Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość

Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku

Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Przedstawiciele rosyjskiego Kościoła prawosławnego zaapelowali do władz, by "okazały litość" członkiniom zespołu Pussy Riot - informuje "Russia Today". Artystki skazano na dwa lata łagru za odśpiewanie "punkowej modlitwy" w moskiewskim soborze.
Trzy członkinie Pussy Riot w lutym włamały się do moskiewskiego Soboru Chrystusa Zbawiciela i odśpiewały piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina". Tłumaczyły, że jest to protest przeciw popieraniu Władimira Putina przez rosyjską Cerkiew. Postawiono im zarzuty chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną. W piątek moskiewski sąd uznał je za winne i skazał na dwa lata pobytu w łagrze.

"Nie podważamy legalności wyroku sądu, zarazem apelujemy do władz o okazanie litości skazanym w nadziei, że nigdy więcej nie powtórzą tego bluźnierczego czynu" - brzmi oświadczenie rosyjskiej Cerkwi - "Uważamy, że słowa politowania kierowane pod adresem skazanych ze strony dzieci Cerkwi i innych osób są naturalną reakcją. Trzeba oddzielić grzech od grzesznika i potępiając grzech mieć nadzieję, że grzesznik okaże poprawę" - dodano.

Kościół potępił występ Pussy Riot w soborze jako "akt wrogi wobec milionów ludzi" i "grzech wobec Boga", który może naprawić tylko "szczera skrucha". Jednocześnie wezwał urażonych występem do powstrzymania się od zemsty czy przemocy.

To pierwszy raz, gdy rosyjska Cerkiew zajmuje stanowisko w sprawie procesu Pussy Riot. Wcześniej duchowni powstrzymywali się od komentowania, by nie wpływać na decyzję sądu.

Komentarze (244)
Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość
Zaloguj się
 • urhan

  Oceniono 92 razy 50

  Gdyby duchowni ogłosili apel ten przed wydaniem wyroku sądu to miałoby to sens, a tak to jest tylko populistyczny gest...

 • manna_paria

  Oceniono 91 razy 49

  Mnie, jako ateistkę, katole i inni nawiedzeni gó...wiercy obrażają więcej razy w ciągu dnia niż te laski dotknęły jakiegokolwiek popa w ciągu całego życia. Gdyby istniał odpowoedni paragraf, chętnie puściłabym tych ludzi w śmiesznych czapeczkach z torbami.

  Na przykład od przedwczoraj telewizja została zainfekowana tym samym wirusem - gdzie nie przełączę, tam Michalik od wypie...nia ludzi z roboty (sprawa funkcjonariusza policji) z czerwonym ryjem jest przedstawiany jako przedstawiciel kraju, w którym żyję - tego samego, w którym wyrywano kiedyś żzęby i palono ludziom domy podczas przymusowego narzucania religii katolskiej, a kolo z Moskwy w wysokiej białej czapeczce jest przedstawiany jako reprezentant Rosjan, całe wydarzenie napompowano do granic możliwości, zaprasza się religioznawców, żydów, reżyserów o wybitnie prawicowych poglądach i prowadzi debatę moderowaną przez dziennikarzy, którzy z oburzeniem reagują na jakieś dziewczyny w kominiarkach, które zbeszcześciły święte miejsce pajaców w czapeczkach. Nie będę płacić za to gó..., nie czuję się ani w tej debacie, ani podczas tej wizyty reprez3entowana w jakimkolwiek stopniu, jak często prawicowe pajace nie będą przeprowadzać inwazji na czas antenowy. A do tego lewicowy pajac w jarmułce dopomina się uznania Europy za kontynent ukształtowany w równej mierze przez żydów i muzułmanów, strofując wszystkich obecnych za nieużywanie słów islam i judaizm przy okazji każdej debaty w tej części świata. Co za szopka, naprawdę źle się dzieje w tym kraju, że normalni ludzie z nieco mniej wypranymi mózgami nie mają nigdzie swoich przedstawicieli, a ekstremalni kolesie udają przed całym światem, że ktoś ich wybrał, żeby reprezentowali całość.

 • nachite

  Oceniono 67 razy 41

  I to jest właśnie cała perfidia tej firmy. Wyrok zapadł wczoraj, to dziś są wielce miłosierni.

 • jerzysm42

  Oceniono 39 razy 27

  Hierarchowie kościoła prawosławnego, są takimi hipokrytami jak hierarchowie kościoła katolickiego.
  Członkinie Pussy Riot postawiono przed sądem na wniosek Cyryla, który odmawia publicznie "i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy".
  Teraz popi proszą Putina o łaskę.
  Kościoły mają wspólne zasady; spalić na stosie, a później rehabilitować. Dlatego tak łatwo było dogadać się Michalikowi z Cyrylem.

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 37 razy 19

  o ile sobie przypominam to przed procesem cerkiew ŻĄDAŁA JAK NAJSUROWSZEGO WYROKU ....

  to się chyba nazywa fachowo - SCHIZOFRENIA

  ale ciemny lud wszystko kupi

 • prof.gzymek

  Oceniono 41 razy 17

  To sie chyba chyba sóżnili .
  A to spowodował -jeden - jedyny gadający wąż ,który przekonał Ewę do zjedzenia jabłka , co z kolei tak wkoorwilo bardzo dobrego pana Bozię ze skazał na smierć i choroby oraz przeklął tam obecnych ,jak i miliardy nieobecnych i nienarodzonych przyszłych ludzikow których tak strasznie milował ,ze aby sie samemu przeblagać skazał na smierć w torturach tylko do tego celu urodzonego swojego jedynego syna (który zresztą był tez jednoczesnie własnym ojcem jako ze duch swiety wchodzi w sklad tercetu jednoosobowego -Bóg ojciec, Duch święty , syn Boży ) zapładniając bezdotykowo! Maryję zawsze dziewicę został i ojcem i synem własnej matki .....
  Ręce opadają na tak glupi naród który wierzy tak prymitywnym
  oszustom w tak prymitywne idiotyzmy . Ale jak w to uwierzyć - to se ne da .

 • josif47

  Oceniono 42 razy 14

  Prawoslawni HIPOKRYCI.

 • 2560a

  Oceniono 19 razy 13

  1.duchowni nie powinni , podobnie jak politycy,miec wplywu na wyrok sadu.
  2.duchowni przebaczaja niemal kazdy grzech. taka ich rola. mozna sie wyspowiadac z prawie kazdego grzechu z, rowniez zagrozonego kara. oszukiwalem , ukradlem i przepilem,zniszczylem, klamalem w sadzie i gdzie indziej,....
  puk puk, odmow paciorka i jestes czysty.
  3.zadni "artysci" ani inni celebryci nie moga stac ponad prawem.
  4.w demokratycznej Rzepie chcielismy skazac na wiezienie i potepienie wieczne w ogniach piekielnych "artyste" ktory podarl publicznie egzemplarz ksiazki. inna artystka cos napomkniala o naprutych winem apostalach , i to napomknela nie po wlamaniu sie do miejsca kultu,i omal nie skonczyla w odsobnieniu na ...2 LATA! w obu przypadkach "demokracja" na swiecie nie protestowala w ilosci 5 nacpanych pod naszymi ambasadami i telewizje "wolnego"swiata nie maglowaly tematu.
  5."wolne" (chyba od rozumu) swiatowe media "demokartyczne" twierdza ze to robota Putina i tenze powinien NAKAZAC sadowi uwolnienie artystek? czy Obama moze nakazac cos sadowi? czy Komorowski moze nakazac cos sadowi?
  6.etc

 • tekameka

  Oceniono 16 razy 12

  stanowisko cerkwi przypomina dowcip o australijskim myśliwym, który błądząc 3 dni po pustyni ze swym psem Pikusiem, nic nie upolował. W końcu z głodu zabił psa, a ogryzając pieczyste wzdechnął :
  "Szkoda, ze tu Pikusia nie ma, on tak lubił kostki ogryzać."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje