Abp Skworc do kobiet: Powołaniem kobiety jest człowiek

19.08.2012 13:57
Abp Wiktor Skworc

Abp Wiktor Skworc (Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Powołaniem kobiety jest człowiek; macierzyństwo nieograniczone tylko do funkcji biologicznej, ale też duchowe, polegające na budowaniu relacji, więzi, domu - mówił podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Coroczna pielgrzymka kobiet przybywa do piekarskiego sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak w poprzednich latach, nadeszło z nią - przy pięknej pogodzie - kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Maryja najdoskonalszym wzorem kobiety

Przed mszą ze swoim przesłaniem zwrócił się do kobiet abp Skworc. Podkreślał, że najdoskonalszym wzorem kobiety jest Maryja; na obrazach przedstawiana jako matka wskazująca na przytulone do niej dziecko - Zbawiciela - pokazuje człowiekowi drogę. - Zdaje się mówić: za nim idźcie, jak ja poszłam i się nie zawiodłam. Naśladując mojego syna, odkryjecie swoje własne kobiece człowieczeństwo - swoją wartość, godność i siłę. (...) Chcemy dziękować za wszystkie kobiety, które idą przez życie drogą wskazywaną przez Maryję - wskazał abp Skworc.

Metropolita przywołał przykład Dam w Bieli - matek, żon i sióstr kubańskich dysydentów, które w milczących marszach domagają się poszanowania godności człowieka, jego podstawowych praw, w tym prawa do wolności sumienia. - Są dla władz jak wyrzut sumienia. Wierność i miłość tych kobiet jest niezwykłym i pięknym świadectwem, że Bóg powierzył kobiecie troskę o człowieka - o jego życie, godność i prawo dążenia do szczęścia - ocenił hierarcha.

"Potrzebne są kobiety święte"

Nawiązał też do postaci dwudziestowiecznych świętych i błogosławionych. Wymienił m.in. zamordowaną w Auschwitz św. Edytę Stein, której życie i słowa świadczyły, że nie wolno siać nienawiści, a także że milczeniem nie można na dłuższą metę kupić pokoju. Przypomniał bł. Mariannę Biernacką, która dała wzór obrony życia swoją ofiarą, ocalając podczas II wojny światowej ciężarną synową.

- Dziedzictwo świętych kobiet (...) trwa, ponieważ znalazły i ciągle znajdują kontynuatorki. (...) Nie brakuje niewiast dzielnych - świadomych powołania, jakim obdarzył je Bóg (...), a jest nim człowiek, jego szczęście i życie. Takie dzielne niewiasty są niezastąpionym oparciem i źródłem duchowej siły dla innych - mówił abp Skworc.

Jak zaakcentował, ciągle potrzebne są kobiety ratujące od zaniku wrażliwości na człowieka. - Potrzebne są kobiety święte, dzięki którym objawi się cały kobiecy geniusz chroniący człowieka w każdej sytuacji. (...) Trzeba, aby wasz kobiecy geniusz jeszcze mocniej i wyraźniej wyrażał się w wymiarze społecznym, nadawaniu pełnej godności życiu małżeńskiemu i macierzyństwu oraz w zapewnieniu kulturze wymiaru moralnego - zaznaczył metropolita.

Arcybiskup apeluje o wolne od pracy niedziele dla kobiet

Wyjaśnił, że każda kobieta ma tu wiele do zaoferowania, ponieważ macierzyństwo nie ogranicza się tylko do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej - polega na rodzeniu w sensie duchowym, budowaniu domu jako relacji, więzi. - To kobiety odbudowują domy na zgliszczach. Proszę was o wytrwałość w budowaniu, bo mimo braku wojny zdarzają nam się zgliszcza i ruiny współczesności - zaakcentował abp Skworc.

Mówiąc o różnych przejawach dyskryminacji, dotykających w codziennym życiu także kobiety, hierarcha ocenił, że eliminacja tych zjawisk wymaga nie tylko podstaw prawnych, ale też kształcenia właściwych postaw w codziennym życiu. W tym kontekście zaapelował o wolne od pracy niedziele dla wszystkich kobiet i o przywrócenie pierwotnej wartości rodzinie.

- Chodzi o przywrócenie właściwego rozumienia obowiązków rodzicielskich, domowych, nie tylko w wymiarze kulturowym, ale także ekonomicznym. Społeczeństwo powinno umożliwiać kobietom wybór jej aktywności - w zależności, czy chce ona zająć się jedynie sprawami domu czy chce podjąć pracę zawodową - wskazał metropolita.

Zaapelował też do kobiet o wytrwałe podążanie drogą ewangelizacji. - Ta rola czasem może okazywać się niewdzięczna, zwłaszcza gdy poprzez błędy, czasem grzechy ludzi Kościoła niszczona jest jego wiarygodność, osłabiana rola w budowaniu bardziej ludzkiej kultury i cywilizacji. (...) Serdecznie proszę (...), abyście się nie zniechęcały, podążając wytrwale w prawdzie drogą Maryi, (...) abyście pomagały nam wszystkim mocniej wierzyć i mocniej kochać - zaznaczył abp Skworc.

Zobacz także
Komentarze (250)
Abp Skworc do kobiet: Powołaniem kobiety jest człowiek
Zaloguj się
 • fordysta

  Oceniono 98 razy 86

  A kobiety APELUJĄ, by arcybiskup ze swoją tłuszczą ODDAŁ ZAGARNIĘTE Polkom i ich RODINOM MAJĄTKI.

 • ministrant15

  Oceniono 88 razy 78

  A dlaczegożeżby Panie biskup ma się kobietom odbierać wywalczone przez Nie prawa, prawa do równouprawnienia o które tak długo i z mozołem walczyły?. Przecież teraz dzięki temu kobiety są dyrektorami, pilotami, żołnierzami, policjantami i lekarzami i pracuja we wszystkich zawodach a księzmi niestety, mimo równouprawnienia być nie mogą. Może w tym kierunku Panie biskup trzeba pójść, żeby kobietom umożliwić dojjście i do tego zawodu a nie zajmować się pierdołami?. Czyżby już tak pusto było w kościołach i na nowe Mercedesy do wożenia biskupich dup nie wystarczało i za kobiety teraz się bierzecie?.

 • pani_basia

  Oceniono 76 razy 70

  O co temu człowiekowi chodzi? Często jest tak, że jeśli kobieta pracuje w niedzielę (na uczelni, w sklepie, w kinie czy prowadząc tramwaj) to jest to jedyna okazja w tygodniu, by mężczyzna zajął się dziećmi. I one mają okazję pobyć z tatą.

 • dawidsm

  Oceniono 65 razy 63

  Pusty słowotok z użyciem kwiecistego języka.
  Niestety nie ma w tym żadnej treści dla słuchacza lub czytelnika.
  ...
  Trochę jak pierdzenie fiołkami.

 • hobog

  Oceniono 64 razy 60

  otóż pragnę zszokować arc-pa: kobieta jest człowiekiem i to godniejszym szacunku niż cały kler razem wzięty.

 • rts44

  Oceniono 60 razy 60

  co jeden biskup to głupszy!Biskupie to nie te czasy,w których wasze słowo było rozkazem dla durnej gawiedzi!Jest XXI wiek i zajmowanie się grzechami,piekłem,niebem i innymi podobnymi historyjkami jest zbędne /przynajmniej dla większości myślących istot ludzkich/ a obecnie żyjącym potrzeba pracy,mieszkań,opieki dla dzieci/żłobki,przedszkola,świetlice/ a nie pieprzenie o życiu pozagrobowym!Najgorsze jest to,że jak budżet daje na zachcianki kościoła katolickiego/utrzymywanie wszelkiego rodzaju kapelanów wojska,strazy granicznej,więzień,państwowych szpitali,celników,policji,katechetów,uczelni koscielnych,wydziałów teologicznych na państwowych uczelniach(paranoja),caritasów,kościelnych domów opieki itp itd wówczas starczy kasy na zabezpieczenie potrzeb matek Polek!Jakim prawem biskupi doją budżet państwa bez zmrużenia okiem i wpieprzają się do życia Polek i Polaków!

 • jogar

  Oceniono 59 razy 53

  Odezwał się obłudnik, w którego kosciele kobiety są traktowane jak coś gorszego. Nierób nawołuje do niepracowania- a kto na was będzie pracował klechy?

 • a.k.traper

  Oceniono 55 razy 49

  Panie biskup, chłop tez by w sobotę odpoczął z radością, pojechał z dziećmi czy wnukami na ryby, grzyby albo po sobotnim grilu a tak na marginesie to kobieta też człowiek ale że milsza w dotyku to więcej niż człowiek:)))

 • quad.net.pl

  Oceniono 48 razy 48

  1. co nas to obchodzi
  2. od kiedy klechy się interesują kobietami
  3. czytając miedzy wierszami wychodzi nam : dajcie babom spokój, muszą gotować obiad, prać, sprzątać, rodzić dzieci

  Precz z czarną mafią w sukienkach !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje