Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych

21.08.2012 06:00
Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych

Nacjonaliści w Szkocji chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych (Fot. Joe Dyer AP)

Szkoccy nacjonaliści weszli na wojenną ścieżkę z Kościołem katolickim. Kością niezgody jest planowana legalizacja małżeństw osób tej samej płci uznawana przez hierarchów za "akt kulturowego wandalizmu".
Otwarta wojna z Kościołem nie jest na rękę szkockiemu premierowi (oficjalnie nosi tytuł pierwszego ministra) Aleksowi Salmondowi. I to nie tylko dlatego, że jest katolikiem. Kiedy bowiem pod koniec lipca jego rząd ogłosił, że przygotuje ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne, niektórzy hierarchowie zaczęli przebąkiwać, iż wezwą wiernych do bojkotu rządzącej obecnie Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w najbliższych wyborach.

W 5,5-milionowej Szkocji do katolicyzmu przyznaje się ok. 800 tys. obywateli i choć tylko 200 tys. uczestniczy regularnie w mszach, spora część katolików to potencjalny elektorat nacjonalistów. Kiedy więc biskup Paisley Philip Tartaglia zawyrokował, że "rząd, który zalegalizuje małżeństwa homoseksualne, nie zasługuje na poparcie społeczności katolickiej", w Holyrood (siedziba szkockiej administracji) zapaliły się czerwone lampki. Chodzi zresztą nie tylko o wybory w 2016 r., ale i referendum w sprawie niepodległości kraju, które nacjonaliści chcą przeprowadzić w 2014 r.

SNP, która od 2011 r. ma większość w szkockim parlamencie, to partia o socjaldemokratycznych korzeniach, która za cel stawia sobie niepodległość. Nacjonaliści starają się za wszelką cenę pokazać niezależność od Londynu, również w sprawie legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Cały tekst w dzisiejszymwydaniu "Gazety Wyborczej"

Komentarze (57)
Zaloguj się
 • ladychapel

  Oceniono 4 razy -2

  Niech się żenią, tylko od adopcji niech się trzymają z daleka. CH IM W D... W całym tego słowa znaczeniu.

 • chodac

  Oceniono 8 razy 2

  Lekka homo-manipulacja Gazety W.
  Piszę w tytule, że to 'nacjonaliści', a dopiero z tekstu można
  zrozumieć, że to nie prawicowiu nacjonaliści jak się zwykło mówić,
  tylko 'niepodległościowcy' powstali z przekształcenie socjaldemokracji.
  Czyli coś zupełnie innego...
  Żeby pisać artykuły wypadałoby co więcej prócz prostego tłumaczenia
  umieć...

 • box-of-surprises

  Oceniono 138 razy 114

  Nacjonaliści, którzy zamiast dzielić, autentycznie stają w obronie rodaków, nawet wbrew ich orientacji seksualnej? Uczcie się łyse piczki z ONR/MW/NOP i innego zakłamanego gówna.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 28 razy -18

  Nich ta se sie pompuja hdzie w haaupie a nie po ulicach.

 • critto

  Oceniono 11 razy -5

  i po co otwierają takie kontrowersyjne tematy?? Nie lepiej poczekać na niepodległość, a dopiero potem zajmować się takimi sprawami? Nie oceniam, czy legalizacja takich związków jest słuszna, czy nie - ale myślę, że nie warto aby SNP zaczynała takie kontrowersje, jeżeli chce aby referendum niepodległościowe było wygrane...

 • ampulka01

  Oceniono 76 razy 56

  niech zyją geje!!

 • far_far_away

  Oceniono 70 razy 58

  Tak dla ścisłości. W Szkocji jest około 16% katolików. Są wszędzie mniejszością. Największe skupiska katolików nie przekraczają 39%. W Glasgow około 32%.
  W całej Wielkiej Brytanii co 12 obywatel jest katolikiem. Są to dane z roku 2001. Badania takie robi się co 10 lat.
  W 2003 roku rzecznik kościoła katolickiego w Szkocji nazwał wychowanie seksualne w szkołach pornografią. Należy się więc tylko cieszyć, że katolicy w Szkocji są mniejszością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje