Rosjanie w sondażu o Pussy Riot: Proces był obiektywny

17.08.2012 19:39
Pussy Riot podczas odczytywania wyroku

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Ponad 40 procent Rosjan jest zdania, że proces członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot był prowadzony obiektywnie - wynika z sondażu Centrum Lewada. Badanie, które opublikował serwis pravada.ru, pokazuje też, że ponad połowa obywateli Rosji (57 proc.) śledziła w mediach proces Pussy Riot.
39 proc. Rosjan zadeklarowało, że sprawa procesu zespołu w ogóle ich nie interesuje. 23 proc. uczestników badania uważa za inicjatorów procesu "oburzoną społeczność prawosławnych". Na inicjatywę Cerkwi wskazuje 19 proc. zapytanych. 12 proc. sądzi, że przyczyną procesu była chęć władz, by "zdyskredytować i zastraszyć opozycję". Z kolei 4 proc. jest przekonane, że inicjatorem procesu sadowego był osobiście Władimir Putin, zaś 6 proc. wskazuje na patriarchę Cyryla.

"Bezstronny i obiektywny proces"

Duża część respondentów (44 proc.) uważa, że proces prowadzony był "obiektywnie i bezstronnie". Przeciwnego zdania jest 17 proc. 39 proc. zapytanych nie zajmuje w tej kwestii jasnego stanowiska. Przed ogłoszeniem wyroku 36 proc. ankietowanych Rosjan wyrażało przekonanie, że będzie on adekwatny do przedstawionych dowodów winy. 18 proc. twierdziło, że werdykt będzie zgodny z "zamówieniem władz". Według 15 proc. oba czynniki miały mieć równy wpływ na decyzję podjętą przez sąd.

Współczucie? Niewielkie

Centrum Lewada zapytało też Rosjan o ich stosunek do aktywistek Pussy Riot. Mniej niż 1 proc. zapytanych zadeklarował wobec nich szacunek. 5 proc. zapewniło, że nie może powiedzieć o Pussy Riot nic złego. 6 proc. wyraziło swoje współczucie wobec aresztowanych. Jedna piąta badanych zadeklarowała obojętność. Taki sam procent pytanych stwierdził, że o Pussy Riot nie może powiedzieć nic pozytywnego. 17 proc. wyraziło swoją niechęć, a 14 proc. stwierdziło, że Pussy Riots wywołują u nich rozdrażnienie. 19 proc. respondentów wstrzymało się z odpowiedzą na to pytanie.

Sondaż był przeprowadzony 10-13 sierpnia 2012 r. na próbie 1600 osób w 45 rosyjskich regionach.

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • tirinti

  Oceniono 48 razy 2

  Rosja to stan umysłu.
  Nie popiera takich form protestu jak ten Pussy Riot, ale za coś takiego to powinny dostać jakąś grzywnę albo prace społeczne a nie 2 lata łagru.

 • calli

  Oceniono 55 razy 11

  "Nie znam większego grzechu niż uciskanie słabszych w imieniu Boga."

  Mahatma Gandhi

 • michu-najlepszy

  0

  Za słowa śpiewane w cerkwi Bogurodzico, przegoń Putina" dwa lata Łagru
  Z takim wyrokiem można by się pogodzić jakby go odstrzeliły w cerkwi podczas nabożeństwa a w uzasadnieniu wyroku byłoby za zakłócenie spokoju wiernym .
  Z poważaniem

 • szuszwol

  Oceniono 1 raz -1

  Ależ jesteśmy do siebie podobni! Kołtuństwo tu i tam. Świetlaną rewolucję zamienili w farsę, później terror, dyktaturę i morderczy totalitaryzm by na koniec pozostać tymi czarnosecinymi kacapami, którymi byli dokładnie sto lat temu.

 • tomqek

  Oceniono 3 razy 1

  Ci Rosjanie którzy mówią o obiektywnym procesie to debile. Mają tak najebane we łbach że szok. Ci chorzy ludzie już nie wiedzą co to prawo i sprawiedliwość.

 • niepyszczyc

  Oceniono 1 raz -1

  Niech zyje PiS,precz zPutinowcami a na deser PO!!

 • jagus2006

  Oceniono 12 razy 0

  bardzo dobrze!!! :) ja bym im dał 10 latek łagrów jak za starych dobrych czasów, Rosjo daleko nam do Ciebie tkwimy w bagnie europejskiej kultury szamba gdzie każdy może nasr... wszędzie i nic mu nie będzie. Naszych kochanych polskich artystów i innych "uciśnionych" chętnie bym zesłał jak n ajdalej..

 • mi3tek

  Oceniono 5 razy 1

  Sondaż przekłamany, w prawdziwym 120% Rosjan uważa, że proces był słuszny i wyraża gorące poparcie dla Cyryla i Putina bo to fajne chłopaki.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 7 razy 5

  Proces był okey. Kara też jest w porządku - kara musi odstraszać !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje