Szef misji ONZ w Syrii: Nie tylko reżim, ale i rebelianci zabijają cywilów

18.08.2012 19:42
Gen. Babacar Gaye

Gen. Babacar Gaye (Fot. Salman Muzaffar AP)

Szef misji obserwacyjnej ONZ w Damaszku (UNSMIS) generał Babacar Gaye oskarżył obie strony syryjskiego konfliktu o to, że nie zapewniają bezpieczeństwa ludności cywilnej. Codziennie w ostrzale i bombardowaniach ginie kilkanaście osób.
- Obydwie strony zobowiązane są międzynarodowym prawem humanitarnym do zapewnienia ochrony cywilom. Zobowiązania te nie są przestrzegane - powiedział Gaye. W czwartek francuski ambasador przy ONZ Gerard Araud poinformował, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przedłuży mandatu misji oenzetowskich obserwatorów w Syrii.

Francja przewodniczy obecnie RB ONZ. Mandat misji wygasa jutro. Misja ONZ w Syrii liczyła początkowo 300 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy zawiesili większość swych działań 16 czerwca z powodu eskalacji konfliktu.

Generał Gaye zapowiedział, że "ONZ nie opuści Syrii. Będziemy kontynuować wysiłki na rzecz przejścia od przemocy do dialogu". Szef UNSMIS nie wyjaśnił jednak, jaką formę przyjmie ten nadzór ONZ.

W lipcu RB oznajmiła, że przedłuży mandat obserwatorom, tylko wówczas, gdy w Syrii zaprzestanie się walk przy użyciu broni ciężkiej, a poziom przemocy stosowanej przez obie strony konfliktu będzie na tyle niski, że umożliwi działanie misji. Obserwatorzy ONZ przybyli do Syrii w kwietniu, by monitorować rozejm, który w rzeczywistości nigdy nie wszedł w życie.

Wczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił, że algierski dyplomata Lakhdar Brahimi zastąpi Kofiego Annana jako wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii. Annan został wyznaczony na międzynarodowego wysłannika 23 lutego. Opracowany przez niego sześciopunktowy plan pokojowy, przewidujący wstrzymanie walk między siłami rządowymi a opozycją, nigdy nie wszedł w życie.

Zobacz także
Komentarze (56)
Szef misji ONZ w Syrii: Nie tylko reżim, ale i rebelianci zabijają cywilów
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 33 razy 31

  Do tej pory było tak:
  Jak rebeliant strzela w tył głowy cywilowi - to walka wyzwoleńcza.
  Jak żołnierz strzela do rebelianta z kałachem w garści - to zabija cywila.
  Czyżby nadszedł czas na zmianę punktu widzenia mediów?

 • alejajaniemaco

  Oceniono 20 razy 20

  a angole sla kase najemnikom i terrorystom wspierajac rebelie w suwerennym panstwie bez cienia zenady.

  www.bbc.co.uk/news/uk-19205204

 • wuzuwela

  Oceniono 22 razy 18

  jaki ten artykuł rozmyty,aby tylko konkretnie nie obwiniać "rebeliantów" więc wrzuca się do jednego wora od razu kwestię winy sił rządowych,zresztą nie udokumentowaną na 100%!Nie wszystkie media pokazują prawdę(w tym żadna Polska),ale jak ktoś nie ma lenia to znajdzie diametralnie odmienne reportaże.Tak zgoda,mogą przeginać w drugą stronę ale bez fakty tego nie pozwalają za bardzo,w każdym bądź razie Salomonową decyzją,prawda leży po środku i podniecanie się,jak to widzimy w Polskich mediach,tylko jednostronnymi obwinieniami nie przynosi chluby mediom.
  Jedno jest jasne dla każdego logicznie myślącego,bandziory w Syrii potrzebują krwi,duuużo krwi zwłaszcza cywilów,bo to skłania w ich stronę zachodnią opinię manipulowaną mediami.Do wspólnego kotła dorzucają swoich towarzyszy broni zastrzelonych wojskami Syrii,zawsze jakąś przysługę wykonają nawet martwi.

 • googleon

  Oceniono 17 razy 17

  Znowu sponsorowanie bojowników Ała Akbar przez USA i Arabię Saudyjską ?
  Co z tego w Afganistanie wynikło już wiemy.

  Od Szawła do Pawła, co za zmiana: Z.Brzezinski porównuje dzisiejszą pozycję USA do Sowietów lat 80tych.
  www.huffingtonpost.com/zbigniew-brzezinski/strategic-vision_b_1242976.html

 • dzwonniczy

  Oceniono 19 razy 17

  Wielu tych "rebeliantów" to zawodowi bojownicy co od Czeczeni po Irak niejednego niewiernego ubili i niejeden samochód-pułapkę wysadzili w powietrze. Jak obejmą władzę to się zacznie III Rzesza tyle że islamska.

 • 4krzych1

  Oceniono 14 razy 12

  można powiedzieć, że ostatniego dnia "misji" powiedział trochę prawdy, bo co mu to już szkodziło dla kariery i pieniędzy, a zawsze może się prezentować jako jedyny mówiący prawdę... szkoda, że on na koniec nie powiedział, a nikt go nie spytał, ilu wśród rebeliantów' jest izraelskich "doradców"...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 14 razy 12

  Teraz się obudzili, że rebelianci zabijają cywilów? A będą sądzeni, czy też stanowić będą nowe władze?
  Zapomniało im się o UCK i Kosowie?
  Środki na sklerozę trzeba brać.

 • shego

  Oceniono 14 razy 12

  mam nadzieje ze krytyka propagandy i coraz wieksza swiadomosc spoleczenstwa spowodowaly ze bedziemy slyszec coraz wiecej prawdziwej prawdy a nie tej wygodnej

 • staalkeer

  Oceniono 19 razy 11

  a wszyscy ci ludzie musieli zginac tylko po to aby imperium zla moglo docelowo dossac sie do iranskiej ropy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje