Samorządy chcą pieniędzy od rządu za sprowadzanie turystów

16.08.2012 19:48
Lotnisko Ławica w Poznaniu

Lotnisko Ławica w Poznaniu (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Samorząd województwa śląskiego domaga się od Skarbu Państwa zwrotu środków wydanych z budżetu województwa na bezpieczny powrót Polaków do kraju. Chodzi o sprowadzenie do Polski ponad 200 turystów upadłego biura Mati World Holidays z Chorzowa.
Kwota gwarancyjna, którą dysponował marszałek woj. śląskiego - 57 tys. euro - okazała się zbyt mała, by sprowadzić wszystkich turystów. - Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Kwotą gwarancyjną biura dysponuje marszałek województwa w chwili, kiedy firma ogłosi upadłość. Ta kwota nie powinna być przekroczona. Ona w pierwszym rzędzie służy temu, aby zorganizować transport turystów do Polski. W przypadku turystów z Egiptu nie było wyjścia, samorząd musiał wyczarterować samolot - mówi Witold Trólka z biura marszałka woj. śląskiego.

A taki czarter słono kosztuje. To 205 tys. zł za samolot, którym przyleciało z Egiptu ponad 170 klientów Mati World. Marszałek nie miał jednak wyjścia, uszczuplił budżet województwa. - Jeszcze do tej akcji musieliśmy dopłacić ok. 20 tys. zł z naszego budżetu. Teraz przed nami precedensowa sprawa: chcemy, aby Skarb Państwa zwrócił nam tę kwotę - dodaje Trólka.

Marszałkowie: Musieliśmy wejść w kompetencje rządu

Urząd Marszałkowski już rozpoczął korespondencję w sprawie zwrotu pieniędzy z wojewodą śląskim, który jest przedstawicielem rządu w terenie. Podobnie postąpił marszałek woj. wielkopolskiego. Tam chodziło o niewypłacalność wielkopolskich biur podróży: Alba Tour Polska sp. z o.o. oraz Africano Travel.

W ocenie marszałków samorząd wojewódzki wszedł w kompetencje administracji rządowej. Każdy polski obywatel ma bowiem zagwarantowane w Konstytucji prawo do opieki państwa w czasie jego pobytu za granicą.

"W tym stanie rzeczy w pełni zasadnym staje się stanowisko Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 5 lipca br., zgodnie z którym koniecznym jest wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki o jak najszybsze wszczęcie procedury legislacyjnej, mającej na celu nowelizację ustawy o usługach turystycznych i przepisów wykonawczych w taki sposób, aby wyeliminować sytuacje, które umożliwiają nierzetelnym organizatorom turystyki prowadzenie działalności turystycznej bez dostatecznych gwarancji ubezpieczeniowych oraz stworzenie funduszu gwarancyjnego" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także
Komentarze (147)
Zaloguj się
 • kleklektyk

  0

  I kto nami rządzi??? To JE Pan Marszałek nie wie, że kieruje administracją państwową, która ma specyficzną organizację i regulację. Samorząd terytorialny to forma decentralizacji państwa, o czym każdy statysta wiedzieć powinien. No chyba że pomylił sprawowanie władzy publicznej z graniem tłumu w filmie.

 • kuma1

  Oceniono 6 razy 6

  Podatnik nie zawinił ,dlaczego ma płacić.

 • krzych.korab

  Oceniono 11 razy 9

  Sprowadzeni przez urząd powinni pokryć koszty operacji. Nie interesuje mnie umowa z dostawcą usługi. Niech skarżą go w sądzie. Od 23 lat żyjemy w kapitalizmie był czas nauczyć się myślenia.

 • krzych.korab

  Oceniono 10 razy 10

  Ludzie sprowadzeni do kraju powinni zapłacić za swój powrót. Dlaczego inni mają opłacać ich przyjemności ?

 • mniklasp

  Oceniono 12 razy 12

  pan Trolak niech sie puknie w czolo, kto go prosil o sprowadzanie ludzi do polski, ci turysci? to powinien powiedziec , nie ten adres. Polski rzad reprezentuje polska ambasada w Egipcie a tam nikt nie wylozyl forsy.

 • tomasz198506

  Oceniono 17 razy 15

  To co, Panstwo (czyli my wszyscy) mamy placic za naiwnosc idiotow, ktorym sie wydawalo ze za 1500 zl mozna pojechac na wycieczke z przelotem, wyzywieniem all inclusive i hotelem? Chyba sie powinna lampka w glowie zaswiecic ze cos jest nie tak. Kazdy jest odpowiedzialny za swoje decyzje i nie mozna tym obciazac wspolobywateli. Mozna wykupic ubezpieczenie.

 • sloonzak

  Oceniono 15 razy 15

  juz kiedys pytalem sie, ale nikt mi nie odpowiedzial:
  jak to mozliwe, ze jadac na wycieczke, wczasy itd z biura podrozy, nie dostaje sie do reki biletu w obie strony ?

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 16 razy -16

  państwo zawiodło, państwo musi oddać kasę, ten koleś nie miał prawa działać a działał. państwo zawiodło, kasę musi oddać!
  to kruwa chyba oczywiste?

 • jan_stereo

  Oceniono 9 razy -5

  Zawisc to nasza narodowa cecha. Za to kocham Polakow. Zawisc jest piekna. A tych wczasowiczow powinno sie rozstrzelac, ze nie mieli za co wrocic i ze ich wyrolowano. Najwazniejsze, ze nasz rzad tak dobrze gospodaruje we wszystkich dziedzinach, ze te cwierc cwierci procenta wydatkow ktore poszly na Mistrzostwa Europy mogl teraz odpalic i na owe bilety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje