W areszcie spędził ponad 12 lat. Uniewinniony od zarzutu zabójstwa

21.08.2012 20:37
Akta sprawy

Akta sprawy (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Czesława Kowalczyka od zarzutu zabójstwa w grudniu 1998 r. instruktora jazdy konnej. Mężczyzna został wcześniej skazany na dożywocie i 25 lat więzienia, w areszcie przesiedział 12 lat i 3 miesiące.
Wyrok dożywotniego więzienia Kowalczyk (oskarżony zgodził się na podanie swojego nazwiska i ujawnienie wizerunku) usłyszał w 2003 r. Po apelacji sąd w 2008 r. skazał go na 25 lat więzienia. Ten wyrok został uchylony i sąd okręgowy po raz trzeci wszczął proces. Uniewinnienie mężczyzny było możliwe dzięki zmianie wyjaśnień przez współoskarżonego o zabójstwo Adama S.

Sąd przypomniał, że podczas jednej z rozpraw Adam S. "postanowił powiedzieć prawdę" i wyjawił, że Kowalczyk nie ma nic wspólnego ze zbrodnią. Adam S. wskazał, że za zastrzelenie instruktora jazdy konnej Adama K. odpowiedzialni są dwaj inni mężczyźni. Pierwotnie prokuratura oskarżyła Kowalczyka o udział w przestępstwie, m.in. na podstawie zeznań partnerki zabitego Iwony C., która była bezpośrednim świadkiem zabójstwa. Kobieta wycofała się potem jednak z tych twierdzeń.

Kowalczyk został natomiast uznany przez gdański sąd za winnego posiadania broni bez zezwolenia i skazał go za to na 1,5 roku więzienia. Sąd ustalił, że z pistoletu tego zabito Adama K. - Żaden z zebranych w sprawie dowodów nie wskazuje, aby oskarżony wiedział, że jego broń zostanie użyta do zabójstwa - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Szewczak. Wobec Adama S. sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary i wymierzył mu 10 lat więzienia. Według prokuratury, udział tego mężczyzny w przestępstwie polegał m.in. na znalezieniu zabójcy Adama K.

Trzeci oskarżony, Mariusz N., który zlecił zabójstwo instruktora jazdy konnej i nakłaniał do zabójstwa swojego brata Macieja N., gdyńskiego biznesmena notowanego na listach najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", dostał karę 15 lat więzienia. Trzykrotne zamachy na życie przedsiębiorcy były nieudane.

Mariusz N. zlecił zabójstwo Adama K. z zazdrości, że jego partnerka Iwona C. związała się instruktorem jazdy konnej. - Czy można być zadowolonym z tego, że prawie 13 lat przebywało się w areszcie, a sąd po tylu latach uniewinnia? Więc gdzie są te stracone lata? - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Bolesław Senyszyn, obrońca Kowalczyka.

Wyrok gdańskiego sądu nie jest prawomocny.

Zobacz także
Komentarze (173)
Zaloguj się
 • q-ku

  Oceniono 4 razy 4

  gdyby forumowi krzykacze - zwolennicy wyroku "zabić", "na krzesło elektryczne" 12 lat temu rządzili - byłoby po chłopie

 • ulebyk

  Oceniono 20 razy -10

  A takie bydlaki i mordercy jak Kiszczak, Jaruzelski czy stalinowski oprawca Stefan Szechter (brata oberredaktora Adasia Michnika) nie przesiedzą w aresztach ani jednego dnia. Mają dożywotnią gwarancję nietykalności od "wolnej Polski"

 • errata_net2

  Oceniono 9 razy 5

  Ależ ta "lelija" jest czysta jak łza... jeśli nie liczyć posiadania broni służącej do morderstwa (zapewne "chwilowo przywłaszczonej" przez zabójcę), znalezienia wykonawcy zlecenia zabójstwa...
  Nie. gdy czytam takie teksty, sam mam ochotę zamordować... ich autora.

 • feldkurat-katz

  Oceniono 12 razy 12

  I znowu prokuratura i sąd w Gdańsku . Co jakaś historia z niedopełnieniem obowiązków przez sądy i prokuraturę to w Gdańsku . Coś w tym jest niepokojącego panie ministrze sprawiedliwości i panie premierze , panie i panowie posłowie i senatorowie .

 • arwl

  Oceniono 7 razy 7

  Panowie i panie sędziowie, prokuatorzy i adwokaci. Co macie do przekazania temu człowiekowi?

 • arwl

  Oceniono 8 razy 8

  Polskie państwo jako organizację rozkłada przede wszystkim korporacja sędziów i prokuratorów.
  Przykłady:
  -na rozprawę w sądzie pracy czeka się w Warszawie prawie rok
  -średni czas oczekiwania na proces w Polsce to trzy lata? Chyba takie sa statystyki
  -areszt śledczy stosowany jako sposób "wydobywania" zeznań.

  O niekompetencji sędziów i prokuratorów sam mogę opowiedzieć bardzo dużo. Prawo to podstawa. Na moje nieszczęście nie jestem wysokim urzędnikiem państwa z ministerstwaa.

  Pytanie do sędziów i prokuratorów - co macie do powiedzenia temu człowiekowi.

  pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje