ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o wyłudzenie ok. 300 mln zł

21.08.2012 09:55
Funkcjonariusz ABW

Funkcjonariusz ABW (Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta)

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzane o pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatkowe na kwotę przekraczającą 300 mln zł. To prezes i wiceprezes firmy obracającej wyrobami stalowymi.
- Funkcjonariusze Delegatury ABW w Katowicach, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali na terenie Częstochowy dwie osoby, którym zarzuca się m.in. pranie brudnych pieniędzy na kwotę ponad 300 mln złotych, fałszowanie dokumentacji finansowej oraz wyłudzenie podatku VAT - - poinformował rzecznik ABW Maciej Karczyński.

Zatrzymani to wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży firmy zajmującej się obrotem wyrobami stalowymi, która dokonywała fikcyjnych transakcji na terenie Polski, Cypru i Słowacji.

Zostali oni aresztowani na trzy miesiące. Jak informuje ABW, decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach tymczasowo aresztowano jeszcze jedną osobę - prezesa zarządu tej firmy. - W sprawie dotychczas wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów łącznie siedmiu osobom - powiedział rzecznik ABW.

Zobacz także
Komentarze (100)
ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o wyłudzenie ok. 300 mln zł
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 72 razy 66

  U nas na osiedlu złapali drugi raz chłopaka co jechał po piwie na rowerze, dostał 1 rok w areszcie i już teraz na osiedlu jest spokój.

 • c.t.k

  Oceniono 42 razy 42

  Myślałem,że chodzi o oszustów z komisji majatkowej,ale kwota za mała i za wcześnie chyba

 • wujaszek_joe

  Oceniono 35 razy 33

  oj posypią się wyroki w zawieszeniu!

 • roll

  Oceniono 34 razy 32

  Oni se moga łapać, a potem zezowata sędzina po 16 latach procesów orzeknie samoukaranie 2 lata w zawieszeniu na 5lat ,100 zł grzywny i kwiaty.

 • funkykowa

  Oceniono 32 razy 28

  szkoda że pani kasjerce co za późno na kasie wybija paragon na 1,50 zł nie dają kar w zawieszeniu tylko od razu dowalają mandat 500 zł
  Tak działa skarbówka a złodziej co kradnie miliardy nawet nie musi pitu składać

 • 2jajeczny

  Oceniono 26 razy 24

  Już raz im nie wyszło, ale się nie przejęli. Gdzie się odnalazł b. szef słynnej WGI?

  Pamiętacie aferę Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej z 2005 r.? Podejrzenie fałszowania stanów rachunków klientów, ponad 1200 poszkodowanych, ponad 300 mln zł straconych pieniędzy, w większości ulokowanych w obligacje spółki zależnej WGI, w której kasa przepadła bez śladu, zainwestowana gdzieś w Ameryce. Odebrana licencja dla Domu Maklerskiego WGI, zarzuty dla menedżerów spółki, paskudna sprawa. WGI została bankrutem, a syndyk bez skutku szukał pieniędzy. Łukasz Kaczor i Maciej Soporek, którzy stworzyli Warszawską Grupę Inwestycyjną, z prokuratorskimi zarzutami o przywłaszczenie 10 mln zł. Ciekawym, czy wiecie gdzie odnalazł się po kilku latach Maciej Soporek? Nie, nie tylko w internecie ;-). Dziś bryluje w... zarządzającej aktywami spółce (czy też może raczej funduszu private equity?) o kuszącej nazwie Opulentia, zmierzającej na parkiet giełdowy No, bryluje to może za mocno powiedziane (ma jeszcze sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, więc nie może się za bardzo eksponować, więc nie znajdziecie go wśród osób, którymi Opulentia się chwali na głównej stronie), ale z pewnością się udziela. Na tym zdjęciu, jeszcze jako prezes WGI, po prawej stronie: samcik.blox.pl/resource/prezesi1WGI.jpg
  Poszkodowani w aferze WGI nie spuszczają go z oka i w internecie ostrzegają przed Opulentią. "Podczas gdy byli klienci WGI począwszy od 2006 r. aż do teraz włóczą się po sądach, bezskutecznie usiłując odzyskać utracone w WGI pieniądze, ponosząc w związku z tym wysokie koszty, to byli pracownicy WGI szybko spadli na cztery łapy i nie ponieśli w związku z tym, co się działo w WGI, jakichkolwiek konsekwencji, jakiejkolwiek kary" - napisał do mnie jeden z byłych klientów WGI. Sama Opulentia na jednym z forów inwestycyjnych zresztą nawet nie zaprzecza, że pan Maciej rzeczywiście odnalazł się znów w biznesie. "Opulentia jest firmą inwestycyjną lokującą aktywa własne oraz zewnętrznych inwestorów w szczegółowo selekcjonowane przedsięwzięcia inwestycyjne. Transparentność wszelkich procesów biznesowych zachodzących w spółce zostaje zagwarantowana poprzez debiut na rynku NewConnect, planowanym na ostatni kwartał 2012 r. (...)

  Pan Maciej Soporek piastuje w Spółce stanowisko Dyrektora Zarządzającego i jest odpowiedzialny za kierowanie wewnętrznym zespołem doradców klienta, kontaktami z kontrahentami zewnętrznymi oraz wstępną weryfikację i przygotowanie rekomendacji dla Zarządu i Rady Nadzorczej odnośnie projektów inwestycyjnych proponowanych Spółce przez osoby i podmioty zewnętrzne. W ramach trwającego rozwoju spółki w najbliższym czasie Opulentia planuje powierzenie Panu Maciejowi Soporkowi nadzorowanie obszaru marketingu i sprzedaży w ramach nowej inwestycji Opulentia w formule Private Equity, opierającej się o rynek nowych technologii. (...) Opulentia oświadcza, że Pan Maciej Soporek bezpośrednio ani pośrednio nie posiada udziałów w Spółce oraz stanowczo podkreśla, iż nie posiada on dostępu do aktywów inwestycyjnych Opulentia". Cóż, nie czuję się powołany, by prawić tutaj komukolwiek morały, ale zdziwić mi się chyba wolno. Że czas w biznesie biegnie tak szybko, a pamięć płata niektórym takie figle.

  samcik.blox.pl/html/1310721,262146,169,170.html?1,1

 • sick_chicken

  Oceniono 29 razy 21

  I dziwić się że w Polsce jest biednie. Ukradli z budżetu państwa 300 baniek. Tych złapali. Ilu nie złapali?

 • zwykly_mieszkaniec

  Oceniono 24 razy 20

  Dobra. Mamy 300 milionów w plecy. Teraz na poważnie. co im grozi? Przy dobrych adwokatach dostaną

  co najwyżej 4 lata. Odsiedzą niecałe 2. Przepadku mienia w polskim prawie PO nie ma.

  Więc wyjdą sobie i mają kupę kasy. Ja też tak chcę!!!!

 • triangle87

  Oceniono 18 razy 18

  Proponuję oficerom ABW zaglądnąć na ulicę Wiejską w stołecznym mieście Warszawa. Tam będą mieli taki urobek, że statystki skoczą na kolejne 50 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje