Rosyjska prasa o wizycie Cyryla: Zmienić ton. Konieczne jest wybaczenie

17.08.2012 07:55
"Zmienić ton" - tak artykuł tytułuje rządowa "Rossijskaja gazieta". Dziennik przytacza słowa samego zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej, który mówi, że dla zmiany atmosfery konieczne jest słowo "wybacz".
W rosyjskich mediach wizyta patriarchy Cyryla w Polsce nie jest wydarzeniem numer jeden, ale wśród pojawiających się komentarzy zdecydowanie przeważają pozytywne.

"Izwiestia" piszą, że "Polaków i Rosjan pojedna ewangelia". Jak zaznacza gazeta, eksperci oceniają, że podpisywane dziś przesłanie z apelem o pojednanie nie przyniesie błyskawicznego efektu, ale sami przedstawiciele Kościołów mają nadzieję, że jego znaczenie będzie rosło z czasem. "Nowe pokolenia będą rosły ze świadomością, że słowa pojednania zostały wypowiedziane" - pisze dziennik. "Niezawisimaja gazieta" koncentruje się na tym, że Kościoły jednoczą się w obliczu zagrożeń współczesnego świata. Rosyjscy eksperci nazywają wizytę historyczną, bo nigdy dotąd zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie był w Polsce, na kanonicznym terytorium Watykanu. Ich zdaniem to na pewno przełom w relacjach między Kościołami. Czy przełoży się na klimat politycznych rozmów - tu głosy są podzielone.Zobacz także
Komentarze (256)
Zaloguj się
 • prof.gzymek

  Oceniono 4 razy -2

  Wreszcie Slowianie sie zorientowali ,ze Żydzi przejmują władze w świecie i troche po niewczasie probują konsolidacji . Najprzód sie dali Żydom podjudzic ,i ich własnymi rekami pod wodza zydow i ich ideologii wymordowano dziesiątki ,a moze setki milionów Słowian w gulagach i Katowniach (zydokomuna ) .Podzielono Jugoslawie, Teraz Żydzi chcą zagrać o wszystko- o cały. Świat ,bo jeśli Iran padnie , to już została Święta Rosja i to co zostało z Rzeczpospolitej.
  reszta sie nie liczy , bo Amerykanów już nie ma - to niewolnicy Zydow , a trzeci świat tak samo .
  Europa zniszczona multikulti i rownież zdecentralizowana i pod żydowskim butem.
  Jedyny ratunek połączyć Słowian , bo zginiemy.
  Dwie największe i wrogie sety zrozumiały , ze to bedzie dla nich koniec .
  Jestem ateista ,ale pochwalam tą konsolidację . Potrzebowaliśmy setek ,a moze tysięcy lat ,zeby zbudować naród - naród Polski , tak jak Rosjanie swój ,a teraz szarancza rozszarpuje nas od wewnątrz i od zewnątrz ,
  I chcą zniszczyć spójność narodową w jednym pokoleniu. sprytne bestie ,ale Jeszcze Polska nie zginęła...

 • szymek_50

  0

  Śpiew cerkiewny i gregoriański się uzupełniają.

 • wuzuwela

  Oceniono 1 raz -1

  czy ta pani całująca rękę patriarchy nie powinna być w chustce lub innym nakryciu głowy?wiem że w cerkwi każda kobieta(wierząca prawosławna) powinna być w chustce,ale w kontaktach na takim poziome chyba też?

 • hankrearden

  Oceniono 11 razy 5

  Ja w ewangelie nie wierzę, więc twierdzenia, że "Polaków i Rosjan pojednała Ewangelia" uważam za obrazę moich uczuć ateistycznych.

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 12 razy -8

  pierdoly dzien dobry.

 • piotr19730

  Oceniono 9 razy -1

  Informacja o tym wiekopomnym wydarzeniu jest nieobecna w rosyjskiej telewizji i popularnych portalach internetowych. To pojednanie jest przeznaczone przez Putina na rynek polski i międzynarodowy. Ma na celu odwrócenie uwagi od Pussy Riot.
  To w Polsce prezydent płaszczy się przed episkopatem. Ani Kwach ani Komor nie wygraliby bez pomocy kleru.
  W Rosji to nowy patriarcha jest zatwierdzany na Kremlu.

 • 1sizeer1

  Oceniono 19 razy -13

  Co ten śmieszny Cyryl przebieraniec poganin robi na katolickiej ziemi?

 • mentice

  Oceniono 11 razy 5

  Skąd oni wytrzasnęli tę starą babe, i jak ten chłop nie ma wstydu zeby wyciągac łapsko do całowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje