Assange z balkonu ambasady Ekwadoru: Wzywam Obamę, by przestał polować na WikiLeaks

19.08.2012 15:46
Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie

Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

- Wzywam Baracka Obamę do zaprzestania polowania na WikiLeaks - mówił Julian Assange, który wciąż ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Twórca portalu WikiLeaks zabrał publicznie głos po raz pierwszy od marca tego roku.


Assange wygłosił swoje oświadczenie z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie. 41-letni Australijczyk podziękował swoim zwolennikom, których kilkuset zgromadziło się pod budynkiem. Julian Assange dziękował prezydentowi i rządowi Ekwadoru za przyznanie prawa do azylu w tym kraju. - Odważny południowoamerykański kraj stanął po stronie sprawiedliwości - mówił twórca WikiLeaks. Assange skierował również słowa podziękowania do pracowników ambasady.

"To polowanie na czarownice"

W drugiej części swojego przemówienia Assange zwrócił się bezpośrednio do władz Stanów Zjednoczonych. Assange, odnosząc się do zarzutów wobec WikiLeaks, wezwał prezydenta Baracka Obamę do - jak mówił - zaprzestania polowania na czarownice. Zaapelował także o zwolnienie amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który 2 lata temu został aresztowany i oskarżony o ujawnienie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej USA.

Wcześniej głos zabrał były hiszpański sędzia, a obecnie prawnik Assange'a - Baltasar Garzon. Poinformował, że twórca WikiLeaks jest w "bojowym nastroju". Garzon podkreślił również, że Julian Assange jest wdzięczny ludziom i prezydentowi Ekwadoru, który udzielił mu azylu w tym kraju.

Assange zawsze walczył o sprawiedliwość - dodał hiszpański prawnik. Wcześniej rzecznik WikiLeaks wezwał Szwecję do zaniechania planów ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych.

"Gdyby Szwecja ogłosiła..."

Zdaniem rzecznika WikiLeaks, gdyby Szwecja ogłosiła, że nie podejmie się ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, byłoby to "dobrą podstawą" do zakończenia całej sprawy.

Julian Assange nadal ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, by uniknąć deportacji do Szwecji po wyczerpaniu drogi przed sądami angielskimi. Szwedzka prokuratura domaga się wydania Assange'a w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, by przesłuchać go w związku z zarzutami gwałtu i napaści seksualnej. Władze Ekwadoru w czwartek pozytywnie rozpatrzyły wniosek Assange'a o azyl w tym kraju, ale Wielka Brytania oświadczyła, że nie gwarantuje mu bezpiecznego opuszczenia kraju.

Zobacz także
Komentarze (141)
Assange z balkonu ambasady Ekwadoru: Wzywam Obamę, by przestał polować na WikiLeaks
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 29 razy 25

  Cokolwiek by sie nie zdarzylo, to swiat powinien byc wdzieczny Panu Assange za ujawnienie faktow ktore sa niewygodne dla rzadzacych.
  Wiele z ujawnionych dokumentow dotyczylo USA ktore zamiast przemyslec wlasne dzialania staraja sie zagluszyc tego ktory ujawnil ich bezprawne akcje.
  Przykladem moze byc reakcja wladz USA na publikacje zdjec torturowanych w wiezieniu Abu Ghraib - zakazano jakichkolwiek urzadzen ktore moglyby rejestrowac podobne przypadki jak tez zniszczono tasmy przesluchan. Niewatpliwie wielu czytajacych uwaza, ze torturowanie terrorystow powinno byc dopuszczalne (chyba, ze byli to Polacy torturowani przez Niemcow w czasach Okupacji).

 • franek-janek

  Oceniono 35 razy 21

  Szkoda ze nie napisano nic o tym ze hiszpanski prawnik Garzon powiedzial ze nie pozwolenie Assange na bezpieczny wyjazd do Ekwadoru przez rzad UK jest pogwalceniem i nie repektowaniem miedzynarodowego prawa i jesli rzad UK nie zmieni stanowiska w tej sprawie bedzie interweniowal w Hadze. Nie jest tajemnica ze UK i Szwecja sa marionetkami w tej sprawie i ze sznurki pociagaja amerykanie.

 • henryabor

  Oceniono 35 razy 21

  Neutralna dotąd Szwecja daje jankesowi dupy na oczach Świata! Gdyby Szwedzi chcieli ścigać swoich rodaków za podobne przypadki tzw. gwałtu, w Szwecji po wolności chodziliby jedynie kastraci!

 • gitmajonezkufa

  Oceniono 21 razy 21

  Przylecą po niego jak po Dotcoma

 • nigolator

  Oceniono 29 razy 19

  Szwecja nigdy nie da gwarancji o zaniechaniu ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, dlatego ze
  to wszystko jest juz "ukartowane"przez wladze usa!

 • cztery44442

  Oceniono 33 razy 15

  Assange po raz kolejny życzę panu wolności i wolności słowa.

  USA, Wielka Brytania i Szwecja, przestańcie polować na wolność słowa i zastraszać ludzi, którzy głoszą wolność słowa.
  Jeżeli ktoś wierzy w zgwałcenie Szwedek to proszę o minus.
  W Polsce też używa się seksafery aby zniszczyć przeciwnika. Pamiętacie o Anecie K. ?

 • mangusta3

  Oceniono 27 razy 15

  Czy władze brytyjskie planują szturm na ambasadę Ekwadoru ? ciekawe co teraz zrobi brytyjski podnóżek USA...

 • londoner777

  Oceniono 35 razy 13

  Julian Assange - powinien dostać pokojowa nagrodę nobla za obnażanie terroru USA wobec cywilów podczas wojen w Iranie i Afganistanie.

  PRECZ z USA - jedynym prawdziwym terrorystycznym krajem świata

 • komunikacja5328

  Oceniono 24 razy 10

  co Pan na to Panie Obama,ktos wreszcie jawnie mowi,kto za tym wszystkim stoi!!!!!....wielkie klamstwo Obamy to juz kazdy widzial na youtube!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje