LOT odmówił przewozu bagażu paraolimpijczyków

20.08.2012 10:41
Podczas lotu z USA do Polski zmarło trzyletnie dziecko. Samolot wylądował na Okęciu

Podczas lotu z USA do Polski zmarło trzyletnie dziecko. Samolot wylądował na Okęciu (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

LOT odmówił przewiezienia części sportowych wózków inwalidzkich i zawodników - donosi "Rzeczpospolita". Państwowy przewoźnik tłumaczy decyzję gabarytami sprzętu sportowców oraz regulaminem. - Jesteśmy na etapie rozmów. Wierzę, że uda się znaleźć rozwiązanie - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Jak donosi "Rz", państwowy przewoźnik PLL LOT, który w najbliższą sobotę ma dwoma rejsowymi lotami przewieźć polską ekipę paraolimpijczyków do Londynu, odmówił zabrania części bagażu, m.in. wózków startowych, osobistych oraz sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

LOT tłumaczy swoją decyzję gabarytami sprzętu oraz regulaminem. - Przepisy wewnętrzne firmy, państwowe i międzynarodowe nie pozwalają liniom przewozić bagażu rejestrowanego (przypisanego do konkretnej osoby - red.) bez pasażera na pokładzie tego samego samolotu - poinformowało "Rz" biuro prasowe LOT.

LOT stanie na wysokości zadania?

Jak informuje "Rz", państwowy przewoźnik zaproponował Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu inne rozwiązanie - nadanie sprzętu na cargo po specjalnej, niższej cenie na przewóz. Nie rozwiązuje to jednak problemu, bo zgodnie z przepisami bezpieczeństwa wioski paraolimpijskiej, sprzęt cargo mógł do niej zostać dostarczony najpóźniej do 25 sierpnia. Oznaczałoby to, że sportowcy przez miesiąc byliby pozbawieni niezbędnego do treningów i normalnego funkcjonowania sprzętu.

- Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów z LOT-em i wierzę, że uda nam się rozwiązać problem. Myślę, że LOT stanie na wysokości zadania - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Jak zapewnia, nie ma mowy o tym, żeby sportowcy lub ich sprzęt nie dotarli na miejsce. - Myślę, że dojdziemy do porozumienia - czy to będzie przesyłka cargo, czy jednak uprosimy LOT, żeby przewiózł ten sprzęt do Londynu rejsowymi samolotami. Ale wszyscy dotrą na miejsce i cały sprzęt też tam doleci. Jedyny problem, jaki może się pojawić, to to, że będziemy musieli zredukować bagaż podstawowy i zamiast 20 par spodni, będziemy pakowali tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne - uspokaja Szaj.

Odpowiedź LOT

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy PLL LOT. - Rejsy do Londynu, którymi będą podróżować paraolimpijczycy są wykonywane samolotami Boeing 737, które są największymi samolotami w naszej flocie, jakie wykonują europejskie połączenia LOT-u. Mimo to samoloty te nie są w stanie zabrać jednorazowo tak dużej ilości sprzętu jaką zgłosili sportowcy - czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Gazeta.pl

- LOT złożył Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu najlepsze z możliwych propozycje przewozu sprzętu. Podzielenie sportowców na cztery grupy lecące do Londynu, co umożliw iłoby przewóz paraolimpijczyków razem z ich specjalistycznym sprzętem. Transport sprzętu drogą lądową za pośrednictwem firm spedycyjnych kooperujących z LOT-em - czytamy.

XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w dniach 29 sierpnia - 9 września.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • prof.gzymek

  Oceniono 1 raz 1

  moze mysleli ,ze to parabanki?

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy -2

  A może płemieł zamiast regularnych lotów za pieniążki podatników na linii Warszawa- Gdańsk- Warszawa choć raz zachowałby się godnie wobec obywateli i pomógł przewieźć sprzęt naszym paraolimpijczykom samolocikiem rządowym niemalże przywłaszczonym na własność?

 • ewa543210

  Oceniono 3 razy -3

  nie mają czasu i miejsca na głuPOty - trzeba POwywozić ukradzione pieniądze

 • 2560a

  Oceniono 5 razy 3

  ulubionym zajeciem mediow i mniejszosci jest lament w obronie "pokrzywdzonego". kazdemu sie nalezy! ktos ma zrobic wszystko za kogos! nikt wczesniej nie planowal jak sprzet zostanie przetranspontowany?
  w tym wypadku za nieudolnosc organizatorow wycieczki ma odpowiadac LOT? chyba wam calkiem odbilo.

 • poljack

  Oceniono 6 razy -2

  LOT-em bliżej ...takie było hasło za komuny teraz "jak nie zapłacisz to nie dostarczymy i gó... nam zrobicie" do czego to doszło .

 • albwu

  Oceniono 12 razy 12

  tyle dni rozmawiają to szybciej i taniej byłoby przewieźć to TIRem.

 • oczy123

  Oceniono 13 razy 1

  Może niech Agora zapłaci za transport i będzie po sprawie ?

 • cwanybolek

  Oceniono 9 razy 7

  No i czyja to wina, że organizatorzy nie dopilnowali wysłania sprzetu na czas?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje