Wroński: Kościół wychodzi z mgły smoleńskiej [KOMENTARZ]

20.08.2012 06:00
Patriarcha Cyryl i prezydent Bronisław Komorowski

Patriarcha Cyryl i prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Czarek Sokolowski AP)

PRZEGLĄD PRASY. - Wizyta Cyryla I w Polsce objęta państwowym patronatem prezydenta może świadczyć o przewartościowaniu relacji Kościół - obecna władza. Być może Episkopat dostrzegł, że czas już wyjść ze smoleńskiej mgły, bo nie służy to Kościołowi - pisze publicysta "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński.
- Gdy słyszałem, jak w Belwederze duchowni prawosławni, ale też biskupi polscy, na uroczystej kolacji wspólnie śpiewali Cyrylowi I i prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu "Sto lat", wydawało mi się, że śnię - zaznacza Wroński. I dodaje, że - gdy czytał tekst dokumentu wzywającego do pojednania z braćmi Rosjanami - "zastanawiał się, jak bardzo zdumieni i osamotnieni poczuli się politycy PiS (...), dla których antyrosyjskość była wyznacznikiem patriotyzmu".

- Zapewne równie zaskakująca jest zmiana nastawienia Kościoła do relacji z obecną władzą - pisze dalej Wroński. - Już wypowiedź abp. Józefa Michalika przed wizytą, zdecydowanie odcinająca się od spiskowych teorii dotyczących katastrofy smoleńskiej, była dla prawicy szokująca - zaznacza. Publicysta podkreśla, że "zbliżenie tronu i ołtarza" może świadczyć o tym, iż Kościół dostrzegł, że "pozostawanie w smoleńskich oparach jest sytuacją krępującą".

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (223)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  "Być może Episkopat dostrzegł, że czas już wyjść ze smoleńskiej mgły, bo nie służy to Kościołowi". Czarna, ohydnan bzdura! Tylko Bóg może umożyć mord, jeżeli miał miejsce. Inaczej mord będzie dalej wisiał nad Rosją! Kościół, indywidualni chrześcijanie, my możemy tylko przebaczyć. Ale z odpowiedzialności za mordy nigdy się nie wychodzi bez skruchy na kolanach! Na tym zdjęciu, Patriarch Cyryl I nie jest na kolanach! A więc jego wizyta ma inny cel, niż skrucha, cel ekumeniczny wewnętrzno-chrześcijanski, który ja popieram. Kwestia polityczna, to inny rodzaj zwierzaka!

 • ilirian

  0

  Podoba mi się określenie "patronat". Patron zawsze stoi wyżej nad wyzwoleńcem.

 • tepicpo

  Oceniono 1 raz -1

  dla "dziennikarza" gw -na, umowa z agentem kgb to sukces... dlaczego mnie to nie dziwi xD

 • szampans

  Oceniono 14 razy 8

  Kościół zawsze trzymał z władzami. Jarosława K. starał się wywindować wszelkimi sposobami, gdyż trzymał go na smyczy od wielu lat dając mu nadzieję pochówku obok brata na Wawelu. Gdyby J.K. wygrał wybory prezydenckie lub parlamentarne, Kościół wyciągałby rękę po majątki i przywileje. Nie udało się. J.K. już od lat stoi na bocznym torze i nie ma żadnej nadziei na jakąkolwiek zmianę. Nawet oskarżenia Komorowskiego i Tuska o zamordowanie Wielkiego Brata nie sprawiają już na nikim wrażenia. Tezy Macierewicza są równie żałosne, co tragikomiczne. Rozłamy w PiS-ie świadczą o nieodwołalnym upadku tej partii.
  Zatem Kościół zmienił front i stara się teraz iść rączka w rączkę z obecnym rządem i Prezydentem.
  Ale to też będzie nas sporo kosztować, bo za swe poparcie Krk zawsze każe sobie drogo płacić, a w rządzie Tuska jest sporo takich, którzy puszczą nas w skarpetkach, aby tym parszywym sposobem utorować sobie drogę do nieba.

 • krzysw73

  Oceniono 10 razy 8

  Przestancie pisac ze PiS jest prawica! To lewaki jak sie patrzy, czerwona holota przebrana w plaszczyk w kolorze ministrackiej alby.

 • senior2244

  Oceniono 22 razy 20

  Dopóki kk nie odetnie się od sekty ,oszusta i złodzieja z Torunia, nie uwierzę w żadną zmianę w episkopacie. To tylko mydlenie oczu i strach że w końcu nie będzie od kogo zbierać w kościołach na tacę.KK przyzwolił na profanację świętych miejsc dla Polaków.Wawel-pochówek prezydencika nieudacznika i sabaty w częstochowie sekty Rydzyka.Ryczan,Głódź,Michalik to nie są ludzie którzy dążą do naprawy w kk tylko korzystania z ciemnoty moherowych wyznawców.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 17 razy -15

  za to wroński wpada w mgłę putinowską

 • kazmierz111

  Oceniono 12 razy 12

  żadnej mgły z ciemnogrodu kaczego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje