Gowin: Szef Amber Gold prześlizgnął się między szczelinami systemu

21.08.2012 12:06
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Czy Marcinowi P. się upiekło? Po części to prawda, prześlizgnął się między szczelinami systemu. Pytanie, czy to był łut szczęścia, czy ktoś z instytucji państwowych mu pomógł - powiedział w TVP Info Jarosław Gowin, komentując sprawę upadku parabanku Amber Gold. I oddał się do dyspozycji premiera Tuska.
- Jeżeli pan premier uzna, że obecny minister sprawiedliwości powinien ponieść konsekwencje ws. Amber Gold - jestem do dyspozycji - powiedział w TVP Info Jarosław Gowin, pytany o ewentualne polityczne konsekwencje upadku parabanku.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył jednak, że w czasie, gdy dochodziło do oszustw, nie był jeszcze ministrem.

Pytany o to, czy ma sobie coś do zarzucenia w związku z upadkiem Amber Gold i działaniami organów wymiaru sprawiedliwości wobec szefa firmy Marcina P., Gowin odparł, że "zadaje sobie pytanie, czy zawiódł". - I bardzo łatwo mi usprawiedliwiać się tym, że przestępcza działalność Marcina P. toczyła się w poprzednich latach, kiedy nie byłem ministrem sprawiedliwości. Ale istnieje coś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa - powiedział.

"Państwo zawiodło. Ale komisja śledcza niepotrzebna"

Gowin dodał, że z premierem Tuskiem rozmawiał o Amber Gold kilkakrotnie.

- Pan premier oczekuje ode mnie i innych ministrów dogłębnej analizy sytuacji. Musimy działać szybko ze względu na uzasadnione oczekiwania opinii publicznej - tłumaczył minister. Stwierdził też, że "państwo zawiodło". - Ale na tym ogólnikowym stwierdzeniu nie poprzestajmy. Trzeba precyzyjnie przeanalizować rolę urzędów, prokuratury, policji. Trzeba poprawić to państwo - dodał. Równocześnie stwierdził, że nie popiera pomysłu powołania komisji śledczej ws. Amber Gold.

- W poprzedniej kadencji, kiedy z inicjatywy PO powstawały komisje śledcze, byłem co do nich sceptyczny. Ten sceptycyzm zachowuję do dzisiaj. Wydaje mi się, że instytucje państwowe są w stanie wyjaśnić tę zagadkę. Najlepszą komisją śledczą są media, jest opozycja - mówił.

PYTANIE Klienci Amber Gold sami są winni swojej sytuacji?

 • Tak, widzieli przecież, że firma daje podejrzanie wysoki zysk. Powinni ją gruntownie sprawdzić
 • Nie, Amber Gold miała bardzo sprytną kampanię marketingową. W dodatki żaden urząd przez tyle czasu przed nim nie przestrzegał
 • Nie, to wina państwa, nie klientów. Powinno lepiej kontrolować taką działalność
 • Wina leży i po stronie klientów, i po stronie państwa
Zobacz także
Komentarze (198)
Zaloguj się
 • dyrdymalista

  0

  Komiczny facecik, który bredzi jak trzecioligowa dziennikarzyna.

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin: Szef Amber Gold prześlizgnął się między szczelinami systemu..... Te szczeliny przeznaczone są jedynie dla wtajemniczonych osób a nie dla jakiegoś zasranego Kowalskiego.

 • michu197706

  0

  "Gowin: Szef Amber Gold prześlizgnął się między szczelinami systemu". Ciemny lud nie wie, że szczeliny systemu istnieją dla obrony interesów kolesi, a nie dla zwykłych oszustów, którzy przez przypadek odkrywają, że można coś zrobić na boku. Jak szczelinę odkrywa zwykły szczur, spoza układów, to zaraz zmienia się prawo na niekorzyść dla wszystkich. Od początku okresu po upadku komuny zlikwidowano w ten sposób całą masę ulg w podatkach. Póki czerpali z tego kasę koledzy, było ok. Jak dowiedzieli się o tym inni to okazało się, że ulgi są szkodliwe społecznie. Vide zakłady pracy chronionej i wyłudzenia VAT albo handel złomem i firmy rejestrowane w tym celu na bezdomnych.

 • tewiemleczarz

  Oceniono 1 raz 1

  Uwaga, żart: "Musimy działać szybko ze względu na uzasadnione oczekiwania opinii publicznej " - będzie kolejne samobójstwo? :)
  A tak na poważnie - Tusk musi szybko załatwić temat ,bo mu się znowu ojcostwem zacznie odbijać...

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie na tym świecie nie są stworzeni do wykonywania cudów i tutaj też takowych nie było,
  tutaj jest normalny totalny przekręt zaplanowany z zimną krwią i z całkowitą wiedzą co z tego może wyniknąć,
  tym co to wymyślili pewno włos z głowy nie spadnie i nie stracą ani grosza.
  Radzę sprawdzić czy szef firmy nie ma czasami żółtych papierów bo jeżeli ma to jemu też wszyscy mogą skoczyć.

 • sufjan

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnego mamy ministra sprawiedliwości.

 • kxx2

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin to jakas pomyłka na obecnym stanowisku. Nie rozumiem jak można było odsunąć Kwiatkowskiego - był rzadkim przykładem osoby, która zna się na rzeczy i jest skuteczna w działaniu

 • kruk51

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin ! Albo udaje idiotę, albo nim jest ! To że orły z Platformy to idioci, to cały naród już wie. Nie znaczy to jednak , że cały naród to idioci i można im zrobić wodę z mózgu ! Te skandale i afery to dzieło współpracy
  tuzów PO z bandytami. Powraca rekoszetem afera hazardowa ! Można mieć wątpliwości czy Ci trzej oszuści
  to rzeczywiście niewinni ludzie ? Można mieć zastrzeżenia ile takich amber-goldów wywiozło samolotami
  żywą gotówkę z kraju. Tusk i Rostowski zdzierają forsę z narodu a ich gefechciaże wywożą za granicę. Miej tu
  człowieku zaufanie do Rządu !

 • 471209tomekb

  Oceniono 1 raz 1

  Proszę nie robić z obywateli IDIOTÓW, że sędziowie którzy "zawieszali" Marcina P. nie mieli dostępu do rejestru skazanych. Przecież to nie były procesy doraxne, 24-godzinne a toczące się miesiącami.
  Kazdy "malutki", którego to "nasze państwo" ściga za wszystko wie, że w 15 minut, przyklejając znaczek opłaty sądowej za 100 PLN, moze odebrać zaświadczenie o niekaralności !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje