"Przełomowe wydarzenie", "To tylko wewnętrzne sprawy Kościołów" - politycy o deklaracji Cyryla I i abp. Michalika

17.08.2012 15:35
Patriarcha Cyryl i abp. Michalik na Zamku Królewskim podpisują historyczny dokument

Patriarcha Cyryl i abp. Michalik na Zamku Królewskim podpisują historyczny dokument (Fot. KACPER PEMPEL REUTERS)

Politycy niemal wszystkich frakcji podkreślają przełomowość i wyjątkowość wspólnej deklaracji Kościołów katolickiego i prawosławnego. Poseł PiS powiedział, że jego partia "cieszy się, ale podchodzi do tego spokojnie". Z kolei przedstawiciel Ruchu Palikota stwierdził, że Kościoły powinny zajmować się wiernymi, a nie polityką.
W podpisanym dziś dokumencie z przesłaniem Kościołów: katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji do obu narodów zaapelowano o pojednanie Polaków i Rosjan. W przesłaniu zaznaczono, że przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale wyrzeczenie się zemsty i nienawiści oraz włączenie się w budowanie zgody i braterstwa. Wyrażono przekonanie, że trwałe pojednanie, jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o wspólnej przeszłości. Deklarację podpisał patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I i abp Józef Michalik.

Girzyński: Podchodźmy do tego spokojnie

- Abp Józef Michalik podkreślał, aby nie nadawać temu dokumentowi charakteru politycznego, a traktować go w kategoriach ekumenicznych, i trzeba wyjść naprzeciw temu oczekiwaniu - powiedział Zbigniew Girzyński z PiS.

Jak zaznaczył, "jest wiele bolesnych spraw, które oba Kościoły chrześcijańskie mają sobie do wyjaśnienia". Zwrócił też uwagę, że w Polsce jest długa historyczna tradycja zawierania unii między Kościołami katolickim i prawosławnym, której wynikiem jest m.in. Kościół greckokatolicki w Polsce.

- Warto cierpliwie przyglądać się relacjom obu Kościołów, bo będzie to proces, który potrwa lata. Cieszmy się jednak tym aspektem religijnym - mówił Girzyński.

Jak przypomniał, Jan Paweł II, wspominając objawienia w Fatimie, prosił, by modlić się za chrześcijan na Wschodzie. - Dziś pewnie w niebie się z tego cieszy - dodał.

- Cieszmy się przesłaniem, ale i podchodźmy do tego spokojnie - stwierdził Girzyński. - Hurraoptymizm może spowodować, że ktoś się zawiedzie. Jest to proces religijny wymagający wielkiej delikatności - dodał poseł PiS.

Rozenek: To wewnętrzne sprawy Kościołów

- To wewnętrzne sprawy dwóch Kościołów, które polityków nie powinny interesować - tak rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek odniósł się do wspólnego przesłania Kościołów. - Uważam, że takich apeli w ogóle nie powinno być. Kościoły powinny się zajmować wiernymi, sferą duchową, a nie polityką - dodał.

Rozenek mówił, że wolałby, żeby zbliżenie między dwoma sąsiadującymi lub bliskimi sobie narodami następowało nie na płaszczyźnie religijnej, tylko na płaszczyźnie kontaktów międzyludzkich, dyplomacji, gospodarki i polityki.

- Z mojego punktu widzenia apel jest szkodliwy nawet, bo mieszanie religii i to w ten sposób jeszcze, pouczanie ludzi, mówienie, co jest dobre, a co złe, wskazywanie na związki partnerskie i na aborcję, to jest jakieś "pomieszanie z poplątaniem".

Ocenił, że politycy wobec przesłania Kościołów powinni "zachować odpowiedni stosunek". - Żaden z Kościół nie powinien politykom wyznaczać, co mają robić i odwrotnie - żaden polityk nie powinien Kościołowi wyznaczać, co ma robić. Te sprawy powinny być rozdzielone - zaznaczył.

Oleksy: Efektem będzie pojednanie między Polską a krajami prawosławia

B. premier Józef Oleksy (SLD) określił wizytę Cyryla I jako "przełomowe wydarzenie dla Kościołów chrześcijańskich" ze względu na jej "wymiar, w pierwszej kolejności, religijny".

- Witamy tę wizytę jako krok racjonalny, historyczny, ważny, z którego może wiele dobrego wynikać, choć sam w sobie ma wymiar na dziś przede wszystkim kościelno-religijny - podkreślił polityk. - Efektem tego zbliżenia może być pojednanie, które może służyć poprawieniu stosunków między Polską a krajami, w których ludzie wyznają prawosławie - dodał.

Tyszkiewicz: Absolutnie historyczne wydarzenie

- Sam dokument ma przede wszystkim wymiar moralny, natomiast jest absolutnie bezsporne, że ma on swoją wymowę polityczną - zarówno dla strony rosyjskiej, jak i dla polskiej. Jest to niesłychanie silny impuls moralny, ogromne wsparcie w procesie pojednania polsko-rosyjskiego - powiedział wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

Jak dodał, praktyczny wymiar przesłania dla polskiej sceny politycznej jest taki, że już nigdy przeciwnicy pojednania polsko-rosyjskiego nie będą mogli powoływać się na autorytet Kościoła katolickiego.

- To absolutnie historyczne wydarzenie, które przyniesie owoce w czasie - w zależności od tego, jak silne będzie zaangażowanie po obydwu stronach w pracę na rzecz pojednania. Ale właśnie w takim długotrwałym procesie jest niesłychanie ważne, aby istniał drogowskaz moralny, dający ludziom komfort zaangażowania w tę pracę. To niesłychanie ważne, szczególnie biorąc pod uwagę stopień powikłania naszych wzajemnych relacji - podkreślił Tyszkiewicz.

- Jestem pełen nadziei, że to dzieło będzie kontynuowane. A że będzie miało swoich wrogów - to jest oczywiste. Ale wydaje mi się, że już nikt nurtu rzeki nie zawróci. Główny nurt polskiego Kościoła katolickiego pójdzie w kierunku wyznaczonym przez ten dokument, czyli w kierunku cierpliwego, ale zaangażowanego poszukiwania pojednania między Polakami a Rosjanami, między katolikami a prawosławnymi - zaznaczył polityk PO.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • prof.gzymek

  Oceniono 1 raz 1

  To nie nowoczesna myśl europejska nam zagraża , a syjonistyczna expansja i zniewolenia kolejnych narodów .
  Po zniewoleniu USA przyszła kolej na Europę ( jest już na półmetku -stan libanonu przed aneksja )
  Próbę przejęcia Rosji za jelcyna pijaka udaremnil Putin , wyrzucajac najzuchwalszych Zydow z kraju .
  Ale sytuacja w Polsce ,gdzie rząd stanowią Żydzi i agenci zydowscy jest tak dla Rosji jak i dla Watykanu nie do przyjęcia .
  Idiotyczne wojenki w które agenci zydowscy wplatują Polskę i kościół polski zagrażają zywotnym interesom Polski ,Rosji , Watykanu ,ale i całemu cywilizowanemu światu .
  Jeszcze nie zgnily trupy milionów ofiar żydowskiego experymentu z ustrojem bolszewickim - tzw. Zydokomuną
  Zagrożenie jest wielkie.
  Jeśli padnie Syria i Iran ,następnie są Rosjanie i po Polsce tez już nie bedzie śladu.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Wydaje mi się jednak, że chodzi tu nie tyle o pojednanie polsko-rosyjskie ile o stworzenie wspólnego konserwatywnego frontu przeciw nowoczesnej myśli europejskiej.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 2 razy 2

  hasłem przewodnim spotkania było: czarne kleszcze wszystkich krajów łączcie się!

 • ursi51

  Oceniono 4 razy 4

  Dwie sekty religijne oglupiające naiwnych zwierają szeregi, a nasz prezydent firmuje to wszystko swoją obecnością. Jak się to ma do zasady neutralności światopoglądowej państwa?

 • magnuss

  Oceniono 6 razy 6

  Ten abp Michalik to ciekawy egzemplarz, ale jedno trzeba mu przyznać wpływy na potężne: sammagnuss.blogspot.com/2012/08/miosierdzie-wg-abp-michalika.html

 • west500

  Oceniono 6 razy 6

  A ja chciałbym wiedzieć, czy w konstytucyjnie świeckim państwie katole chama Michalika zapłaciły państwu za używanie Zamku Królewskiego, który nie należy ko krk?

 • jur56

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe co zrobią politycy jeżeli wierni zaczną stosować się do porozumienia . Polityczne nieroby wiszą na smyczy zainteresowania elektoratu , który stanowią w dużej części wierni kościoła katolickiego . Chcąc nie chcąc politycy muszą wsłuchiwać się w nastroje wiernych i do tego dostosowywać swoją taktykę działania . Z pewnością to nie wierni będą dostosowywać się do planów polityków .

 • 0zoja29

  Oceniono 2 razy 0

  podpisano dokument? - JAKI ??? Dlaczego nie podano treści??? Co znowu ukrywają ???

 • cillian1

  Oceniono 6 razy 0

  "To tylko wewnętrzne sprawy Kościołów"

  a ciemu na mój koszt? dlaczego orkiestra gała za budżetowe?
  Od kiedy to Polak wydaje na imprezę sukienkowych.

  Ups!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje