Zatrzymano ''czeskiego Breivika''. W bloku miał broń i bombę lotniczą

18.08.2012 15:52
''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur

''Czeski Braivik'' poza sprzętem miał też policyjny mundur (Fot. Czeska policja)

Czeska jednostka sił specjalnych zatrzymała 10 sierpnia 29-letniego terrorystę, mieszkańca Ostrawy, wzorującego się prawdopodobnie na norweskim terroryście i mordercy Andersie Breiviku. O przebiegu akcji policja poinformowała dopiero w sobotę.
Szef oddziału policji kryminalnej w Ostrawie Radovan Vojta powiedział, że w mieszkaniu zatrzymanego odkryto cały arsenał: kilkaset sztuk amunicji, broń krótką i maszynową, materiały wybuchowe, a nawet bombę lotniczą, której zdetonowanie mogło zniszczyć cały blok.

Drzwi do mieszkania były zabezpieczone instalacją pozwalającą na odpalenie bomby przez telefon komórkowy; zatrzymany miał go przy sobie w chwili ujęcia go przez policję, która z tego właśnie względu musiała wyłączyć w całym rejonie sieć telefonów komórkowych. Z siedmiopiętrowego bloku ewakuowano 80 osób.

W mieszkaniu 29-latka znaleziono również policyjny mundur i legitymację oraz elementy wyposażenia technicznego wykorzystywanego przez czeską policję, co - zdaniem Vojty - mogło świadczyć o tym, że zatrzymany mógł planować zamach, podczas którego miał zamiar podszyć się pod policjanta.

Śledztwo wykazało, że zatrzymany urządził nawet strzelnicę w swoim mieszkaniu i testował poza Ostrawą wysadzanie małych obiektów.

Policja wpadła na trop podejrzanego, przeglądając jego pocztę elektroniczną, w której dawał do zrozumienia, że sympatyzuje z norweskim terrorystą Andersem Breivikiem. Ten ostatni przyznał się do zamachu na siedzibę premiera Norwegii, w którym zginęło osiem osób, i uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym poniosło śmierć dalszych 69 osób.

Zatrzymanemu grozi osiem lat więzienia. Był już pięciokrotnie karany. W roku 2010 wysadził stację benzynową w pobliżu autostrady.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  A to ciekawe. Niedawno dokonał zamachu i nie siedzi. Pewnie był o małej szkodliwości.

 • czarny-cezar2

  0

  no to sie krecik na kogoś wku@@@rwił. może knedliki były "zjęczałe"

 • rudi_0

  Oceniono 4 razy 2

  Zgodnie z przewidywaniami wraz ze wzrostem wzajemnej milosci i zgody w obrebie naszej Wielkej Europejskiej Rodziny , takich akcji jak wyczyn pana Breivika bedzie coraz wiecej...bo widocznie coraz wiekszej liczbie ludzi , zaczynaja puszczac nerwy na otaczajaca ich orwellowska rzeczywistosc...:)

 • ampulka01

  Oceniono 2 razy 0

  szkoda ze nie wyjebało, było by o czym pisac. a tak dostajecie jedna gwaizdke

 • nostradamuspl

  Oceniono 6 razy 4

  Powoli sie zaczyna wszedzie, kiedy lewaki pojda po rozum i przejza na oczy ze multykultura sie nie sprawdza??

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy -1

  Lekarze psychiatrzy do roboty! Posłowie wszystkich sejmów do roboty! czas na zmianę ..ustaw o leczeniu przymusowym chorych psychicznie! Dość tych horrorów!

 • zaanawetprzeciw_3.0

  Oceniono 13 razy 3

  I dlatego właśnie Drogie Dzieci należy pozwalać Smutnym Panom przeglądać waszą korespondencję, aby mogli uchronić nas przed zbrodniarzami takimi jak ten recydywista-terrorysta.
  A teraz idźcie już na "Taniec z Gwiazdami", bo rano trzeba wcześnie wstać i wysłuchać orędzia Pana Premiera o tym jak bezpiecznie i dostatnio żyje się nam na naszej Zielonej Wyspie.

 • elton_dzwon

  Oceniono 7 razy 7

  ciekawe w którym momencie stał się on terrorystą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje