Kanadyjscy lekarze: zamożność znaczy zdrowie

19.08.2012 09:37

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Im więcej się ma pieniędzy, tym lepsze ma się zdrowie - wynika z najnowszego badania Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (Canadian Medical Association - CMA). Ludzie zamożniejsi lepiej się czują i rzadziej chodzą do lekarza - są na to statystyczne dowody.
Z badania przeprowadzonego w lipcu tego roku przez firmę Ipsos Reid dla CMA, wynika, że 22 proc. Kanadyjczyków uważa, że jest w doskonałym stanie zdrowia. Jednak wśród osób, których dochód w rodzinie wynosił poniżej 30 tys. dolarów kanadyjskich, tylko 39 proc. uznało, że ich stan zdrowia jest doskonały lub bardzo dobry. Wśród osób z rodzin, w których roczny dochód był przynajmniej dwa razy wyższy, o doskonałym lub bardzo dobrym zdrowiu mówi 68 proc. badanych - jak można przeczytać w dorocznym raporcie CMA. Obecnie różnica wynosi 29 pkt proc., podczas gdy trzy lata temu było to 17 pkt proc.

Ubodzy i nisko wykształceni czują się gorzej

Badanie dowiodło zależności między stanem zdrowia a wykształceniem. Najubożsi, o wykształceniu niższym (odpowiednik polskiego liceum), znacznie częściej określają swoje zdrowie jako "w miarę" lub "nie najlepsze" niż zamożniejsi Kanadyjczycy z uniwersyteckim wykształceniem. Ten stosunek wynosi 16 do 7 proc.

Najbiedniejsi gorzej się odżywiają. Wiedzą zresztą o tym sami - do średnich lub niezbyt dobrych przyzwyczajeń żywieniowych przyznało się 33 proc. biedniejszych Kanadyjczyków i 23 proc. zamożniejszych. Aktywność fizyczną rzadziej podejmują biedniejsi niż bogatsi, choć tu różnica nie jest zbyt wielka - odpowiednio 52 proc. i 57 proc. Zamożność ma też wpływ na ocenę własnej wagi. O ile trzy lata temu mało zarabiający Kanadyjczycy mieli takie same oceny dotyczącej własnej ewentualnej nadwagi jak zamożniejsi, to obecnie różnica między tymi grupami wynosi 6 pkt proc., a częściej do nadwagi przyznają się biedniejsi.

Bogaci są zdrowsi, lepiej jedzą i więcej śpią

Zamożniejsi nie tylko cieszą się lepszym zdrowiem i mają lepsze nawyki żywieniowe. Także więcej śpią. Wśród najbiedniejszych 6 do 8 godzin dziennie przesypia codziennie lub często 66 proc., a wśród osób zamożniejszych - 81 proc.

Gorszy status ekonomiczny nie oznacza jednak, że Kanadyjczycy nie zadają sobie pytań o to, co zrobić ze swoim zdrowiem. Ci, których zarobki są niższe, przyznają częściej, że ich przyzwyczajenia żywieniowe wymagają zmian na lepsze. Niezależnie od zarobków - 93 proc. Kanadyjczyków wie, że zdrowe jedzenie pomaga w wielu problemach związanych z wiekiem, 92 proc. wie, że pomaga chronić przed chorobami. Jednak 69 proc. uważa, że zdrowe jedzenie jest droższe, a 45 proc. twierdzi, że zastanawianie się nad zdrowym odżywaniem to za wiele zachodu. Co ciekawe, aż połowa Kanadyjczyków uważa, że na aktywność fizyczną trudno znaleźć czas, a w dodatku - że jest to drogie, pomimo wielu reklam społecznych, przypominających, że spacery są bezpłatne.

Badanie nie odpowiada na pytanie, czy biedniejsi są biedniejsi, ponieważ mają gorsze zdrowie, czy też mają gorsze zdrowie z tego powodu, że są ubożsi. W Kanadzie dostęp do powszechnej publicznej opieki zdrowotnej jest bezpłatny.

Zobacz także
Komentarze (41)
Kanadyjscy lekarze: zamożność znaczy zdrowie
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 36

  Przy dochodach poniżej 30 tys dolarów kanadyjskich rocznie tylko 39 procent uznało swój stan zdrowia za doskonały lub bardzo dobry.
  ====================================================================================
  Przy polskich dochodach uznali by się pewnie wszyscy za nieboszczyków.

 • no4nwo

  Oceniono 41 razy 35

  Teraz czekamy na badania naukowe potwierdzające, że bogatsi częściej wyjeżdżają na wakacje niż biedni, a później, że jeżdżą lepszymi samochodami niż biedni.

 • lloyd_lewis

  Oceniono 33 razy 31

  potrzeba bylo badan, zeby stwierdzic, ze ludzie ktorych stac na jedzenie lepszej jakosci za zdrowsi? albo ze ci, ktorzy nie musza non stop martwic sie jak zwiazac koniec z konciem czuja sie lepiej?

 • rudi_0

  Oceniono 27 razy 19

  Nastepnym wiekopomnym ustaleniem panstwa ekspertow bedzie :

  Lepiej byc bogatym niz biednym...lepiej byc madrym niz glupim...:)

 • roger.moore

  Oceniono 20 razy 18

  To przypomina następujący dowcip:
  Przez ostatnich kilka lat rząd ciężko pracował i wydawał pieniądze podatników na badania nad akceptowalnym poziomem bezrobocia...
  Doszli do wniosku że 15% stopa bezrobocia jest akceptowana przez 85 % społeczeństwa....

 • przeplot

  Oceniono 26 razy 18

  Taki szok z samego rana?
  Teraz czekam na badania potwierdzające to, że gdy widać słońce to jest jaśniej niż gdy go nie widać.

 • docsnugg

  Oceniono 21 razy 15

  A może jest tak, że zamożniejsi mogą pozwolić sobie na jedzenie wyższej jakości, rzadziej odżywiają się w Fastfoodach typu McD - spożywają mniej konserwantów i innej "chemii" przez co: lepiej śpią, są zdrowsi i dłużej żyją....

  Sprawdź co zawiera BigMac: docsnugg.wordpress.com/2012/04/28/nie-daj-sie-2/

 • ugrydul

  Oceniono 18 razy 14

  Bogatsi mają więcej pieniędzy niż biedni- oto wynik najnowszych badań!!!!

 • wilma.flintstone

  Oceniono 19 razy 11

  Strasznie oczywiste sa wyniki tych badan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje