24-letnia Polka zaginęła w Gruzji: "zsunęła się do przepaści"

19.08.2012 20:22
Wezbrane wody rzeki Enguri

Wezbrane wody rzeki Enguri (kadr z telewizji Rustawi 2)

W Gruzji trwają poszukiwania polskiej turystki, która zaginęła w górach w rejonie Mestii; warunki pogodowe są złe. Do Tbilisi wraca druga uczestniczka wyprawy, której zapewniono opiekę konsularną - poinformował konsul RP w Tbilisi. Wiadomość o zaginięciu podała wcześniej gruzińska telewizja Rustawi 2. Według niej turystka zaginęła, gdy poszukiwała drogi w rejonie rzeki Enguri.
Jak informowała ambasada w niedzielę, polska turystka w trakcie wędrówki w górach w rejonie miasta Mestia w regionie Górna Swanetia, zsunęła się do przepaści i prawdopodobnie została porwana przez silny nurt rzeki.

- Potwierdzam te informacje - w trakcie wędrówki w górach zsunęła się do przepaści i prawdopodobnie została porwana przez silny nurt rzeki. Akcję ratowniczą utrudnia fakt, że po ostatnich deszczach rzeka wezbrała i jej nurt jest bardzo silny. Ale akcja trwa - powiedział konsul, pierwszy sekretarz ambasady RP w Tbilisi Arkadiusz Kłębek.

Ambasada informuje, że druga uczestniczka wyprawy, koleżanka zaginionej, została objęta opieką konsularną i jeszcze dziś zostanie przewieziona do Tbilisi. Tam, w razie potrzeby, zostanie jej zapewniona opieka psychologa.

Telewizja Rustawi 2 informowała wcześniej, że ratownicy wraz z miejscową ludnością prowadzą poszukiwania 24-letniej Polki i że do Mestii skierowano specjalną ekipę ratowniczą ze sprzętem alpinistycznym. Niestety ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe panujące na miejscu - mgła i deszcz - służby nie mogą użyć śmigłowca. W akcję zaangażowani są też alpiniści i strażacy, którzy z użyciem lin schodzą w miejsca, gdzie jest to możliwe, prowadząc poszukiwania.

Siostra zaginionej zorganizowała akcję na Facebooku. Apeluje o pomoc do osób mających kontakt z mieszkańcami Mestii.

Zobacz także
  • Polka była napastowana w Gruzji? Wstrzymano jej poszukiwania
  • Helikopter Chłopiec z Gostynia przeszedł operację w poznańskim szpitalu

Najnowsze informacje