Kolenda-Zaleska: Kościół zbyt potępia. Wzywa do korzystania z wolności, a piętnuje tych, którzy mają inne zdanie

21.08.2012 08:42
Katarzyna Kolenda-Zaleska

Katarzyna Kolenda-Zaleska (Wojciech Surdziel/Agencja Gazeta)

- Zaniepokojenie stanem świata i człowieka w podpisanym dokumencie ma charakter oskarżający i wykluczający - pisze Katarzyna Kolenda-Zaleska w "Gazecie Wyborczej" o historycznym przesłaniu podpisanym przez patriarchę Cyryla I i abp Józefa Michalika. - Z jednej strony awangardowy i otwarty, z drugiej - zalękniony i zamknięty - taki obraz Kościoła wyłania się z tego historycznego zdarzenia według dziennikarki.
Kolenda-Zaleska podkreśla, że Kościół wzywa do dobrego korzystania z wolności, ale piętnuje tych, którzy mają inne zdanie. - Wiem, że Kościół chce pozostać strażnikiem moralności, chce być jak skała, fundament tradycyjnych wartości - pisze i dodaje, że "tak powinno być". - Potrzebne są instytucje, które stale i wbrew modom przypominają co jest ważne, i ostrzegają przed przesuwaniem granic - przekonuje.

Zdaniem dziennikarki Kościół wypełnia swoje zadanie, ale to jednak za mało. - Chciałoby się widzieć też Kościół rozumiejący innych, otwarty i dyskutujący, a nie wyłącznie potępiający - stwierdza. - Wtedy jego wielkość byłaby jeszcze potężniejsza - kończy swój komentarz.

Czytaj cały komentarz Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • ka-wlad

  0

  historycznie rzecz biorąc, lud przyjmował taką religię, jaką wybrał król (władca), który kierował sie względami polityki, radami doradców i wysłanników różnych religii konkurujących o względy władcy. Wpajanie dzisiaj ludziom "prawdy", że tylko jedna religia jest nośnikiem wartość i drogą do zbawienia może trafiac do przekonania tylko ludziom niesamodzielnie myslącycm, i na to liczy kler i hierarchowie Kościoła i rosyjskiej cerkwi.

 • ollendorff

  0

  Owszem, kościół jest strażnikiem moralności - ale dla wierzących! Zdanie pozostałych na ten temat dla wierzących nie ma żadnego znaczenia, więc po co ten krzyk?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 1 raz 1

  GW zaczyna już pisać reportarze o swoich własnych pracownikach...

 • benkmen

  Oceniono 4 razy 4

  To ta opoka już nie twierdzi, że Ziemia już jest płaska?Hmm..A co jest ważne - to w swoim osobistym mniemaniu patrząc na siebie z subiektywnie dystansem obiektywnym tylko Kościół najlepiej wie???

 • politol59

  0

  Oj nie spodoba się to Don Stanislawowi i con fratrom, oj nie spodoba.

 • alfalfa

  Oceniono 2 razy 0

  Nabroiła to musi teraz odszczekać. Pewnie nie raz niestety.
  A.

 • musta321

  Oceniono 5 razy 1

  A może wolność jest dla Pani Kolędy czymś innym niż dla Kościoła. Pozdrowienia dla wszystkich Katofobów :)

 • jiddu

  Oceniono 5 razy 3

  Uwielbiam to ściemnianie o moralności KK :)

 • braunal

  Oceniono 8 razy -4

  Kościół doskonale sobie poradzi bez porad tego typu osób.Następna gwiazda która chce pouczać Kościół.Tfuu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje