;

Wybuch w Czechach. Różowy dym nad Pardubicami [WIDEO]

Różowy dym nad Pardubicami

Różowy dym nad Pardubicami (Fot. YouTube)

W fabryce chemicznej Synthesia w Pardubicach w Czechach doszło po południu do wybuchu zbiornika tlenku azotu. Nad częścią miasta przez dwie godziny unosił się obłok różowego gazu. Przyczyną eksplozji najprawdopodobniej był upał.
Chmura gazu unosiła na niewielkiej wysokości w okolicy fabryki. Wybuch nie spowodował żadnych ofiar. Specjaliści nie są w stanie określić, które tereny zostały zanieczyszczone. Na wszelki wypadek o niebezpieczeństwie poinformowano władze okolicznych miasteczek i wsi. Zaapelowano do ludzi, by nie opuszczali domów i zamykali okna w mieszkaniach.Zbiornik z tlenkiem azotu wybuchł w wyniku przegrzania. Spowodowały to ponad 30-stopniowe temperatury. Na miejscu awarii pracują bez przerwy strażacy w ochronnych kombinezonach ciśnieniowych. Według informacji ze sztabu kryzysowego wielkość wycieku tlenku azotu nie powinna spowodować zagrożenia dla życia ludzi.

Zobacz także
 • Pussy Riot w cerkwi "Cała sytuacja wymknęła się spod kontroli" - ekspertka o procesie Pussy Riot
 • Goscie Lis i Olejnik Kogo zapraszają do programów Lis i Olejnik. Porównaj [INFOGRAFIKA]
Komentarze (16)
Wybuch w Czechach. Różowy dym nad Pardubicami [WIDEO]
Zaloguj się
 • 3alfa.alfa

  Oceniono 18 razy 16

  Nie wiem jak inni ale wg mnie ten dym jest ewidentnie POMARAŃCZOWY a nie różowy

 • zwykly_troll_gazetowy

  Oceniono 10 razy 8

  No ładnie. Tlenek azotu NO2 jest raczej dość mocno trujący, a na dodatek robi się z niego pod wpływem wody kwas azotowy (i azotawy)

 • nie-tak

  Oceniono 12 razy 8

  Wczoraj w wielu miastach Czech zanotowano temp. 40,4°C ( w cieniu), upały trwają nadal. W niedziele (tj. 19.08.12) u nas zanotowano temp. 39°C ( w cieniu), dziś w nocy (od godziny 2:00 aż do rana) zapowiadane są burze. Wiec nie dziwie się ze zbiorniki przegrzane gdyż w nocy ni opada temp. poniżej 20°C

 • luki349

  Oceniono 9 razy 7

  z tego co wiem dwutlenek azotu jest brunatny, a reszta tlenków azotu w temp. pokojowej bezbarwna, więc to chyba tlenek azotu nie jest tyko dwutlenek azotu. Nawiasem bardzo toksyczny.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 6

  Lubię Czechów i nie mam zamiaru donosić na nich polskim baranom popisując się jako ekspert przed gawiedzią.

  Kilka informacji dla bystrzejszych, niech wnioski wyciągną sobie sami.
  1. fabryka Synthesia w Pardubicach to miejsce produkcji najlepszego na świecie materiału wybuchowego Symteks.
  2.Tlenki azotu wszystkie są bezbarwne z wyjątkiem dwutlenku który jest brunatnoczerwony.Tlenek azotu samorzutnie utlenia się do dwutlenku. gdyby sie ulatniał, to okolice miejsca wypływu byłyby bezbarwne (przezroczyste), a dopiero z odległością narastalby kolor brunatny.
  3. Zóltawoczerwony jest chlorek nitrozylu
  4. Dla bezpieczeństwa nie jest istotne co wycieklo. Zarowno dla zachowania tajemnicy technologicznej, jak i dla bezpieczeństwa produkcji, zakład jest zlokalizowany daleko od siedzib ludzkich. Nawet w przypadku bardziej niebezpiecznego chlorku nitrozylu dochodzi pod wpływem pary zawartej w powietrzu do szybkiej hydrolizy na chlorowodór i kwas azotawy a po rozcieńczeniu , do kwaśnych deszczów....Czesi przewidzieli taką możliwość już w momencie lokalizacji fabryki semteksu.
  5. Ciekawe gdzie jest ta fabryka bo w Pardubicach bylem dłużej 2 razy: na Wielkiej Pardubickiej i w interesach - chciałem kupić używane krematorium, ale o tej fabryce nie wiedziałem..

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 10 razy 6

  Wielka Pardubicka, bomba poszła w górę.

 • bucowski

  Oceniono 4 razy 2

  Trzymamy kciuki za Czechów! Przykry wypadek. Dwutlenek azotu jest niebezpieczny.

 • kynos1

  Oceniono 3 razy 1

  A to se velke divadlo uvidelo.

 • ch.sh

  Oceniono 11 razy -1

  Wina Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje