Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych

Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych

Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych (Fot. Joe Dyer AP)

Szkoccy nacjonaliści weszli na wojenną ścieżkę z Kościołem katolickim. Kością niezgody jest planowana legalizacja małżeństw osób tej samej płci uznawana przez hierarchów za ?akt kulturowego wandalizmu?.
Otwarta wojna z Kościołem nie jest na rękę szkockiemu premierowi (oficjalnie nosi tytuł pierwszego ministra) Aleksowi Salmondowi. I to nie tylko dlatego, że jest katolikiem. Kiedy bowiem pod koniec lipca jego rząd ogłosił, że przygotuje ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne, niektórzy hierarchowie zaczęli przebąkiwać, iż wezwą wiernych do bojkotu rządzącej obecnie Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w najbliższych wyborach.

W 5,5-milionowej Szkocji do katolicyzmu przyznaje się ok. 800 tys. obywateli i choć tylko 200 tys. uczestniczy regularnie w mszach, spora część katolików to potencjalny elektorat nacjonalistów. Kiedy więc biskup Paisley Philip Tartaglia zawyrokował, że "rząd, który zalegalizuje małżeństwa homoseksualne, nie zasługuje na poparcie społeczności katolickiej", w Holyrood (siedziba szkockiej administracji) zapaliły się czerwone lampki. Chodzi zresztą nie tylko o wybory w 2016 r., ale i referendum w sprawie niepodległości kraju, które nacjonaliści chcą przeprowadzić w 2014 r.

SNP, która od 2011 r. ma większość w szkockim parlamencie, to partia o socjaldemokratycznych korzeniach, która za cel stawia sobie niepodległość. Nacjonaliści starają się za wszelką cenę pokazać niezależność od Londynu, również w sprawie legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Cały tekst w dzisiejszymwydaniu "Gazety Wyborczej"

Komentarze (57)
Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych
Zaloguj się
 • chris_yyz

  Oceniono 163 razy 123

  Nie jestem gejem, ale ludzie co was to obchodzi. Chca sie geje zenic to niech sie zenia. Nie wasza to sprawa. Ja tam jestem za tym aby mieli takie prawo. A dlaczego nie.

 • box-of-surprises

  Oceniono 138 razy 114

  Nacjonaliści, którzy zamiast dzielić, autentycznie stają w obronie rodaków, nawet wbrew ich orientacji seksualnej? Uczcie się łyse piczki z ONR/MW/NOP i innego zakłamanego gówna.

 • ado43

  Oceniono 113 razy 89

  Niech się żeni kto z kim chce. Co wam do tego?

 • far_far_away

  Oceniono 70 razy 58

  Tak dla ścisłości. W Szkocji jest około 16% katolików. Są wszędzie mniejszością. Największe skupiska katolików nie przekraczają 39%. W Glasgow około 32%.
  W całej Wielkiej Brytanii co 12 obywatel jest katolikiem. Są to dane z roku 2001. Badania takie robi się co 10 lat.
  W 2003 roku rzecznik kościoła katolickiego w Szkocji nazwał wychowanie seksualne w szkołach pornografią. Należy się więc tylko cieszyć, że katolicy w Szkocji są mniejszością.

 • ampulka01

  Oceniono 76 razy 56

  niech zyją geje!!

 • odowk

  Oceniono 66 razy 46

  Oho, to niedługo u nas Młodzież Wszechpolska też będzie żądać małżeństw homoseksualnym. Chłopakom w Młodzieży Wszechpolskiej już pękają majtki z emocji...

 • yoonac

  Oceniono 54 razy 40

  Teraz czas na krok ONR, który na swoich flagach ma logo ze stylizowana ręką trzymającą prącie...

 • gordon_3

  Oceniono 51 razy 39

  Dla mnie jest niepojęte dlaczego ludzie wogóle rozmawiają o czymś z klechami, dlaczego tak się ich boją, nigdy ale to nigdy tego nie zrozumiem.

 • kaszebskorewolucejo_pl

  Oceniono 48 razy 34

  @wlodzimierz.ilicz
  owszem księża usiłują dyktować ludziom jak mają żyć, ale nie musisz nazywać kleru od razu zboczeńcami... co prawda kler żyje w sposób kompletnie nienaturalny (celibat) ale kiszą się sami w swoim sosie. byleby przestali dyktować innym co mają robić, to wystarczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje