Ukraina nie wyda Rosji niedoszłego zabójcy Putina

Materiał SBU po zatrzymaniu mężczyzny

Materiał SBU po zatrzymaniu mężczyzny (Fot. youtube)

Ukraina wstrzymała proces ekstradycji do Rosji mężczyzny podejrzewanego o planowanie zamachu na Władimira Putina. Kijów zdecydował się na taki krok, ponieważ jego sprawa jest rozpatrywana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Adwokaci Adama Osmajewa twierdzą, że mężczyzna może być w Rosji torturowany, a zgadzając się na jego ekstradycję, Kijów naruszy międzynarodowe umowy. Jeżeli Trybunał Praw Człowieka uzna, że mężczyzna nie może opuścić terytorium Ukrainy, wtedy będzie sądzony w tym kraju.

Adam Osmajew, który urodził się w Groznym, został zatrzymany w Odessie na Ukrainie 4 lutego wraz z innym, pochodzącym z Kazachstanu mężczyzną. Na jego trop wpadła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Trzy tygodnie później pojawiła się informacja o tym, że planowali oni zamach na Władimira Putina. Miał on być przeprowadzony od razu po wyborach prezydenckich 4 marca. Mężczyźni są także podejrzani o próbę zabicia prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Początkowo zatrzymani przyznali się do wszystkiego, później jednak wycofali się z tego.

Ponieważ informacje o planowanym jakoby zamachu pojawiły się na tydzień przed wyborami, w Rosji sugerowano, że jest to część kampanii wyborczej. Z kolei w Kijowie zwracano uwagę, że szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy został na samym początku lutego Ihor Kalinin, który urodził się pod Moskwą i przez wiele lat służył w radzieckim KGB.

Zobacz także
 • Protest ukraińskich dziennikarzy podczas spotkania z Wiktorem Janukowyczem Wolność słowa po ukraińsku. Ochroniarze Janukowycza szarpali dziennikarzy
 • Pussy Riot podczas odczytywania wyroku Pussy Riot nie będą prosić o ułaskawienie Putina. "Niech idzie do piekła"
 • Władimir Putin na posiedzeniu rządu "Time": Ceny ropy mogą zachwiać pozycją Putina
Komentarze (15)
Ukraina nie wyda Rosji niedoszłego zabójcy Putina
Zaloguj się
 • lled

  Oceniono 8 razy 6

  gosc ma kupe na czole.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 9 razy 5

  W przypadku USA trafił by od razu do Guantanamo !

 • ventura112

  Oceniono 8 razy 4

  Odessa! Rodzinne strony familii Kalksteinów

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 5 razy 3

  co on ma na twarzy ? siedział w celi dla nie grypsujących ? :)

 • tuskaczor

  Oceniono 4 razy 2

  a jakby go tak dokoptował do celi julki tymoszenki

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 1

  Nie wykluczam że to posunięcie władz ukraińskich zostało uzgodnione między MSZ Ukrainy i MSZ Federacji Rosyjskiej.

  Idzie o wykazanie nierówności stron w umowach podpisanych między Ukrainą a UE. Podczas gdy Ukraina wręcz przesadnie respektuje zawarte porozumienia i wprowadza jednostronne znaczące konkretne dowody przyjaźni (zniesienie wiz dla obywateli UE), UE ogranicza się do ich wybiórczej i tendencyjnej interpretacji zawartych porozumień oraz do bezwartościowych obietnic czego przykładem wrzask wobec praworządnego skazania złodziejki Tymoszenko , cisza wokół zbrodni prezydenta Kuczmy który szantażowany zgodził się na udział znacznego kontyngentu ukraińskiego w ludobójczej agresji na Irak, oraz odmowa pomocy gospodarczej.

  Wspólny konflikt przygraniczny z Polską przyczyniłby się do usunięcia drugorzędnych rozbieżności między Ukrainą, Federacją Rosyjską i Białorusią.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -3

  Niech się chłopak jeszcze podszkoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje