Niemiecka prasa: Putin kiedyś pewnie będzie żałował, że obudził takie duchy

18.08.2012 14:39
Pussy Riot podczas odczytywania wyroku

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Niemiecka prasa w większości w krytycznym tonie pisze o wyroku moskiewskiego sądu, choć nie brak i przeciwnych opinii.
"Kto po tym skandalicznym orzeczeniu sądu uważa jeszcze Rosję za demokrację czystą jak łza, ten myli też pewnie Stalina z Gandhim - uważa dziennik "Mannheimer Morgen". Dla skazanych artystek i ich rodzin wymiar kary jest osobistą katastrofą. Lecz dzięki ich odważnemu występowi, a przede wszystkim godnej podziwu odporności na zmasowane naciski systemu stały się one współczesnymi Joannami D'Arcs. Burza realnych i wirtualnych protestów pokazuje, jak wielką symboliczną siłę mają Pussy Riot jako ikony popkultury i wojowniczki o wolność. Putin kiedyś pewnie będzie żałował, że obudził takie duchy."

"Hessische / Niedersaechsische Allgemeine" pisze: "Występ w Katedrze Chrystusa Zbawiciela był artystyczną prowokacją i najczystszej wody politycznym protestem przeciwko reżimowi Putina i popierającemu go prawosławnemu klerowi. Jak można się było spodziewać, reżim wziął odwet, ferując polityczny wyrok. Dwa lata więzienia to z jego punktu widzenia właściwy wymiar kary: wystarczająco długo, by cała sprawa poszła w niepamięć, i za krótko, by dziewczyny stały się powszechnie podziwianymi ikonami protestu. Znakiem nadziei były wczoraj tylko demonstracje w wielu miejscach na świecie. W samej Rosji nic się nie zmieni. Do czasu, kiedy kraj ten nie oswobodzi się od Putina, Rosja pozostanie państwem bezprawia".

"Tańczące przed ołtarzem, skąpo ubrane i zamaskowane dziewczyny, szydzące z religii i władzy, mogłyby napytać sobie problemów także w Niemczech" - podkreśla w krytycznym tonie "Neue Osnabruecker Zeitung". Taki występ wykraczałby także poza ramy swobodnego wyrażania poglądów. Można go też rozpatrywać w kategoriach obrazy, naruszenia nietykalności miejsca kultu czy podżegania do nienawiści. Z moskiewskiego procesu można też wyciągnąć nauczkę, że należałoby zlikwidować w Niemczech paragraf o blasfemii i w kwestiach religijnych przykładać miarkę, która obowiązuje także w innych dziedzinach życia. To byłoby bardziej konsekwentne niż nadmierne współczucie, jakie okazywane jest trzem rosyjskim aktywistkom. One wiedziały, co im grozi, i może właśnie dlatego podjęły się tego ryzyka".

"Rosja bez skrępowania pożegnała się z koncepcją państwa prawa"

W dzienniku "Sueddeutsche Zeitung" można przeczytać, że wczoraj Rosja bez skrępowania pożegnała się z koncepcją państwa prawa. Komentator gazety ocenia, że wczorajszy proces był dziwacznym spektaklem, w którym Rosja pokazała światowej opinii publicznej, że schodzi z drogi demokracji i państwa prawa, a Władimir Putin już nawet nie stara się tego ukrywać. Jak czytamy, proces udowodnił też, że Kreml obstaje przy swojej zasadzie, aby w żadnym wypadku nie uginać się pod międzynarodową presją.

"Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że wokalistki Pussy Riot stały się twarzą rosyjskiej opozycji, co paradoksalnie może jej zaszkodzić. Wielu Rosjanom trudno jest się bowiem utożsamiać z lewicującą grupą punkową, która w kolorowych maskach skacze przed ikonami w świątyni. Badania opinii publicznej pokazują zresztą, że blisko połowa Rosjan uważa wyrok dla Pussy Riot za sprawiedliwy.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (595)
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  www.youtube.com/watch?v=YyHOw8Uyt3Q
  oto utwór Pussy Riot z polskim tłumaczeniem. Na pohybel s...synom zamykającym w więzieniu za słowa!!!

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  czy Putin naprawdę nie widzi, że PRZESADZIŁ?? Jest mądrym przywódcą, wiele dobrego robi dla Rosji, więc tym bardziej powinien się pokazać jako "ludzkie panisko" i osobiście żądać ułaskawienia dziewczyn z Pussy Riot. Przy okazji, nie interesowała mnie ich muzyka, ale przy całym tym zamieszaniu chętnie jej posłucham... Z drugiej strony, taka młodzieżowa rebelia jest niezbędna aby budzić sumienia młodych ludzi - w Polsce widzę odwrotny nurt, w kierunku ciemnoty, głupoty, partykularnych ideologii,.... Ten, kto jest zwolennikiem lewicy, chętnie poszatkowałby prawicowców na plasterki, zaś nacjonalista nienawidzi lewicowców, liberał - konserwatystów, itd. PO-wiec wysłałby PiS-owców na Madagaskar, PiS-owiec postawiłby PO pod ścianą, itd. Zwolennik współpracy z Rosją nienawidzi państw Zachodu, zwolennik Zachodu nienawidzi Rosji, itp. Bandzie Czworga udało się to, co nie udało się komunistom za PRL-u: podzielenie Polaków na zwalczające się, partykularne, wrogie obozy... Gdzie się podziała idea solidarności ponad podziałami, miłości bliźniego, poczucie, że "wszyscy Polacy to jedna rodzina"??

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 3 razy 1

  Władza nam, podobno,
  Jest od Boga dana.
  Więc kto się sprzeciwiać
  Śmie werdyktom Pana ?

 • enedue3

  Oceniono 8 razy 0

  2 lata łagrów dla lewackich ekscesów w kościele to zbyt mało , powinni wymierzyć karę dwa razy wyzszą !
  Niech wybryki robią na dyskotece a nie w świątyni! Ciekaw jestem gdyby wybryki dotyczyły żydowskiej bożnicy, synagogi czy dyzurni tego forum, Głosu Cadyka, mieli tyle zrozumiennia?

 • crimen

  Oceniono 20 razy -2

  A w czym Polska jest lepsza od Rosji? Nagonka na Dodę trwa, a świętojebliwi katodebile już dawno by ją zapuszkowali, gdyby tylko mogli. Relatywizm moralny się kłania.

 • nannnek-bis

  Oceniono 31 razy 19

  KOMEDIA

  Taki cillian1 pisze i sam z kilkoma płatnymi i jeszcze krzyczą ze ich minusuje Białoruskie KGB.

  hi hi przejrzałem forum: taki ""komercyjny"" zszedł z posterunku o 3 w nocy i już o 8 bazgrolił

  Paweł z zigzałrem he he coś bredzą, a wiadomo wszystkim doskonale co taki zigzaur i jego wcielenia tu robią.

  Ja wiem panowie ze wy musicie ze wam za to płacą ,ale nie róbcie z siebie pośmiewiska....

  .

 • boguch13d

  Oceniono 12 razy 2

  Rosja to Rosja! Nie ma jej równej na tym padole. Piąta część tego padołu ruska, euroazjatycka. Taka nie daje się określić i ocenić ludzką miarą; z tej racji tytuł : " Na nieludzkiej ziemi". Putin z tej ziemi post stalinowskiej, i sam z krwi i kości pomiot stalinowski, a więc nie dziw się świecie i nie urągaj, miej zrozumienie i marę oceny na miarę i wiarę Archipelagu Gułag.

 • 2-julita

  Oceniono 22 razy 20

  Putin niczego nie będzie żałował , bo przy nim Niemcy to jak ratlerek
  kto go obraża ten ląduje w łagże
  ciekawe czy te artystki jak wyjdą z łagru to jeszcze będą mogły śpiewać ???????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje