Kolenda-Zaleska: Kościół zbyt potępia. Wzywa do korzystania z wolności, a piętnuje tych, którzy mają inne zdanie

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Katarzyna Kolenda-Zaleska (Wojciech Surdziel/Agencja Gazeta)

- Zaniepokojenie stanem świata i człowieka w podpisanym dokumencie ma charakter oskarżający i wykluczający - pisze Katarzyna Kolenda-Zaleska w "Gazecie Wyborczej" o historycznym przesłaniu podpisanym przez patriarchę Cyryla I i abp Józefa Michalika. - Z jednej strony awangardowy i otwarty, z drugiej - zalękniony i zamknięty - taki obraz Kościoła wyłania się z tego historycznego zdarzenia według dziennikarki.
Kolenda-Zaleska podkreśla, że Kościół wzywa do dobrego korzystania z wolności, ale piętnuje tych, którzy mają inne zdanie. - Wiem, że Kościół chce pozostać strażnikiem moralności, chce być jak skała, fundament tradycyjnych wartości - pisze i dodaje, że "tak powinno być". - Potrzebne są instytucje, które stale i wbrew modom przypominają co jest ważne, i ostrzegają przed przesuwaniem granic - przekonuje.

Zdaniem dziennikarki Kościół wypełnia swoje zadanie, ale to jednak za mało. - Chciałoby się widzieć też Kościół rozumiejący innych, otwarty i dyskutujący, a nie wyłącznie potępiający - stwierdza. - Wtedy jego wielkość byłaby jeszcze potężniejsza - kończy swój komentarz.

Czytaj cały komentarz Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • "To etyki może uczyć tylko twardy ateista?" - spór w TOK FM o nauczanie religii
 • Patriarcha Cyryl i abp. Michalik na Zamku Królewskim podpisują historyczny dokument Cyryl I: Niech Bóg ochrania Polskę i świętą Ruś
 • Prawosławie to nie tylko Rosja. Rozmowa o wizycie patriarchy Cyryla I
Komentarze (87)
Kolenda-Zaleska: Kościół zbyt potępia. Wzywa do korzystania z wolności, a piętnuje tych, którzy mają inne zdanie
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 81 razy 59

  Kosciol Katolicki to najwieksi hipokryci na ziemi. Dopuszczaja sie najgorszych zrodni, a chca uczyc moralnosci.

 • bioder65

  Oceniono 67 razy 49

  kościół zamiast potępiać normalnych ludzi zająłby się zboczonymi oszustami w swoich szeregach.

 • c.t.k

  Oceniono 64 razy 48

  Kościół jest cyniczny,wypasiony i złodziejski.Amen.

 • miroo

  Oceniono 81 razy 43

  Religia i kościół to najgłupsze wymysły ludzi...

  są szkodliwe i niepotrzebne. Przez nie tylko zło i zamieszanie...

  ludzie myślący nie potrzebują ani religii ani tym bardziej kościoła...

 • amron53

  Oceniono 64 razy 42

  Szanowana Pani, Kościół to instytucja która ma krew na rękach, i należy to panom w sukienkach uzmysławiać w każdej sytuacji. Kościół najpierw niech zadba o własną moralność, i zda sprawę przed światem ze zbrodni ludobójstwa, które popełnił w swej historii... Moim zdaniem, instytucja z taką przeszłością nie tylko nie powinna być moralnym strażnikiem, ale nie ma prawa do istnienia. W polskim zaścianku wyznaniowym media udają / oczywiście, oprócz niepopularnych wyjątków/, że nie ma czarnej karty w dziejach Kościoła.

 • ksks3

  Oceniono 37 razy 29

  Kościół , kościół, kościół ...... Uczeni w piśmie twierdzą że kościół to wspólnota wiernych !
  Gdyby tak było naprawdę . Ale nic z tego, kościół to hierarchia i nic i nikt więcej ! Zacofani ,niedouczeni i uczuleniem na współczesność , hierarchowie przywykli oznajmiać ciemnemu ludowi co dobre a co złe, sami traktując bardzo wybiórczo swoje nauki.
  Krytyka Pani Kolendy -Zalewskiej delikatna żeby nie powiedzieć aksamitna. A tu nadszedł już czas żeby nieukowi nawet w kardynalskim kapeluszu powiedzieć, że jest nieukiem !
  "Zdaniem dziennikarki Kościół wypełnia swoje zadanie" - przecież to nieprawda , tak jak nieprawdą jest że kościół jest wzorcem i drogowskazem moralnym dla wiernych. To już było. Dziś samo zachowanie księży, ta buta, pazerność, że o bardziej spektakularnych "wyczynach" nie wspomnę. wśród wiernych budzi odrazę. Dlatego pora żeby głośno i wyraźnie (a nie popiskiwać z kąta ) mówić że król jest nagi !

 • zbycholj23

  Oceniono 35 razy 23

  Jacy hierarchowie- taki Kościół.

 • bun01

  Oceniono 23 razy 21

  Niech mi ktoś wreszcie odpowie: ile kasy muszę uzbierać, żeby być wystarczająco ubogi, żeby dostąpić zbawienia?? KK ma grube miliony, a się okazuje że to wciąż jeszcze nie jest ubóstwo, więc ile??

 • wasserski

  Oceniono 37 razy 21

  Czasy,gdy czarna sekta decydowała,że SŁOŃCE się kręci dookoła ZIEMI dawno mineły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje