Rosyjskie media: Cyryl powitany w Polsce niemal z prezydenckimi honorami

16.08.2012 20:49
Patriarcha Cyryl I w Warszawie

Patriarcha Cyryl I w Warszawie (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Media w Rosji, informując o rozpoczęciu wizyty w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, podkreślają, że zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej powitano w Warszawie niemal z takimi honorami, z jakimi podejmuje się prezydentów.
"Rosyjskich dziennikarzy zaskoczył wysoki, prawie prezydencki poziom powitania patriarchy Cyryla w Warszawie. Kompania reprezentacyjna i eskorta motocyklistów to dla powściągliwej Polski duża rzadkość - tym bardziej gdy chodzi o wizytę niedawnego oponenta" - przekazała telewizja NTV.

Natomiast telewizja Rossija wybiła, że "Warszawa powitała patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla defiladą kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego". Stacja zaznaczyła, że przed nim żaden ze zwierzchników rosyjskiej Cerkwi prawosławnej nie odwiedził Polski.

Co będzie w przesłaniu do narodów Polski i Rosji?

NTV podała, że kulminacyjnym punktem wizyty będzie podpisanie przez Cyryla i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika przesłania do narodów Rosji i Polski. "Tekst (przesłania) nie został jeszcze upubliczniony. Wiadomo jednak, że będzie ono zawierało apel o umacnianie wartości chrześcijańskich i wezwanie do wzajemnego wybaczenia sobie wszystkiego, co przez wieki zatruwało stosunki między sąsiadującymi ze sobą krajami" - przekazała stacja.

Cerkiew "zirytowana" misyjnością Kościoła za czasów JPII

NTV oceniła, że "największe ochłodzenie między prawosławnymi i katolikami obserwowano przy Janie Pawle II". "Watykan prowadził wówczas aktywną działalność misyjną na terytorium Rosji, co wywoływało niesamowitą irytację w Patriarchacie Moskiewskim. Ponieważ Karol Wojtyła był Polakiem, to niezadowolenie to przenosiło się także na Polskę" - wyjaśniła rosyjska telewizja.

NTV dodała, że "obecny papież Benedykt XVI praktycznie odstąpił od praktyki prozelityzmu wobec Rosji". "W odpowiedzi patriarcha Cyryl postanowił wyciągnąć przyjazną dłoń" - zauważyła stacja.

Zobacz także
Komentarze (110)
Zaloguj się
 • pbrus

  0

  K I/I P I/I /I /I ! B O H ! B K I/I b I/I H I/I M A T E P !

 • pbrus

  0

  ?????? ! ??? !

 • kleklektyk

  0

  Uuuuuuu! Cóż za nietakt! Spodziewajmy się surowych retorsji ze strony radzieckiej, pardon, rosyjskiej. A swoją drogą, budowanie rosyjskiej świadomości narodowej nie wypaliło, więc mamy powrót do retoryki radzieckiej. Martwmy się, bo kraje bałtyckie, jak i Ukraina, Mołdawia, Gruzja, że o kaukaskich mocarstwach atomowo-naftowych nie wspomnę, są poważnie zagrożone. W każdym razie, radzę przejrzeć pawlacze i odkurzyć stare uczebniki russkawa jazyka (czyli podręczniki do nauki języka radzieckiego, izwienitie pożałujsta, rosyjskiego).

 • altonia

  0

  Całowanie facetów publicznie po rękach - ŻENADA.
  Wyciąganie ręki do całowania - MANIA WIELKOŚCI.
  Chciałoby się wierzyć w dobre intencje - ale coś tu zgrzyta.
  Dlaczego kilku mężczyzn żyjących poza światem miałoby znać receptę na naprawę tego, czego nie znają, nie rozumieją i poznać ani zrozumieć nie mają ochoty. Specjalizują się jedynie w wyciąganiu ręki do całowania i po dobra materialne.

 • 50riko55

  Oceniono 9 razy -3

  No tak śp.Pawełek II myślał że na modłę Watykanu opanuje cały świat. Nie tędy droga !

 • drifter912

  Oceniono 9 razy 7

  Rosjanie nawet nie wierzący mają nabożny stosunek do swojej cerkwi i jej duchownych bo pamiętają rządy komunistów którzy w ZSRR urządzili pogrom tradycji religijnej i duchownym. Nasi księża za komuny mieli sielankę w porównoniu do prawosławnych.Wykorzystajmy te pozytywne gesty obu kościołów bo pomijając rosyjskie władze zależy mi na dobrych przyjaznych stosunkach między sąsiadami.Nasze dzieci będą nam wdzięczne za spokuj i stabilizację.

 • o_onufry

  Oceniono 8 razy -4

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Już jest reakcja Radia co-Maryja w sprawie gestu cerkwii rosyjskiej. Nie ma żadnego międzynarodowego pojednania. Po pierwsze ten Cyryl to agent KGB, po drugie Cerkiew rosyjska kolaborowala z władzą radziecka a teraz z Putinem a po trzecie..... "Smoleńsk".

 • braunal

  Oceniono 8 razy -2

  Widzę ze niektórym tutaj przydałaby się przymusowa Chrystianizacja.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 15 razy -1

  każdy duchowny - bez znaczenia z jakiego jest kraju - odwiedzający lub rezydujący w Polsce powinien klęknąć i ucałować w dłoń najwyższego reprezentanta Republiki Polskiej - czyli Prezydenta. Czynem tym okazali by szacunek narodowi Polskiemu - czas jak najszybciej wprowadzić tą nową świecką tradycję na salony..oraz cofnąć wszystkie decyzje Komisji Majątkowej i odebrac ziemie kościołowi a oddać Polakom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje