Putin żałuje, że nie ma już określenia "naród radziecki"

16.08.2012 21:59
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin, który nie waha się nawiązywać do czasów ZSRR, wyraził ubolewanie, że nie ma obecnie określeń tak mocnych jak "naród radziecki", które konsolidowałyby narody zamieszkujące Federację Rosyjską i całe społeczeństwo.
- W czasach radzieckich robiono wiele niedobrych rzeczy, lecz i dużo dobrego wymyślono. Na przykład było takie określenie - naród radziecki, nowa wspólnota historyczna - powiedział Putin na spotkaniu z regionalnymi rzecznikami praw obywatelskich, którzy poruszyli problem stosunków między różnymi narodowościami i religiami w kontekście wielu konfliktów na tym tle w różnych regionach Rosji.

Zdaniem Putina termin "naród radziecki" był czynnikiem silnie konsolidującym. - Byłoby świetnie, gdyby ktoś zaproponował coś podobnego w nowych warunkach - zaznaczył Putin.

Władimir Putin - oficer KGB w epoce sowieckiej - przejawia, jak pisze AFP, nostalgię za czasami potęgi swego państwa na arenie międzynarodowej. W roku 2005 Putin uznał rozpad ZSRR za największą katastrofę geopolityczną XX wieku.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • cics

  Oceniono 10 razy 8

  Imperium rozpadło się 20 lat temu. Peryferia poszły własnymi drogiami.Po 20 latach widać coraz wyraźniej,że to co pozostało w środku nie jest jednorodne.NIe bardzo widać, co miałoby być ideą jednoczącą wszystkich mieszkańców Rosji. Nie łaczy ich religia, obyczaje i nie do końca język. Duma z wielkości i dobrobytu państwa też taka sobie. Brak sukcesu wizerunkowego, z którego mogliby byc dumni wszyscy i poczuc się jednym narodem.Zostaje tylko wspominanie potęgi imperium. To trochę mało dla młodego pokolenia, które widzi obok siebie demokratyczną,spokojną i dobrze zorganizowaną (z ich punktu widzenia) Europę, dynamiczne Chiny lub Brazylię. Bez nowej idei, akceptowalnej dla wszystkich czeka ich kolejna utrata peryferii.

 • supertlumacz

  Oceniono 19 razy 5

  Jak zawsze Putin, najwybitniejszy w świecie mąż stanu początku 21 wieku, ma rację.

  Idea federacji opartej na jednym języku i różnorodności stref klimatycznych i bogactw naturalnych ma same zalety czego dowodem USA - zbieranina hołoty z całego świata przekształciła niezagospodarowane pustkowia w największą gospodarkę świata. Rozwój Chin przyspieszył po wchłonięciu Hongkongu . Błędem ZSRR i ChRL było obłędne promowanie prostaków, zwyrodnialców, nieudaczników - tak zwanego PROLETARIATU – pod hasłem KOMUNIZMU. Zwłaszcza ZSRR był w trudnej sytuacji bo sitwa zwyrodnialców koniunkturalistów - Trocki, Lenin, Dzierżyński, Jeżow, Beria, Wyszyński - która przejęła władzę nie wyróżniała się ani kolorem skóry ani językiem i ogłupione społeczeństwo nie było w stanie zidentyfikować wewnętrznego wroga.

  Zbrodnie komunizmu doprowadziły do jego upadku. Forma która przetrwała w Ameryce Łacińskiej jest pozbawiona ideologii terroru wobec społeczeństwa i nastawiona na skokowe podniesienie poziomu oświaty i opieki medycznej. Fidel Castro, Manuel Oriega, Hugo Chavez to charyzmatyczni przywódcy szanowani wszędzie poza Polską i Usraelem.

  Idea promocji PROLETARIATU odrodziła się tylko w Polsce. Jej rewitalizacja była możliwa tylko w kraju fanatyzmu religijnego, o przeżytkach feudalizmu. Elita polska została wymordowana w czasie wojny i po wojnie, a jej resztki zmuszone do emigracji. Pozostały motłoch stał się ofiarą mniejszości narodowej . Zainspirowane przez KOR masy same oddały majątek narodowy będący dorobkiem pokoleń. Niewątpliwe chamy i prostaki związkowe jak Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak , Władysław Frasyniuk firmowały ten proletariacki zryw. Wspierane przez pseudointelektualistów jak Kaczyńscy. Lech to autor habilitacji RENTA SOCJALNA wytyczającej kierunek dla przyszłych pokoleń tych podludzi.

  Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ludności terenów między Odrą a Bugiem byłaby FEDERALIZACJA z potężnymi mocarstwami ościennymi Rosją lub/i Niemcami. Nawet jeśli ma być połączona z utratą resztek pozornej suwerenności. Aby temu przeciwdziałać, rządząca mniejszość promuje rusofobię i germanofobię.

  Oczekuję rekordowej ilości minusów. Idioci nie lubią być poprawnie diagnozowani…

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 2

  Bardzo szkoda ! Teraz syjoniści czują się na całym świecie bezkarnie i nie mają przed nikim respektu !

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 2

  >>nie ma już określenia "naród radziecki"

  A kartofle i ich partia to niby kto?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 7 razy 5

  To powiedział specjalnie bo wie że tam jeszcze dużo myślenia poradzieckiego jest, a z drugiej strony wręcza jednostką wojskowym sztandary nawiązujące do carskiej tradycji i wspiera cerkiew. To takie zręczne propaństwowe działanie na tym etapie historycznym.

 • propagacja

  Oceniono 9 razy -1

  ...za Hitlera tez wiele "dobrego wymyślono".

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 7 razy 1

  Prawda. Ale jakby byl wujaszek Jozio to Wladziu by kiblowal w lagrze za proby rzadzenia sie.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 20 razy -8

  Carputinski umilowany narod KGBecki.

 • slav_

  Oceniono 24 razy -6

  (,,,)Prezydent Rosji Władimir Putin, który nie waha się nawiązywać do czasów ZSRR, wyraził ubolewanie, że nie ma obecnie określeń tak mocnych jak "naród radziecki", które konsolidowałyby narody zamieszkujące Federację Rosyjską i całe społeczeństwo(...)

  nie dziwię się, to przecież stałe marzenie:

  ein Volk, ein Reich, ein Führer...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje