Assange z balkonu ambasady Ekwadoru: Wzywam Obamę, by przestał polować na WikiLeaks

19.08.2012 15:46
Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie

Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

- Wzywam Baracka Obamę do zaprzestania polowania na WikiLeaks - mówił Julian Assange, który wciąż ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Twórca portalu WikiLeaks zabrał publicznie głos po raz pierwszy od marca tego roku.


Assange wygłosił swoje oświadczenie z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie. 41-letni Australijczyk podziękował swoim zwolennikom, których kilkuset zgromadziło się pod budynkiem. Julian Assange dziękował prezydentowi i rządowi Ekwadoru za przyznanie prawa do azylu w tym kraju. - Odważny południowoamerykański kraj stanął po stronie sprawiedliwości - mówił twórca WikiLeaks. Assange skierował również słowa podziękowania do pracowników ambasady.

"To polowanie na czarownice"

W drugiej części swojego przemówienia Assange zwrócił się bezpośrednio do władz Stanów Zjednoczonych. Assange, odnosząc się do zarzutów wobec WikiLeaks, wezwał prezydenta Baracka Obamę do - jak mówił - zaprzestania polowania na czarownice. Zaapelował także o zwolnienie amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który 2 lata temu został aresztowany i oskarżony o ujawnienie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej USA.

Wcześniej głos zabrał były hiszpański sędzia, a obecnie prawnik Assange'a - Baltasar Garzon. Poinformował, że twórca WikiLeaks jest w "bojowym nastroju". Garzon podkreślił również, że Julian Assange jest wdzięczny ludziom i prezydentowi Ekwadoru, który udzielił mu azylu w tym kraju.

Assange zawsze walczył o sprawiedliwość - dodał hiszpański prawnik. Wcześniej rzecznik WikiLeaks wezwał Szwecję do zaniechania planów ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych.

"Gdyby Szwecja ogłosiła..."

Zdaniem rzecznika WikiLeaks, gdyby Szwecja ogłosiła, że nie podejmie się ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, byłoby to "dobrą podstawą" do zakończenia całej sprawy.

Julian Assange nadal ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, by uniknąć deportacji do Szwecji po wyczerpaniu drogi przed sądami angielskimi. Szwedzka prokuratura domaga się wydania Assange'a w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, by przesłuchać go w związku z zarzutami gwałtu i napaści seksualnej. Władze Ekwadoru w czwartek pozytywnie rozpatrzyły wniosek Assange'a o azyl w tym kraju, ale Wielka Brytania oświadczyła, że nie gwarantuje mu bezpiecznego opuszczenia kraju.

Zobacz także
Skomentuj:
Assange z balkonu ambasady Ekwadoru: Wzywam Obamę, by przestał polować na WikiLeaks
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje