BBC: Brytyjczycy chcą się dogadać z Ekwadorem ws. Assange'a

18.08.2012 16:38
Manifestacja poparcia dla Juliana Assange'a przed ekwadorską ambasadą

Manifestacja poparcia dla Juliana Assange'a przed ekwadorską ambasadą (Fot. Dominic Lipinski AP)

Rząd brytyjski chce "polubownego rozwiązania" dyplomatycznego impasu w stosunkach z Ekwadorem, wywołanego przyznaniem ze względów humanitarnych azylu założycielowi demaskatorskiego portalu Wikileaks Julianowi Assange'owi - twierdzi BBC.
Brytyjski ministerstwo spraw zagranicznych nawiązało w tej sprawie kontakt telefoniczny z rządem Ekwadoru. Rzecznik resortu nie chciał skomentować dla BBC tych doniesień wprost, ale wyraził nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać polubownie.

Assange chroni się na terenie ambasady Ekwadoru w dzielnicy Knightsbridge w Londynie od 19 czerwca. Jego ekstradycji domaga się szwedzka prokuratura, która chce go przesłuchać w związku z zarzutami o przestępstwa natury seksualnej. 41-letni Australijczyk zabiegał o to, by sądy angielskie uznały szwedzki wniosek w trybie europejskiego nakazu aresztowania za nieważny i uchyliły go, ale wszystkie sądy we wszystkich instancjach uznały go za prawidłowy.

Assange bał się kary śmierci

Możliwości składania przez Assange'a odwołań do brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości wyczerpały się i groziła mu ekstradycja do Szwecji. Zarzucanych mu czynów Assange miał się dopuścić w sierpniu 2010 roku w Sztokholmie. Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go USA, gdzie zostałby postawiony przed sądem za ujawnienie przez Wikileaks tajnych dokumentów państwowych, za co teoretycznie grozi nawet kara śmierci.

Według cytowanego przez BBC rzecznika rządu Ekwadoru, w wyniku kontaktu telefonicznego "obie strony, szukając rozwiązania dla sprawy Assange'a, przywróciły bliski normalności dyplomatyczny dialog". Jednym z tematów rozmowy był status Assange'a po zakończeniu prowadzonego przeciwko niemu w Szwecji postępowania prokuratorskiego.

Ekwadorczycy nie chcą dalszej ekstradycji Assange'a

"Ekwadorczycy chcą gwarancji, że po ewentualnym procesie Assange'a w Szwecji nie będzie mu grozić dalsza ekstradycja. Chcą też wiedzieć, na jakich warunkach byłby przetrzymywany przez szwedzkie władze" - twierdzi BBC.

Z kolei według cytowanego przez dziennik "Guardian" ekwadorskiego dyplomaty, w negocjacjach z Foreign Office Ekwador sugerował, że zaakceptuje brytyjskie i szwedzkie gwarancje, iż po wydaniu Assange'a Szwecji nie zostanie on przekazany USA. - To może być wyjściem z sytuacji, a Ekwador zawsze deklarował, że nie zamierza ingerować w proces prawny w Szwecji, może go natomiast ułatwić - powiedział ów dyplomata.

Zobacz także
Komentarze (131)
BBC: Brytyjczycy chcą się dogadać z Ekwadorem ws. Assange'a
Zaloguj się
 • grant_1

  Oceniono 44 razy 30

  Najlepsze jest to, że amerykanie mogą go ukarać nawet jeśli Assange nie jest ich obywatelem ani nie dopuścił się przestępstwa na terenie ich kraju. To tak, jakby Korea Płn. domagała się ekstradycji wszystkich Polek jeżdżących na rowerze, bo u nich to (jeszcze niedawno było) zabronione.

 • ben-oni

  Oceniono 46 razy 28

  Angole to jednak są amerykańskie czopki. W sumie przecież W.Brytania jest tutaj najmniej zainteresowana. Kolesia ścigają sądy szwedzkie i "sądy" (raczej trybunały) amerykańskie, i Anglicy mogliby w sumie przymknąć oko, "zagapić się" i wypuścić Assange'a w świat. Ale nieee, przyszedł z Waszyngtonu rozkaz "Waruj pies!" i już dżemojady otoczyli ambasadę, warują posłusznie, nawet helikopterem latają nad ambasadą, bo pan z Waszyngtonu (raczej rada z Brooklynu) kazał a sługa musi.

 • leonleonidas

  Oceniono 44 razy 24

  Assange jest spoza systemu. Nieprzewidywalny i niekontrolowany.
  To jest potezne zagrozenie dla panujacych. Musi byc zgladzony.

  USrael nie spocznie dopoki go nie dostanie by udowodnic ze nie ma ucieczki.

 • waw33

  Oceniono 45 razy 23

  Cudowne! Mały "zacofany" Ekwador obrońcą WOLNOŚCI SŁOWA, a dostojna monarchia parlamentarna szczycąca się swoją starą "demokracją," w roli zamordystycznego ciemnogordu i satrapy. Brawo Ekwador! W. Brytanii rola klawisza USA na dłuższą metę się opłaca, więc nic dziwnego, że Assange czuje się w pułapce. Po upadku ZSRR Zachód zdjął rękawiczki i robi co im się podoba, włącznie z torturowaniem i poligycznymi morderstwami (np. Kadafi). Martwią się o demokrację daleko od siebie, np. w Korei Płn czy Tybecie.

 • pro-contra

  Oceniono 40 razy 22

  Rosja z byłymi republikami jawi się jako mały pryszcz w stosunku do praktyk stosowanych przez "demokratyczne" państwa Zachodu wobec ich domniemanego wroga zagrażającemu "sprawiedliwemu" ustrojowi.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 30 razy 20

  Jaki rodzaj presji zastosowało USA,że UK postraszyło Ekwador zniesieniem eksterytorialności ich ambasady?

 • noel24

  Oceniono 33 razy 19

  Dziennikarz który wymyślił szturm na ambasadę powinien stracić pracę. Ambasada jest w czasie pokoju terenem obcego państwa. Znaczy się, Wielka Brytania miała wypowiadać wojnę Ekwadorowi z powodu domniemanego przestępcy seksualnego, którego chce Szwecja? Weźcie się puknijcie w te główki tam w redakcji, wstyd na pierwszej stronie takie głupoty wrzucać, nawet jak powtarzacie za prasą brukową z zachodu. Na Pudelku może, w ramach żartu.

 • greg995

  Oceniono 20 razy 18

  Za Kanałem nie ma już Uk. Jest coś bananowe.

 • cztery44442

  Oceniono 28 razy 16

  Nie wiadomo jak potoczą się losy Assange"a, osobiście życzę mu wolności i wolności słowa.
  Jeżeli Assange będzie sądzony przez takie kraje jak USA to przestańmy mówić o jakiejkolwiek demokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje