Palikot wzywa Tuska do stworzenia rządu mniejszościowego

20.08.2012 15:49
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Janusz Palikot wezwał premiera Donalda Tuska do stworzenia autorskiego rządu mniejszościowego, bez PSL, ale z poparciem Ruchu Palikota. Zdaniem lidera RP inne scenariusze to konstruktywne wotum nieufności, skrócenie kadencji parlamentu lub zachowanie status quo.
- Jeśli premier rzeczywiście jest w takiej sytuacji, w której jego koalicjant - PSL - uniemożliwiał mu przez ostatnie dwanaście miesięcy dokonanie prawdziwych zmian, jeśli prawdą jest, że ma pomysł na Polskę (...), to ja wzywam Donalda Tuska, by się zdecydował na rząd autorski, rząd Donalda Tuska - oświadczył podczas konferencji prasowej Palikot. Zastrzegł, że żaden działacz Ruchu Palikota nie wejdzie do tego rządu.

- Bylibyśmy gotowi poprzeć rząd autorski Donalda Tuska, stawiając trzy warunki; po pierwsze - in vitro, po drugie - związki partnerskie, po trzecie - połączenie ZUS-u i KRUS-u - powiedział Palikot. W jego ocenie uregulowanie tych kwestii nie wymaga nadzwyczajnych pieniędzy i środków. Zdaniem Palikota byłby to rząd silny i "nieuwikłany w nepotyzm, partyjniactwo i PSL". Taki gabinet, według lidera RP, miałby "przychylnego prezydenta i poparcie parlamentarne".

Polityk podkreślił, że jego propozycja to "prawdziwy test" dla Donalda Tuska, który będzie musiał pokazać, czy "rzeczywiście chce coś zrobić i przeszkadza mu w tym PSL, czy może PSL jest tylko zasłoną dymną dla nicnierobienia".

Cztery scenariusze

Lider Ruchu Palikota ocenił, że jest to jeden z czterech możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Pozostałe to, jak mówił: konstruktywne wotum nieufności dla rządu (z powołaniem rządu fachowców); samorozwiązanie parlamentu oraz utrzymanie status quo.

- Pierwszy (scenariusz), który przedstawiliśmy już ponad miesiąc temu, to konstruktywne wotum nieufności - mówił. Wyjaśnił, że do powstania nowego rządu miałoby dojść przy poparciu opozycji i "pojedynczych osób z Platformy i PSL-u". - To nie musi być nasz wniosek, ani nasz kandydat na premiera. Ważne, by taki rząd był rządem fachowców. Jeśli będzie większość parlamentarna do powołania takiego rządu, to poprzemy taki wniosek - zapowiedział.

- Drugi scenariusz, który przedstawiłem dzisiaj w liście do premiera Donalda Tuska, dotyczy rozwiązania parlamentu z inicjatywy samego premiera - wyjaśnił Palikot. - Pogłębia się kryzys (...). Byłoby ważne, gdyby w tym okresie w Polsce rządziła koalicja, która ma silny mandat polityczny. Drogą do tego są zawsze wybory - dodał. Kolejny scenariusz - zdaniem Palikota - zakłada brak zmiany. - Nic się nie dzieje, afera goni aferę, taśmy gonią taśmy, premier znów coś będzie obiecywał. Niewiele z tego wyjdzie. (...) To scenariusz najgorszy dla Polski - tkwienia w gnijącym systemie społeczno-politycznym - skonkludował Palikot.

Zobacz także
Komentarze (56)
Palikot wzywa Tuska do stworzenia rządu mniejszościowego
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 35 razy 19

  Popieram Palikota!
  Pogonić PSL - partię buraków, którzy w imię swoich rodzinnych interesów hamują Polskę w rozwoju! Powinno się zlikwidować KRUS. Dlaczego rolnik płaci grosze, a np. ja - przedsiębiorca działający na własny rachunek, w wynajętej kawalerce, płacę podatki i 1000 zł ZUSu miesięcznie?
  Jednak nie o moją d.pę mi tu chodzi, a o rozwój Polski. Idą ciężkie czasy. Każdy balast, a takim jest KRUS to niepotrzebne obciążenie. Innym problemem jest Kościół, ale niestety popiera go 70% społeczeństwa...

 • marlef62

  Oceniono 24 razy 18

  wszyscy wiedzą że psl to dziwka która ze wszystkimi pujdzie byle było o niej głośno jest to odpowiednik czarnych sukienkowców wszędzie byle byłaby kiasa . te menty niszczą naszą ukochaną ojczyznę, ale za to watykan rośnie w siłę ,ą oto chodzi tej naszej ciemnocie..myślę że minimum 2 pokolenia może coś się zmieni

 • zigzaur

  Oceniono 17 razy 15

  Buraki wykopać trza, jak by na to nie patrzeć.

 • i-tyle

  Oceniono 24 razy 14

  dobre posunięcie Palikota. Problem polega na tym, ze wszyscy wiedzą, ze PSL jest zasłoną dymną do "nicnierobienia" i takie szachy nie mają u nas znaczenia.

  Ale to dobrze, ze Palikot robi to co robi.

  Tak wiem, wibrator, świński ryj, tak tak ....

 • elucidator

  Oceniono 17 razy 13

  Bardzo rozsadny pomysl i madre warunki. Madre jest tez to ze nie nie stawia warunkow zwiazanych z kosciolem (ktore osobiscie bym goraco poparl, ale nie sa one politycznie realne). Parlamentarna wiekszosc za tymi reformami jest gwarantowana (PO+RPP+SLD). Jak by jeszcze sam Palikot przestal blaznowac, to jego ruch i PO moglyby dla Polski zrobic bardzo wiele dobrego.

 • markot

  Oceniono 12 razy 8

  Całkiem rozsądna propozycja. Można po pierwsze oderwać sie od skostniałego PSLu, a po drugie załatwić bardzo ważnie dla Polaków sprawy. Jeżeli premier Tusk myśli dlugofalowo to powinien iść na tą propozycje, zwłaszca że pan Palikot nie żąda nic wzamian.

 • wodakrolewska

  Oceniono 10 razy 8

  PO tym ze ostatnio nic nie zdrożało też wysuwam wniosek że Tusk zatrzymał się ze swoimi "reformami".

 • carpediem87

  Oceniono 13 razy 5

  PO'PSL jak PIS-Samoobrona !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje