Abp Skworc do kobiet: Powołaniem kobiety jest człowiek

19.08.2012 13:57
Abp Wiktor Skworc

Abp Wiktor Skworc (Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Powołaniem kobiety jest człowiek; macierzyństwo nieograniczone tylko do funkcji biologicznej, ale też duchowe, polegające na budowaniu relacji, więzi, domu - mówił podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Coroczna pielgrzymka kobiet przybywa do piekarskiego sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak w poprzednich latach, nadeszło z nią - przy pięknej pogodzie - kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Maryja najdoskonalszym wzorem kobiety

Przed mszą ze swoim przesłaniem zwrócił się do kobiet abp Skworc. Podkreślał, że najdoskonalszym wzorem kobiety jest Maryja; na obrazach przedstawiana jako matka wskazująca na przytulone do niej dziecko - Zbawiciela - pokazuje człowiekowi drogę. - Zdaje się mówić: za nim idźcie, jak ja poszłam i się nie zawiodłam. Naśladując mojego syna, odkryjecie swoje własne kobiece człowieczeństwo - swoją wartość, godność i siłę. (...) Chcemy dziękować za wszystkie kobiety, które idą przez życie drogą wskazywaną przez Maryję - wskazał abp Skworc.

Metropolita przywołał przykład Dam w Bieli - matek, żon i sióstr kubańskich dysydentów, które w milczących marszach domagają się poszanowania godności człowieka, jego podstawowych praw, w tym prawa do wolności sumienia. - Są dla władz jak wyrzut sumienia. Wierność i miłość tych kobiet jest niezwykłym i pięknym świadectwem, że Bóg powierzył kobiecie troskę o człowieka - o jego życie, godność i prawo dążenia do szczęścia - ocenił hierarcha.

"Potrzebne są kobiety święte"

Nawiązał też do postaci dwudziestowiecznych świętych i błogosławionych. Wymienił m.in. zamordowaną w Auschwitz św. Edytę Stein, której życie i słowa świadczyły, że nie wolno siać nienawiści, a także że milczeniem nie można na dłuższą metę kupić pokoju. Przypomniał bł. Mariannę Biernacką, która dała wzór obrony życia swoją ofiarą, ocalając podczas II wojny światowej ciężarną synową.

- Dziedzictwo świętych kobiet (...) trwa, ponieważ znalazły i ciągle znajdują kontynuatorki. (...) Nie brakuje niewiast dzielnych - świadomych powołania, jakim obdarzył je Bóg (...), a jest nim człowiek, jego szczęście i życie. Takie dzielne niewiasty są niezastąpionym oparciem i źródłem duchowej siły dla innych - mówił abp Skworc.

Jak zaakcentował, ciągle potrzebne są kobiety ratujące od zaniku wrażliwości na człowieka. - Potrzebne są kobiety święte, dzięki którym objawi się cały kobiecy geniusz chroniący człowieka w każdej sytuacji. (...) Trzeba, aby wasz kobiecy geniusz jeszcze mocniej i wyraźniej wyrażał się w wymiarze społecznym, nadawaniu pełnej godności życiu małżeńskiemu i macierzyństwu oraz w zapewnieniu kulturze wymiaru moralnego - zaznaczył metropolita.

Arcybiskup apeluje o wolne od pracy niedziele dla kobiet

Wyjaśnił, że każda kobieta ma tu wiele do zaoferowania, ponieważ macierzyństwo nie ogranicza się tylko do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej - polega na rodzeniu w sensie duchowym, budowaniu domu jako relacji, więzi. - To kobiety odbudowują domy na zgliszczach. Proszę was o wytrwałość w budowaniu, bo mimo braku wojny zdarzają nam się zgliszcza i ruiny współczesności - zaakcentował abp Skworc.

Mówiąc o różnych przejawach dyskryminacji, dotykających w codziennym życiu także kobiety, hierarcha ocenił, że eliminacja tych zjawisk wymaga nie tylko podstaw prawnych, ale też kształcenia właściwych postaw w codziennym życiu. W tym kontekście zaapelował o wolne od pracy niedziele dla wszystkich kobiet i o przywrócenie pierwotnej wartości rodzinie.

- Chodzi o przywrócenie właściwego rozumienia obowiązków rodzicielskich, domowych, nie tylko w wymiarze kulturowym, ale także ekonomicznym. Społeczeństwo powinno umożliwiać kobietom wybór jej aktywności - w zależności, czy chce ona zająć się jedynie sprawami domu czy chce podjąć pracę zawodową - wskazał metropolita.

Zaapelował też do kobiet o wytrwałe podążanie drogą ewangelizacji. - Ta rola czasem może okazywać się niewdzięczna, zwłaszcza gdy poprzez błędy, czasem grzechy ludzi Kościoła niszczona jest jego wiarygodność, osłabiana rola w budowaniu bardziej ludzkiej kultury i cywilizacji. (...) Serdecznie proszę (...), abyście się nie zniechęcały, podążając wytrwale w prawdzie drogą Maryi, (...) abyście pomagały nam wszystkim mocniej wierzyć i mocniej kochać - zaznaczył abp Skworc.

Zobacz także
Komentarze (250)
Zaloguj się
 • drakaina

  0

  "najdoskonalszym wzorem kobiety jest Maryja; na obrazach przedstawiana jako matka wskazująca na przytulone do niej dziecko" - ciekawe, czy biskup wie, że bezpośrednim modelem tych przedstawień w sferze sakralnej jest Izyda z Horusem (typ ikonograficzny Isis Lactans czyli Izyda karmiąca, jakby ktoś chciał sobie w google grafice poszukać).

  Swoją drogą nowomowa kościelna może człowieka przyprawić o mdłości.

 • tsuranni

  0

  pie...się katabasie

 • anders76

  Oceniono 1 raz 1

  "abyście się nie zniechęcały, podążając wytrwale w prawdzie drogą Maryi, "
  No to drogie panie i dziewczyny, nigdy wiecej zadnego "bunga-bunga" w lozku czy na dywanie tylko czekac spokojnie na Ducha Swietego jak to uczynila "zawsze dziewica".

 • acer59

  Oceniono 6 razy 6

  "Maryja najdoskonalszym wzorem kobiety" , "Powołaniem kobiety jest człowiek" -- wieje grozą dla samców , bo jeśli kobitki pójdą śladami Maryji to se zasznurują , bo po co im brudne kutasy skoro Maryja i bez tego zaszła w ciążę ?! Qrwa , to grozi wyludnieniem globu ! Do czego ten czarny głupi katabas namawia ?! Słuchajcie kobiety i dziewczyny , olejcie bełkot tego katolskiego szamana i róbcie swoje ! Chyba nie wierzycie że - tak jak Maryji - i Wam ciąża "spadnie z Nieba" ???????????????????????????? P.S. Łapy precz od moich postów , bolszewickie mendy cenzorskie ./////))))

 • wisznu64

  Oceniono 2 razy 2

  abp. Skworc - Baby do rodzenia i do garów
  piersi-blondynki.blog.onet.pl/Abp-Skworc-baby-do-rodzenia-i-,2,ID488641733,RS1,n

 • jhbsk

  Oceniono 2 razy 2

  Facet w sukience o powołaniu kobiet. Dowcip miesiąca.
  A serio, to niech sukienkowi zajmują się sobą. Nam niech dadzą spokój!

 • 33qq

  Oceniono 3 razy 3

  a "powołaniem" mężczyzny co jest, sukienka? I co zrobić z zakonnicami, zapładniać gwałtem?

 • sakuracz

  Oceniono 5 razy -3

  "Powołaniem kobiety jest człowiek" - abp. Skworc.

  Haha, ja też uważam, że kobieta powinna dążyć do tego by zostać człowiekiem.

 • nabuhodenozor

  Oceniono 10 razy 10

  Nie lubią kobiet, przynajmniej oficjalnie. Niektórzy lubią dzieci trochę za bardzo. Wielu z nich to geje, ale zioną do gejów nienawiścią. Nie lubia prawa chyba, że jest dla im przychylne - w każdym innym przypadku stawiają się ponad nim. Uwielbiają śmierć i rozkład wierząc, że dopiero jak człowiek zgnije to żyje. Nawołują do ubóstwa opływając w dostatki, odmawiają paciorki, nie odmawiają kasy i ziemi, nawet, jak nie jest ich. Oszukują, kręcą, handlują. Nienawidzą żydów mając żyda za nauczyciela i czcząc żydwskiego boga. Ubierają się w sukienki, wpiep.rzają w najintymniejsze sfery życia i zmieniają poglądy o 180 stopni raz paląc ludzi na stosie by za czas jakiś nazywać ich wielkimi. Jak coś się uda to przypisują sobie zasługi choćby od sprawy byli daleko jak Sobecka od seksapilu, jak coś spiep.rzą, to zawsze nie jest ich wina.
  Po jaką cholerę w XXI wieku szamani?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje