Palikot wzywa Tuska do stworzenia rządu mniejszościowego

20.08.2012 15:49
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Janusz Palikot wezwał premiera Donalda Tuska do stworzenia autorskiego rządu mniejszościowego, bez PSL, ale z poparciem Ruchu Palikota. Zdaniem lidera RP inne scenariusze to konstruktywne wotum nieufności, skrócenie kadencji parlamentu lub zachowanie status quo.
- Jeśli premier rzeczywiście jest w takiej sytuacji, w której jego koalicjant - PSL - uniemożliwiał mu przez ostatnie dwanaście miesięcy dokonanie prawdziwych zmian, jeśli prawdą jest, że ma pomysł na Polskę (...), to ja wzywam Donalda Tuska, by się zdecydował na rząd autorski, rząd Donalda Tuska - oświadczył podczas konferencji prasowej Palikot. Zastrzegł, że żaden działacz Ruchu Palikota nie wejdzie do tego rządu.

- Bylibyśmy gotowi poprzeć rząd autorski Donalda Tuska, stawiając trzy warunki; po pierwsze - in vitro, po drugie - związki partnerskie, po trzecie - połączenie ZUS-u i KRUS-u - powiedział Palikot. W jego ocenie uregulowanie tych kwestii nie wymaga nadzwyczajnych pieniędzy i środków. Zdaniem Palikota byłby to rząd silny i "nieuwikłany w nepotyzm, partyjniactwo i PSL". Taki gabinet, według lidera RP, miałby "przychylnego prezydenta i poparcie parlamentarne".

Polityk podkreślił, że jego propozycja to "prawdziwy test" dla Donalda Tuska, który będzie musiał pokazać, czy "rzeczywiście chce coś zrobić i przeszkadza mu w tym PSL, czy może PSL jest tylko zasłoną dymną dla nicnierobienia".

Cztery scenariusze

Lider Ruchu Palikota ocenił, że jest to jeden z czterech możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Pozostałe to, jak mówił: konstruktywne wotum nieufności dla rządu (z powołaniem rządu fachowców); samorozwiązanie parlamentu oraz utrzymanie status quo.

- Pierwszy (scenariusz), który przedstawiliśmy już ponad miesiąc temu, to konstruktywne wotum nieufności - mówił. Wyjaśnił, że do powstania nowego rządu miałoby dojść przy poparciu opozycji i "pojedynczych osób z Platformy i PSL-u". - To nie musi być nasz wniosek, ani nasz kandydat na premiera. Ważne, by taki rząd był rządem fachowców. Jeśli będzie większość parlamentarna do powołania takiego rządu, to poprzemy taki wniosek - zapowiedział.

- Drugi scenariusz, który przedstawiłem dzisiaj w liście do premiera Donalda Tuska, dotyczy rozwiązania parlamentu z inicjatywy samego premiera - wyjaśnił Palikot. - Pogłębia się kryzys (...). Byłoby ważne, gdyby w tym okresie w Polsce rządziła koalicja, która ma silny mandat polityczny. Drogą do tego są zawsze wybory - dodał. Kolejny scenariusz - zdaniem Palikota - zakłada brak zmiany. - Nic się nie dzieje, afera goni aferę, taśmy gonią taśmy, premier znów coś będzie obiecywał. Niewiele z tego wyjdzie. (...) To scenariusz najgorszy dla Polski - tkwienia w gnijącym systemie społeczno-politycznym - skonkludował Palikot.

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • tuskaczor

  Oceniono 1 raz 1

  Palikot ubier se krawat to będzie z ciebie GOŚĆ

 • bola54

  Oceniono 8 razy -2

  Dla Tuska jest tylko jedno wyjście - podać się do dymisji i rozwiązać rząd! Ogłosić wcześniejsze wybory! Palikota do lamusa - jako niechlubne wspomnienie głupoty wyborców!

 • fordysta

  Oceniono 9 razy -5

  Palikot - DOSYĆ już ZŁODZIEI w tym NIE/rządzie !

  A za przekręcony POLMOS jeszcze będziesz się kręcił ....

 • elucidator

  Oceniono 17 razy 13

  Bardzo rozsadny pomysl i madre warunki. Madre jest tez to ze nie nie stawia warunkow zwiazanych z kosciolem (ktore osobiscie bym goraco poparl, ale nie sa one politycznie realne). Parlamentarna wiekszosc za tymi reformami jest gwarantowana (PO+RPP+SLD). Jak by jeszcze sam Palikot przestal blaznowac, to jego ruch i PO moglyby dla Polski zrobic bardzo wiele dobrego.

 • errata_net2

  Oceniono 21 razy -11

  I co to się marzy temu skandaliście?

 • markot

  Oceniono 12 razy 8

  Całkiem rozsądna propozycja. Można po pierwsze oderwać sie od skostniałego PSLu, a po drugie załatwić bardzo ważnie dla Polaków sprawy. Jeżeli premier Tusk myśli dlugofalowo to powinien iść na tą propozycje, zwłaszca że pan Palikot nie żąda nic wzamian.

 • vapor1

  Oceniono 6 razy 0

  A moze jakies konkrety rzeczowe napisalibyscie, a nie te bzdury, ktore ponizej? Z czym sie nie zgadzacie z ww. i dlaczego?

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 8 razy 2

  Kiedyś przeszkadzał w rządzeniu prezydent, później fachowców jakby zabrakło i tak przeleciało parę lat. Teraz padło na PSL ..... kto jeszcze będzie im przeszkadzał ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje