Szwecja: Assange'owi nic u nas nie grozi. Nie będzie ekstradycji do USA

21.08.2012 18:14
Julian Assange w Ambasadzie Ekwadoru

Julian Assange w Ambasadzie Ekwadoru (Fot. CHRIS HELGREN REUTERS)

Szwecja ma jeden z najbardziej szanowanych systemów sądowniczych na świecie, który znany jest z gościnności względem politycznych uchodźców, a nie z ich ekstradowania - takie oświadczenie wydał dziś do Juliana Assange'a Sztokholm. Założyciel demaskatorskiego WikiLeaks, obawiając się odesłania do USA, szuka jednak schronienia w Wielkiej Brytanii.
Julian Assange od dwóch miesięcy ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. W zeszły czwartek szef ekwadorskiego MSZ ogłosił przyznanie założycielowi WikiLeaks azylu politycznego. Jak zauważył, Assange stoi w obliczu realnej groźby politycznego prześladowania, w tym groźby ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie - według niego - nie czeka go sprawiedliwy proces i gdzie może zostać skazany na karę śmierci.

Assange: Oskarżenia są nieprawdziwe

W poniedziałek prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił, że nadal jest otwarty na dialog z rządami Wielkiej Brytanii i Szwecji ws. założyciela portalu. W wywiadzie udzielonym ECTV Correa zaznaczył jednak, że żaden z tych dwóch krajów do tej pory nie dał zapewnienia, że Assange nie zostanie wydany przez nie USA.

Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji, która chce go przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną. Założyciel WikiLeaks twierdzi, że są to nieprawdziwe zarzuty, umotywowane politycznie, i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go USA.

Bildt: Odrzucamy oskarżenia

Tymczasem szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt, oburzony tą krytyką, wydał dziś oświadczenie, w którym zaprzecza wszystkim insynuacjom: "Nasz system prawny i konstytucyjny gwarantuje każdemu takie same prawa. Stanowczo odrzucamy wszelkie oskarżenia, że jest inaczej".

Anne Ramberg ze Szwedzkiego Towarzystwa Prawników tłumaczy, że Szwecja nie ma prawa wydalić do Stanów Zjednoczonych nikogo, komu może tam grozić kara śmierci lub kto ma odpowiadać za zbrodnie polityczne. - Ryzyko, że zostanie ekstradowany ze Szwecji, jest według mnie bardzo, bardzo małe. W każdym razie nie jest większe, niż gdyby miał zostać w Anglii - dodała Ramberg.

Szwecja nie ma czystej karty

Jak wskazuje jednak agencja Reutera, Sztokholm nie ma zupełnie czystej kartoteki. W 2001 roku na prośbę CIA odesłał do Egiptu dwóch mężczyzn w ramach kampanii antyterrorystycznej Agencji. Obaj mężczyźni otrzymali co prawda później po blisko pół miliona dolarów odszkodowania od władz Szwecji.

Adwokatów Assange'a to jednak nie przekonuje. - Wiemy, że ryzyko nie jest równe zeru. Tego, jak ono jest duże, czy to 10, 20, 50 czy 100 procent, nikt nie wie - ocenił Per Samuelsson, główny szwedzki adwokat założyciela WikiLeaks.

Zobacz także
 • Ciężkie życie Juliana Assange'a w ambasadzie
 • Julian Assange Obie Ameryki kłócą się o Assange'a
 • Będzie wojna o króla przecieków
Komentarze (50)
Szwecja: Assange'owi nic u nas nie grozi. Nie będzie ekstradycji do USA
Zaloguj się
 • trans.sib

  Oceniono 31 razy 25

  Na pewno nie jest normalny system prawny, w którym mężczyźnie stawia się bardzo poważny zarzut zgwałcenia na podstawie oskarżenia kobiety, która będąc osobą dorosłą, w pełni świadomą, przyznaje, że do stosunku doszło za jej zgodą, ale po 5 miesiącach sobie przypomniała, że nie chciała tego robić bez gumy.

 • fankaczek

  Oceniono 21 razy 17

  Jakby Szwedom zależało na wyjaśnieniu sprawy to już dawno mogli by go przesłuchać w uk. Dlaczego tak bardzo zależy im na tym żeby to było w Szwecji.

 • frank1947

  Oceniono 16 razy 10

  Bla ..bla .. bla ... Swedzi i sprawiedliwosc ... kto w to ma wierzyc ??? Dobrze wiemy co powiedza a co zrobia ...

 • antykatol666

  Oceniono 18 razy 10

  Szwedi obiecuje ze nie będzie ekstradycji do usa ale nie obiecują że nie oddadzą
  go innemu państwu niewolnikowi usa np. Polsce i stąd bandyci us nie będą mieli problemu żeby go ściagnąć a tam pewnie długo by nie pożył

 • frank1947

  Oceniono 9 razy 9

  "The day we see truth and do not speak is the day we begin to die."
  - Martin Luther King

 • ukos

  Oceniono 19 razy 7

  Jakim w ogóle prawem USA ścigają Australijczyka, którego WEWNĘTRZNE amerykańskie przepisy o tajemnicy po prostu nie obowiązują?

 • cztery44442

  Oceniono 13 razy 7

  Wcześniejsze zachowania Szwecji sugerują, że nie można być pewnym oświadczeń Sztokholmu, a szkoda bo wcześniej Szwecja była postrzegana jako kraj neutralny.

  Kolejne: USA, Wielka Brytania, Szwecja polują na jednego człowieka, gdzie tu jest miejsce na demokrację?

 • kongreszydowski

  Oceniono 3 razy 3

  Oto konsekwencje udzielenia azylu Julkowi:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114871,12342876,Andyjski_wulkan_wyrzuca_slupy_ognia_i_lawe__ZDJECIA_.html?i=0

 • kroliklesny

  Oceniono 15 razy 3

  No wiec jest dokladnie tak, jak ponizsze komentarze podaja. Ale Szwecja, gdzie w ramach rownouprawnienia kobiety maja duzo wieksze prawa, uparla sie zeby faceta upodlic i zmusic do przyznania, ze byl be, bo gumki nie chcial. Zgodnie z poprawnoscia polityczna w Szwecji wszelkie bzyki powinny sie odbywac z gumka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje