Niemiecka prasa: Putin kiedyś pewnie będzie żałował, że obudził takie duchy

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Niemiecka prasa w większości w krytycznym tonie pisze o wyroku moskiewskiego sądu, choć nie brak i przeciwnych opinii.
"Kto po tym skandalicznym orzeczeniu sądu uważa jeszcze Rosję za demokrację czystą jak łza, ten myli też pewnie Stalina z Gandhim - uważa dziennik "Mannheimer Morgen". Dla skazanych artystek i ich rodzin wymiar kary jest osobistą katastrofą. Lecz dzięki ich odważnemu występowi, a przede wszystkim godnej podziwu odporności na zmasowane naciski systemu stały się one współczesnymi Joannami D'Arcs. Burza realnych i wirtualnych protestów pokazuje, jak wielką symboliczną siłę mają Pussy Riot jako ikony popkultury i wojowniczki o wolność. Putin kiedyś pewnie będzie żałował, że obudził takie duchy."

"Hessische / Niedersaechsische Allgemeine" pisze: "Występ w Katedrze Chrystusa Zbawiciela był artystyczną prowokacją i najczystszej wody politycznym protestem przeciwko reżimowi Putina i popierającemu go prawosławnemu klerowi. Jak można się było spodziewać, reżim wziął odwet, ferując polityczny wyrok. Dwa lata więzienia to z jego punktu widzenia właściwy wymiar kary: wystarczająco długo, by cała sprawa poszła w niepamięć, i za krótko, by dziewczyny stały się powszechnie podziwianymi ikonami protestu. Znakiem nadziei były wczoraj tylko demonstracje w wielu miejscach na świecie. W samej Rosji nic się nie zmieni. Do czasu, kiedy kraj ten nie oswobodzi się od Putina, Rosja pozostanie państwem bezprawia".

"Tańczące przed ołtarzem, skąpo ubrane i zamaskowane dziewczyny, szydzące z religii i władzy, mogłyby napytać sobie problemów także w Niemczech" - podkreśla w krytycznym tonie "Neue Osnabruecker Zeitung". Taki występ wykraczałby także poza ramy swobodnego wyrażania poglądów. Można go też rozpatrywać w kategoriach obrazy, naruszenia nietykalności miejsca kultu czy podżegania do nienawiści. Z moskiewskiego procesu można też wyciągnąć nauczkę, że należałoby zlikwidować w Niemczech paragraf o blasfemii i w kwestiach religijnych przykładać miarkę, która obowiązuje także w innych dziedzinach życia. To byłoby bardziej konsekwentne niż nadmierne współczucie, jakie okazywane jest trzem rosyjskim aktywistkom. One wiedziały, co im grozi, i może właśnie dlatego podjęły się tego ryzyka".

"Rosja bez skrępowania pożegnała się z koncepcją państwa prawa"

W dzienniku "Sueddeutsche Zeitung" można przeczytać, że wczoraj Rosja bez skrępowania pożegnała się z koncepcją państwa prawa. Komentator gazety ocenia, że wczorajszy proces był dziwacznym spektaklem, w którym Rosja pokazała światowej opinii publicznej, że schodzi z drogi demokracji i państwa prawa, a Władimir Putin już nawet nie stara się tego ukrywać. Jak czytamy, proces udowodnił też, że Kreml obstaje przy swojej zasadzie, aby w żadnym wypadku nie uginać się pod międzynarodową presją.

"Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że wokalistki Pussy Riot stały się twarzą rosyjskiej opozycji, co paradoksalnie może jej zaszkodzić. Wielu Rosjanom trudno jest się bowiem utożsamiać z lewicującą grupą punkową, która w kolorowych maskach skacze przed ikonami w świątyni. Badania opinii publicznej pokazują zresztą, że blisko połowa Rosjan uważa wyrok dla Pussy Riot za sprawiedliwy.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Pussy Riot w cerkwi "Cała sytuacja wymknęła się spod kontroli" - ekspertka o procesie Pussy Riot
Komentarze (595)
Niemiecka prasa: Putin kiedyś pewnie będzie żałował, że obudził takie duchy
Zaloguj się
 • para-lela

  Oceniono 50 razy 36

  Widział kto kiedyś w Rosji demokrację, nie widział i nie zobaczy? Niemcom jak mówią o demokracji w Rosji chodzi chyba o wypuszczenie Chodorkowskiego, powrót do rosyjskiego żłobu Abramowicza i innych wywalonych żydowskich miliarderów i wpuszczenie do Rosji koncernów i banków typu Goldman Sachs żeby obrali Rosjan do kości. I władzę mediów, które i tak nie mówią prawdy tylko manipulują społeczeństwem dla celów swoich zwierzchników. Ale Rosjanie mają wybór hehe.

 • elektronik_99

  Oceniono 59 razy 35

  Praktycznie w każdym cywilizowanym kraju na świecie taki wybryk byłby potraktowany jako chuligaństwo i/lub profanowanie miejsca kultu religijnego, za który grozi mniejsza lub większa kara. Nawet w niby walczącej z katolicyzmem, komunistycznej PRL był na to paragraf. Więc obrona Pussy Riot tylko dlatego że zrobiły to w Moskwie jest zwykłą hipokryzją.

 • elektronik_99

  Oceniono 40 razy 34

  Ciekawy jestem jaka byłaby reakcja mediów gdyby swój wybryk powtórzyły w synagodze albo w meczecie ;-)

 • gelbigel

  Oceniono 48 razy 32

  osobista tragedia dla rodzin? jak widac dla panienek nie patrzac na ich sarkastyczne uśmieszki to raczej szoł z wliczonym w cene czasem odsiadki

 • anasz

  Oceniono 47 razy 31

  Ciekawe jakie byłyby reakcje w Polsce gdyby w katedrze św. Jana, lub podczas transmitowanej przez radio niedzielnej mszy wystąpiła nagle Doda z jakąkolwiek piosenką? Może z przeróbką Bogurodzicy, lub Roty?

 • blski

  Oceniono 44 razy 30

  Za slawe trzeba placic

 • andrzej.frant

  Oceniono 77 razy 29

  Dziewczyny przesadziły, kościółkowych nie lubię, i to bardzo, ale w miejscu kultu takich numerów się nie odstawia.
  Ale dwa lata łagru to też ogromna przesada.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 48 razy 28

  Żadna miłość do systemów - ludzie chcą ładu i porządku, żeby nie żreć soli przemysłowej i żeby państwo nie pozwoliło na działanie oszustów na wielką skalę, no chyba po to jest państwo?, a nie pierdną w Brukseli czy USA i polski rząd na baczność staje. Polski rząd ma pilnować polskich interesów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje