Kuriozalna wypowiedź kongresmana: Po gwałcie organizm kobiety może "zablokować" ciążę

20.08.2012 18:19
Todd Akin

Todd Akin (Fot. Orlin Wagner AP)

Sensacją stała się w USA kontrowersyjna wypowiedź republikańskiego kongresmana i kandydata w wyborach do Senatu Todda Akina na temat gwałtu. Uzasadniając swój absolutny sprzeciw wobec aborcji sugerował on, że w wypadku zgwałcenia organizm kobiety może "zablokować" ciążę.
Ultrakonserwatywny kongresman ze stanu Missouri, Todd Akin, opowiada się za zakazem aborcji nawet, gdy ciąża jest wynikiem kazirodztwa lub gwałtu. W wywiadzie telewizyjnym zapytano go, dlaczego tak uważa.

"Ma sposoby, żeby to jakoś zablokować"

- Z tego co, jak rozumiem, mówią lekarze, to [ciąża w wyniku gwałtu] jest naprawdę rzadkie. Jeśli jest to gwałt we właściwym sensie tego słowa, kobiecy organizm ma sposoby, żeby to jakoś zablokować - odpowiedział Akin.

"Załóżmy jednak, że to nie podziałało: myślę, że powinna być jakaś kara, ale wymierzona gwałcicielowi; nie powinno się atakować dziecka" - dodał.Wypowiedź wywołała ripostę ze strony demokratycznej senator Claire McCaskill, przeciw której Akin występuje w tegorocznych wyborach do Senatu.

"To nie do pojęcia, jak ktoś może być takim ignorantem w sprawie emocjonalnej i fizycznej traumy spowodowanej przez gwałt. Poglądy, które wyraził Todd Akin, obrażają ofiary gwałtu" - powiedziała McCaskill.

Popiera go prawicowa Tea Party

Przed wyborami, które odbędą się 6 listopada, Akin prowadzi z McCaskill w sondażach w Missouri. Popiera go prawicowa Tea Party.

Od jego wypowiedzi zdystansował się sztab kampanii republikańskiego kandydata na prezydenta Mitta Romneya i kandydata na wiceprezydenta Paula Ryana.

"Gubernator Romney i kongresman Ryan nie zgadzają się z oświadczeniem pana Akina. Ich przyszła administracja nie będzie występować przeciw aborcji w wypadku kazirodztwa i gwałtu" - oświadczył sztab obu kandydatów.

Kongresman Akin wyjaśnił potem, że się "przejęzyczył", ale potwierdził swoją absolutną opozycję wobec przerywania ciąży.

"Głęboko wierzę w ochronę wszelkiego życia" - powiedział.

Zobacz także

Najnowsze informacje