Palikot: "Gowin powinien się honorowo podać do dymisji"

20.08.2012 20:19
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

Zdaniem Janusza Palikota minister Jarosław Gowin powinien się honorowo podać do dymisji. - Mam wrażenie, że Gowin raczej pojechał tam posprzątać politycznie, czyli ukryć powiązania polityków Platformy pomorskiej z tym środowiskiem gospodarczym Marcina P. i jego żony, ukryć niedoskonałości w działaniu prokuratury, a także innych instytucji - powiedział w Polsat News Palikot.
- To jest w ogóle kompromitacja dla pana ministra Gowina, ponieważ w takiej sytuacji powinien się honorowo podać do dymisji. Dziesiątki tysięcy Polaków straciło - niektórzy tysiące, niektórzy setki, niektórzy miliony złotych i prawdopodobnie ich już nie odzyskają. Sprawa dotyczy ogromnego politycznego i ekonomicznego przekrętu - powiedział Janusz Palikot, odnosząc się do dzisiejszej konferencji prasowej ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

- Minister sprawiedliwości, którego służby powinny zareagować z jednej strony na wpisanie na listę ostrzeżeń przez Komisję Nadzoru Finansowego tej spółki, z drugiej strony na wnioski prokuratury, z trzeciej strony na różnego rodzaju inne sygnały, które w tym czasie się pojawiały. Niczego nie zrobiły. I minister Gowin, który uważa, że nic się nie stało. No, po prostu udaje wariata - dodał.

"Jestem zbulwersowany"

Polityk zauważył przy tym, że "ABW, CBA, CBŚ nie objęło premiera i jego rodziny, Michała Tuska tarczą antykorupcyjną". Jednocześnie pytał: - Czy były zrobione przez te wszystkie lata, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego wpisała tę instytucję na listę ostrzegawczą, czy były robione jakiekolwiek operacje przez służby specjalne? Czy wymiar sprawiedliwości był o tym informowany? To są rzeczy, których powinniśmy się dowiedzieć od ministra, a nie to, że nic się nie stało - mówił w Polsat News Palikot.

Kontynuując swą krytykę, lider Ruchu Palikota powiedział: - W obliczu takiej niesprawności państwa i takiego oszustwa każdy przyzwoity człowiek - minister sprawiedliwości, szef prokuratury oddaje się do dyspozycji premiera, oddaje się do dyspozycji władzy, której podlega. Ja mam wrażenie, że Gowin raczej pojechał tam posprzątać politycznie, czyli ukryć powiązania polityków Platformy pomorskiej z tym środowiskiem gospodarczym Marcina P. i jego żony, ukryć niedoskonałości w działaniu prokuratury, a także innych instytucji. Taki był sens tej wypowiedzi. Jestem zbulwersowany - powiedział Palikot.

Palikot przyznał, że jest zaszokowany, że premier nie odwołał jeszcze ministra sprawiedliwości. - Najbardziej dla mnie szokujące w tym wszystkim jest także to, że premier Tusk, który w podobnych okolicznościach kilka lat temu odwołał ministra Ćwiąkalskiego z tego tylko powodu, że jakiś świadek w ważnej sprawie popełnił samobójstwo w więzieniu, tutaj, kiedy jakby oczywistość tego nadzoru jest dużo większa, nie odwołuje ministra Gowina. 

Gowin: Czyny popełnione przed pierwszym skazaniem

- Nie istniała podstawa do odwieszenia większości wyroków prezesa Amber Gold Marcina P., ponieważ dotyczyły czynów popełnionych przed pierwszym skazaniem - poinformował minister Jarosław Gowin. Zapowiedział też nowelizację przepisów. Dodał, że taką podstawą nie jest też postawienie Marcinowi P. nowych zarzutów. Gowin przedstawił m.in. informację o wyrokach, jakie zapadły w stosunku do Marcina P.

Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Janusz, a co t o jest ten, no, chonor, czy jak tam ?
  slyszalem o honorowych dawcach krwi ale zeby honorowy polityk?

 • wyjepka

  Oceniono 7 razy -5

  A ja uważam, że Palikot powinien popełnić samobójstwo. Już dawno, dawno temu.

 • curious2003

  Oceniono 8 razy 6

  zupelna racja. to co plecie Gowin to sie nadaje do kabaretu, a nie jako argumenty w rzadzeniu prokuratura, sadami, ministerstwami.

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 0

  Palikot jak zwykle PALIKOTUJE.
  Za wszystko każe odpowiadać Gowinowi, jednocześnie wybielając Tuska i jego syna Michała - że, jakoby CBA itp. nie objęły ich swym nadzorem. Co jest kłamstwem, bo i Tusk powiedział, że o fałszerstwach Amber Gold OD LAT CAŁE POMORZE WIEDZIAŁO. Zatem wiedział o nich ON TUSK.
  Wiedział też jego SYN, który to potwierdził.
  Wiedział minister FINANSÓW ROSTOWSKI - który ma w zarządzie KNF stałego przedstawiciela i niezaleznie od tego był INFORMOWANY przez KNF. I którego OBOWIĄZKIEM było PODJĄĆ działania wobec Amber.
  Wiedział min. transportu Nowak - nadzorujący PLL LOT w Gdańsku.
  Oczywiście, wiedziały organa prokuratorsko-sadownicze.
  Ale ODPOWIEDZUALNOŚĆ za PRAWIDŁOWOŚĆ działań wszystkich SŁUŻB i RESORTÓW oraz STAN PRAWA ponosi PREMIER TUSK. Biorący za to pieniadze podatników i WYPOSAŻONY w kilkuset tysięczną ARMIĘ pracowników, opłacanych przez Polaków.

 • bogda35

  Oceniono 4 razy 0

  no,no - i to mówi człowiek ktory zbil majatek na przekręcie z Polmosem ! i jak zwykle bredzi - cóż miał Gowin do ukrywania odnośnie niesprawności sadów i prokuratury- skoro kazdy wie,że i sądy i prokuratura olały dokładnie całą sprawe ! Pan Palikot chyba najlepiej wie jak sie przed działaniami służb wymykac - i nagle udaje cnotliwe dziecko we mgle- rzucanie podejrzeń na swoich niedawnych partyjnych kolegów =gdy sie samemu ma co nieco za uszami ? dlaczegoż taki mądry człowiek , pełen słusznych i porywających hasel- NIC NIE POTRAFIL zrobic w swojej słynnej komisji ? tez jestem zbulwersowana !

 • 11krzych

  Oceniono 4 razy 2

  Gowin powinien się honorowo podać do dymisji

  Ale komu ma złożyć dymisję? Premierowi Tuskowi czy Papieżowi Benkowi?

 • notremak

  Oceniono 5 razy 1

  Nic się nie stało, ciułacze, nic się nie stało!
  O tym was zapewnia minister Gowin od Zygot, czołowy prawnik III Rzceczypospolitej.

 • prezio2

  Oceniono 4 razy 2

  A jak tam marycha, rośnie już w koło sejmu ?

 • brenda11b

  Oceniono 2 razy 2

  ponoć grozi mu kara 5 lat więzienia i 5 mln kary

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje