Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku: Nie podam się do dymisji, nie zwolnię Tuska

20.08.2012 14:13
Michał Tusk wygrał proces z Muratorem, wydawcą

Michał Tusk wygrał proces z Muratorem, wydawcą "Super Expressu" (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Tomasz Kloskowski powiedział, że nie zamierza podawać się do dymisji. Odrzucił zarzut, że Michał Tusk ujawniał tajemnice portu prezesowi spółki Amber Gold, właścicielowi OLT Express.
Dymisji Kloskowskiego domagają się radni PiS sejmiku pomorskiego oraz rad miejskich Gdańska i Gdyni w związku z pracą Michała Tuska dla gdańskiego lotniska i przewoźnika OLT Express. Kloskowski powiedział, że nie zamierza podawać się do dymisji, bo uważa, że dobrze wykonuje swoje obowiązki. - Wyniki, jakie osiąga port, czyli najwyższe przyrosty liczby odprawionych pasażerów wśród portów regionalnych, rekordowe wyniki ekonomiczne i przewozowe, nagrody, np. zdobycie tytułów "Port lotniczy 2011" czy "Budowy roku" za nowy terminal to są argumenty, które nijak się mają do podania się do dymisji" - tłumaczył.

"Nie wyrzucę Tuska"

Klosowski stwierdził, że Michał Tusk "jest i będzie nadal pracownikiem gdańskiego Portu Lotniczego". - Nie ma żadnych powodów do tego, żeby przestał być pracownikiem portu - podkreślił. Wyjaśnił, że "nie ma żadnego konfliktu interesów wynikającego z pracy syna premiera dla gdańskiego lotniska i przewoźnika OLT Express". Tłumaczył, że "porty lotnicze nie konkurują z liniami lotniczymi, porty lotnicze współpracują z liniami lotniczymi". Jak powiedział, "port lotniczy pomaga wszystkim liniom lotniczym, które z niego korzystają, bo dzięki temu linie mogą mieć więcej pasażerów i będą zwiększać siatkę połączeń z danego portu, który też będzie miał korzyści". - Obowiązkiem portu lotniczego jest wspierać linie lotnicze i pomagać im rozwijać się - podkreślił.Odrzucił również zarzut, że Michał Tusk ujawniał tajemnice portu w rozmowach z Marcinem P., prezesem Amber Gold (spółka była właścicielem OLT Express). Szef Amber Gold Marcin P. w tygodniku "Wprost" w ub. tygodniu stwierdził, że Tusk zdradzał tajemnice handlowe swojego pracodawcy, czyli Portu Lotniczego w Gdańsku. - Przyniósł nam konkretną informację o tym, ile Port Lotniczy w Gdańsku bierze od naszej konkurencji, konkretnie od Wizz Air, za obsłużenie jednego pasażera - podkreślił P. Michał Tusk cytowany przez "Wprost" kategorycznie zaprzeczył, że przekazał OLT taką informację.

Szef gdańskiego portu podkreślił, że "Tusk nie wynosił żadnych poufnych informacji dla OLT Express". Tłumaczył, że "system taryf lotniskowych (opłaty ponoszone przez przewoźnika z tytułu odprawionego pasażera i samolotu) jest zatwierdzany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i publikowany np. na stronie portu". Powiedział, że "te taryfy są jednakowe dla wszystkich przewoźników". Przyznał, że polecił Michała Tuska jako dziennikarza i specjalistę ds. lotnictwa dyrektorowi OLT Express. Poinformował, że w momencie gdy polecał syna premiera przewoźnikowi, Michał Tusk nie pracował jeszcze w Porte Lotniczym w Gdańsku. Zaczął pracować później.

Doniesienie na syna premiera

Tydzień temu Stowarzyszenie "Stop korupcji" przekazało Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o możliwości działania na szkodę majątkową spółki Port Lotniczy Gdańsk przez M. Tuska. W piśmie do prokuratury Stowarzyszenie "Stop korupcji", które ma siedzibę w Opolu, argumentuje, że w przypadku syna premiera mogło dojść do złamania przepisów 296 i 296a kodeksu karnego - przeciwko obrotowi gospodarczemu. Prokuratura do 10 września ma zdecydować, czy będzie wszczęte śledztwo w tej sprawie.

OLT Express Poland złożył wniosek o upadłość 31 lipca. Kilka dni wcześniej, 27 lipca, wniosek o upadłość ugodową złożyła firma OLT Express Regional. Linie powstały w 2011 r. w wyniku przejęcia przez fundusz kapitałowy Amber Gold większościowych udziałów w dwóch polskich liniach lotniczych: OLT Jetair oraz Yes Airways. Główny udziałowiec OLT Express, Amber Gold sp. z o.o., tydzień temu ogłosiła decyzję o swojej likwidacji. Prezesowi spółki, Marcinowi P. prokuratura postawiła w piątek sześć zarzutów. Około 7 tys. klientów parabanku miało powierzyć spółce ok. 80 mln zł. Na konferencji prasowej 6 sierpnia Marcin P. poinformował, że zainwestował w OLT Express 35 mln zł.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Zobacz także
Komentarze (327)
Zaloguj się
 • gadpiotr

  0

  po takiej opinii pan S.Nowak powinien podać się do dymisji młody TUSK jest cieniutkim fachmanem bez względu na opinię sądu łamiącym tajemnicę handlową z przekazywanych informacji nawet nie wiadomo kiedy nawet dla kogo pracował chyba umowę pracy świadczył zaocznie- wiadomo że pracował dla kolesi i tu jest gdański syf czyli pralnia

 • aganiok102

  0

  powinien sam juniorek miec kręgosłup, albo raczej szczątki kregosłupa moralnego i samemu zrezygnowac, ale na to nie ma co liczyc, niestety, ma to po tatusiu

 • kruk51

  0

  Nie jest w kompetencji Premiera wpływać na losy swego pełnoletniego syna ! Jeżeli Pan Michał był lojalnym
  pracownikiem a przełożony jego nie dopuścił się wykroczeń określonych prawem To Pan Premier może ich
  obu pocałować w dupę ! Natomiast istotnym jest by sprawdzić czy doszło do wykroczeń w pełnieniu obowiązków Pana Michała Tuska. Jeżeli Pan Michał jest czysty; media winny go przeprosić a jeżeli prawo go
  pozwie to winien odpowiedzieć !

 • okulele99

  Oceniono 3 razy -3

  ma zwolnić bo media zrobiły "śledztwo" ? w polsce, przynajmniej na papierze, obowiązuje zasada domniemanej niewinności. ale tłuszcza łykająca jak pelikany newsy z onetu już wyrok wydała, znowu specjaliści od prawa pracy, rzygać się chce. a większość z gimnazjum.

 • rufioxxx0

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież to elita, ich nie ruszy nikt, nawet Komorowski, my możemy sobie tylko po narzekać.
  Chory kraj

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 5 razy -3

  złodziej pomawia syna Premiera, a ludek wierzy złodziejowi....

  Ale jak to Kochanowski napisał: Polak i po szkodzie głupi...

  Ciekawe ilu ludzi po tej aferze, gdyby szef Amber Gold jednak uniknął odpowiedzialności karnej i jakimś cudem założył nowy bank obiecujący 50% zyski, zdeponowało by u niego "oszczędności swojego życia"....

 • jans0091

  Oceniono 5 razy 1

  to zwolnijmy i szefa i Tuska .

 • zuzkazuzka111

  Oceniono 7 razy 1

  Ojej jaki przyspawany do stołka.
  Może minister Nowak pomoże mu wstać??

  Kiedy GW będzie łaskawa opublikować wysokość strat jakie poniosła firma pana prezesa na współpracy z OLT...

  Czy wtedy będzie jasne, że ktoś tam pracował na szkode państwowej firmy?

 • nowytor5

  Oceniono 5 razy 1

  Tomasz Kloskowski?
  przecież to jest umyślny PO. Może sprawdźcie kto jest w Zarządzie i Radzie Nadzorczej lotniska.
  sprawdźcie, jak PO linii partyjnej został wybrany.
  Strach mieszkać w okolicy tego lotniska, jeżeli takie fachowce jak Michał Tusk i inni po linii partyjnej będą tam zarządzać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje