Rosjanie w sondażu o Pussy Riot: Proces był obiektywny

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku

Pussy Riot podczas odczytywania wyroku (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Ponad 40 procent Rosjan jest zdania, że proces członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot był prowadzony obiektywnie - wynika z sondażu Centrum Lewada. Badanie, które opublikował serwis pravada.ru, pokazuje też, że ponad połowa obywateli Rosji (57 proc.) śledziła w mediach proces Pussy Riot.
39 proc. Rosjan zadeklarowało, że sprawa procesu zespołu w ogóle ich nie interesuje. 23 proc. uczestników badania uważa za inicjatorów procesu "oburzoną społeczność prawosławnych". Na inicjatywę Cerkwi wskazuje 19 proc. zapytanych. 12 proc. sądzi, że przyczyną procesu była chęć władz, by "zdyskredytować i zastraszyć opozycję". Z kolei 4 proc. jest przekonane, że inicjatorem procesu sadowego był osobiście Władimir Putin, zaś 6 proc. wskazuje na patriarchę Cyryla.

"Bezstronny i obiektywny proces"

Duża część respondentów (44 proc.) uważa, że proces prowadzony był "obiektywnie i bezstronnie". Przeciwnego zdania jest 17 proc. 39 proc. zapytanych nie zajmuje w tej kwestii jasnego stanowiska. Przed ogłoszeniem wyroku 36 proc. ankietowanych Rosjan wyrażało przekonanie, że będzie on adekwatny do przedstawionych dowodów winy. 18 proc. twierdziło, że werdykt będzie zgodny z "zamówieniem władz". Według 15 proc. oba czynniki miały mieć równy wpływ na decyzję podjętą przez sąd.

Współczucie? Niewielkie

Centrum Lewada zapytało też Rosjan o ich stosunek do aktywistek Pussy Riot. Mniej niż 1 proc. zapytanych zadeklarował wobec nich szacunek. 5 proc. zapewniło, że nie może powiedzieć o Pussy Riot nic złego. 6 proc. wyraziło swoje współczucie wobec aresztowanych. Jedna piąta badanych zadeklarowała obojętność. Taki sam procent pytanych stwierdził, że o Pussy Riot nie może powiedzieć nic pozytywnego. 17 proc. wyraziło swoją niechęć, a 14 proc. stwierdziło, że Pussy Riots wywołują u nich rozdrażnienie. 19 proc. respondentów wstrzymało się z odpowiedzą na to pytanie.

Sondaż był przeprowadzony 10-13 sierpnia 2012 r. na próbie 1600 osób w 45 rosyjskich regionach.

Zobacz także
 • Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość
 • Pussy Riot w cerkwi "Cała sytuacja wymknęła się spod kontroli" - ekspertka o procesie Pussy Riot
Komentarze (85)
Rosjanie w sondażu o Pussy Riot: Proces był obiektywny
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 55 razy 11

  "Nie znam większego grzechu niż uciskanie słabszych w imieniu Boga."

  Mahatma Gandhi

 • tirinti

  Oceniono 48 razy 2

  Rosja to stan umysłu.
  Nie popiera takich form protestu jak ten Pussy Riot, ale za coś takiego to powinny dostać jakąś grzywnę albo prace społeczne a nie 2 lata łagru.

 • psiorgan

  Oceniono 36 razy 20

  dziwne, mówią, że Rosja to zamordyzm, ale sądy działają sprawnie u nich i są jakby uczciwsze od naszych pajaców w togach

 • ponazawsze

  Oceniono 24 razy 12

  Czy Gazeta i inne media mogłyby tak nie epatować w lidach "CIIPKAMI". Dzieci już od przedszkola uczą się języków. Sami wulgaryzujecie język a potem się dziwicie że w necie tyle chamstwa, wylewania na siebie pomyj itp. Najłatwiej dostrzega się drzazgę w oku u innych podczas gdy samemu ma się belkę.

 • nie-tak

  Oceniono 13 razy 11

  W demokratycznych Niemczech powędrował tez jeden za kratki (2004 -2005) gdyż robił randale i protestował w kościele a teraz wszyscy populiści wraz z populistycznymi mediami stawiają się za tymi niezbyt rozgarniętymi

 • 4o

  Oceniono 22 razy 10

  głupie pindy

 • staalkeer

  Oceniono 21 razy 9

  "Z kolei 4 proc. jest przekonane, że inicjatorem procesu sadowego był osobiście Władimir Putin"

  Chyba tylko redaktorzy gazety wyborczej i gazety polskiej uważają że Putin zajmuje się osobiście każdym kto krzyknie Putin precz. Tak samo jak banda idiotów uważa że Putin osobiście zorganizował spisek na Kaczyńskiego. Kaczyński dla Putina był nikim, jesli ktoś myśli że Putin wycofał wojska bo Kaczynski w Gruzji stanął na mównicy to jest naiwny. A dlaczego drugiego Kaczyńskiego nie zamordował albo tego z Gruzji albo tą z Litwy?
  Osobiście uważam wyrok za zbyt surowy, wystarczyły by jakieś prace społeczne itp, ale po dwóch latach dziewczyny wyjdą, napiszą ksiązki, wystąpią u Ewy Drzyzgi i Opry Winfrey i będą opalać cycki do końca życia na Krymie.

 • aide5

  Oceniono 28 razy 8

  Kazdy kto racjonalnie mysli i ocenia powie ze kara jest sluszna a czyn tak glupi ze trudno uwierzyc w to ze ktos normalny mogby na cos takiego sie zrobic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje