FEMEN ścina krzyż ofiar NKWD w "geście poparcia" dla Pussy Riot [ZDJĘCIA]

17.08.2012 10:22
FEMEN ścina krzyż upamiętniający ofiary stalinowskich represji

FEMEN ścina krzyż upamiętniający ofiary stalinowskich represji (Fot. ANATOLII STEPANOV REUTERS)

Działaczki skandalizującej ukraińskiej grupy FEMEN postanowiły wesprzeć sądzone w Moskwie członkinie Pussy Riot, ścinając krzyż w centrum Kijowa. Krzyż stanął w hołdzie ofiarom stalinowskich represji.
W dniu, w którym ma zapaść wyrok w procesie dziewczyn z punkowej grupy Pussy Riot (grożą im trzy lata więzienia za antyputinowski występ w moskiewskiej cerkwi), działaczki FEMEN pojawiły się w centrum Kijowa z piłą mechaniczną. Półnagie (jak zwykle) działaczki obrały za cel swojego ataku krzyż postawiony przy Pałacu Październikowym (międzynarodowym centrum kultury i sztuki).

Wydarzenie to wywołało na Ukrainie oburzenie, gdyż zniszczony krzyż poświęcony był ofiarom NKWD i stał przy tzw. Pałacu Październikowym, gdzie w latach 1917-1941 więziono przeciwników systemu sowieckiego i dokonywano masowych egzekucji. Działaczki FEMEN-u przeprowadziły swą akcję przed południem. Krzyż ścinała jedna z przywódczyń ruchu Inna Szewczenko, która wystąpiła w stroju topless z wykonanym na piersiach napisem "Free Riot".

- W dniu skazania [Pussy Riot - red.] kobiecy ruch FEMEN wyraża poparcie i szacunek dla swoich rosyjskich koleżanek z grupy Pussy Riot. W geście solidarności z ofiarami kremlowsko-prawosławnego reżimu FEMEN-ki ścięły krzyż - czytamy w komunikacie skandalizującego ruchu.Ruch FEMEN istnieje od 2008 roku. Skupia aktywistki walczące z dyskryminacją kobiet na Ukrainie. Znany jest z prowokacyjnych manifestacji, także za granicą. Grupa organizowała protesty m.in. przeciwko międzynarodowym agencjom matrymonialnym, seksturystyce, oraz Euro 2012.

W lipcu jedna z działaczek ruchu z obnażonym biustem i umieszczonym na nagich plecach napisem "Zabić Cyryla" rzuciła się w kierunku patriarchy moskiewskiego, który właśnie wysiadł z samolotu na lotnisku w Kijowie. Dziewczyna zdołała dobiec do duchownego na odległość metra, po czym została zatrzymana przez ochroniarzy.

Dziś w Moskwie oczekiwane jest ogłoszenie wyroku w procesie trzech członkiń zespołu Pussy Riot, oskarżonych o chuligaństwo w prawosławnej świątyni. 21 lutego pięć artystek z tej grupy wykonało w soborze Chrystusa Zbawiciela utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu. Rosjanki otrzymały wyrazy poparcia ze strony wielu gwiazd światowego show-biznesu. Zaniepokojenie wyraża zagranica, m.in. Unia Europejska, Amnesty International, deputowani do niemieckiego Bundestagu.

Zobacz także
Komentarze (576)
FEMEN ścina krzyż ofiar NKWD w "geście poparcia" dla Pussy Riot [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • asyndrome

  Oceniono 201 razy 145

  co za debilki hahaha, nie dość że krzyż katolicki a nie prawosławny to upamiętniał on ofiary systemu. ale co tam, ważne że są cycki

 • avatar70

  Oceniono 133 razy 95

  Czegos tu nie trybie..
  Krzyz zostal postawiony w hołdzie ofiarom stalinowskich represji... tak ??
  Scinajac go panny tzw olaly Ofiary a opowiedzialy sie za Stalinowskim systemem...
  Jesli wyrok bedzie wysoki to Femki powinny sie cieszyc .. Stalinowski system dziala !!!!
  tak czy nie ??

 • bosman_plama

  Oceniono 103 razy 83

  Protestując przeciw represyjnej władzy dziewczyny zniszczyły symbol pamięci ofiar represji.
  Te panny jednak za mądre nie są.

 • c0r1n

  Oceniono 111 razy 65

  Nie jestem wierzący, ale ścinanie krzyży to kompletny idiotyzm. Chyba dziewczyny już ostro porąbało.

 • papa_s

  Oceniono 74 razy 56

  Krzyż jest rzymski i upamiętnia ofiary stalinowskich represji. Działaczki z grupy FEMEN po prostu podpisują się pod represjami dokonywanymi przez Stalina. Niezbyt dobrze świadczy o ich rozumie w kontekście tego czego dokonał Stalin na narodzie ukraińskim:(

 • nie.jestem

  Oceniono 79 razy 53

  Skoro była to zaplanowana akcja i zdązyli dotrzeć na miejsce fotoreporterzy z Reutersa, to dlaczego nie było tam nikogo, kto aresztowałby te panie podczas próby dokonania wandalizmu?

 • sop3

  Oceniono 79 razy 51

  Tylko dlaczego ścięły krzyż ,,rzymski" a nie prawosławny (z 3ma poprzecznymi ramionami)? Odpowiedz wydaje sie prosta UON by je zatłukł siekierami>

 • maddrake

  Oceniono 69 razy 47

  Rzeczywiście krzyż upamiętniający OFIARY stalinizmu był najbardziej wrażym symbolem uciśnienia kobiet rosyjskich. W końcu te OFIARY to były szpiony godzące nie tylko w lewactwo czyli komunizm ale przede wszystkim w batiuszkę Stalina, obiekt kultu ogólnoświatowego lewactwa. Prymitywizm Femenu sięgnął dna.

 • wqb

  Oceniono 56 razy 44

  tak zimno to jest niedźwiedzia przysługa . zero finezji i niepotrzebny wandalizm. ten sam efekt "mediowy" osiągnęłyby przypinając się do krzyża kajdankami

  z jednej strony laski wiedzą że trzeba pokazać cycki by info przebiło się w mediach (bo gawiedź lubi cycki), a z drugiej strony nie wyczaiły, że gawiedź (tzw opinia publiczna) nie lubi szargania świętości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje