IPN musi opuścić siedzibę sprzedaną przez RUCH. "Grozi nam paraliż"

21.08.2012 15:47
Siedziba IPN w Warszawie

Siedziba IPN w Warszawie (Fot. IPN)

Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał opuścić swoją główną siedzibę w Warszawie. Firma RUCH SA sprzedała bowiem innej firmie budynek przy ulicy Towarowej - dotychczasową centralę IPN. W związku z transakcją niemożliwe stało się kupno siedziby przez Skarb Państwa.
"W przypadku nierozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN" - czytamy w komunikacie rzecznika Instytutu. Rzecznik dodał, że minister skarbu państwa poinformował IPN, że nie dysponuje na terenie Warszawy nieruchomością odpowiadającą potrzebom IPN. - IPN nie mógł zakupić od spółki Ruch swej siedziby w stolicy z powodu cięć budżetowych, a z uwagi na brak odpowiedzi resortu finansów nie udało się doprowadzić do zakupu jej na raty - poinformował. W najbliższym czasie IPN przygotuje raport przedstawiający losy swojej siedziby. Zostanie on przekazany prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, a także przewodniczącym odpowiednich komisji Sejmu i Senatu.

W wyniku porozumienia sprzed 12 lat między skarbem państwa a firmą RUCH SA, w której do 2010 roku większość udziałów miał skarb państwa, RUCH miał dostać nieruchomość zamienną. Jednak porozumienie to nie zostało zrealizowane przez skarb państwa do 2012 roku, gdy zostało wypowiedziane przez firmę RUCH SA. Spółka przedstawiła skarbowi państwa ofertę zakupu siedziby IPN za kwotę 30 milionów złotych. IPN nie był w stanie zakupić tej nieruchomości z własnych środków.

W lutym prezes IPN wystąpił do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, z przeznaczeniem na zakup nieruchomości przy ulicy Towarowej. Na prośbę resortu IPN uzyskał od RUCH SA zgodę na rozłożenie płatności na dwa lata, a także zadeklarował możliwość wydatkowania 5 milionów złotych z własnego budżetu. Mimo to przez ponad 4 miesiące nie wpłynęła odpowiedź ministra finansów na wniosek prezesa IPN. Dopiero po kilkakrotnych interwencjach u premiera 5 lipca Ministerstwo Finansów poinformowało, że ewentualne środki na wykup budynku mogą pojawić się w drugim półroczu - w razie niewykorzystania ich przez innych dysponentów.

26 czerwca spółka RUCH SA złożyła pozew o zasądzenie od Instytutu Pamięci Narodowej, czyli de facto skarbu państwa, kwoty ponad 41,5 miliona złotych tytułem wynagrodzenia za korzystanie przez IPN z nieruchomości przy ulicy Towarowej w okresie od maja 2002 do maja 2012 roku wraz z ustawowymi odsetkami. Pozew ten jest też konsekwencją niezrealizowania przez skarb państwa porozumienia z 5 października 2000 roku, a także nieuwzględnienia przez ministra finansów wniosku o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa.

Zobacz także
Komentarze (378)
Zaloguj się
 • asraz

  Oceniono 1 raz 1

  IPN należy sprywatyzować i po kłopocie.

 • west500

  Oceniono 3 razy 3

  Najwyższy czas... IPN-ie trafiliście na śmietnik, gdzie wasze miejsce,,,

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Oni są tak potrzebni jak religia w państwowych szkołach.

 • dzaga41

  Oceniono 2 razy 2

  "Grozi nam paraliż" Oby na stałe.

 • historyk56

  Oceniono 6 razy -2

  Wypowiadający się na tym forum to zapewne sami profesjonaliści w zakresie nauk historycznych, a jeszcze bardziej politycznych. Ciekaw jestem , na czym opierają swoją wiedzę o działalności i ponad 10. letnim dorobku IPN? Nie wątpię,że na informacjach z prawomyślnych mediów.Dlatego,zapewne,za zbędne uważają argumenty merytoryczne,zastępując je politycznymi deklaracjami.
  A może byśmy tak podyskutowali o metodach działania rządzącej PO,która przez kilka lat nie była w stanie znaleźć tak astronomicznej kwoty (30 mln złotych) na zabezpieczenia działalności powołanej, także przez siebie państwowej(!) instytucji,itd,itp.

 • agora7

  Oceniono 5 razy 3

  Ta instytucja w takim ksztalcie JEST ZBĘDNA !!! Spokojnie mozna ją zlikwidowac.

 • sonia.2009

  Oceniono 4 razy 2

  olaboga olaboga
  i jak tu zyc bez ipn

  jak zyc panie premierze

  teraz sie wszystko normalnie zawali

  olaboga olaboga
  ipn sie musi wyprowadzic
  straaaaaasze

 • 11krzych

  Oceniono 12 razy 8

  Pseudo-prokuratura, która zamiast ścigać UB-ków zajmuje się odbrązowianiem ubecji z PiS-u, dowodzeniem że Wałęsa był Bolkiem ( a każdy głupi wie, że to Lech Kaczyński był wysłany do stoczni przez służby) i wykopywaniem generała na Gibraltarze.
  A po co im siedziba w Warszawie. Ustrzyki Górne są tańsze albo zlikwidować ten szajs.

  Ja zawsze byłem za dekomunizacją, ale IPN się moim zdaniem nie zajmuje dekomunizacją. Dziadowski urzędzik do manipulacji partyjnych. Zaorać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje