Kasparow chciał poprzeć Pussy Riot. Został oskarżony o pogryzienie policjanta [ZDJĘCIA]

17.08.2012 18:33
Kasparow ogłosił, że nie wraca do Rosji z obawy przed represjami. Na zdjęciu z 2012 służby zatrzymują Kasparowa za udział w nielegalnej demonstracji

Kasparow ogłosił, że nie wraca do Rosji z obawy przed represjami. Na zdjęciu z 2012 służby zatrzymują Kasparowa za udział w nielegalnej demonstracji (Fot. TATYANA MAKEYEVA REUTERS)

Jeden z przywódców opozycji demokratycznej w Rosji, były mistrz świata w szachach Garri Kasparow został dziś oskarżony o ugryzienie w rękę policjanta podczas zatrzymania w Moskwie. Wcześniej Kasparow zarzucił policjantom, że go pobili.
Do incydentu doszło przed moskiewskim Chamowniczeskim Sądem Rejonowym, dokąd lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) i były kandydat na prezydenta Rosji przyszedł, aby zamanifestować solidarność z sądzonymi tam członkiniami feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot.Policja poinformowała, że przygotowuje już na Kasparowa materiały dla Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Według policji pogryziony przez opozycjonistę funkcjonariusz wymagał pomocy lekarskiej.

Sam Kasparow zaprzecza, jakoby ugryzł policjanta. - Owszem, stawiałem opór, ale zęby miałem zaciśnięte - oświadczył polityk.

Kasparow dodał, że nie wie, dlaczego go zatrzymano. - Stało się to, gdy udzielałem wywiadu. Zostałem wsadzony do "awtozaku" (policyjnego pojazdu przeznaczonego dla zatrzymanych), gdzie mnie pobito. Nie potrafię powiedzieć, kto konkretnie to zrobił. Człowiek ten miał na sobie mundur funkcjonariusza sił specjalnych - oznajmił.

Szef OGF podkreślił, że formalnych zarzutów jeszcze mu nie przedstawiono.

Przedstawiono je natomiast innemu opozycyjnemu politykowi, koordynatorowi radykalnego Frontu Lewicy Siergiejowi Udalcowowi także zatrzymanemu w piątek przed Chamowniczeskim Sądem Rejonowym. Oskarżono go o udział w nielegalnej akcji. Przed sądem stanie 23 sierpnia.

W rejonie moskiewskiego sądu zatrzymano co najmniej 40 osób, w zdecydowanej większości stronników Pussy Riot.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • prawdziwy-moher

  Oceniono 4 razy 0

  Kazdy szachista na starosc wariuje.

 • metenburg

  Oceniono 5 razy 3

  Niech te glupie cipy powrzeszcza na oltarzu w niedziele podczas mszy w St. Patrick Cathedral na Manhattanie a napewno przyniosa im coffee i donuts w nagrode.

 • metenburg

  Oceniono 3 razy 3

  Solidarnosc religijna ?

 • plastikpiokio

  Oceniono 10 razy 2

  niby wybitny umysl a okazalo sie ze tak samo glupi jak te trzy ramony..

 • znikajacypunkt

  Oceniono 15 razy -13

  Ruska swołocz. Po prostu.

 • matthiasthronbala

  Oceniono 28 razy -20

  Dziadek moj swietej pamieci zawsze mowil: "ze na granicy wschodniej Polski powinno sie wbudowac mur postawic karabiny maszynowe i strzelac do wszystkiego co sie rusza!"

 • tola2006

  Oceniono 20 razy -12

  Tak wygląda państwo "prawa" po rusku, a w Polsce podpisano właśnie dokument w którym ja Polak czy my Polacy mamy prosić o wybaczenie, tylko nikt mi nie powiedział za co?. Co takiego my(ja) Polacy zrobiliśmy ruskim złego aby prosić o wybaczenie. Siedzę tak i myślę że może za to że bardzo staraliśmy się nagłośnić mord katyński i oskarżaliśmy ruskich morderców i nie kupiliśmy ich wersji że to hitlerowcy, może za to że karmiliśmy źle sowieckie wojska przez 50lat po wojnie stacjonujące w naszej ojczyżnie. A może za to że gdy wyzwalali nasze terytorium jednocześnie gwałcili nasze mamy, siostry czy żony a mężczyzn za przynależność do AK mordowali bez sądów. I może za inne jakieś zdarzenia o których się nie mówi oficjalnie. JEŻELI TAK TO BARDZO PROSZĘ O WYBACZENIE!!!!

 • tomqek

  Oceniono 24 razy -8

  Szok. Tak wybitny człowiek w Rosji jest nikim, gdy staje przeciwko nieludzkiej władzy. Kasparow jest nikim w tym państwie bezprawia mimo swoich ogromnych zasług dla Rosji i ZSRR.

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 5 razy 1

  oni zaatakowali a Garik odpowiedział na ten atak, klasyczny kontrgambit ;) działanie w jego stylu ;) zawsze go podziwiałem choć w konfrontacjach K&K zawsze trzymałem stroną Anatola

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje