zabójstwo instruktora jazdy konnej i nakłaniał do zabójstwa swojego brata Macieja N., gdyńskiego biznesmena notowanego na listach najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", dostał karę 15 lat więzienia. Trzykrotne zamachy na życie przedsiębiorcy były nieudane.

Mariusz N. zlecił zabójstwo Adama K. z zazdrości, że jego partnerka Iwona C. związała się instruktorem jazdy konnej. - Czy można być zadowolonym z tego, że prawie 13 lat przebywało się w areszcie, a sąd po tylu latach uniewinnia? Więc gdzie są te stracone lata? - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Bolesław Senyszyn, obrońca Kowalczyka.

Wyrok gdańskiego sądu nie jest prawomocny.

Zobacz także
Komentarze (173)
W areszcie spędził ponad 12 lat. Uniewinniony od zarzutu zabójstwa
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 70 razy 60

  Pieniądze na odszkodowanie dla niewinnie osadzonego powinny pochodzić ze sprzedaży organów (nerki, krew, szpik itp) prokuratorów i sędziów winnych jego skazania.

 • konstruktywny

  Oceniono 64 razy 54

  Jestem pod wrażeniem, że sąd uniewinnił niewinnego człowieka.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 62 razy 48

  dostanie 100 tysiecy odszkodowania i kupi sobie flaszke i popitke. na nic wiece nie starczy. takie sa odszkodowania w tym burdelu zwanym wolnym krajem. wolny bo kazdy moze robic co chce, krasc , napadac oszukiwac bezkarnie a zamyka sie tych ktorzy nie sa winni tylko niewygodni

 • ulanzalasem

  Oceniono 46 razy 44

  Gdzie odpowiedzialność karna i finansowa dla polityków, urzędników, funkcjonariuszy publicznych, pracowników polskich organów i instytucji ?

 • felucjan

  Oceniono 43 razy 39

  Sądy i prokuratury w Gdańsku powinno się rozwiązać. Niewinnego człowieka potrafią udu..pić na całe życie, żeby w końcu zabrać mu 12 lat życia, a w sprawie Amber Gold nie chciało im się palcem ruszyć.

  Ciekawe czy historyk filozofii Gowin uważa nadal, że w sądach gdańskich jest wszystko OK?

 • poenari

  Oceniono 34 razy 24

  Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.

  Niestety, polski wymiar sprawiedliwości jest nadzwyczaj nieudolny.

 • ramram135

  Oceniono 36 razy 22

  Nie ma w Polsce czegoś takiego jak Wymiar Sprawiedliwości........W Polsce już prawie nic nie jest normalne. Jak nie sekta PiS to cudotwórcy z PO, ewentualnie przydupasy każdej partii, czyli PSL. DNO,DNO,DNO,DNO....

 • rysiu2011

  Oceniono 25 razy 19

  Zaplacic kare za niewinnosc 1.5miliona a jak nie to za bezsensowna utrate wolnosci niech idzie sedzia z prokuratorami, albo oodadza w zamian za wolnosc caly majatek na rzecz poszkodowanego, ale niestety bajki dobrze sie koncza tylko po stronie polskiej wladzy a obywatel jak zwykle zostanie w......y, a w ogole to kto prowadzil sledztwo ktore obwinia bez dowodow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje