Samorządy chcą pieniędzy od rządu za sprowadzanie turystów

Samorząd województwa śląskiego domaga się od Skarbu Państwa zwrotu środków wydanych z budżetu województwa na bezpieczny powrót Polaków do kraju. Chodzi o sprowadzenie do Polski ponad 200 turystów upadłego biura Mati World Holidays z Chorzowa.
Kwota gwarancyjna, którą dysponował marszałek woj. śląskiego - 57 tys. euro - okazała się zbyt mała, by sprowadzić wszystkich turystów. - Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Kwotą gwarancyjną biura dysponuje marszałek województwa w chwili, kiedy firma ogłosi upadłość. Ta kwota nie powinna być przekroczona. Ona w pierwszym rzędzie służy temu, aby zorganizować transport turystów do Polski. W przypadku turystów z Egiptu nie było wyjścia, samorząd musiał wyczarterować samolot - mówi Witold Trólka z biura marszałka woj. śląskiego.

A taki czarter słono kosztuje. To 205 tys. zł za samolot, którym przyleciało z Egiptu ponad 170 klientów Mati World. Marszałek nie miał jednak wyjścia, uszczuplił budżet województwa. - Jeszcze do tej akcji musieliśmy dopłacić ok. 20 tys. zł z naszego budżetu. Teraz przed nami precedensowa sprawa: chcemy, aby Skarb Państwa zwrócił nam tę kwotę - dodaje Trólka.

Marszałkowie: Musieliśmy wejść w kompetencje rządu

Urząd Marszałkowski już rozpoczął korespondencję w sprawie zwrotu pieniędzy z wojewodą śląskim, który jest przedstawicielem rządu w terenie. Podobnie postąpił marszałek woj. wielkopolskiego. Tam chodziło o niewypłacalność wielkopolskich biur podróży: Alba Tour Polska sp. z o.o. oraz Africano Travel.

W ocenie marszałków samorząd wojewódzki wszedł w kompetencje administracji rządowej. Każdy polski obywatel ma bowiem zagwarantowane w Konstytucji prawo do opieki państwa w czasie jego pobytu za granicą.

"W tym stanie rzeczy w pełni zasadnym staje się stanowisko Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 5 lipca br., zgodnie z którym koniecznym jest wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki o jak najszybsze wszczęcie procedury legislacyjnej, mającej na celu nowelizację ustawy o usługach turystycznych i przepisów wykonawczych w taki sposób, aby wyeliminować sytuacje, które umożliwiają nierzetelnym organizatorom turystyki prowadzenie działalności turystycznej bez dostatecznych gwarancji ubezpieczeniowych oraz stworzenie funduszu gwarancyjnego" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także
 • Strona biura podróży Nie starczy pieniędzy na odszkodowania dla klientów Sky Clubu
 • Za powrót klientów Sky Clubu i ich późniejsze roszczenia finansowe zapłaci urząd marszałkowski Sky Club: Nie boimy się śledztwa prokuratury
Komentarze (147)
Samorządy chcą pieniędzy od rządu za sprowadzanie turystów
Zaloguj się
 • incipit

  Oceniono 56 razy 50

  A dlaczego ja mam płacić za tych co chcieli oszczędzić parę groszy i wyjechali z kiepskimi nieubezpieczonymi firmami, sami się nie ubezpieczając. A może jak bym nie musiał na tych nieudaczników płacić to sam bym wyjechał.

  Dlaczego ja mam płacić na tych co chcieli zarobić w widocznych z oddali piramidach finansowych.

  Komuna socjalistyczna się kłania.

 • xanatos7

  Oceniono 60 razy 44

  Co to za durne prawo, żeby to państwo, miało ratować głupich turystów. Jak ktoś myśli, że może mieć wakacje w Egipcie za tysiąc złotych to niech potem płaci za swoją głupotę.

 • calli

  Oceniono 42 razy 34

  Za głupotę samorządowców i kretynów jadących na wakacje z szemranymi biurami podróżny niech płacą samorządowcy i urlopowicze z własnej kasy - od moich podatków wara, szmaciarze.

 • e-johnik

  Oceniono 51 razy 33

  Dlaczego podatnicy mają płacić za idiotów skuszonych śmieciową ceną i chociaż tak naprawdę ich na to nie stać, jak barany pędzą daleko za granicę. Jak kogoś nie stać, niech siedzi na działce :)

 • mortimerx1

  Oceniono 34 razy 32

  jak samorząd miał za niska sumę gwarancyjną to jego problem.zanim wydał zezwolenie mógł sprawdzic biuro podróży i tyle. niech od biura podróży ciągnie kasę

 • jogar

  Oceniono 38 razy 32

  A ja pierd...e juz to wieczne dokładanie z naszej kasy-- mnie nigdy nikt do wyjazdów na urlop nie dokładał!
  Niech ludzie zaczna sie ubezpieczać i tyle- a nie: nawałnice- ręce do rządu, turysci- ręce do rządu. Wychodzi na to, ze ci którzy się ubezpieczają to idioci. Do kościoła też nie chodzę i nikt mnie nawet nie pyta czy chcę na niego łożyć. A do tego mam pracować do 65roku. Dooooość!!!!!

 • qqryq10

  Oceniono 34 razy 30

  Jednego tu nie rozumiem. Skoro województwo brało do kasy podatki z działalności tej firmy, to czemu teraz, kiedy upadła ponosić odpowiedzialność ma cały kraj?

 • piterpolander

  Oceniono 36 razy 30

  Co q-wa, to ja mam swoimi podatkami fundować komuś urlop w Afryce? Jak jakaś ciamajda chce sobie za 1500 zł pooglądać piramidy i nie ma na powrót do domu parę groszy odłożone, to nie z buta wraca!!!

 • gacek1947

  Oceniono 31 razy 27

  A kto ich wysyłał na wakacje? Rząd?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje