Szwecja: Assange'owi nic u nas nie grozi. Nie będzie ekstradycji do USA

21.08.2012 18:14
Julian Assange w Ambasadzie Ekwadoru

Julian Assange w Ambasadzie Ekwadoru (Fot. CHRIS HELGREN REUTERS)

Szwecja ma jeden z najbardziej szanowanych systemów sądowniczych na świecie, który znany jest z gościnności względem politycznych uchodźców, a nie z ich ekstradowania - takie oświadczenie wydał dziś do Juliana Assange'a Sztokholm. Założyciel demaskatorskiego WikiLeaks, obawiając się odesłania do USA, szuka jednak schronienia w Wielkiej Brytanii.
Julian Assange od dwóch miesięcy ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. W zeszły czwartek szef ekwadorskiego MSZ ogłosił przyznanie założycielowi WikiLeaks azylu politycznego. Jak zauważył, Assange stoi w obliczu realnej groźby politycznego prześladowania, w tym groźby ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie - według niego - nie czeka go sprawiedliwy proces i gdzie może zostać skazany na karę śmierci.

Assange: Oskarżenia są nieprawdziwe

W poniedziałek prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił, że nadal jest otwarty na dialog z rządami Wielkiej Brytanii i Szwecji ws. założyciela portalu. W wywiadzie udzielonym ECTV Correa zaznaczył jednak, że żaden z tych dwóch krajów do tej pory nie dał zapewnienia, że Assange nie zostanie wydany przez nie USA.

Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji, która chce go przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną. Założyciel WikiLeaks twierdzi, że są to nieprawdziwe zarzuty, umotywowane politycznie, i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go USA.

Bildt: Odrzucamy oskarżenia

Tymczasem szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt, oburzony tą krytyką, wydał dziś oświadczenie, w którym zaprzecza wszystkim insynuacjom: "Nasz system prawny i konstytucyjny gwarantuje każdemu takie same prawa. Stanowczo odrzucamy wszelkie oskarżenia, że jest inaczej".

Anne Ramberg ze Szwedzkiego Towarzystwa Prawników tłumaczy, że Szwecja nie ma prawa wydalić do Stanów Zjednoczonych nikogo, komu może tam grozić kara śmierci lub kto ma odpowiadać za zbrodnie polityczne. - Ryzyko, że zostanie ekstradowany ze Szwecji, jest według mnie bardzo, bardzo małe. W każdym razie nie jest większe, niż gdyby miał zostać w Anglii - dodała Ramberg.

Szwecja nie ma czystej karty

Jak wskazuje jednak agencja Reutera, Sztokholm nie ma zupełnie czystej kartoteki. W 2001 roku na prośbę CIA odesłał do Egiptu dwóch mężczyzn w ramach kampanii antyterrorystycznej Agencji. Obaj mężczyźni otrzymali co prawda później po blisko pół miliona dolarów odszkodowania od władz Szwecji.

Adwokatów Assange'a to jednak nie przekonuje. - Wiemy, że ryzyko nie jest równe zeru. Tego, jak ono jest duże, czy to 10, 20, 50 czy 100 procent, nikt nie wie - ocenił Per Samuelsson, główny szwedzki adwokat założyciela WikiLeaks.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • mariolablondi

  Oceniono 1 raz -1

  Poglaskaja go po Glowce .

 • yarrrr

  Oceniono 6 razy 2

  Paranoja. Nie mają jak go ścignąć, to wykorzystują dwie głupie baby, co d.py dawały a teraz o gwałt oskarżają.

 • googleon

  Oceniono 6 razy 0

  O , już sam Bildt przemawia. Koleś nieźle się obłowił w zarządzie Lundinoil.

  "The reason people demonstrated is there have been tens of thousands of people tortured, butchered, and murdered in that area, an estimated 150,000 - 200,000 forcibly driven from their homes - and all in the name of Lundin Oil and their business partners. And Carl Bildt was a member of the board of directors of Lundin Oil (now renamed Lundin Petroleum) 2000-2006."

  rixstep.com/1/20120214,00.shtml

 • kongreszydowski

  Oceniono 3 razy 3

  Oto konsekwencje udzielenia azylu Julkowi:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114871,12342876,Andyjski_wulkan_wyrzuca_slupy_ognia_i_lawe__ZDJECIA_.html?i=0

 • maciejg6

  Oceniono 10 razy 0

  Wydadza go Wlk. Brytani a ci go wydadza USA. Poza tym, Amerykanie nie moga az tak wiele mu zarzucic. Zarzut o zdrade nie wchodzi w gre bo on nie jest obywatelem USA, informacje otrzymal legalnie bez wlamywania sie do systemow, itp itd. wiec duzo krzyku z ich strony o nic.

 • waw-el

  Oceniono 12 razy 2

  znamy sprawe sporzadzania przez Swedow list Zydow w okresie II wojne i dostarczania ich hitlerowcom.

 • ukos

  Oceniono 19 razy 7

  Jakim w ogóle prawem USA ścigają Australijczyka, którego WEWNĘTRZNE amerykańskie przepisy o tajemnicy po prostu nie obowiązują?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje