LOT odmówił przewozu bagażu paraolimpijczyków

Podczas lotu z USA do Polski zmarło trzyletnie dziecko. Samolot wylądował na Okęciu

Podczas lotu z USA do Polski zmarło trzyletnie dziecko. Samolot wylądował na Okęciu (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

LOT odmówił przewiezienia części sportowych wózków inwalidzkich i zawodników - donosi ?Rzeczpospolita?. Państwowy przewoźnik tłumaczy decyzję gabarytami sprzętu sportowców oraz regulaminem. - Jesteśmy na etapie rozmów. Wierzę, że uda się znaleźć rozwiązanie - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Jak donosi "Rz", państwowy przewoźnik PLL LOT, który w najbliższą sobotę ma dwoma rejsowymi lotami przewieźć polską ekipę paraolimpijczyków do Londynu, odmówił zabrania części bagażu, m.in. wózków startowych, osobistych oraz sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

LOT tłumaczy swoją decyzję gabarytami sprzętu oraz regulaminem. - Przepisy wewnętrzne firmy, państwowe i międzynarodowe nie pozwalają liniom przewozić bagażu rejestrowanego (przypisanego do konkretnej osoby - red.) bez pasażera na pokładzie tego samego samolotu - poinformowało "Rz" biuro prasowe LOT.

LOT stanie na wysokości zadania?

Jak informuje "Rz", państwowy przewoźnik zaproponował Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu inne rozwiązanie - nadanie sprzętu na cargo po specjalnej, niższej cenie na przewóz. Nie rozwiązuje to jednak problemu, bo zgodnie z przepisami bezpieczeństwa wioski paraolimpijskiej, sprzęt cargo mógł do niej zostać dostarczony najpóźniej do 25 sierpnia. Oznaczałoby to, że sportowcy przez miesiąc byliby pozbawieni niezbędnego do treningów i normalnego funkcjonowania sprzętu.

- Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów z LOT-em i wierzę, że uda nam się rozwiązać problem. Myślę, że LOT stanie na wysokości zadania - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Jak zapewnia, nie ma mowy o tym, żeby sportowcy lub ich sprzęt nie dotarli na miejsce. - Myślę, że dojdziemy do porozumienia - czy to będzie przesyłka cargo, czy jednak uprosimy LOT, żeby przewiózł ten sprzęt do Londynu rejsowymi samolotami. Ale wszyscy dotrą na miejsce i cały sprzęt też tam doleci. Jedyny problem, jaki może się pojawić, to to, że będziemy musieli zredukować bagaż podstawowy i zamiast 20 par spodni, będziemy pakowali tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne - uspokaja Szaj.

Odpowiedź LOT

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy PLL LOT. - Rejsy do Londynu, którymi będą podróżować paraolimpijczycy są wykonywane samolotami Boeing 737, które są największymi samolotami w naszej flocie, jakie wykonują europejskie połączenia LOT-u. Mimo to samoloty te nie są w stanie zabrać jednorazowo tak dużej ilości sprzętu jaką zgłosili sportowcy - czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Gazeta.pl

- LOT złożył Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu najlepsze z możliwych propozycje przewozu sprzętu. Podzielenie sportowców na cztery grupy lecące do Londynu, co umożliw iłoby przewóz paraolimpijczyków razem z ich specjalistycznym sprzętem. Transport sprzętu drogą lądową za pośrednictwem firm spedycyjnych kooperujących z LOT-em - czytamy.

XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w dniach 29 sierpnia - 9 września.

Zobacz także
 • Kamil Fabisiak podczas tegorocznego XVII Orlen Polish Open Piotr Jaroszewski i Kamil Fabisiak jadą na Paraolimpiadę!
Komentarze (93)
LOT odmówił przewozu bagażu paraolimpijczyków
Zaloguj się
 • nautilus77

  Oceniono 33 razy 25

  niekoniecznie kompromitacja. LOT zaoferował przesyłkę cargo w niższej cenie. Pytanie dlaczego ktoś z obsługi organizacyjnej reprezentacji paraolimpijczyków wcześniej nie ruszył 4 liter i nie dograł sprawy (przed 25 lipca jak mowa w artykule).

 • vladexpat

  Oceniono 21 razy 19

  To może zamiast prowadzić kilkudniowe uzgodnienia wysłać sprzęt ciężarówką? Wpadł ktoś na ten pomysł?

 • saqigar

  Oceniono 20 razy 16

  Oj wszyscy dookola sa zli. A to chyba wina komitetu, ze nie potrafi sprawnie zorganizowac transportu, strojow, itd. W koncu to im za to placa, a nie LOTowi, czy firmie 4F, ktore nie sa organizacjami dobroczynnymi, tylko przedsiebiorstwami funkcjonujacymi dla zysku.

 • seomen

  Oceniono 28 razy 16

  Kompromitacją to jest to że Polski Związek Paraolimpijczyków swoją nieudolność w organizacji transportu próbuje przerzucić na firmę lotniczą.

 • klipp-inski

  Oceniono 16 razy 14

  to jest samolot, tu się nie da przywiązać do dachu jak się nie mieści ;] i od czasu zamachu nad Lockerbie nie ma wożenia bagażu rejestrowanego bez paxa na pokładzie.. nie podoba się, to jazda autokarem

 • albwu

  Oceniono 12 razy 12

  tyle dni rozmawiają to szybciej i taniej byłoby przewieźć to TIRem.

 • 11krzych

  Oceniono 18 razy 12

  To jest w Londynie czy w Sydney, do ku... nędzy.
  Zapakować sprzęt w TIRa i wio przez kanał.
  Sztuczne problemy.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 12 razy 12

  Czy LOT odmówił tak jak firma 4F "odmówiła" szycia ubrań?
  www.rp.pl/artykul/341208,925213-Jak-plotka-niszczy-polska-firme.html

 • ddr09

  Oceniono 11 razy 11

  LOT ma racje. Bagazu pazazera nie mozna przewozic bez tegoz pasazera na pokladzie. Ich zwiazek dal ciala i ma pretensje do calego swiata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje