Dowody: Csatary został skazany już w 1945 r. Ale uciekł do Kanady. Jak mu się udało?

19.08.2012 17:55
Laszlo Csatary, domniemany węgierski zbrodniarz wojenny

Laszlo Csatary, domniemany węgierski zbrodniarz wojenny (Fot. Bea Kallos AP)

Węgierski tygodnik "HGV" przedstawił nowe dowody obciążające 97-letniego Laszlo Csatary'ego, który znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie.
Zoltan Balassy - węgierski historyk i dziennikarz śledczy - dotarł do archiwalnych dokumentów sądowych i prasowych informujących, że Csatary został aresztowany w 1945 roku w Veszprem na terenie Węgier i skazany przez sąd w Peczu na 20 lat pozbawienia wolności za to, że jako kapitan węgierskiej policji brał udział w 1944 roku w deportacji 15 tysięcy Żydów do Auschwitz.

Wyroku nie można było wykonać

Podczas procesu wielu świadków wskazywało na "szczególną brutalność i sadyzm Csatary'ego". Oskarżonemu udało się jednak uciec z Veszprem do Kanady przed wydaniem wyroku. "Pozostaje tajemnicą, jak udało mu się tego dokonać. Wiadomo jedynie, że podawał się za obywatela byłej Jugosławii" - powiedział tygodnikowi "HVG" Zoltan Balassy, dodając, że "wiele dalszych tajemnic kryją, być może, archiwa policji w Veszprem i Peczu".

"O procesie Csatary'ego na Węgrzech nikt dotąd nie miał pojęcia" - pisze "HGV".

Do tej pory wiedziano jedynie, że proces Csatary'ego odbył się w 1948 roku w czechosłowackich Koszycach. Zbrodniarz został wówczas skazany zaocznie na karę śmierci. Wyroku nie można było wykonać, ponieważ Csatary ukrywał się już w Kanadzie. Dokumenty ocalały dzięki zachowanym archiwom czechosłowackich służb bezpieczeństwa i słowacki minister sprawiedliwości Tomasz Borec nie wykluczył w lipcu br., że wystąpi na ich podstawie o ekstradycję Csatary'ego.

Csatary zaprzecza stawianym mu zarzutom

"Węgierski wątek" Csatary'ego jest o tyle istotny, że w miarę prowadzonego śledztwa były kapitan policji jest stopniowo oczyszczany z ciążących na nim zarzutów. 6 sierpnia węgierska prokuratura poinformowała, że Csatary nie może odpowiadać za deportację 300 węgierskich Żydów z getta w Koszycach na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego, w roku 1941, gdzie zostali zamordowani, ponieważ w tym czasie w Koszycach nie przebywał.

Laszlo Csatary został zatrzymany 18 lipca w Budapeszcie i osadzony w areszcie domowym. Okazało się, że jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich mieszka od 17 lat w luksusowym mieszkaniu na Węgrzech. Kiedy w 1997 roku został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa, wrócił do kraju. W listopadzie ubiegłego roku Centrum Wiesenthala w Jerozolimie przesłało jego dokumenty węgierskiej prokuraturze. Miejsce zamieszkania Csatary'ego ujawnili dopiero reporterzy śledczy brytyjskiego dziennika "The Sun".

97-letni Laszlo Csatary zaprzecza stawianym mu zarzutom. Podczas dwóch przesłuchań stwierdził, że nie był nadzorcą w getcie w Koszycach, nie podpisywał żadnych urzędowych dokumentów i nie nadzorował więziennych transportów do Auschwitz. Utrzymywał, że świadkowie zapewne pomylili go z kimś innym, ponieważ - jako policjant - musiał nosić niemiecki mundur.

Zobacz także
Komentarze (135)
Zaloguj się
 • zbych2028

  Oceniono 4 razy 2

  To że Żydzi tropią zbrodniarzy, którzy popełniali zbrodnie na ich narodzie, jest słuszne i godne podziwu. Może to być dziwne dla innych narodów, które tego nie robią. Za konkretne zbrodnie są winni konkretni ludzie. Szkoda tylko, że z innych żródeł nie słyszę o ściganiu żydowskich zbrodniarzy, którzy popełniali takie same zbrodnie na ludziach tylko w imię innej ideologii. Ba, Izrael nawet ich chroni, chociaż od innych domaga się wydawania hitlerowskich zbrodniarzy. Słyszę o polskich kolaborantach, a ani słowa o kolaborantach żydowskich współpracujących z Niemcami. Nic o żydowskich policjantach w służbie hitlerowców, słynących z okrucieństwa w stosunku do własnych rodaków. Tu obowiązuje moralność Kalego.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 2

  Program brytyjskiej TV z dziadem, zreszta wowczas w dobrej kondycji, byl juz pare lat temu (taki przeglad starych nazioli, zyjacych sobie wygodnie w roznych krajach).
  A tak, poza tym, co za zdziwienie, ze w kraju bylego sojusznika Hitlera starym naziolom przez lata wlos z glowy nie spada?

 • sebolargo

  Oceniono 11 razy 3

  A gdzie są winni zsyłek do gułagu na Magadanie ? Tam więźniowie zdychali głęboko w kopalniach z głodu żąc własne odchody Czy skazano chociaż jedną komunistyczną Qrwe odpowiedzialną za to że w latach 1918-1956 od najbardziej zdziczałych tortur mordu i niewolniczej pracy w Rosji oraz krajach okupowanych przez ZSRR zgineło kilkadziesiąt milionów ludzi Dla bolszewików żydowskiego pochodzenia holokaust był jak zbawienie bo mogli nim przykryć własne o wiele wieksze zbrodnie i wyjść z wojny jako jedyne ofiary Dzisiaj komunistyczni masowi zbrodniarze żyją bezpiecznie w Rosji i Izraelu nigdy nie odpowiedzieli za największe w historii ludzkości ludobójstwo

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy 5

  Powinien uciec do Polski. U nas katów, morderców, czy zboczonych kacyków w ciemnych okularach nazywa się ludźmi honoru i broni jak niepodległości. Może by nawet pracę w jakiejś Gazecie dostał.

 • 2560a

  Oceniono 15 razy -1

  ....skazany przez sąd w Peczu na 20 lat pozbawienia wolności za to, że jako kapitan węgierskiej policji brał udział w 1944 roku w deportacji 15 tysięcy Żydów do Auschwitz...
  ---hm, a ile dostal chocby jeden z 2500 czlonkow, nie powien jakiej narodowosci, Jüdischer Ordnungsdienst w warszawskim gettcie za zrobienie tego co ten prawie stulatek?

 • krzyk222

  Oceniono 2 razy 0

  www.dailymotion.com/video/xhwflj_izrael-niewygodne-fakty_news

 • pisdode

  Oceniono 16 razy 6

  W Niemczech , na Węgrzech w Austrii czyli krajach umoczonych w nazizm brak jest woli w ściganiu przestępców nazistowskich. Tylko dlatego taki typom udaje sie długie lata unikać odpowiedzialności.

 • gazetaplum

  Oceniono 5 razy -3

  Panie jerjar, pan myśli, że moderator- cenzor załatwi dyskusję za Pana. A Pan swoimi inwektywami załatwi sprawe.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje