"Curiosity" gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamyk do analizy

18.08.2012 10:54
Pierwszy cel Curiosity - kamyk N165

Pierwszy cel Curiosity - kamyk N165 (Fot. HANDOUT REUTERS)

Łazik "Curiosity", który dwa tygodnie temu wylądował na Marsie, jest gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamień do analizy.
Siedmiocentymetrowy beżowy kamyk w kształcie piramidy ma już swą nazwę N165 i jest na celowniku łazika "Curiosity". Łazik wystrzeli w jego stronę krótki, ale bardzo silny promień laserowy. Fragment kamienia odparuje.

Obserwując tę mgiełkę przez specjalny teleskop, łazik będzie mógł zbadać jej skład chemiczny. Naukowcy nie spodziewają się na razie żadnych sensacji; chodzi raczej o przetestowanie systemów łazika.

"Oprócz tej chemicznej analizy, w przyszłym tygodniu uruchomimy też automatyczny wysięgnik i wykonamy próbną jazdę, żeby sprawdzić, czy łazik się dobrze porusza" - mówi szef misji Bobak Fedowsi.

Łazik ma działać na Marsie przez co najmniej dwa lata. Jego głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy na Czerwonej Planecie istniały kiedykolwiek dogodne warunki do istnienia życia.

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Obstawiam że związki żelaza. Niedługo powinniśmy wiedzieć.

 • niepyszczyc

  Oceniono 2 razy 0

  predzej znajdzie wieksze ilosci metanu a jesli jest tam metan to krowy tam bynajmniej sa.

 • vomitorium1

  Oceniono 4 razy -2

  miał szukać
  życia
  na marsie
  (a kamienie
  tłucze)

 • marcelina112

  Oceniono 7 razy 3

  Odpowiedzcie blondynce. Dlaczego obce cywilizacje po przebyciu co najmniej kilkunastu lat świetlnych bawią się z nami w chowanego? Jak ja jadę do rodziny do Kielc (ok. 0.001 sekundy świetlnej), to się nie chowam w krzakach ani nie wydeptuje w zbożu kółek....

 • londoner777

  Oceniono 32 razy -14

  Jak dlugo bedzie jeszcze trwal ten cyrk z szukaniem zycia na ksiezycu czy na Marsie, kiedy powszechnie wiadomo ze obce cywilizacje wspolpracowaly z rzadem USA i innymi rzadami.

  Nie dosc ze wyrzucane sa miliardy dolarow na bezsensowne projekty to jeszcze utrzymuje sie ludzi w niewiedzy i mami obrazem jedynej inteligentnej cywilizacji w calym kosmosie.

  www.youtube.com/watch?v=4jssSCIShA0

 • aleocb

  Oceniono 14 razy -6

  @rudi_0
  To samo mamy na ziemi, zdjęcie może być na 50% przerobione Photoshopem lub nawet czymkolwiek innym racja? Tego nie wiemy ale skąd wiadomo że to zdjęcie z Marsa, byłeś tam? No właśnie nie byłeś i ja też nie byłem. Wcale tego nie neguję co widzę. Zaznaczam że na bieżąco śledzę i interesuję się kolejnymi osiągnięciami ESA/NASA w szczególności zainteresowała mnie misja Cassini-Huygens która według mnie jest największym i najbardziej udanym sukcesem poza sondami Voager (celowo pomijam księżyc i Marsa)

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 2

  aż boję się pomyśleć co by zrobili z żywą istotą

 • rudi_0

  Oceniono 5 razy -1

  Jeszcze lepsze foto :

  http:/i0.web.de/images/140/16036140,pd=2,mxw=720,mxh=528.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje