Amber Gold "pewna i bezpieczna". 20 mln zł na reklamy spółki, głównie w prasie

17.08.2012 07:57
Gdańska siedziba Amber Gold przy ul. Długie Ogrody

Gdańska siedziba Amber Gold przy ul. Długie Ogrody (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

W I połowie br. cennikowe wydatki reklamowe Amber Gold wyniosły 20,56 mln zł, z czego 11,9 mln zł ulokowano w prasie - donosi portal Wirtualnemedia.pl. Ostatnie reklamy firmy ukazały się na początku sierpnia w czasopismach; dzienniki drukowały je jeszcze w lipcu.
Wirtualnemedia,pl, powołując się na dane Kantar Media, informuje, że cennikowe wydatki reklamowe Amber Gold (wyłączając internet) od stycznia do czerwca br. wyniosły 20,56 mln zł, czyli o 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Poza tym AG przeznaczyła aż 45,5 mln zł na działania reklamowe linii lotniczych OLT Express.

Z ponad 20 mln zł wydanych na reklamy Amber Gold, 11,9 przypadło na prasę. Wśród tytułów reklamujących firmę znalazły się: "Rzeczpospolita" (2,9 mln zł na reklamy AG), "Gazeta Wyborcza" (2,6 mln zł), "Polska" (1,6 mln zł) i "Dziennik Gazeta Prawna" (0,8 mln zł).

"Puls Biznesu" wolał nie współpracować

Spółka miała także próbować zamieścić reklamy w "Pulsie Biznesu", ale firma - z powodu niepewnej opinii AG - nie chciała podejmować współpracy. - Amber Gold już w 2009 roku znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, a pierwsze krytyczne informacje o firmie pojawiły się w 2010 roku. Dlatego, chociaż firma przysyłała do działu reklamy "Pulsu Biznesu" zapytania dotyczące zamieszczania swoich reklam, zdecydowaliśmy się ich nie przyjmować - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Mianowski, marketing manager w Bonnier Business Polska. - Nie chcieliśmy tracić wiarygodności - argumentował.

Media informowały o nieprawidłowościach, ale reklamowały. "To nadal były pogłoski"

Mimo pojawienia się pierwszych doniesień medialnych o licznych niejasnościach modelu finansowego AG, przedstawiciele pozostałych wydawnictw zrezygnowali z reklamowania spółki dopiero w lipcu bądź sierpniu. Niektóre gazety i czasopisma zamieszczały jeszcze wtedy w swoich tytułach reklamy Amber Gold, w których ta zapewnia, że "jest pewna i bezpieczna dla wszystkich klientów".

Rzeczywiście w lipcu spekulacje medialne dotyczące nieprawidłowości w Amber Gold nasiliły się, ale były to nadal pogłoski. A przecież my nie jesteśmy w stanie zweryfikować faktycznego stanu i systemu działania firmy, która kupuje u nas reklamy - tłumaczył w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Rafał Grudowski, dyrektor biura reklamy "Wprost" i "Bloomberg Businessweek Polska", w których znalazły się reklamy AG.

Reklam nie można było wycofać

Reklama AG znalazła się jeszcze w pierwszych sierpniowych wydaniach "Wprost", "Newsweek Polska" oraz w dwutygodniku "Bloomberg Businessweek Polska", w numerze z 6-19 sierpnia. Bohaterem okładki i głównego wywiadu był Marcin Plichta.

- Ze względu na cykl wydawniczy "Bloomberg Businessweek Polska", reklamy do tego numery były zamykane jeszcze pod koniec lipca, podobnie jak do 31. numeru "Wprost". Później już, niestety, nie można było ich wycofać - wyjaśnia Rafał Grudowski. Jak dodaje, kiedy informacje o nieprawidłowościach w AG zostały potwierdzone przez odpowiednie organa, reklamy spółki zostały wycofane.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • jtp2

  0

  apeluję do Gazety Wyborczej

  ODDAJCIE TE BRUDNE PIENIĄDZE np. poszkodowanym przez Amber Gold

 • jtp2

  0

  jedyna sprawiedliwa "Gazeta Wyborcza" (2,6 mln zł), +

  wiadomo pieniądz nie śmierdzi

 • muckal

  Oceniono 2 razy 0

  W każdym razie olbrzymi datek na kościół /jasne, że co łaska/ to dobra inwestycja, bo jak ci tam zaczną modły wznosić do nieba to Marcinowi P. nic złego darzyć się nie może :) się chłopak ustawił sprytnie ;)
  Ongiś w sejmie o deszcz się modlono....

 • wuj1234

  Oceniono 4 razy 4

  To i tą PIERŚ ssał naczelny WPROST?

 • hwbaran

  Oceniono 12 razy 12

  ci, co się utuczyli na reklamach, nie wyłączając Wyborczej, powinni coda te brudne pieniadze klientom ag i p rzeprosić. Etyka medióe- jest coś takiego?

 • karol-ek08

  Oceniono 24 razy 20

  Podać nazwiska sędziów którzy wyrokowali zawiasy dla Plichty. Sprawdzić ich stan majątkowy , porównać z oficjalnymi dochodami.

 • malgoska_k

  Oceniono 26 razy 26

  media dobrze wiedzialy, ze reklamuja mocno podejrzany interes

  no ale przeciez pecunia non olet, prawda ?

  ilu jeleni napedziliscie tymi reklamami Amber Gold ?

 • curious2003

  Oceniono 29 razy 27

  JAK TAM DZIENNIKARZYNY. WSPOLTWORZYLISCIE NIELEGALNY PROCEDER ZA GRUBE MILIONY.

 • tybet64

  Oceniono 9 razy 7

  No i nikt mi nie powie że ci sędziowie co go skazywali nie brali łapówek od niego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje