BBC: Brytyjczycy chcą się dogadać z Ekwadorem ws. Assange'a

18.08.2012 16:38
Manifestacja poparcia dla Juliana Assange'a przed ekwadorską ambasadą

Manifestacja poparcia dla Juliana Assange'a przed ekwadorską ambasadą (Fot. Dominic Lipinski AP)

Rząd brytyjski chce "polubownego rozwiązania" dyplomatycznego impasu w stosunkach z Ekwadorem, wywołanego przyznaniem ze względów humanitarnych azylu założycielowi demaskatorskiego portalu Wikileaks Julianowi Assange'owi - twierdzi BBC.
Brytyjski ministerstwo spraw zagranicznych nawiązało w tej sprawie kontakt telefoniczny z rządem Ekwadoru. Rzecznik resortu nie chciał skomentować dla BBC tych doniesień wprost, ale wyraził nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać polubownie.

Assange chroni się na terenie ambasady Ekwadoru w dzielnicy Knightsbridge w Londynie od 19 czerwca. Jego ekstradycji domaga się szwedzka prokuratura, która chce go przesłuchać w związku z zarzutami o przestępstwa natury seksualnej. 41-letni Australijczyk zabiegał o to, by sądy angielskie uznały szwedzki wniosek w trybie europejskiego nakazu aresztowania za nieważny i uchyliły go, ale wszystkie sądy we wszystkich instancjach uznały go za prawidłowy.

Assange bał się kary śmierci

Możliwości składania przez Assange'a odwołań do brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości wyczerpały się i groziła mu ekstradycja do Szwecji. Zarzucanych mu czynów Assange miał się dopuścić w sierpniu 2010 roku w Sztokholmie. Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go USA, gdzie zostałby postawiony przed sądem za ujawnienie przez Wikileaks tajnych dokumentów państwowych, za co teoretycznie grozi nawet kara śmierci.

Według cytowanego przez BBC rzecznika rządu Ekwadoru, w wyniku kontaktu telefonicznego "obie strony, szukając rozwiązania dla sprawy Assange'a, przywróciły bliski normalności dyplomatyczny dialog". Jednym z tematów rozmowy był status Assange'a po zakończeniu prowadzonego przeciwko niemu w Szwecji postępowania prokuratorskiego.

Ekwadorczycy nie chcą dalszej ekstradycji Assange'a

"Ekwadorczycy chcą gwarancji, że po ewentualnym procesie Assange'a w Szwecji nie będzie mu grozić dalsza ekstradycja. Chcą też wiedzieć, na jakich warunkach byłby przetrzymywany przez szwedzkie władze" - twierdzi BBC.

Z kolei według cytowanego przez dziennik "Guardian" ekwadorskiego dyplomaty, w negocjacjach z Foreign Office Ekwador sugerował, że zaakceptuje brytyjskie i szwedzkie gwarancje, iż po wydaniu Assange'a Szwecji nie zostanie on przekazany USA. - To może być wyjściem z sytuacji, a Ekwador zawsze deklarował, że nie zamierza ingerować w proces prawny w Szwecji, może go natomiast ułatwić - powiedział ów dyplomata.

Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • je-basia

  0

  a jakiego przestepstwa dopuscil sie ten pan w anglii? z jakiego paragrafu chca go aresztowac? Czy cos mu udowodnioneo, czy tylko o cos go pomowiono w szwecji. co na to miedtynarodowy trybunal w Hadze?
  Jak opuscic ambasade? szybki helikopter i na statek stojacy 30 mil od brzegu na wodach miedzynarodowych. to sie zrobi za 10 minut...
  chyba many jeszcze sezon ogorkowy...

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego on nie siedział w Australii? Tam byłby bezpieczny. A tak sam się zamknął w więzieniu i siedzi od dwóch miesięcy.

 • wikonka

  Oceniono 18 razy 10

  Powodzenia Julian i trzymaj się.

 • knock.out.4

  Oceniono 15 razy 3

  kompromis będzie polegał na tym, że Assange będzie wydany brytyjczykom, a w zamian Londyn nie zbombarduje ambasady Ekwadoru. Pełny humanitaryzm.

 • abomingo1.1

  Oceniono 21 razy 11

  CHŁOPIE ! NIE DAJ SIĘ ! ! ! Dzięki TOBIE wiemy co reprezentują sobą ,,jankesi,, ! ! !

 • koloratura1

  Oceniono 27 razy 11

  A jeszcze nie zgłosiły się jakieś damy, które Assange gwałcił - powiedzmy, dwadzieścia let temu - gdy były pięciolatkami? ;)

  Jak hulać z oskarżeniami, to hulać, a co? Aż wreszcie facet trafi do Stnów i go posadzą na 150 lat za ujawnianie ich różnorakich świństw.

 • waw33

  Oceniono 45 razy 23

  Cudowne! Mały "zacofany" Ekwador obrońcą WOLNOŚCI SŁOWA, a dostojna monarchia parlamentarna szczycąca się swoją starą "demokracją," w roli zamordystycznego ciemnogordu i satrapy. Brawo Ekwador! W. Brytanii rola klawisza USA na dłuższą metę się opłaca, więc nic dziwnego, że Assange czuje się w pułapce. Po upadku ZSRR Zachód zdjął rękawiczki i robi co im się podoba, włącznie z torturowaniem i poligycznymi morderstwami (np. Kadafi). Martwią się o demokrację daleko od siebie, np. w Korei Płn czy Tybecie.

 • karo80.0

  Oceniono 57 razy -29

  Assange to śliska menda a nie "obrońca demokracji". Tajne dokumenty są tajne m.in. po to żeby psychole tego świata nie mieli dostępu do niektórych informacji.

 • prof.gzymek

  Oceniono 15 razy 5

  Ciekaw jestem czy ten Assange to kolejna prowokacja? Bo niektóre kraje w aksamitnych rękawiczkach dotykał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje