IPN musi opuścić siedzibę sprzedaną przez RUCH. "Grozi nam paraliż"

21.08.2012 15:47
Siedziba IPN w Warszawie

Siedziba IPN w Warszawie (Fot. IPN)

Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał opuścić swoją główną siedzibę w Warszawie. Firma RUCH SA sprzedała bowiem innej firmie budynek przy ulicy Towarowej - dotychczasową centralę IPN. W związku z transakcją niemożliwe stało się kupno siedziby przez Skarb Państwa.
"W przypadku nierozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN" - czytamy w komunikacie rzecznika Instytutu. Rzecznik dodał, że minister skarbu państwa poinformował IPN, że nie dysponuje na terenie Warszawy nieruchomością odpowiadającą potrzebom IPN. - IPN nie mógł zakupić od spółki Ruch swej siedziby w stolicy z powodu cięć budżetowych, a z uwagi na brak odpowiedzi resortu finansów nie udało się doprowadzić do zakupu jej na raty - poinformował. W najbliższym czasie IPN przygotuje raport przedstawiający losy swojej siedziby. Zostanie on przekazany prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, a także przewodniczącym odpowiednich komisji Sejmu i Senatu.

W wyniku porozumienia sprzed 12 lat między skarbem państwa a firmą RUCH SA, w której do 2010 roku większość udziałów miał skarb państwa, RUCH miał dostać nieruchomość zamienną. Jednak porozumienie to nie zostało zrealizowane przez skarb państwa do 2012 roku, gdy zostało wypowiedziane przez firmę RUCH SA. Spółka przedstawiła skarbowi państwa ofertę zakupu siedziby IPN za kwotę 30 milionów złotych. IPN nie był w stanie zakupić tej nieruchomości z własnych środków.

W lutym prezes IPN wystąpił do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, z przeznaczeniem na zakup nieruchomości przy ulicy Towarowej. Na prośbę resortu IPN uzyskał od RUCH SA zgodę na rozłożenie płatności na dwa lata, a także zadeklarował możliwość wydatkowania 5 milionów złotych z własnego budżetu. Mimo to przez ponad 4 miesiące nie wpłynęła odpowiedź ministra finansów na wniosek prezesa IPN. Dopiero po kilkakrotnych interwencjach u premiera 5 lipca Ministerstwo Finansów poinformowało, że ewentualne środki na wykup budynku mogą pojawić się w drugim półroczu - w razie niewykorzystania ich przez innych dysponentów.

26 czerwca spółka RUCH SA złożyła pozew o zasądzenie od Instytutu Pamięci Narodowej, czyli de facto skarbu państwa, kwoty ponad 41,5 miliona złotych tytułem wynagrodzenia za korzystanie przez IPN z nieruchomości przy ulicy Towarowej w okresie od maja 2002 do maja 2012 roku wraz z ustawowymi odsetkami. Pozew ten jest też konsekwencją niezrealizowania przez skarb państwa porozumienia z 5 października 2000 roku, a także nieuwzględnienia przez ministra finansów wniosku o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa.

Zobacz także
Komentarze (378)
IPN musi opuścić siedzibę sprzedaną przez RUCH. "Grozi nam paraliż"
Zaloguj się
 • 2re-k

  Oceniono 114 razy 80

  Gdyby IPN nie bawił się w niepotrzebne "badania" i ekshumacje, to miałby pieniądze na swoją siedzibę i nie żądał od skarbu państwa, czyli od nas wszystkich, coraz to więcej kasy.

 • vladexpat

  Oceniono 101 razy 77

  Przerażające!!! Czy nasze państwo będzie w stanie funkcjonować bez IPN, czy czeka nas kolejny rozbiór przez Rosję, Niemcy i Czechy (bo do Austrii daleko)?

 • bzyk_origo

  Oceniono 93 razy 65

  Nareszcie ktos tym ciulom z tzw. prawicy pokazal "Kozakiewicza gest", najlepiej by bylo zlikwidowac ten instytut frustracji narodowej !

 • repres1

  Oceniono 71 razy 61

  Panie Premierze, jak żyć?
  Przecież krajowi grozi całkowity paraliż!, Na dodatek jeszcze nie przystąpiliśmy do lustracji księgowych, strażaków, hydraulików i kolejarzy. Tak dalej być nie może!
  Bez autostrad da się żyć, ale bez IPN-u nasze życie stanie się koszmarem.

 • doktor104

  Oceniono 62 razy 52

  ZASŁUŻENI Karierowicze z IPN porobili już doktoraty, habilitacje zostali profesorami pora więc aby zaczęli żyć na własny koszt a nie pasożytować na społeczeństwie.

 • gogo2012

  Oceniono 64 razy 52

  no cóż, będą pracować z domu, w końcu home office jest obecnie niezwykle popularny :D

 • kretu23

  Oceniono 90 razy 52

  I bardzo dobrze. To tylko przechowalnia prawicowych oszołomów nie mająca racji bytu.

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 56 razy 46

  cóż, może ktoś wreszcie zauważy że IPN jest potrzebny jak drzwi do lasu i zlikwiduje tą instytucję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje