Winczorek: Nie zmuszajmy ludzi do przysięgania na Biblię

17.08.2012 06:00
Prof. Piotr Winczorek

Prof. Piotr Winczorek (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)

"Wiara, że obecność tej Świętej Księgi na sali sądowej położy kres krzywoprzysięstwu, jest moim zdaniem naiwna" - pisze w "Gazecie Wyborczej" prof. Piotr Winczorek, komentując pomysł dwojga śląskich prawników, by obecną, świecką formę przyrzeczenia o zeznawaniu prawdy przed sądem zamienić przysięgą na Biblię.
Wg pomysłodawców "ranga przysięgi złożonej na Biblię jest większa" niż świeckiego przyrzeczenia i wprowadzenie w życie ich postulatu sprawiłoby, że "że w sądach polskich będzie mniej składania fałszywych zeznań opinii i tłumaczeń".

Wg Winczorka jest to nie tylko naiwne, ale i w sprzeczności z zasadą religijnej neutralności państwa: "Przysięga na Biblię potraktowana została przez autorów bezalternatywnie. Obowiązywać by ona miała zarówno katolików, osoby innych wyznań, jak i niewierzących. Takie potraktowanie osób, od których wymaga się składania zgodnych z prawdą zeznań, przygotowywania opinii i tłumaczeń, narusza konstytucyjną zasadę światopoglądowej i religijnej bezstronności władz publicznych RP oraz zasadę, iż nikt nie będzie zmuszany przez te władze do ujawniania swoich przekonań religijnych (art. 25 ust. 2 i art. 53 ust. 7)".

"Jeśli zatem w sądach pojawiłaby się Biblia, to przysięga na nią nie mogłaby być dla wszystkich obowiązkowa. Ci, którzy chcieliby dopełnić swoje przyrzeczenie mówienia prawdy powołaniem się na nią, mogliby to (ewentualnie) uczynić. Ale zmuszać każdego, by tak czynił, nie należy" - ocenia konstytucjonalista.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • anwdin-san

  Oceniono 2 razy 2

  Czemu na Biblię, a nie np na Ulysses'a Joyce'a. No, może dlatego, że to nie polskie dzieło.
  W takim razie może na trylogię sienkiewicza , albo na Popioły?

 • whitenabuchodonozor

  Oceniono 2 razy 2

  WTF is biblia?

 • entres

  Oceniono 4 razy 4

  Może czas jednak zdjąć ten krzyż z Sejmu - widać, jak jego obecność wpływa na to państwo.

 • wredny_komentator

  Oceniono 5 razy 5

  Czy mogę przysięgać na "Władcę pierścieni"? Chyba w niczym od "Biblii" nie odstaje, no może trochę mniej bohaterów

 • jkredman

  Oceniono 18 razy -10

  na podstawie jakich analiz psycho- socjologicznych "specjalista" Winczorek wywodzi prezentowane opinie że nie będzie mniej składania fałszywych zeznań opinii i tłumaczeń,
  czy Stany Zjednoczone to kraj religijny, a tam przysięga na biblię jest normą,
  przecież wystarczy wprowadzić dualizm [to dopuszcza Konstytucja amerykańska]
  a przed sądem brytyjskim sędzia zadaje osobie, która ma zeznawać w sądzie zadaje się następujące pytanie:
  Do you swear to tell the truth, the whole truth, and nothing but the truth, so help you God?, a podsądny może wybrać formę przysięgi - na boga, lub tylko mówienie prawdy

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 15 razy 13

  Wysoki sądzie, Kubuś Puchatek świadkiem...

 • bed-e45

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież katomatołki, stosują się do przykazań danych im od Boga. Jedno z nich, to –„Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu”. Z założenia więc kłamać im nie wolno. Na cokolwiek by nie przysięgali. Wymyślili więc spowiedź, która jest remedium na każde świństwo jakie mogą uczynić bliźnim. Oczyszczeni nawet po fałszywych zeznaniach mogą zaczynać od nowa „życie w prawdzie”. Pozostali to albo innowiercy lub niewierzący, czyli element z założenia fałszywy w naszym ultrakatolickim kraju.
  Jeżeli w rocie obecnego przyrzeczenia miałyby być zmiany, to powinien być zastosowany zwrot: -…„prawdę i tylko prawdę”.. zamiast obecnego …”szczerą prawdę”… . Obecnie jest stosowana jakaś gradacja prawdy. Prawda, szczera prawda a potem co?? Najszczersza? Najnajszczersza? A na końcu …”prawda jak nie wiem co?” i …”prawda jak boni dydy?”

 • czemi20

  Oceniono 9 razy 9

  Księża pedofile pewnie przysięgali by na katechizm.

 • gaissa

  Oceniono 11 razy 11

  Dziwię się, szczerze mówiąc, że ktokolwiek traktuje ten poroniony pomysł poważnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje