Kanadyjscy lekarze: zamożność znaczy zdrowie

19.08.2012 09:37

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Im więcej się ma pieniędzy, tym lepsze ma się zdrowie - wynika z najnowszego badania Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (Canadian Medical Association - CMA). Ludzie zamożniejsi lepiej się czują i rzadziej chodzą do lekarza - są na to statystyczne dowody.
Z badania przeprowadzonego w lipcu tego roku przez firmę Ipsos Reid dla CMA, wynika, że 22 proc. Kanadyjczyków uważa, że jest w doskonałym stanie zdrowia. Jednak wśród osób, których dochód w rodzinie wynosił poniżej 30 tys. dolarów kanadyjskich, tylko 39 proc. uznało, że ich stan zdrowia jest doskonały lub bardzo dobry. Wśród osób z rodzin, w których roczny dochód był przynajmniej dwa razy wyższy, o doskonałym lub bardzo dobrym zdrowiu mówi 68 proc. badanych - jak można przeczytać w dorocznym raporcie CMA. Obecnie różnica wynosi 29 pkt proc., podczas gdy trzy lata temu było to 17 pkt proc.

Ubodzy i nisko wykształceni czują się gorzej

Badanie dowiodło zależności między stanem zdrowia a wykształceniem. Najubożsi, o wykształceniu niższym (odpowiednik polskiego liceum), znacznie częściej określają swoje zdrowie jako "w miarę" lub "nie najlepsze" niż zamożniejsi Kanadyjczycy z uniwersyteckim wykształceniem. Ten stosunek wynosi 16 do 7 proc.

Najbiedniejsi gorzej się odżywiają. Wiedzą zresztą o tym sami - do średnich lub niezbyt dobrych przyzwyczajeń żywieniowych przyznało się 33 proc. biedniejszych Kanadyjczyków i 23 proc. zamożniejszych. Aktywność fizyczną rzadziej podejmują biedniejsi niż bogatsi, choć tu różnica nie jest zbyt wielka - odpowiednio 52 proc. i 57 proc. Zamożność ma też wpływ na ocenę własnej wagi. O ile trzy lata temu mało zarabiający Kanadyjczycy mieli takie same oceny dotyczącej własnej ewentualnej nadwagi jak zamożniejsi, to obecnie różnica między tymi grupami wynosi 6 pkt proc., a częściej do nadwagi przyznają się biedniejsi.

Bogaci są zdrowsi, lepiej jedzą i więcej śpią

Zamożniejsi nie tylko cieszą się lepszym zdrowiem i mają lepsze nawyki żywieniowe. Także więcej śpią. Wśród najbiedniejszych 6 do 8 godzin dziennie przesypia codziennie lub często 66 proc., a wśród osób zamożniejszych - 81 proc.

Gorszy status ekonomiczny nie oznacza jednak, że Kanadyjczycy nie zadają sobie pytań o to, co zrobić ze swoim zdrowiem. Ci, których zarobki są niższe, przyznają częściej, że ich przyzwyczajenia żywieniowe wymagają zmian na lepsze. Niezależnie od zarobków - 93 proc. Kanadyjczyków wie, że zdrowe jedzenie pomaga w wielu problemach związanych z wiekiem, 92 proc. wie, że pomaga chronić przed chorobami. Jednak 69 proc. uważa, że zdrowe jedzenie jest droższe, a 45 proc. twierdzi, że zastanawianie się nad zdrowym odżywaniem to za wiele zachodu. Co ciekawe, aż połowa Kanadyjczyków uważa, że na aktywność fizyczną trudno znaleźć czas, a w dodatku - że jest to drogie, pomimo wielu reklam społecznych, przypominających, że spacery są bezpłatne.

Badanie nie odpowiada na pytanie, czy biedniejsi są biedniejsi, ponieważ mają gorsze zdrowie, czy też mają gorsze zdrowie z tego powodu, że są ubożsi. W Kanadzie dostęp do powszechnej publicznej opieki zdrowotnej jest bezpłatny.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • derekzuz

  0

  Czyli Kanadyjscy lekarze powinni zyc po 1000 lat. Popatrzcie na zarobki Health Care workers w BC z oficjalnej rzadowej strony: te wysokieponad 200 tys dolarow rocznie to lekarze, niskie pewnie sprzataczki.ilo Wielu lekarzy zarobilo tam wiecej niz milion dolarow w zeszlym roku.
  www.health.gov.bc.ca/msp/legislation/pdf/bluebook2011.pdf

 • st.lucas

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie broni biednym ograniczyc palenia i picia oraz myc regularnie zeby.
  Ale tego nie robia.
  BO NIE CHCA !!!

  "Czemus biedny? - bo glupi!
  Czemus glupi? - bos biedny!"

 • laksmana

  Oceniono 2 razy 0

  Zgadza się - bogatsi żyją zdrowiej bo jedzą produkty dużo lepszej jakości, uprawiają sporty.
  Ale myślę, że po przekroczeniu pewnego progu bogactwa ta krzywa zaczyna opadać - pojawiają się szybkie samochody, niebezpieczne sporty, hobby, a w szczególności twarde narkotyki.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 9 razy 7

  wystarczyc spojrzec na papiezy krolow tgo swiata i wszystko jasne..
  juz dawni kronikarze mowili ...ze umierala tylko biedota w czasie wielkich epidemii ..
  jesli Pan nie dotknal zwlok chorego na dzume , mogl byc pewien ze nie zachoruje bo jego wypasiony organizm poradzi sobie z zarazkami.
  pozdrawiam myslacych

 • pacze1950

  Oceniono 5 razy 1

  nie ma się czym podniecać to jest Kanada bo u nas było wiadomo od dawna kto jest zdrowszy.
  badania badaniami a fakty faktami.

 • partia

  Oceniono 4 razy -2

  @puzonik48
  Koncept stary jak świat. Tabula rasa. W niezliczonej ilości wariacji. Jedna z nich, to wiara w Nowego Człowieka. Cokolwiek M. sobie pokrętnie tłumaczył dla moich bohaterów oznaczało to jedno: lepszego świata nie da rady zbudować bez zapisania na nowo tego co ludzie mają w głowach. Pieriekowka dusz. Neues Ordnug. Nuova civiltà. Niestety, zmiana "bytu" nie w każdym wypadku skutkowała wlaściwą zmianą "świadomości". Dlatego ci, którzy temu niby prawu przyrody nie chcieli sie podporządkować mogli być eliminowani. Jako "nienaturalni".

 • jano53

  Oceniono 10 razy 6

  Ja pier.......le, to jest odkrycie na miarę nagrody Nobla............... bogatsi są zdrowsi, ci wymyślili............ nasi lekarze i pacjenci to wiedzą już od kilkuset lat.

 • roger.moore

  Oceniono 20 razy 18

  To przypomina następujący dowcip:
  Przez ostatnich kilka lat rząd ciężko pracował i wydawał pieniądze podatników na badania nad akceptowalnym poziomem bezrobocia...
  Doszli do wniosku że 15% stopa bezrobocia jest akceptowana przez 85 % społeczeństwa....

 • moonalisa

  Oceniono 5 razy 5

  jakoś mi to nie pasuje do mojej historii-odkąd żyję tak jak chcę- skromnie na własny rachunek ,bez nadmiaru pieniędzy jako klasa średnia przestałam chorować;
  jako bogata żona toksycznego męża -ciągle chorowałam i wydawałam dużą kasę na leczenie-no więc jak to jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje