Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość

19.08.2012 10:29
Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku

Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Przedstawiciele rosyjskiego Kościoła prawosławnego zaapelowali do władz, by "okazały litość" członkiniom zespołu Pussy Riot - informuje "Russia Today". Artystki skazano na dwa lata łagru za odśpiewanie "punkowej modlitwy" w moskiewskim soborze.
Trzy członkinie Pussy Riot w lutym włamały się do moskiewskiego Soboru Chrystusa Zbawiciela i odśpiewały piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina". Tłumaczyły, że jest to protest przeciw popieraniu Władimira Putina przez rosyjską Cerkiew. Postawiono im zarzuty chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną. W piątek moskiewski sąd uznał je za winne i skazał na dwa lata pobytu w łagrze.

"Nie podważamy legalności wyroku sądu, zarazem apelujemy do władz o okazanie litości skazanym w nadziei, że nigdy więcej nie powtórzą tego bluźnierczego czynu" - brzmi oświadczenie rosyjskiej Cerkwi - "Uważamy, że słowa politowania kierowane pod adresem skazanych ze strony dzieci Cerkwi i innych osób są naturalną reakcją. Trzeba oddzielić grzech od grzesznika i potępiając grzech mieć nadzieję, że grzesznik okaże poprawę" - dodano.

Kościół potępił występ Pussy Riot w soborze jako "akt wrogi wobec milionów ludzi" i "grzech wobec Boga", który może naprawić tylko "szczera skrucha". Jednocześnie wezwał urażonych występem do powstrzymania się od zemsty czy przemocy.

To pierwszy raz, gdy rosyjska Cerkiew zajmuje stanowisko w sprawie procesu Pussy Riot. Wcześniej duchowni powstrzymywali się od komentowania, by nie wpływać na decyzję sądu.

Zobacz także
Komentarze (244)
Zaloguj się
 • laksmana

  Oceniono 4 razy 0

  Najpierw Cyryl je szczuje, a teraz nagle proszą o litość?

 • stanam51

  Oceniono 6 razy 2

  Dobrze było by żeby Cerkiew Prawosławna "oddzieliła grzech od poparcia grzechu", bo to co wyczynia Władimir Putin w Rosji nie ma nic wspólnego ze Sprawiedliwością społeczną. Jeśli obecnie Cerkiew Prawosławna Szermuje hasłami o Grzechu w wydaniu Pussy Riot a nie dostrzega Poparcia dla grzechu, bo Władimir jest hojny to cała ta szopka z litością nie ma najmniejszego sęsu. A tak w ogóle to O JAKIEJ LITOŚCI TU MOWA w wydaniu Cerkwi ?
  Jeśli już TO O WSPÓŁCZUCIU MOŻE BYĆ MOWA, ale nie o litości, bo To Cerkiew z jego Patriarchą Cyrylem I wspiera reżim Putinowski, a co za tym idzie TO DZISIEJSZA WIZYTA TEGO PATRIARCHY W POLSCE MA NA CELU nie zbliżenie Kościołów Rosji i Polski a ROZMYDLENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA BEZPRZYKŁADNE MIESZANIE SIĘ DO POLITYKI DUCHOWIEŃSTWA I DBAŁOŚĆ O WŁASNE INTERESY, nie o interes Ducha Narodów.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz -1

  co z 11 latką u Braci Muzułmanów? ŻYJE JESZCZE? Oj napęcie to wy Żydzi, umiecie potęgować!

 • maxymus1

  Oceniono 4 razy 2

  dalej nie można wypowiedzić się o tej 11 latce w Pakistanie? Co jest ? Panie Mac Cartnej! jakaś nisprawiedliwość?

 • maxymus1

  Oceniono 2 razy 0

  dalej nie można wypowiedzić się o tej 11 latce w Pakistanie? Co jest ? Panie Mac Cartnej!

 • maxymus1

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam, Bardzo przepraszam, proszę wejść na stronę i to pilnie, bo chcą w Pakistanie , jakąś dziewczynkę uśmiercić 11 letnią, proszę inwencje wykazać, ludzi i wszelkie gwiazdy naszej estrady iludzi dobrej woli.

 • life.form

  Oceniono 7 razy 1

  A znacie tekst piosenki Pussy Riot? Oryginał wraz z tłumaczeniem ukazał się na blogu Marka Migalskiego. Całkiem dobry punk rock, a tekst żadnych uczuć religijnych nie obraża.

  Pussy Riot – „Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina”

  Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina,
  Putina przegoń, Putina przegoń!

  Czarna sutanna, złote pagony,
  Wszyscy wierni biją pokłony.
  Znak wolności na niebiosach,
  Parada gejów została wysłana na Sybir w kajdanach.

  Szef KGB, ich główny święty,
  Pod eskortą prowadzi demonstrantów do aresztu.
  By nie obrazić Najjaśniejszego,
  Kobiety mogą jedynie rodzić i kochać.

  Gówno, gó..., gó...,
  Gówno, gó..., gó....

  Bogurodzico Dziewico, zostań feministką,
  Zostań feministką, feministką zostań!

  Cerkiewna chwała przegniłych wodzów,
  Procesja czarnych limuzyn,
  Do twojej szkoły wybiera się kaznodzieja
  Idź na lekcję – zanieś mu pieniądze!

  Patriarcha Gundiaj[1] wierzy w Putina,
  Lepiej by, sku...syn, w Boga uwierzył,
  Pas cnoty nie zastąpi mitingów,
  Podczas protestów jest z nami Maria Zawsze Dziewica!

  Bogurodzico Dziewico, Przegoń Putina,
  Putina przegoń, Putina przegoń!

  rosyjska wersja
  migal.salon24.pl/441284,tekst-piosenki-buntu-cipek-do-indywidualnej-oceny

 • kerimil86

  Oceniono 5 razy 5

  co sie ekscytujecie wyrokiem?? w polsce ukarano nastolatki ktore w auschwitz weszly sobie do pieca i zrobily fotke... a co by się stało jakby ktoś sobie wszedł na teren obozu i zaśpiewał 'throw the jew down the well' - tez by byly paragrafy i kara - pewnie wyzsza - rosjan sie czepiacie a u nas wolnosc slowa i ekspresji tak samo stłamszona

 • marek-wait

  Oceniono 8 razy 0

  Wyrok mocny? Przejaw zwykłego faszyzmu i w sprawie niezrozumienia niestosowności kary toczy się dyskusja. Liberałowie jej nie popierają, a zamordyści, komuchy i fundamentaliści są za. Podstawowe prawo do wolności jest ograniczone! Za wygłupy, obrazę innych, zakłócenie spokoju i (ew) wyuzdanie odpowiada się w procesach cywilnych. W Polsce od wieków była tolerancja. Zawsze, oczywiście znajdowali się tacy jak na tym forum (w latach 1945-1989) było ich mnóstwo. Teraz najpoważniejszym zagrożeniem podstawowych wartości są religijni fundamentaliści, niedouczeni sędziowie i nierozważni posłowie stanowiący prawo bez zrozumienia istoty kary pozbawienia wolności. Dla mnie błędem tego państwa w ciągu ostatnich 20 lat jest brak edukacji historycznej, bo skąd normalnym ludziom wpada do głowy, że za poglądy można iść do więzienia!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje