Zatrzymano ''czeskiego Breivika''. W bloku miał broń i bombę lotniczą

18.08.2012 15:52
''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur

''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur (Fot. Czeska policja)

Czeska jednostka sił specjalnych zatrzymała 10 sierpnia 29-letniego terrorystę, mieszkańca Ostrawy, wzorującego się prawdopodobnie na norweskim terroryście i mordercy Andersie Breiviku. O przebiegu akcji policja poinformowała dopiero w sobotę.
Szef oddziału policji kryminalnej w Ostrawie Radovan Vojta powiedział, że w mieszkaniu zatrzymanego odkryto cały arsenał: kilkaset sztuk amunicji, broń krótką i maszynową, materiały wybuchowe, a nawet bombę lotniczą, której zdetonowanie mogło zniszczyć cały blok.

Drzwi do mieszkania były zabezpieczone instalacją pozwalającą na odpalenie bomby przez telefon komórkowy; zatrzymany miał go przy sobie w chwili ujęcia go przez policję, która z tego właśnie względu musiała wyłączyć w całym rejonie sieć telefonów komórkowych. Z siedmiopiętrowego bloku ewakuowano 80 osób.

W mieszkaniu 29-latka znaleziono również policyjny mundur i legitymację oraz elementy wyposażenia technicznego wykorzystywanego przez czeską policję, co - zdaniem Vojty - mogło świadczyć o tym, że zatrzymany mógł planować zamach, podczas którego miał zamiar podszyć się pod policjanta.

Śledztwo wykazało, że zatrzymany urządził nawet strzelnicę w swoim mieszkaniu i testował poza Ostrawą wysadzanie małych obiektów.

Policja wpadła na trop podejrzanego, przeglądając jego pocztę elektroniczną, w której dawał do zrozumienia, że sympatyzuje z norweskim terrorystą Andersem Breivikiem. Ten ostatni przyznał się do zamachu na siedzibę premiera Norwegii, w którym zginęło osiem osób, i uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym poniosło śmierć dalszych 69 osób.

Zatrzymanemu grozi osiem lat więzienia. Był już pięciokrotnie karany. W roku 2010 wysadził stację benzynową w pobliżu autostrady.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 32 razy 28

  Z jednej strony świetnie, że go zgarnęli przed, ale z drugiej strony miał się tam dość dobrze jak na typa, który dwa lata wcześniej wysadził w powietrze stację benzynową.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 21 razy 19

  Zatrzymanemu grozi osiem lat więzienia. Był już pięciokrotnie karany. W roku 2010 wysadził stację benzynową w pobliżu autostrady.

  To co on na wolności robił?

 • rawahecht

  Oceniono 16 razy 16

  "Czeski Breivik'' ?

  To mniej więcej coś takiego, jak "czeski film" !?

 • oczy123

  Oceniono 11 razy 11

  na tych zdjeciach to widac jakas koszuline latarke ładowarke do telefonu i wkretak z castoramy....chyba sie "sasiadów " naogladał...

 • afrochinczyk

  Oceniono 13 razy 11

  Trochę to niejasne - po wysadzeniu stacji benzynowej nie zrobili mu przeglądu mieszkania, ale na podstawie przejrzenia jego poczty elektronicznej owszem. I co on w ogóle robił na wolności po takim numerze z tą stacją.

 • blumkwist

  Oceniono 10 razy 10

  Facet wysadził w 2 lata temu stację benzynową i był do teraz na wolności? Coś tu nie gra.

 • zydzia

  Oceniono 24 razy 10

  Jak to "WPADLI NA TROP PRZEGLĄDAJĄC POCZTĘ"? Może jednak już się przez coś nim interesowali i dopiero dostali od sądu zgodę na przeglądanie korespondencji. Mam nadzieję, że to niedbalstwo redachtura, a nie tak jawne i zbiorowe łamanie prawa do prywatności.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 15 razy 9

  pięciokrotnie karany, dwa lata temu wysadził stację benzynowa i dziś fruwa po wolności??!
  znaczy konfident służb

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 8

  Wygląda na to, że policja czeska i wymiar sprawiedliwości sobie wyhodowali terrorystę, bo jak inaczej określić bezstresowe zbrojenie się delikwenta, mimo, że dwa lata wcześniej wysadził stację paliwową?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje