Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość

19.08.2012 10:29
Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku

Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Przedstawiciele rosyjskiego Kościoła prawosławnego zaapelowali do władz, by "okazały litość" członkiniom zespołu Pussy Riot - informuje "Russia Today". Artystki skazano na dwa lata łagru za odśpiewanie "punkowej modlitwy" w moskiewskim soborze.
Trzy członkinie Pussy Riot w lutym włamały się do moskiewskiego Soboru Chrystusa Zbawiciela i odśpiewały piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina". Tłumaczyły, że jest to protest przeciw popieraniu Władimira Putina przez rosyjską Cerkiew. Postawiono im zarzuty chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną. W piątek moskiewski sąd uznał je za winne i skazał na dwa lata pobytu w łagrze.

"Nie podważamy legalności wyroku sądu, zarazem apelujemy do władz o okazanie litości skazanym w nadziei, że nigdy więcej nie powtórzą tego bluźnierczego czynu" - brzmi oświadczenie rosyjskiej Cerkwi - "Uważamy, że słowa politowania kierowane pod adresem skazanych ze strony dzieci Cerkwi i innych osób są naturalną reakcją. Trzeba oddzielić grzech od grzesznika i potępiając grzech mieć nadzieję, że grzesznik okaże poprawę" - dodano.

Kościół potępił występ Pussy Riot w soborze jako "akt wrogi wobec milionów ludzi" i "grzech wobec Boga", który może naprawić tylko "szczera skrucha". Jednocześnie wezwał urażonych występem do powstrzymania się od zemsty czy przemocy.

To pierwszy raz, gdy rosyjska Cerkiew zajmuje stanowisko w sprawie procesu Pussy Riot. Wcześniej duchowni powstrzymywali się od komentowania, by nie wpływać na decyzję sądu.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (244)
Zaloguj się
 • laksmana

  Oceniono 4 razy 0

  Najpierw Cyryl je szczuje, a teraz nagle proszą o litość?

 • stanam51

  Oceniono 6 razy 2

  Dobrze było by żeby Cerkiew Prawosławna "oddzieliła grzech od poparcia grzechu", bo to co wyczynia Władimir Putin w Rosji nie ma nic wspólnego ze Sprawiedliwością społeczną. Jeśli obecnie Cerkiew Prawosławna Szermuje hasłami o Grzechu w wydaniu Pussy Riot a nie dostrzega Poparcia dla grzechu, bo Władimir jest hojny to cała ta szopka z litością nie ma najmniejszego sęsu. A tak w ogóle to O JAKIEJ LITOŚCI TU MOWA w wydaniu Cerkwi ?
  Jeśli już TO O WSPÓŁCZUCIU MOŻE BYĆ MOWA, ale nie o litości, bo To Cerkiew z jego Patriarchą Cyrylem I wspiera reżim Putinowski, a co za tym idzie TO DZISIEJSZA WIZYTA TEGO PATRIARCHY W POLSCE MA NA CELU nie zbliżenie Kościołów Rosji i Polski a ROZMYDLENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA BEZPRZYKŁADNE MIESZANIE SIĘ DO POLITYKI DUCHOWIEŃSTWA I DBAŁOŚĆ O WŁASNE INTERESY, nie o interes Ducha Narodów.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz -1

  co z 11 latką u Braci Muzułmanów? ŻYJE JESZCZE? Oj napęcie to wy Żydzi, umiecie potęgować!

 • maxymus1

  Oceniono 4 razy 2

  dalej nie można wypowiedzić się o tej 11 latce w Pakistanie? Co jest ? Panie Mac Cartnej! jakaś nisprawiedliwość?

 • maxymus1

  Oceniono 2 razy 0

  dalej nie można wypowiedzić się o tej 11 latce w Pakistanie? Co jest ? Panie Mac Cartnej!

 • maxymus1

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam, Bardzo przepraszam, proszę wejść na stronę i to pilnie, bo chcą w Pakistanie , jakąś dziewczynkę uśmiercić 11 letnią, proszę inwencje wykazać, ludzi i wszelkie gwiazdy naszej estrady iludzi dobrej woli.

 • life.form

  Oceniono 7 razy 1

  A znacie tekst piosenki Pussy Riot? Oryginał wraz z tłumaczeniem ukazał się na blogu Marka Migalskiego. Całkiem dobry punk rock, a tekst żadnych uczuć religijnych nie obraża.

  Pussy Riot – „Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina”

  Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina,
  Putina przegoń, Putina przegoń!

  Czarna sutanna, złote pagony,
  Wszyscy wierni biją pokłony.
  Znak wolności na niebiosach,
  Parada gejów została wysłana na Sybir w kajdanach.

  Szef KGB, ich główny święty,
  Pod eskortą prowadzi demonstrantów do aresztu.
  By nie obrazić Najjaśniejszego,
  Kobiety mogą jedynie rodzić i kochać.

  Gówno, gó..., gó...,
  Gówno, gó..., gó....

  Bogurodzico Dziewico, zostań feministką,
  Zostań feministką, feministką zostań!

  Cerkiewna chwała przegniłych wodzów,
  Procesja czarnych limuzyn,
  Do twojej szkoły wybiera się kaznodzieja
  Idź na lekcję – zanieś mu pieniądze!

  Patriarcha Gundiaj[1] wierzy w Putina,
  Lepiej by, sku...syn, w Boga uwierzył,
  Pas cnoty nie zastąpi mitingów,
  Podczas protestów jest z nami Maria Zawsze Dziewica!

  Bogurodzico Dziewico, Przegoń Putina,
  Putina przegoń, Putina przegoń!

  rosyjska wersja
  migal.salon24.pl/441284,tekst-piosenki-buntu-cipek-do-indywidualnej-oceny

 • kerimil86

  Oceniono 5 razy 5

  co sie ekscytujecie wyrokiem?? w polsce ukarano nastolatki ktore w auschwitz weszly sobie do pieca i zrobily fotke... a co by się stało jakby ktoś sobie wszedł na teren obozu i zaśpiewał 'throw the jew down the well' - tez by byly paragrafy i kara - pewnie wyzsza - rosjan sie czepiacie a u nas wolnosc slowa i ekspresji tak samo stłamszona

 • marek-wait

  Oceniono 8 razy 0

  Wyrok mocny? Przejaw zwykłego faszyzmu i w sprawie niezrozumienia niestosowności kary toczy się dyskusja. Liberałowie jej nie popierają, a zamordyści, komuchy i fundamentaliści są za. Podstawowe prawo do wolności jest ograniczone! Za wygłupy, obrazę innych, zakłócenie spokoju i (ew) wyuzdanie odpowiada się w procesach cywilnych. W Polsce od wieków była tolerancja. Zawsze, oczywiście znajdowali się tacy jak na tym forum (w latach 1945-1989) było ich mnóstwo. Teraz najpoważniejszym zagrożeniem podstawowych wartości są religijni fundamentaliści, niedouczeni sędziowie i nierozważni posłowie stanowiący prawo bez zrozumienia istoty kary pozbawienia wolności. Dla mnie błędem tego państwa w ciągu ostatnich 20 lat jest brak edukacji historycznej, bo skąd normalnym ludziom wpada do głowy, że za poglądy można iść do więzienia!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje