Rosyjska prasa o wizycie Cyryla: Zmienić ton. Konieczne jest wybaczenie

"Zmienić ton" - tak artykuł tytułuje rządowa "Rossijskaja gazieta". Dziennik przytacza słowa samego zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej, który mówi, że dla zmiany atmosfery konieczne jest słowo "wybacz".
W rosyjskich mediach wizyta patriarchy Cyryla w Polsce nie jest wydarzeniem numer jeden, ale wśród pojawiających się komentarzy zdecydowanie przeważają pozytywne.

"Izwiestia" piszą, że "Polaków i Rosjan pojedna ewangelia". Jak zaznacza gazeta, eksperci oceniają, że podpisywane dziś przesłanie z apelem o pojednanie nie przyniesie błyskawicznego efektu, ale sami przedstawiciele Kościołów mają nadzieję, że jego znaczenie będzie rosło z czasem. "Nowe pokolenia będą rosły ze świadomością, że słowa pojednania zostały wypowiedziane" - pisze dziennik. "Niezawisimaja gazieta" koncentruje się na tym, że Kościoły jednoczą się w obliczu zagrożeń współczesnego świata. Rosyjscy eksperci nazywają wizytę historyczną, bo nigdy dotąd zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie był w Polsce, na kanonicznym terytorium Watykanu. Ich zdaniem to na pewno przełom w relacjach między Kościołami. Czy przełoży się na klimat politycznych rozmów - tu głosy są podzielone.Zobacz także
 • Patriarcha Cyryl i abp. Michalik na Zamku Królewskim podpisują historyczny dokument Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji [CAŁY DOKUMENT]
 • Patriarcha Cyryl i abp. Michalik na Zamku Królewskim podpisują historyczny dokument "Przebaczenie nie oznacza zapomnienia". Historyczny apel Cerkwi i Kościoła o pojednanie
Komentarze (256)
Rosyjska prasa o wizycie Cyryla: Zmienić ton. Konieczne jest wybaczenie
Zaloguj się
 • laksmana

  Oceniono 37 razy 27

  Problemem dla pewnej grupki Polaków nie są Rosjanie czy Żydzi, tylko "ruscy" i "zydzi".

 • kazek1948

  Oceniono 25 razy 17

  Szanuję wszystkie narody , ale widok całowanego w rękę chłopa w kiecce jest dla mnie obrzydliwy.

 • nadordynariusz

  Oceniono 22 razy 16

  Ludzie normalni nie czują urazy do dzisiejszych Rosjan. Debile pozostaną sobą nawet jak połowa Rosjan popełni samobójstwo w geście przeprosin. Takie wygłupy katabasów obu stron są puste i bez większego znaczenia, tymczasem religijna zaraza odchodzi powoli do przeszłości. Czego nam i Rosjanom szczerze, głęboko i bezinteresownie życzę.

 • podkarpacie55

  Oceniono 26 razy 14

  Takie wizyty i porozumienia mają dla mnie podtekst hipokryzji. Oba wyznania mają w naszych społeczeństwach [polskim i rosyjskim]coraz mniejsze znaczenie a chcą się ,,wykazać'' i wspólnie walczyć z laicyzującym się społeczeństwem. Najlepszą płaszczyzną do zgody i porozumienia jest gdy ludzie robią wspólne interesy [biznesy] i mają wspólnie korzyści finansowe. Nigdy nie uważałem żaden naród jako wrogi nam polakom a szczególnie nie zaliczałbym rosjan. Wypomina się rosjanom wymordowanie żołnierzy polskich,,Katyń'' lecz czy naród może odpowiadać za postępowanie swoich władców w dyktatorskim systemie w którym śmierć poniosło miliony rosjan???

 • slomcpio

  Oceniono 23 razy 13

  Jednoczą siły bo barany stały się zbyt mądre i podskakują.

 • yarrrr

  Oceniono 21 razy 11

  Pojednanie i pozytywna energia jest zawsze pożądana.

  Choć bogaty Cyryl u nas zapewne jest niedościgłym wzorem dla chciwych klechów.

 • brytnej

  Oceniono 27 razy 9

  "w Polsce, na kanonicznym terytorium Watykanu" - no proszę, kiedyś mówiło się "koloni", później "terytorium zależne", teraz nazywa się to najwyraźniej "terytorium kanoniczne".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje