Assange z balkonu ambasady Ekwadoru: Wzywam Obamę, by przestał polować na WikiLeaks

19.08.2012 15:46
Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie

Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

- Wzywam Baracka Obamę do zaprzestania polowania na WikiLeaks - mówił Julian Assange, który wciąż ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Twórca portalu WikiLeaks zabrał publicznie głos po raz pierwszy od marca tego roku.


Assange wygłosił swoje oświadczenie z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie. 41-letni Australijczyk podziękował swoim zwolennikom, których kilkuset zgromadziło się pod budynkiem. Julian Assange dziękował prezydentowi i rządowi Ekwadoru za przyznanie prawa do azylu w tym kraju. - Odważny południowoamerykański kraj stanął po stronie sprawiedliwości - mówił twórca WikiLeaks. Assange skierował również słowa podziękowania do pracowników ambasady.

"To polowanie na czarownice"

W drugiej części swojego przemówienia Assange zwrócił się bezpośrednio do władz Stanów Zjednoczonych. Assange, odnosząc się do zarzutów wobec WikiLeaks, wezwał prezydenta Baracka Obamę do - jak mówił - zaprzestania polowania na czarownice. Zaapelował także o zwolnienie amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który 2 lata temu został aresztowany i oskarżony o ujawnienie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej USA.

Wcześniej głos zabrał były hiszpański sędzia, a obecnie prawnik Assange'a - Baltasar Garzon. Poinformował, że twórca WikiLeaks jest w "bojowym nastroju". Garzon podkreślił również, że Julian Assange jest wdzięczny ludziom i prezydentowi Ekwadoru, który udzielił mu azylu w tym kraju.

Assange zawsze walczył o sprawiedliwość - dodał hiszpański prawnik. Wcześniej rzecznik WikiLeaks wezwał Szwecję do zaniechania planów ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych.

"Gdyby Szwecja ogłosiła..."

Zdaniem rzecznika WikiLeaks, gdyby Szwecja ogłosiła, że nie podejmie się ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, byłoby to "dobrą podstawą" do zakończenia całej sprawy.

Julian Assange nadal ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, by uniknąć deportacji do Szwecji po wyczerpaniu drogi przed sądami angielskimi. Szwedzka prokuratura domaga się wydania Assange'a w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, by przesłuchać go w związku z zarzutami gwałtu i napaści seksualnej. Władze Ekwadoru w czwartek pozytywnie rozpatrzyły wniosek Assange'a o azyl w tym kraju, ale Wielka Brytania oświadczyła, że nie gwarantuje mu bezpiecznego opuszczenia kraju.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • henryabor

  Oceniono 14 razy 4

  Gdyby rozwiązłe Szwedy zechciały ścigać swoje chłopstwo za podobne gwałty, w Szwecji po wolności chodziłyby tylko eunuchy! Neutralna Szwecja squ...la i publicznie daje jankesowi dupy!

 • wessling

  Oceniono 36 razy -22

  Wielki był chojrak i zbawca ludzkości, a teraz jak tak stoi zestrachany na tym balkoniku to aż mi go żal.
  Assange to mientka kluska.
  Assange to cycek od salcesonu.
  Assange to patyk od kaszanki.
  Pewnie gupol nieszczęsny ma świadomość ze betonowa cela w USA czeka.
  To nieuniknione.

 • frank1947

  Oceniono 18 razy 8

  Widac ze tutaj sami "demokracji" sie odzywaja co by wolnosc slowa zadeptali za $$$$

 • takiezlewiesci

  Oceniono 15 razy 1

  WiochaPO!!krytykuje czlowieka ktory jest przeciwnikiem ATKCA !!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 32 razy -16

  Buhahaha!!! Buhahaha!!!
  Widze, ze Assange wyrosl nam na tym forum na IDOLA NEO-NAZISTOW.
  Sorki, ale - moje neo-naziole - czy Julek o waszym poparciu napewno wie?

 • jalat

  Oceniono 20 razy -16

  Dupek! Kropka.

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 22 razy -14

  Przeciez to ZDRAJCA !!!! ZDRAJCA narodów .... dla niego tylko jedna kara ..

 • volkszorn

  Oceniono 13 razy -5

  w niemczech sad uniewinnil 15 turkow i arabow ktorzy masowo gwalcili godzinami zwabiona do opuszczonego domu polke i sa wszystkich uniewinnil i zadej nie jest scigany, za potracenie autobusu wyciezkowego z polski i tym samym spowodowanie smierci i kalectwa ponad 20 pasazerow sad wydal wyrok na dwa lata w zawieszeniu dla pracownicy niemieckiej policji, dlaczego nie piszecie o tym ani slowa?

 • volkszorn

  Oceniono 16 razy 6

  a przeciez niechcial nic innego, niz robiace zamieszki w cerkwiach cipki, wolnosci slowa i demokracji! a kapitalistyczne rezimy staraja sie zakneblowac mu usta, zeby ludzie nie dowiedzieli sie prawdy i jakos nikt nie wychodzi na ulice protestowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane