Nie tylko Amber Gold. "Straciliśmy miliony, oszust jest bezkarny"

W tym prestiżowym biurowcu w Londynie miało mieścić się biuro firmy

W tym prestiżowym biurowcu w Londynie miało mieścić się biuro firmy (www.regus.co.uk/dokumenty czytelniczki)

- Słyszę o naiwności ludzi, którzy powierzyli swoje pieniądze, licząc na cud. Należę do tego grona. Straciliśmy miliony, a znany prokuraturze oszust nawet nie został oskarżony. Jak to możliwe, że takie osoby czują się bezkarne i grają śledczym na nosie, zakładając kolejne biznesy? - pyta pani Janina. Jest jedną z 4 milionów Polaków, którzy zaufali piramidom finansowym i parabankom.
- Nie miałam odłożonych pieniędzy, ale pomyślałam, że skoro zyski są takie duże, po roku ponad 50 proc., to jakoś zdobędę potrzebną kwotę. W banku wzięłam 30 tys., w pracy - 50 tys. i sprzedałam samochód za 18 tys. - opowiada pani Janina (imię zmienione, nazwisko do wiadomości redakcji).

Eleganckie biuro, elegancki pan

Kobieta zapożyczyła się w tajemnicy przed rodziną. Chciała pomóc synowi spłacić ogromny kredyt za mieszkanie. Na lokatę w parabanku przeznaczyła 100 tys. zł, nie chciała - jak jej znajoma - wypłacać comiesięcznych odsetek. Postanowiła po roku wyciągnąć z lokaty ponad 150 tys. zł. - Weszłam w to, bo widziałam, że znajoma ma autentyczne zyski. Pomogła finansowo dzieciom. Wyremontowała mieszkanie i kupiła samochód. To wszystko mnie zachęciło, nawet nie byłam przez nikogo agitowana - przekonuje pani Janina.

Latem 2010 roku kobieta skontaktowała się z Bavaria First Investment reprezentowanym przez Krzysztofa C. [z powodów prawnych nie ujawniamy jego nazwiska - red.]. Umówiła się na spotkanie w jednym z biurowców w centrum Warszawy. - Wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Eleganckie biuro, elegancki pan. Mówił tak płynnie, że byłam przekonana, że ma niesamowitą finansową wiedzę. Poprosiłam, żeby mi wytłumaczył, jak możliwy jest taki cud. Takich zysków nie oferował żaden bank. Tłumaczył, że to firma zagraniczna i pieniądze inwestowane są za granicą. Nawet miały być zwolnione z podatku Belki. Przyznaję, że ja w ogóle tego nie rozumiałam. Czułam, że to nieprawdopodobne - utyskuje.

Kontakt? SMS-owy

Minął rok, od kiedy Janina wpłaciła pieniądze. - Zadzwoniłam, by umówić spotkanie. Telefon milczał. Zapytałam znajomą, czy wie, co się dzieje. Okazało się, że C. zmienił telefon. Wyciągnęłam od niej nowy. Za trzecim razem udało mi się do niego dodzwonić. To był jedyny raz, kiedy odebrał ode mnie telefon - przyznaje.

Potem wyszło na jaw, że C. już od kilku miesięcy kontaktuje się z klientami tylko przez SMS-y. - Zaczęła się seria przekładania terminów spotkania. Raz pan C. tłumaczył, że jest w Monachium, innym razem - że gdzieś indziej. To był koszmar, co drugi dzień nowa data i nowa nadzieja - opowiada. Klientka była zdesperowana, za którymś razem zagroziła C. prokuraturą.

Dalej nie odbierał telefonu, ale zmienił strategię. - Wysyłał SMS-y z zapewnieniem, że pieniądze przeleje jutro. Potem kolejna data i kolejna - wspomina pani Janina. Do tej pory pieniędzy nie odzyskała.

Zyski? Tylko okresowe odsetki

Informacja o Bavaria First Investment, funduszu z niebotycznymi zyskami, rozchodziła się pocztą pantoflową. Znajomi polecali znajomym. Jeszcze nie wiedzieli, że wkrótce pójdą z torbami. Dlaczego? Klienci, którzy mieli zarabiać, w rzeczywistości dostawali na konto tylko okresowe odsetki i nimi się chwalili przed znajomymi.

Nie wiadomo, czy komukolwiek udało się wypłacić zdeponowaną kwotę z zyskiem.

W 2011 roku w ten sam sposób, czyli pocztą pantoflową, rozeszła się informacja o kłopotach z wybraniem pieniędzy. Szybko okazało się, że warszawskie biuro firmy już nie funkcjonuje. - Wyprowadzili się. Nie wiadomo gdzie - słyszeli ludzie w recepcji biurowca.

- Zebraliśmy się w grupę, ustaliliśmy spotkanie, strategię odzyskania pieniędzy. Okazało się, że moje 100 tys. to pikuś przy innych kwotach. Chodzi o setki tysięcy od dużej grupy, co najmniej kilkunastu osób. Słyszałam też o kimś, kto zainwestował miliony - opowiada pani Janina.

Pokrzywdzeni mieli złożyć zbiorowe zawiadomienie o przestępstwie. Ale grupa działała powoli, padły domysły, że spowolnienie nie jest przypadkowe - wśród pokrzywdzonych miał być "kret" działający w porozumieniu z C.

- W październiku 2011 roku sama złożyłam wniosek do prokuratury - przyznaje nasza rozmówczyni.

Policja: A co to pani da, że go zatrzymamy?

- Dostałam z prokuratury zawiadomienie, że moja sprawa została połączona z innymi. Czekałam. Po kilku miesiącach zadzwoniono do mnie z innego komisariatu, okazało się, że sprawa jest przeniesiona. Funkcjonariusz na komendzie pokazał mi grubą teczkę i powiedział, że pan C. jest im znany od 2004 roku - opowiada.

Kobieta osobiście i telefonicznie domagała się od prokuratury i policji zdecydowanych działań. - Jeden policjant powiedział mi: No i co z tego, że go zatrzymamy? Myśli pani, że on będzie miał pieniądze, żeby oddać? - wspomina.

- Przecież to nie jest teczka z listami miłosnymi. Wierzyłam, że żyję w państwie prawa i sprawa wkrótce zostanie wyjaśniona. Jakże się myliłam. Od października nie wydarzyło się nic. Pan, który naciągnął wiele osób na duże pieniądze, żyje sobie luksusowo, jeździ równie luksusowym samochodem. Jak to możliwe, że takie osoby czują się bezkarne i grają prokuraturze na nosie, zakładając kolejne biznesy i oszukując kolejne grupy osób? - denerwuje się pani Janina.

Aktualnie sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. - W pierwszej kolejności przystąpiono do ustalania i przesłuchania pozostałych osób pokrzywdzonych. Obecnie za pokrzywdzonych uznano 12 osób. Gromadzony był materiał dowodowy m.in. przesłuchano świadków i zebrano dokumentację niezbędną do wystąpienia z wnioskami o wykonanie czynności w drodze międzynarodowej pomocy prawnej - mówi Dariusz Ślepokura, rzecznik prokuratury.

- Obecnie postępowanie karne zostało przedłużone do 11 października 2012 r. Po zgromadzeniu niezbędnego materiału dowodowego pozwalającego na wyczerpującą ocenę prawnokarną zachowania Krzysztofa C. zostaną przeprowadzone czynności procesowe z jego udziałem - dodaje.

Poszukiwany!

W Polsce działa przynajmniej kilkadziesiąt parabanków i kilkaset firm pożyczkowych. Nie tylko nie podlegają nadzorowi bankowemu, ale nawet nie muszą się nigdzie rejestrować. Pieniądze powierzyło im 3-4 milionów Polaków. - Nawet gdyby UOKiK wyegzekwował od wszystkich parabanków w Polsce perfekcyjną politykę informacyjną i najwyższą jakość umów, to i tak nie zapobiegłoby to sytuacjom, w których klienci nie dostają z powrotem pieniędzy! - mówiła kilka dni temu "Gazecie Wyborczej" Małgorzata Cieloch z UOKiK.

Firmy Bavaria First Inwestment nie ma na czarnej liście Komisji Nadzoru Finansowego, zawierającej listę parabanków, na które należy uważać.

Nie wiadomo, ile osób oszukał Krzysztof C. Wiadomo natomiast, że Bavaria First Investment nie była jedyną firmą finansową, którą prowadził. Na stronie Dodajoszusta.pl zgłaszają się dziesiątki rzekomo pokrzywdzonych przez niego osób. Ludzie próbują namierzyć C. na własną rękę. Informują się, że był widziany w Gdańsku, Starych Jabłonkach, na warszawskim Wilanowie.

- Oszukał mnie na ponad 500 tys. zł. Podobno przebywa teraz w Gdańsku - pisał w lutym Ozukay. - Niebawem powstanie poświęcona mu strona. Poinformujemy was o tym, piszcie i podawajcie numery telefonów - informuje Poszukujmey.

- Nie mam prawnika, nie założyłam sprawy w sądzie. Mój znajomy stracił pieniądze w jednej z najsłynniejszych w Polsce piramid finansowych. Mówił, że mimo sprawy w prokuraturze i sądach pieniądze odzyskały tylko dwie osoby, które wyegzekwowały je samodzielnie - podsumowuje sprawę pani Janina.

Bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z C. Choć numer działa, nikt się nie zgłasza i nie odpowiada na SMS-y.

Zobacz także
 • Fragment okładki Wprostu Śledczy: sprawa Amber Gold jest spierd...! Dopiero ustalamy, o co tu chodzi
 • ZUS, Marcin P. i Michał Tusk Wszystkie ofiary afery Amber Gold: Tuskowie, Wajda, Wałęsa, Gryzelda i Filip...
 • Gdańska siedziba Amber Gold przy ul. Długie Ogrody Amber Gold "pewna i bezpieczna". 20 mln zł na reklamy spółki, głównie w prasie
Komentarze (338)
Nie tylko Amber Gold. "Straciliśmy miliony, oszust jest bezkarny"
Zaloguj się
 • tyand

  Oceniono 76 razy 64

  "Jest jedną z 4 milionów Polaków, którzy zaufali piramidom finansowym i parabankom."

  To rzeczywiście naród idiotów !!!

  Piłsudski miał rację

 • alexcomp

  Oceniono 75 razy 59

  "Nie miałam odłożonych pieniędzy, ale pomyślałam, że skoro zyski są takie duże, po roku ponad 50 proc., to jakoś zdobędę potrzebną kwotę. W banku wzięłam 30 tys., w pracy - 50 tys. i sprzedałam samochód za 18 tys."

  Jakie to szczere wyznanie ludzkiej głupoty - to mnie rozbawiło. Wolałbym współczuć, ale po prostu nie potrafię.

 • gburiaifuria

  Oceniono 64 razy 54

  prokuratura powinna byc pociagana do odpowiedzialnosci kazdorazowo za zaniechanie dzialania. To powinno byc tak, ze prokuratorzy, ktorzy np w sprawie AG umorzyli sledztwo powinni teraz placic z wlasnej kieszeni dole, ktora ma zgarnac panstwo, tak, zeby to co stracili ludzie moglobyc rzeczywiscie pokryte z tego co zostanie po AG, a nie, ze panstwo kladzie brudne lapy na tych pieniadzach, chociaz dalo d... w tym wypadku, tzn prokuratura dala d... wiec niech teraz placi, a nie ze zarabiaja wysokie pensje z naszych podatkow tylko i wylacznie za pierdzenie w stolki.

 • hokainos

  Oceniono 80 razy 48

  Niech Pani Janina idzie na skarge do prezesa pewnej partii opozycyjnej. To wlasnie ta partia w 2009 roku uwalila ustawe o SKOK'ach, ktora miala na celu wprowadzenie panstwowej kontroli nad parabankami. Jak myslicie, dlaczego teraz Jaroslaw "zawsze przegrywam" Klamczynski, ktory z ochota wykorzystywal byle okazje, by dokopac rzadowi, teraz nie klapie dziobem, ze to wina Tuska, tylko siedzi cichutko modlac sie, by sie sprawa nie wydala? Bo doskonale wie, ze to jego wina. A ze w piramidach sporo kasy utopily mohery, czyli jego zelazny elektorat, to zdaje sobie sprawe, ze gdyby media podchwycily temat, on bylby juz calkowicie skonczony.

 • troll_bagienny

  Oceniono 47 razy 41

  Krzysztof C.? Dlaczego oszust jest chroniony? Trzeba podać jego pełne dane i opublikować zdjęcie, a nie się pieścić ze sku...synem!

 • pio.2768

  Oceniono 32 razy 26

  łatwiej złapać "podchmielonego" rowerzystę niż gostka co "zrobił"
  innych na miliony ;p

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 36 razy 26

  Co za tępe ...!

  "Jak to możliwe, że takie osoby czują się bezkarne i grają śledczym na nosie, zakładając kolejne biznesy? - pyta pani Janina"

  Odpowiadam; gdy taka osoba trafi na idiotę, który wbrew prawu, za to dobrowolnie w zębach przynosi pieniądze i prosi, by mu je zabrać, to taki człowiek spełnia prośbę i je zabiera.
  Czego jeszcze pani nie rozumie, pani chciwa acz (...) Janino?
  (nie mogę użyć "naiwna", bo byłaby to obraza wszystkich naiwnych)

  "pomyślałam, że skoro zyski są takie duże, po roku ponad 50 proc., to jakoś zdobędę potrzebną kwotę."

  1. KŁAMSTWO! z pewnością nie pomyślała, a kombinowała - to są dwie różne sprawy.
  2.skoro widziała, że interes musi być odmienny od normalnych, uczciwych, to winna odstąpić do działań - ale pani Janina pewnie zna na pamięć nazwiska bohaterów wszystkich seriali, a treści kk, kw czy kc ani w ząb.
  ;>>>

  "- Weszłam w to, bo widziałam, że znajoma ma autentyczne zyski"

  I znowu kłamstwo. Nie widziała zysków, a tylko jakieś kwoty - nie znała szczegółów, ani treści umowy.
  Mogłaby przestać opowiadać nieprawdę...
  ;>>>

  "Pomogła finansowo dzieciom. Wyremontowała mieszkanie i kupiła samochód. To wszystko mnie zachęciło, nawet nie byłam przez nikogo agitowana - przekonuje pani Janina.:

  Jasssne.
  Nikt jej nie opowiedział, to skąd wiedziała? Grzebała w dokumentach obcej osoby? Włamywała się jej na konto, by sprawdzić finanse?
  Znowu mija się z prawdą, nasza biedna pani Janina...
  ;>>>

  "Mówił tak płynnie, że byłam przekonana, że ma niesamowitą finansową wiedzę. Poprosiłam, żeby mi wytłumaczył, jak możliwy jest taki cud. Takich zysków nie oferował żaden bank. Tłumaczył, że to firma zagraniczna i pieniądze inwestowane są za granicą. Nawet miały być zwolnione z podatku Belki. Przyznaję, że ja w ogóle tego nie rozumiałam."

  I mamy sendo chciwości - niczego nie rozumie, ale chce szmalu.
  A trzeba było WTEDY myśleć, nie teraz...

  "Czułam, że to nieprawdopodobne - utyskuje."

  Ale nie spowodowało to żadnego procesu myślowego, tylko przed chciwymi oczami latały banknoty...
  ;>>>

  Dajecie jeszcze jakieś _fszczonsjonce_ opowieści chciwych bezmózgów...

 • tirinti

  Oceniono 29 razy 23

  Zabawni są ludzie jak ta pani "Janina". Mów, że myślała, że żyje w państwie prawa... to trzeba było wpłacać pieniądze do banku a nie dawać do rozmnożenia panu Krzyśkowi co o nim w maglu od sąsiadki usłyszała. Mówi, że znajomy stracił kasę w piramidzie. Skoro nie potrafi z tego wyciągnąć wnioskó to niech ma pretensje do własnej głupoty.

 • ask70

  Oceniono 27 razy 23

  Przy okazji OFE przekręciły miliardy zł i zubożyły tysiącom emerytury, lecz nikt nie zostanie ukarany i nie ma żadnego dochodzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje