Zatrzymano ''czeskiego Breivika''. W bloku miał broń i bombę lotniczą

18.08.2012 15:52
''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur

''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur (Fot. Czeska policja)

Czeska jednostka sił specjalnych zatrzymała 10 sierpnia 29-letniego terrorystę, mieszkańca Ostrawy, wzorującego się prawdopodobnie na norweskim terroryście i mordercy Andersie Breiviku. O przebiegu akcji policja poinformowała dopiero w sobotę.
Szef oddziału policji kryminalnej w Ostrawie Radovan Vojta powiedział, że w mieszkaniu zatrzymanego odkryto cały arsenał: kilkaset sztuk amunicji, broń krótką i maszynową, materiały wybuchowe, a nawet bombę lotniczą, której zdetonowanie mogło zniszczyć cały blok.

Drzwi do mieszkania były zabezpieczone instalacją pozwalającą na odpalenie bomby przez telefon komórkowy; zatrzymany miał go przy sobie w chwili ujęcia go przez policję, która z tego właśnie względu musiała wyłączyć w całym rejonie sieć telefonów komórkowych. Z siedmiopiętrowego bloku ewakuowano 80 osób.

W mieszkaniu 29-latka znaleziono również policyjny mundur i legitymację oraz elementy wyposażenia technicznego wykorzystywanego przez czeską policję, co - zdaniem Vojty - mogło świadczyć o tym, że zatrzymany mógł planować zamach, podczas którego miał zamiar podszyć się pod policjanta.

Śledztwo wykazało, że zatrzymany urządził nawet strzelnicę w swoim mieszkaniu i testował poza Ostrawą wysadzanie małych obiektów.

Policja wpadła na trop podejrzanego, przeglądając jego pocztę elektroniczną, w której dawał do zrozumienia, że sympatyzuje z norweskim terrorystą Andersem Breivikiem. Ten ostatni przyznał się do zamachu na siedzibę premiera Norwegii, w którym zginęło osiem osób, i uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym poniosło śmierć dalszych 69 osób.

Zatrzymanemu grozi osiem lat więzienia. Był już pięciokrotnie karany. W roku 2010 wysadził stację benzynową w pobliżu autostrady.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zatrzymano ''czeskiego Breivika''. W bloku miał broń i bombę lotniczą
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 32 razy 28

  Z jednej strony świetnie, że go zgarnęli przed, ale z drugiej strony miał się tam dość dobrze jak na typa, który dwa lata wcześniej wysadził w powietrze stację benzynową.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 21 razy 19

  Zatrzymanemu grozi osiem lat więzienia. Był już pięciokrotnie karany. W roku 2010 wysadził stację benzynową w pobliżu autostrady.

  To co on na wolności robił?

 • rawahecht

  Oceniono 16 razy 16

  "Czeski Breivik'' ?

  To mniej więcej coś takiego, jak "czeski film" !?

 • oczy123

  Oceniono 11 razy 11

  na tych zdjeciach to widac jakas koszuline latarke ładowarke do telefonu i wkretak z castoramy....chyba sie "sasiadów " naogladał...

 • afrochinczyk

  Oceniono 13 razy 11

  Trochę to niejasne - po wysadzeniu stacji benzynowej nie zrobili mu przeglądu mieszkania, ale na podstawie przejrzenia jego poczty elektronicznej owszem. I co on w ogóle robił na wolności po takim numerze z tą stacją.

 • blumkwist

  Oceniono 10 razy 10

  Facet wysadził w 2 lata temu stację benzynową i był do teraz na wolności? Coś tu nie gra.

 • zydzia

  Oceniono 24 razy 10

  Jak to "WPADLI NA TROP PRZEGLĄDAJĄC POCZTĘ"? Może jednak już się przez coś nim interesowali i dopiero dostali od sądu zgodę na przeglądanie korespondencji. Mam nadzieję, że to niedbalstwo redachtura, a nie tak jawne i zbiorowe łamanie prawa do prywatności.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 15 razy 9

  pięciokrotnie karany, dwa lata temu wysadził stację benzynowa i dziś fruwa po wolności??!
  znaczy konfident służb

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 8

  Wygląda na to, że policja czeska i wymiar sprawiedliwości sobie wyhodowali terrorystę, bo jak inaczej określić bezstresowe zbrojenie się delikwenta, mimo, że dwa lata wcześniej wysadził stację paliwową?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje