Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku: Nie podam się do dymisji, nie zwolnię Tuska

20.08.2012 14:13
Michał Tusk

Michał Tusk (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Tomasz Kloskowski powiedział, że nie zamierza podawać się do dymisji. Odrzucił zarzut, że Michał Tusk ujawniał tajemnice portu prezesowi spółki Amber Gold, właścicielowi OLT Express.
Dymisji Kloskowskiego domagają się radni PiS sejmiku pomorskiego oraz rad miejskich Gdańska i Gdyni w związku z pracą Michała Tuska dla gdańskiego lotniska i przewoźnika OLT Express. Kloskowski powiedział, że nie zamierza podawać się do dymisji, bo uważa, że dobrze wykonuje swoje obowiązki. - Wyniki, jakie osiąga port, czyli najwyższe przyrosty liczby odprawionych pasażerów wśród portów regionalnych, rekordowe wyniki ekonomiczne i przewozowe, nagrody, np. zdobycie tytułów "Port lotniczy 2011" czy "Budowy roku" za nowy terminal to są argumenty, które nijak się mają do podania się do dymisji" - tłumaczył.

"Nie wyrzucę Tuska"

Klosowski stwierdził, że Michał Tusk "jest i będzie nadal pracownikiem gdańskiego Portu Lotniczego". - Nie ma żadnych powodów do tego, żeby przestał być pracownikiem portu - podkreślił. Wyjaśnił, że "nie ma żadnego konfliktu interesów wynikającego z pracy syna premiera dla gdańskiego lotniska i przewoźnika OLT Express". Tłumaczył, że "porty lotnicze nie konkurują z liniami lotniczymi, porty lotnicze współpracują z liniami lotniczymi". Jak powiedział, "port lotniczy pomaga wszystkim liniom lotniczym, które z niego korzystają, bo dzięki temu linie mogą mieć więcej pasażerów i będą zwiększać siatkę połączeń z danego portu, który też będzie miał korzyści". - Obowiązkiem portu lotniczego jest wspierać linie lotnicze i pomagać im rozwijać się - podkreślił.Odrzucił również zarzut, że Michał Tusk ujawniał tajemnice portu w rozmowach z Marcinem P., prezesem Amber Gold (spółka była właścicielem OLT Express). Szef Amber Gold Marcin P. w tygodniku "Wprost" w ub. tygodniu stwierdził, że Tusk zdradzał tajemnice handlowe swojego pracodawcy, czyli Portu Lotniczego w Gdańsku. - Przyniósł nam konkretną informację o tym, ile Port Lotniczy w Gdańsku bierze od naszej konkurencji, konkretnie od Wizz Air, za obsłużenie jednego pasażera - podkreślił P. Michał Tusk cytowany przez "Wprost" kategorycznie zaprzeczył, że przekazał OLT taką informację.

Szef gdańskiego portu podkreślił, że "Tusk nie wynosił żadnych poufnych informacji dla OLT Express". Tłumaczył, że "system taryf lotniskowych (opłaty ponoszone przez przewoźnika z tytułu odprawionego pasażera i samolotu) jest zatwierdzany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i publikowany np. na stronie portu". Powiedział, że "te taryfy są jednakowe dla wszystkich przewoźników". Przyznał, że polecił Michała Tuska jako dziennikarza i specjalistę ds. lotnictwa dyrektorowi OLT Express. Poinformował, że w momencie gdy polecał syna premiera przewoźnikowi, Michał Tusk nie pracował jeszcze w Porte Lotniczym w Gdańsku. Zaczął pracować później.

Doniesienie na syna premiera

Tydzień temu Stowarzyszenie "Stop korupcji" przekazało Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o możliwości działania na szkodę majątkową spółki Port Lotniczy Gdańsk przez M. Tuska. W piśmie do prokuratury Stowarzyszenie "Stop korupcji", które ma siedzibę w Opolu, argumentuje, że w przypadku syna premiera mogło dojść do złamania przepisów 296 i 296a kodeksu karnego - przeciwko obrotowi gospodarczemu. Prokuratura do 10 września ma zdecydować, czy będzie wszczęte śledztwo w tej sprawie.

OLT Express Poland złożył wniosek o upadłość 31 lipca. Kilka dni wcześniej, 27 lipca, wniosek o upadłość ugodową złożyła firma OLT Express Regional. Linie powstały w 2011 r. w wyniku przejęcia przez fundusz kapitałowy Amber Gold większościowych udziałów w dwóch polskich liniach lotniczych: OLT Jetair oraz Yes Airways. Główny udziałowiec OLT Express, Amber Gold sp. z o.o., tydzień temu ogłosiła decyzję o swojej likwidacji. Prezesowi spółki, Marcinowi P. prokuratura postawiła w piątek sześć zarzutów. Około 7 tys. klientów parabanku miało powierzyć spółce ok. 80 mln zł. Na konferencji prasowej 6 sierpnia Marcin P. poinformował, że zainwestował w OLT Express 35 mln zł.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Zobacz także
Komentarze (327)
Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku: Nie podam się do dymisji, nie zwolnię Tuska
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 62 razy 38

  Młody Tusk to taki ogórek (nie mylić z Ogórkiem), żeby ciemny lud nie gadał za dużo o kolesiach w spółkach skarbu państwa i różnych agencjach. Tam się przewala taką kasę, że 80 baniek Plichty to przy tym bułka z masłem. Szkoda, że dziennikarze wolą pitolić o kilkunastu tysiącach z OLT zamiast poszukać setek milionów.
  --
  parada karzełków

 • mateusz081998

  Oceniono 89 razy 37

  Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku: Nie podam się do dymisji, nie zwolnię Tuska
  dlaczego ???
  bo starszy Tusk mnie zwolni ............................

 • triangle87

  Oceniono 86 razy 34

  No i karawana jedzie dalej. Od koryta odciągnie ich tylko chyba bomba atomowa, co tam afery, prokuratura czy sądy, KASA KASA KASA.

 • gazeta240

  Oceniono 56 razy 26

  W świecie Józefa Bąka nikt nikogo nie zwalnia ani nie zatrudnia bez właściwej rekomendacji partyjnej. Polacy, przecież nic się nie stało, nic się nie stało...

 • tot14

  Oceniono 53 razy 25

  "Stowarzyszenie "Stop korupcji" przekazało Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o możliwości działania na szkodę majątkową spółki Port Lotniczy Gdańsk przez M. Tuska. " ZGODNIE z USTAWĄ o ABW, jej ZWIERZCHNIKIEM jest PREZES RADY MINISTRÓW - DONALD TUSK. KTO prowadzi śledztwo w sprawie AMBER GOLD i OLT? ABW!!!. O kulisach PRACY MICHAŁA TUSKA w OLT i jego KONTAKTÓW z PREZESEM AMBER GOLD nigdy sie nie dowiemy!!! Na miejscu PREZESA PORTU LOTNICZEGO również byłbym pewnym siebie, nie podałbym się do dymisji i nie zwolniłbym SYNA PREMIERA. W obecnej sytuacji TO CHYBA OCZYWISTE.

 • antygazeta.pl

  Oceniono 36 razy 22

  to się nazywa lojalność . Nawet nawlekany na pal wzorem tuhajbeja nie zwolni tuska. Wzór wiernego czekisty.

 • piastpiastun

  Oceniono 26 razy 20

  Jestem za tym by koryto było przechodnie! Wystarczy mi raz w roku miesięczna pensja prezesa spółki "coś tam coś tam " w kwocie 110tys zł :)

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 36 razy 18

  Jak osoba o wykształceniu niby wyższym z tematem pracy:
  "Dysfunkcje w przekazywaniu ról płciowych w rodzinach i jej skutki społeczne"
  Może byc specjalistą od lotnictwa i kolei?

 • szulgus

  Oceniono 32 razy 18

  Prezesie, człowieku głupi, przecież nikomu nawet do głowy nie przyszło, że podasz sie do dymisji, a tym bardziej ze zwolnisz Józefa Bąka... upsss Michała Tuska. Jestes zaufanym funkcjonariuszem, oddanym ideologicznie i masz trwac na wyznaczonym odcinku. W przeciwnym razie mógłby dopaść cie seryjny samobójca.
  Trzymajcie się złodzieje, jeszcze tego koryta trochę zostalo. Kradnijcie, TVN i GW was rozgrzeszą i usprawiedliwią, a lemingi uwierzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje