Milion złotych w gotówce znaleziono w jednym z lokali Amber Gold

18.08.2012 20:14
Były szef Amber Gold Marcin P.

Były szef Amber Gold Marcin P. (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Agencji ABW w czasie przeszukiwania jednego z lokali Amber Gold znaleźli milion złotych w gotówce - podaje TVN24. Do tej pory nie udało się nam uzyskać komentarza ABW w tej sprawie. Przeszukiwania biur spółki trwają od czwartku.
Wcześniej w biurach i domu Marcina P., właściciela Amber Gold, śledczy zabezpieczyli 57 kilogramów złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra. Wartość kruszców ocenia się na ok. 10 mln zł. Straty klientów firmy wynoszą co najmniej 25 mln zł, choć media podawały, że łączne należności Amber Gold mogą wynosić nawet 80 mln.

Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że złoto znalezione podczas przeszukania Amber Gold wcale nie musi być przeznaczone na spłatę klientów. Jego zdaniem przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy metal należy do firmy, i jakie są jej zobowiązania wobec państwa; klient jest bowiem spłacany na końcu. - Może się okazać, że jest to część majątku prywatnego prezesa spółki i zostało ono kupione z jego pieniędzy nienależących do spółki - powiedział Sadowski.

Dodał, że tak się nie stanie, jeśli przed sądem zostanie udowodnione np., że złoto zostało kupione ze środków pozyskanych od klientów i doszło do wyprowadzenia aktywów spółki i przepisywania ich na majątek prywatny. Według informacji przekazanych przez ABW w lokalach związanych z działalnością Amber Gold zabezpieczono około 500 segregatorów, w których znajdowały się m.in. faktury, rachunki, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm.

Właściciel Amber Gold usłyszał wczoraj co najmniej sześć zarzutów dotyczących m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach, użycia podrobionych dokumentów, naruszenia prawa bankowego oraz złamania Ustawy o rachunkowości. Część zarzutów ma związek z działalnością parabankową. Prokuratorzy planują też postawić Marcinowi P. zarzuty wyłudzeń wielkich rozmiarów. Prezesowi Amber Gold grozi do 5 lat więzienia. Prawo bankowe przewiduje również grzywnę do 5 milionów złotych.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (234)
Zaloguj się
 • laksmana

  Oceniono 2 razy 0

  Synek mafii ma dobry humor, bo wie, że dostanie zawiasy i zapłaci karę w wysokości 1% tego, co zarobił.

 • prof.gzymek

  0

  Przecież. To bank ,to czego sie spodziewali? -truskawek ?

 • woparachgazu

  Oceniono 1 raz -1

  Milion w gotówce? A przypadkiem nie Tadzika z Torunia?

 • iremus

  Oceniono 3 razy -1

  Gdy istniała eSBe jej zadaniem było zapobieganie aby nie istniały takie firmy jak "Amber Gold" w w tym celu miała "ucholi" których nazwiska ujawnił Wildstein. Teraz są agenci ABW bez "ucholi", biały wywiad i firmy krzaki takie jak Amber Gold ;))))

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  Milion po milionie
  W dziuplach pochowali
  I tak koneserzy
  Szmalu splajtowali.

 • kuma1

  Oceniono 20 razy -14

  Okazuje się, że wykończono firmę posiadającą dostateczne środki finansowe do bezpiecznej działalności operacyjnej na rynku, zamiast wystąpić do firmy z zaleceniem zmiany Prezesa Zarządu ze względu na wymogi prawne, dotyczące jego wcześniejszej karalności.Zarzuty maja przykryć indolencję organów państwa a my podatnicy jak zawsze zapłacimy za kilkunastu głupków na najwyższych szczeblach zarządzania, których raziło 110 kg złota i innych kruszców a być może coś ponad to.

 • zielony.raj

  Oceniono 9 razy 3

  A ile ZUS ukradl ludziom, ktorzy placa ten przymuswoy haracz i przez to ledwo wiaza koniec z koncem???

 • majuufes

  Oceniono 18 razy 16

  Tak sobie czytam te komentarze . W wiekszości świete oburzenie ,ze klient na końcu zostanie rozliczony.
  No to ja sie pytam SKĄD TO OBURZENIE?????
  Działanie ABW, prokuratury,policji, sądu itd. jest opłacane z państwowych pieniedzy (podatników). Czyli ma to wygladać tak:
  Nowakowi i Kowalskiej palma odbiła i władowali swoje pieniądze w szemrany interes. Do tego nie trzeba być geniuszem , żeby wiedzieć ,że takie "firmy" omija sie szerokim łukiem. A teraz cała reszta , ta myslaca ma sie składać , w formie swoich podatków , żeby Nowak z Kowalską odzyskali swoje pieniadze.
  Jakim prawem ileś milionów myslacych ludzi ma finansować wyciąganie z tarapatów kilka tysięcy bezmyslnych .
  Jak zostaną pokryte wszystkie koszty tej imprezy i coś zostanie to wtedy przyjdzie kolej na posrednich sprawców tego zamieszania. NIE WCZEŚNIEJ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje