"Curiosity" gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamyk do analizy

Pierwszy cel Curiosity - kamyk N165

Pierwszy cel Curiosity - kamyk N165 (Fot. HANDOUT REUTERS)

Łazik "Curiosity", który dwa tygodnie temu wylądował na Marsie, jest gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamień do analizy.
Siedmiocentymetrowy beżowy kamyk w kształcie piramidy ma już swą nazwę N165 i jest na celowniku łazika "Curiosity". Łazik wystrzeli w jego stronę krótki, ale bardzo silny promień laserowy. Fragment kamienia odparuje.

Obserwując tę mgiełkę przez specjalny teleskop, łazik będzie mógł zbadać jej skład chemiczny. Naukowcy nie spodziewają się na razie żadnych sensacji; chodzi raczej o przetestowanie systemów łazika.

"Oprócz tej chemicznej analizy, w przyszłym tygodniu uruchomimy też automatyczny wysięgnik i wykonamy próbną jazdę, żeby sprawdzić, czy łazik się dobrze porusza" - mówi szef misji Bobak Fedowsi.

Łazik ma działać na Marsie przez co najmniej dwa lata. Jego głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy na Czerwonej Planecie istniały kiedykolwiek dogodne warunki do istnienia życia.

Zobacz także
 • Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych przez Curiosity na Marsie "Wkraczamy w nową erę, która kojarzyła się nam z science fiction"
Komentarze (71)
"Curiosity" gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamyk do analizy
Zaloguj się
 • wujek_samo_bro

  Oceniono 38 razy 30

  To mały kamyk w dziejach marskości, lecz wielki - w dziejach ludzkości.

 • incogniotto

  Oceniono 35 razy 27

  stosujac laser o mocy pozwalajacej na odparowanie kamienia - Nasz przedstawiciel na Marsie pokazuje dobre zamiary ziemian :D

 • poljack

  Oceniono 22 razy 16

  Żyjemy w świecie jakim dano nam żyć ale wielu z pośród nas chciałoby żyć w przyszłości gdy ludzie podbijają (kolonizują) kolejne planety i księżyce Układu Planetarnego a potem zagłębiamy się w Galaktyce niestety dla mnie i wielu z nas to tylko fantastyka naukowa a naszymi oczami są takie ekspedycje i filmy no i oczywiści opowiadania i powieści SF .Może dożyję gdy będą kolonie na Księżycu a to dopiero będzie pierwszy krok ludzkości w poznawaniu Kosmosu .
  .
  Poprzednicy wypowiadający się tu "dzieci" dla których nauka kończy się na pisaniu i rachowaniu .

 • bruthal

  Oceniono 17 razy 13

  No i po łaziku. Zapewne to bomba pułapka pozostawiona tam przez Marsjan.

 • wielki_kanclerz_kaczorum

  Oceniono 22 razy 12

  To jest amelinium! Tego, q, nie odparujesz! Chyba że specjalnym laserem do amelinium!

 • marcelina112

  Oceniono 7 razy 3

  Odpowiedzcie blondynce. Dlaczego obce cywilizacje po przebyciu co najmniej kilkunastu lat świetlnych bawią się z nami w chowanego? Jak ja jadę do rodziny do Kielc (ok. 0.001 sekundy świetlnej), to się nie chowam w krzakach ani nie wydeptuje w zbożu kółek....

 • rudi_0

  Oceniono 5 razy 3

  www.nasa.gov/images/content/677761main_pia16064b-673.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje