Bilans burzowej nocy: połamane drzewa, zerwane dachy, zablokowane drogi

20.08.2012 21:43
Ulewa i burza w centrum Szczecina

Ulewa i burza w centrum Szczecina (Fot. Andrzej Kraśnicki jr)

Burze najpierw pojawiły się około południa na Pomorzu Zachodnim. Padało intensywnie m.in. w Szczecinie, Dębnie i Policach, gdzie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Burze nawiedziły także woj. lubuskie, a następnie przemieściły się do Wielkopolski, gdzie strażacy interweniowali ponad 100 razy. Trwa szacowanie zniszczeń.
Na zachodnim Pomorzu po przejściu burz wiele miejscowości było bez prądu. Konary tarasowały jezdnie i linie tramwajowe, a wiatr zerwał dachy z budynków w gminie Mieszkowice i w Dębnie. Strażacy interweniowali około 200 razy.

- Najgorzej jest w powiecie polickim, tam mieliśmy aż 30 wezwań, głównie do konarów na jezdniach - mówił zaraz po burzy dyżurny operacyjny wojewódzkiej straży pożarnej. Ale nie mamy żadnego sygnału, by były poszkodowane jakieś osoby - mówił. W Szczecinie gałęzie spadły na kobietę, która szła przez pl. Matki Teresy z Kalkuty. Sama zdołała wyjść spod gałęzi. Drzewo spadło na auto zaparkowane przy ul. Montwiłła w Szczecinie. Połamane konary na jezdniach zakłóciły m.in. pracę komunikacji w Szczecinie, Policach i pomiędzy tymi miastami.

Lubuskie: Burzowo w północnej części regionu 

Burze przeszły także przez północną część województwa lubuskiego. Najbardziej intensywne były w powiecie strzelecko-drezdeneckim; tam straż pożarna odnotowała najwięcej interwencji - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej. Strażacy mieli dużo pracy w samych Strzelcach Krajeńskich, gdzie jedno z drzew przewróciło się na samochód, a inne na garaż. Przy ulicy Ogrodowej w tym mieście zapalił się także transformator. We wsi Niegosław niedaleko Drezdenka silny wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego i uszkodził dach domu.

Połamane konary drzew lub powalone przez wiatr drzewa spadły na wiele dróg w powiecie strzelecko-drezdeneckim, m.in. w Drezdenku, Dobiegniewie, Tucznie, Starych Bielicach, Starym Kurowie czy Trzebiczu. - Nie mamy informacji o osobach rannych. Z powiatu strzelecko-drezdeneckiego mieliśmy ponad 20 zgłoszeń dotyczących skutków burzy i cały czas napływają kolejne - powiedział kpt. Dariusz Paluta. W Gorzowie pierwsze burze pojawiły się po południu, a wieczorem ponownie grzmiało, padał deszcz, a chwilowo także grad.

Wielkopolskie: Blisko 100 interwencji

Po burzach, które wczoraj po południu przeszły nad regionem wielkopolscy strażacy ponad sto razy wyjeżdżali na interwencję. Jak poinformował Tomasz Wiśniewski z biura prasowego wielkopolskiej straży pożarnej, wezwania dotyczyły przede wszystkim szkód spowodowanych przez wiatr: przewróconych drzew, połamanych konarów i uszkodzonych budynków.

Ponad połowa z otrzymanych przez strażaków wezwań dotyczyła powiatu poznańskiego. Problemy mieli też mieszkańcy powiatów międzychodzkiego, szamotulskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Podpniewki w powiecie szamotulskim, gdzie wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Z kolei na krajowej 92-ce pod Wrześnią o 20.30 podmuch wiatru przewrócił przyczepę ciężarówki przewożącej styropian. Droga na odcinku Września-Słupca była zablokowana.

Nie wiadomo, czy związek z pogodą miał tragiczny wypadek w Łęce Opatowskiej w powiecie kępińskim na południu Wielkopolski. Do gnojownika w jednej z obór wpadły 4 osoby. Dwóch nie udało się uratować. Ofiary wypadku to 13-letni chlopiec i jego wuj. Rodzice chłopca trafili do szpitala. Wszyscy wpadli do silosa na gnojownik w czasie prac w gospodarstwie rolnym.

Pogoda na wtorek

Jak informuje IMGW, Europa południowa i częściowo wschodnia znajdą się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Reszta kontynentu będzie w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie pod wpływem wolno przemieszczającej się z zachodu na wschód płytkiej zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych. Nad południową i centralną częścią kraju będzie przesuwać się ciepły wycinek ze zwrotnikowym powietrzem. Poza tym nad Polską dominować będzie bardzo ciepłe, polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie się wahać. We wtorek na wybrzeżu, Pomorzu, Kujawach oraz na ziemi lubuskiej i w Wielkopolsce zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm, na południu do 30 mm, lokalnie grad. Temperatura maksymalna przeważnie od 26 do 29 st., jedynie na wybrzeżu oraz na północnym wschodzie kraju od 20 do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, jedynie na północnym wschodzie południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/godz.Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • archeus_pl

  Oceniono 7 razy -1

  " Szczecinie, Dębnie i Policach, gdzie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa" Tiaaaaaa.Wiatr w Szczecinie dodatkowo porywał dziewice,ale nikt nie wie gdzie wylądowały.No to teraz Szczecin cierpi na deficyt dziewic.Ojej.

 • krzychuberlin

  Oceniono 6 razy 0

  A co na to Papiez jan pawel -Oj zle sie moje ziomki modla-

 • pan_paradoks

  Oceniono 6 razy 6

  Brawa dla tych państwa co nawet z prognozy pogody potrafią zrobić polityczną krwawą miazgę... :)))

  Chylimy czoła :)))

 • rufioxxx0

  Oceniono 15 razy -5

  Idą burze. Łamią drzewa a Tusko Busa Brak...

 • niebieski.k

  Oceniono 24 razy -8

  @3alfa.alfa - Ta modlitwa jest wybitna. Najlepsze POdsumowanie tuska i jego bandy.

 • niebieski.k

  Oceniono 34 razy -6

  Może grzmotnie w ryżego? Choć wątpię, bo mówią: złego licho nie weźmie.

 • tam96

  Oceniono 1 raz 1

  czesi maja prognoze co 15 minut :P

  robia to chyba tak o :P

 • maxtrolynsky

  Oceniono 14 razy 12

  W Lublinie mgła, tak gęsta że aż krowy dusi.

 • donek.com

  Oceniono 26 razy -4

  Donald Tusk powołał już specjalny zespół kryzysowy w tej sprawie, samych specjalistów - jest lekarz, piekarz, gawędziarz, kabareciarz, piosenkarka, katolik, paranoik i nawet niemiecki owczarek, elita Platformy Obywatelskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje