Dowody: Csatary został skazany już w 1945 r. Ale uciekł do Kanady. Jak mu się udało?

19.08.2012 17:55
Laszlo Csatary, domniemany węgierski zbrodniarz wojenny

Laszlo Csatary, domniemany węgierski zbrodniarz wojenny (Fot. Bea Kallos AP)

Węgierski tygodnik "HGV" przedstawił nowe dowody obciążające 97-letniego Laszlo Csatary'ego, który znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie.
Zoltan Balassy - węgierski historyk i dziennikarz śledczy - dotarł do archiwalnych dokumentów sądowych i prasowych informujących, że Csatary został aresztowany w 1945 roku w Veszprem na terenie Węgier i skazany przez sąd w Peczu na 20 lat pozbawienia wolności za to, że jako kapitan węgierskiej policji brał udział w 1944 roku w deportacji 15 tysięcy Żydów do Auschwitz.

Wyroku nie można było wykonać

Podczas procesu wielu świadków wskazywało na "szczególną brutalność i sadyzm Csatary'ego". Oskarżonemu udało się jednak uciec z Veszprem do Kanady przed wydaniem wyroku. "Pozostaje tajemnicą, jak udało mu się tego dokonać. Wiadomo jedynie, że podawał się za obywatela byłej Jugosławii" - powiedział tygodnikowi "HVG" Zoltan Balassy, dodając, że "wiele dalszych tajemnic kryją, być może, archiwa policji w Veszprem i Peczu".

"O procesie Csatary'ego na Węgrzech nikt dotąd nie miał pojęcia" - pisze "HGV".

Do tej pory wiedziano jedynie, że proces Csatary'ego odbył się w 1948 roku w czechosłowackich Koszycach. Zbrodniarz został wówczas skazany zaocznie na karę śmierci. Wyroku nie można było wykonać, ponieważ Csatary ukrywał się już w Kanadzie. Dokumenty ocalały dzięki zachowanym archiwom czechosłowackich służb bezpieczeństwa i słowacki minister sprawiedliwości Tomasz Borec nie wykluczył w lipcu br., że wystąpi na ich podstawie o ekstradycję Csatary'ego.

Csatary zaprzecza stawianym mu zarzutom

"Węgierski wątek" Csatary'ego jest o tyle istotny, że w miarę prowadzonego śledztwa były kapitan policji jest stopniowo oczyszczany z ciążących na nim zarzutów. 6 sierpnia węgierska prokuratura poinformowała, że Csatary nie może odpowiadać za deportację 300 węgierskich Żydów z getta w Koszycach na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego, w roku 1941, gdzie zostali zamordowani, ponieważ w tym czasie w Koszycach nie przebywał.

Laszlo Csatary został zatrzymany 18 lipca w Budapeszcie i osadzony w areszcie domowym. Okazało się, że jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich mieszka od 17 lat w luksusowym mieszkaniu na Węgrzech. Kiedy w 1997 roku został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa, wrócił do kraju. W listopadzie ubiegłego roku Centrum Wiesenthala w Jerozolimie przesłało jego dokumenty węgierskiej prokuraturze. Miejsce zamieszkania Csatary'ego ujawnili dopiero reporterzy śledczy brytyjskiego dziennika "The Sun".

97-letni Laszlo Csatary zaprzecza stawianym mu zarzutom. Podczas dwóch przesłuchań stwierdził, że nie był nadzorcą w getcie w Koszycach, nie podpisywał żadnych urzędowych dokumentów i nie nadzorował więziennych transportów do Auschwitz. Utrzymywał, że świadkowie zapewne pomylili go z kimś innym, ponieważ - jako policjant - musiał nosić niemiecki mundur.

Zobacz także
Komentarze (135)
Dowody: Csatary został skazany już w 1945 r. Ale uciekł do Kanady. Jak mu się udało?
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 44 razy 26

  (...) "podawał się za obywatela byłej Jugosławii(...)

  Watykan pomagał faszystom z "byłej Jugosławii" (czyt. Chorwacja), dawał im paszporty, pieniądze na ucieczkę itp....

 • krixrix

  Oceniono 35 razy 21

  a bandytów którzy wymordowali 150 tys Polskich dzieci i kobiet na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej to nikt nie ściga , ba ! co więcej stawiają im pomniki na Ukrainie, nie wiesz o czym pisze poszukaj w google : Stasia Stefaniak będziesz wiedział

 • facio60

  Oceniono 28 razy 20

  a mnie interesuje, jak można dorwać faceta, który będąc prezesem zarządu wielkiej firmy, rozpieprzył ją, skazał na bezrobocie tysiące ludzi, a sam od lat ma firmę deweloperską i buduje wielkie osiedla i ma krocie na koncie.

 • lexisnexis

  Oceniono 30 razy 18

  A co ze zbrodniarzami PRL?! Kiedy oni zostaną ukarani? Co z mordercami polskich patriotów i bohaterów?!

 • lares87

  Oceniono 32 razy 16

  powiesić dziada w Auschwitz. To jedyna sprawiedliwa kara.

 • grregu

  Oceniono 33 razy 15

  Franciszkanie pomogli - żadna tajemnica.

 • berniberni

  Oceniono 32 razy 12

  pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Michnik
  - utuczyli się na ludzkiej krwi , dlatego żyją długo

 • whiskey188

  Oceniono 33 razy 11

  A Jaruzelski nigdzie nie uciekł, siedzi w domu i bierze kilka tys emerytury a też zbrodniarz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje