Będzie śledztwo ws. hotelu, gdzie na Euro 2012 mieszkała reprezentacji Hiszpanii

17.08.2012 20:40
Hotel Mistral Sport w Gniewinie

Hotel Mistral Sport w Gniewinie (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Jest decyzja o podjęciu śledztwa ws. możliwych nieprawidłowości przy budowie hotelu Mistral w Gniewinie na Pomorzu - poinformował Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. W ośrodku tym w czasie UEFA Euro 2012 mieszkała drużyna Hiszpanii.
Na ślad nieprawidłowości przy budowie hotelu w Gniewinie natrafiło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które miesiąc temu zawiadomiło o tym prokuraturę. Przez ten czas śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzili w tej sprawie postępowanie sprawdzające.

W trakcie kontroli w Urzędzie Gminy Gniewino i Starostwie Powiatowym w Wejherowie funkcjonariusze CBA ustalili m.in., że decyzję o pozwoleniu na budowę hotelu wydano bez wymaganej dokumentacji geotechnicznej, sfałszowano decyzję środowiskową i nie uzgodniono z wojewódzkim konserwatorem zabytków budowy dróg dojazdowych do hotelu oraz innych prac budowlanych prowadzonych na obszarze objętym ochroną archeologiczną.

Miał być na 250 osób, będzie 150

Sfałszowanie decyzji środowiskowej dotyczącej budowy hotelu polegało na tym, że decyzja dotyczyła obiektu przeznaczonego dla 150 osób, a w rzeczywistości postawiono hotel dla 250 osób. Obiekt stanął na gruncie, którego stabilność przed postawieniem większego budynku powinna zostać zbadana. Dodatkowo członkowie zarządu spółki Hotel Gniewino mieli też przedstawić sądowi rejestrowemu nieprawdziwe dane. CBA podejrzewa, że mogło dojść do celowego wyprowadzania mienia gminy Gniewino w ręce osób prywatnych. Samorządowcy i właściciele hotelu odpierają zarzuty.

Dariusz Rytczak, wiceprezes zarządu spółki Pomorsko-Tatrzańska Grupa Inwestycyjna Sp z o.o., która obecnie jest właścicielem hotelu, informował w lipcu, że zarząd spółki "posiada wszelką niezbędną i prawem wymaganą dokumentację, w oparciu o którą prowadzona była budowa hotelu", a po zakończeniu budowy uzyskano "wszelkie dokumenty i pozwolenia umożliwiające uruchomienie i eksploatację obiektu".

Starosta wejherowski Józef Reszke mówił z kolei, że jest przekonany, iż jego urzędnicy nie złamali prawa przy wydaniu pozwolenia na budowę hotelu w Gniewinie. Hotel Mistral Sport w Gniewinie został otwarty w czerwcu 2011 roku. Inwestycja ta była realizowana w ramach partnerstwa prywatno-publicznego przez - powołaną specjalnie do tego celu - spółkę z o.o. Hotel Gniewino zawiązaną 10 kwietnia 2009 roku. Udziałowcami spółki byli Arkadiusz Andrzejewski oraz Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu w Gniewinie.

Zobacz także
 • Koncert zorganizowany z okazji Roku Chopinowskiego Euro 2012 przyciągnęło mniej turystów niż Rok Chopinowski
 • Gdzie się znajdują zaginione dzieci...
Komentarze (113)
Będzie śledztwo ws. hotelu, gdzie na Euro 2012 mieszkała reprezentacji Hiszpanii
Zaloguj się
 • vivapieniata

  Oceniono 44 razy 42

  No zaraz zaraz chwileczkę: czepiają się hotelu, bo zarobił kasę na Hiszpanach, ale gołębiowskiego w Karpaczu nie ruszają, że samowolnie dobudował sobie 2 pięterka?? równi i równiejsi - oto polsza jest....

 • alinaw1

  Oceniono 38 razy 36

  W Polsce kontroluje się wszystko po fakcie: gwarancje ubezpieczeniowe biur podróży sprawdzane dopiero po ich upadkach, linie kolejowe po katastrofie, oszusta parabankowego po tym jak zamknie siedzibę (choć wcześniej był karany), listy leków refundowanych, jak ich zabraknie, pozwolenia na budowę po... wybudowaniu. Najpierw poszło w świat jak to Hiszpanie zachwyceni, a teraz pójdzie w świat, ze mieszkali w nielegalnym hotelu...

 • bardzozimnylk

  Oceniono 39 razy 35

  Po prostu żałosne... bo problem w tym ze hotel zamiast 200 zrobił 250 pokoi . Ale gołębiewski dobudował 2 piętra i spoko....

 • ccc-bbb

  Oceniono 39 razy 35

  Jak tam wycięty las pod wyciągi Sobiesiaka? Ktoś dostał zarzuty za nielglne wycięcie lasu?

 • wojtek.wik

  Oceniono 34 razy 34

  ciekawe kiedy zainteresuja sie np. hotelem Gołebiewski w Karpaczu - też inwestor naruszył parę przepisów, jak donosiła prasa, miał potem zmniejszyc rozmiar obiektu ale jakoś nic się nie dzieje - zwykły "Folwark Zwierzęcy", niech żyje CBA i inne organy powołane do pilnowania czy prawo jest przestrzegane :)))

 • elko21

  Oceniono 30 razy 20

  Czy jest jeszcze dziedzina w tym naszym państwie (nie mylić z krajem...), gdzie coś nie śmierdzi ??? :-(((

  - partie
  - kościół
  - wymiar (nie)sprawiedliwości
  - instytucje kontroli
  - "opieka" zdrowia / ZUS / KRUS
  - armia
  - przemysł,kopalnie, stocznie, elewatory, wytwórnie soli, kiełbasy z soi, 2 kg szynki z 1 kg mięsa, proszek
  jajeczny, trujące knajpy .....
  - urzędasy od super interpretacji prawa (np.Kluska a Plichta...)
  - kontrole w małych sklepikach osiedlowych a Amber Gold
  - inwestycje, które natychmiast po zakończeniu trzeba remontować ....................................................................
  - ..................................

  Długo by tak jeszcze.............

  A !!! , i mój sąsiad Burak - też śmierdzi, bo się po prostu nie myje, ale to dlatego, że odcięli mu wodę -
  nie płacił, a opieka za mało daje i nie starczy mu na bełta i na wodę do mycia.....

 • gazetaplum

  Oceniono 19 razy 15

  Każdy zablokuje każdą budowę:
  paleolodzy- kosci dinozaurów
  archeo- kamienne groty strzał
  historycy niemieccy= kości wermachtu
  historycy jude- prochy Zydów
  historycy radzieccy- ślady gąsiennic czołgu T34
  historycy polscy powiew białoczerwonej w szczelinach skał.
  ekolodzy- siedlisko pchły szahrajki
  historycy kościelni-ślady wiary na skamielinach
  geolodzy wszelkiej maści, ichtiolodzy, kynolodzy, sybiracy, kombatanci od Berlinga, Zakon NMP, Episkopat Polski, Pariarcha Rusi, Wielki Mistrz Templariuszy. itd itd

 • mistrz_liu

  Oceniono 18 razy 14

  Najbardziej wkurzające jest, że ten hotel działa, że podobał się Hiszpanom, że być może opowiedzą znajomym i nie daj Bóg jeszcze tu wrócą zostawić kolejną kaskę dla Polski. Tego zdrowy, uczciwy, patriotyczny funkcjonariusz nie może ścierpieć. Pozamykać tych złodziei i wszystkich hotelarzy też - przepisy są takie, że każdy musiał coś nagiąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje