"Historyczny przełom". Rosyjskie media o wizycie Cyryla w Warszawie

20.08.2012 09:54
Patriarcha Rusi Cyryl I na Grabarce

Patriarcha Rusi Cyryl I na Grabarce (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Jako "przełom w trudnych stosunkach między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim" określa dziennik "Kommiersant" wizytę patriarchy moskiewskiego i całej Rosji Cyryla w Polsce. Rosyjska gazeta podkreśla, że papież Benedykt XVI uznał tę pierwszą podróż Cyryla do kraju katolickiego za "ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość".
"Kommiersant" przytacza też opinię rzecznika Patriarchatu Moskiewskiego Władimira Legojdy, według którego "nie ma wątpliwości, że była to historyczna wizyta". "Po raz pierwszy patriarcha odwiedził Polskę. Świadczy to o zmianach, jakie już nastąpiły w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim, a także o powstaniu przesłanek dla dalszych zmian w tych stosunkach" - cytuje dziennik Legojdę.

"Kommiersant" zamieszcza również wypowiedź religioznawcy Anatolija Pczelincewa, który zauważył, że "prawosławnym i katolikom potrzebne jest zbliżenie". - Jest to niezbędne do obrony chrześcijańskich wartości w obliczu islamizacji Europy, wypychania przez zsekularyzowany świat chrześcijaństwa z Europy - oświadczył Pczelincew.

Gazeta odnotowuje, że w toku wizyty Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali wspólne przesłanie wzywające do pojednania narodów Rosji i Polski. - Patriarcha w Polsce wystąpił w roli nie tylko cerkiewnego, ale także świeckiego dyplomaty - zaznaczył "Kommiersant".

Na podpisanie dokumentu zwracają też uwagę "Niezawisimaja Gazieta", "Rossijskaja Gazieta" i "Moskowskije Nowosti". Ten ostatni dziennik publikuje fragmenty przesłania, akcentując, że jest ono adresowane nie tylko do prawosławnych i katolików, lecz wszystkich obywateli dwóch państw bez względu na wyznawaną wiarę.

W ocenie "Moskowskich Nowosti" "przesłanie do narodów Rosji i Polski w pełni wpisuje się w kurs proklamowany przez świeckie władze w Moskwie i Warszawie". Gazeta konstatuje także, iż "wizyta Cyryla w Polsce wskazała wspólnych wrogów prawosławnych i katolików".

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" określa podróż zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej do Polski jako "wizytę przyjaźni". Podpisanie wspólnego przesłania dwóch kościołów do narodów Rosji i Polski dziennik uznaje za jej główne wydarzenie.

Natomiast "Niezawisimaja Gazieta" wybija, że "Cyryl podjął próbę pojednania Rosjan z Polakami". Dziennik cytuje też wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego zdaniem dokument podpisany przez patriarchę i arcybiskupa Michalika nie tylko będzie sprzyjać polsko-rosyjskiemu zbliżeniu, ale także otwiera nowy etap w stosunkach między Kościołami. - Patriarcha wezwał Polaków i Rosjan do wybaczenia dawnych krzywd - komentuje z kolei wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda".

Komentarze (18)
"Historyczny przełom". Rosyjskie media o wizycie Cyryla w Warszawie
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 25 razy 9

  No jest pojednanie dwóch największych narodów Słowiańskich. Ciekawe czy Jarek się teraz obrazi na biskupów. Bo ostatnio nawet Michalik powiedział żeby skończyć z opowiadaniem tych andronów o Smoleńsku.

 • zgryz3

  Oceniono 24 razy 8

  Religie, media i politycy to fachowcy od zabawy w słowa. Kiedyś jeden taki fachowiec rozkazał swemu Bogu: "Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi". Jako kiczowaty aktor, zawiesił głos i po chwili dodał: "Tej ziemi". Ludzie szaleli z radości, że tak sprytnie przyłożył komunie. No a duch jak to duch - zstąpić nie mógł, bo jest wszędzie, no i niewidoczny jest, więc można pleść, ale odnowić odnowił: pogrzebał w szufladzie i wygrzebał prezent dla niepokalanej Polski: najdzikszą formę kapitalizmu. Jak słyszę o historycznych przełomach, pruję na grzyby. Nawiasem mówiąc, kto ma coś do przełamywania, niech sobie z pomocą duchów przełamuje. Mój ojciec - chwilowo nieboszczyk i były więzień radzieckich łagrów - nigdy niczego względem Ruskich ("Rusek" jest pewnie od 'Rusi", więc historycznie nie jest to słowo lekceważące) nie przełamywał, bo ściśle odróżniał serdeczny, otwarty, nie spiskowy jak Polacy naród od dyktatorskiej władzy.

 • olekgw

  Oceniono 8 razy 6

  czy gaz stanieje????????????????????

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 17 razy 3

  Ja do dobrych stosunków z Rosjanami nie potrzebuję Józefa z Cyrylem, ani żadnych innych czarowników.

 • zigzaur

  Oceniono 17 razy 3

  Metropolita Cyryl ostrzega przed islamizacją Europy ale to przecież jego kraj popierał antyzachodni islamski radykalizm.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 5 razy 1

  nadzieja na odbudowanie starej europy po tych wszystkich pedofilskich akcjach tylko cyryl i jego ludzie są czyści jak łza - hahaha

 • kongreszydowski

  Oceniono 3 razy -1

  Teraz kolej na pojednanie z Metodym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje